Doğumda eş ailesi bebeğe bir şey almalı mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşiniz arkanızdaysa sıkıntı yok insan tornunun düşmesini bekler mi nasıl insanlar.
aynen dediğiniz gibi konunun özü. esiniz yanınızdaysa, sizin seçimlerinize, kararlarınıza saygı gösterip sizi ilk planda tutuyorsa emin olun sıkıntı yasamazsınız. gerisine takılmayın. ve her seyi destek olacak kimse yokmus gibi kendi kendinize yapmaya odaklı olun. kimseye minnet etmeyin bence.

altınları vermeniz de büyük hata. aynısını yaptım ve bin pişmanım 🥲

Buna katilmilmiyorum. Aclik siniri rakami kac bilginiz var mi? Sukur sinirindan bahsetmiyorum ya da sabirdan.
İnsanlar çocuk yaparken bızım yada sızın krıterınıze uymak zorunda değil.
Hele bır memur gayet tek çocuk yapması da anormal değil.
Valla öğrencilerımden köyde yaşayan düşük maaşlı aıle profillerı var gayet de başarılı ve ahlaklılar.
Çoğu ıkı maaslı aıle çocuğuna bın basar.
Durumu çok kötü olan hıc erzak alamayacak durumda olan var oradan buradan yardim bekleyen onlar ayrı kategori.
Ama karın koca asgari ücretle çalışır vs gayet de yapar bır çocuk.

Piraye yine coştu 😂 çocuğu doğurup sokağa salmakla Piraye tipi çocuk yetistirme masrafının orta yerinde gayet güzel yetişen çocuklar var. Anneleri bu kadar kötü hissettirmeye gerek yok diye düşünüyorum.
Harcamak isteyene tabi ki sonu yoktur, tekne aldıklarında ağlayan anlayamazsin reisi unutmamak lazım 😂

Dedi Almanya ekonomisinden forumumuza katılip ülke gerçeğini hepimizden iyi bilen Kerkenes😂

aynen dediğiniz gibi konunun özü. esiniz yanınızdaysa, sizin seçimlerinize, kararlarınıza saygı gösterip sizi ilk planda tutuyorsa emin olun sıkıntı yasamazsınız. gerisine takılmayın. ve her seyi destek olacak kimse yokmus gibi kendi kendinize yapmaya odaklı olun. kimseye minnet etmeyin bence.

altınları vermeniz de büyük hata. aynısını yaptım ve bin pişmanım 🥲
Dediğim gibi o durumda benim anne babam olsaydı eşim yok demeyecekti geri gelir mi gelmez mi bilmiyorum 🤷‍♀️ sanırım kendi ailem de dolduracağı için ister istemez kıyas yapıyorum e doğru olan zaten yapılması gibi geliyor çünkü öyle gördüm ama bu burda bazılarının dediği gibi yüklüce miktarlar değil tabii ki.

Psikolojide şey vardır
ınsanlar yatırım yaptıkları seye baglanırlar

Yani bence gerekeni alsınlar aldırın

Senin hesapta da sağlık ulaşım giyim eksik khomyuk, bı de seninki daha küçük, ben 15 yaştan bildiriyorum, bikac yıl sonra tekrar konuşuruz ama maalesef durum bu...
Yok servis dahil ücret bu. Sağlık dediğin de sürekli hastaneye gitmiyoruz büyüdükçe hastalanma durumları azaldı. Giyim de mont palto her sene almadığından herhalde dediğin gibi
Yüz binlerce lira dökmüyorum.
600-700 bin lira çok uç rakamlar çok uçmuşsun.

Dedi Almanya ekonomisinden forumumuza katılip ülke gerçeğini hepimizden iyi bilen Kerkenes😂
Uzayda yaşamıyorum piraye, eşimiz dostumuz akrabamız da var sonuçta toprakta yetişmedik. Karı koca doktor mühendis arkadaşlarım bile çocuğuna senede 800 harcamiyor. Sen bir şeyleri parayla telafi etmeye çalışıyorsun diye senede çocuğuna 800 harcamak zorunda değil insanlar. Bunlar onu kötü anne baba da yapmıyor. Fakirliğe açlığa çocuk dogurmayi elestirmekle bu tamamen farklı şeyler.

Piraye yine coştu 😂 çocuğu doğurup sokağa salmakla Piraye tipi çocuk yetistirme masrafının orta yerinde gayet güzel yetişen çocuklar var. Anneleri bu kadar kötü hissettirmeye gerek yok diye düşünüyorum.
Harcamak isteyene tabi ki sonu yoktur, tekne aldıklarında ağlayan anlayamazsin reisi unutmamak lazım 😂

Pirayenin anlatmak istedigi normal sartlarda bu olmasi gerekirken olamiyor demek bence. Herhalde bunu demek istemistir. Insanlar gecinemiyor ama o gecinemeyen insanlara bakiyorum 3-4 cocuklari var. Konuya bakiyorum konu sahibi esimin ailesinin durumu iyi diyor ama yazdiklarina bakiyorum ortada iyi olan bir durum yok. Bizim insanlarimiz sukretmeye alismis 1 ekmek yerine 2 ekmek aliyorsa durumlari iyi diyor.

Uzayda yaşamıyorum piraye, eşimiz dostumuz akrabamız da var sonuçta toprakta yetişmedik. Karı koca doktor mühendis arkadaşlarım bile çocuğuna senede 800 harcamiyor. Sen bir şeyleri parayla telafi etmeye çalışıyorsun diye senede çocuğuna 800 harcamak zorunda değil insanlar. Bunlar onu kötü anne baba da yapmıyor. Fakirliğe açlığa çocuk dogurmayi elestirmekle bu tamamen farklı şeyler.
Kendisi o kadar harcıyor olabilir de Türkiyenin her yerinde ennnnnn mütevazı çocuk yetiştirme masrafı demek de komik artık.

Dediğim gibi o durumda benim anne babam olsaydı eşim yok demeyecekti geri gelir mi gelmez mi bilmiyorum 🤷‍♀️ sanırım kendi ailem de dolduracağı için ister istemez kıyas yapıyorum e doğru olan zaten yapılması gibi geliyor çünkü öyle gördüm ama bu burda bazılarının dediği gibi yüklüce miktarlar değil tabii ki.
bosverin herkes verdiği değer kadar yardımcı olmaya, dahil olmaya calisiyor. ben mesela su an eminim benim cocugum anne tarafını daha cok sevecek 🙄😈😂 takılmayın. keyfini çıkarın

İnsanlar çocuk yaparken bızım yada sızın krıterınıze uymak zorunda değil.
Hele bır memur gayet tek çocuk yapması da anormal değil.
Valla öğrencilerımden köyde yaşayan düşük maaşlı aıle profillerı var gayet de başarılı ve ahlaklılar.
Çoğu ıkı maaslı aıle çocuğuna bın basar.
Durumu çok kötü olan hıc erzak alamayacak durumda olan var oradan buradan yardim bekleyen onlar ayrı kategori.
Ama karın koca asgari ücretle çalışır vs gayet de yapar bır çocuk.

Ya insanlar istedigi gibi cocuk yapabilir benim derdim bu degil. Kari koca asgari ucretle calisip gayet de yeterli gibi yazmaniz sorun. Bu kadar yetiyorsa o zaman insanlar bosuna agliyor demek ki yetmiyor diye. Nefes almak guzel yasamak degildir.

Kendisi o kadar harcıyor olabilir de Türkiyenin her yerinde ennnnnn mütevazı çocuk yetiştirme masrafı demek de komik artık.
Ki bak ben mütevazi yetiştirmiyorum o dediği rakama yaklaşmıyorum bile.
Ufak bebek değilse her sene giysi almıyoruz mesela. Montu iki senelik. Pantolonlar da genelde öyleydi bu sene biraz küçüldü. Gidip Zara’dan iki pantolon alsam eder 1500 tl. Hadi kazak da alayım 3000 de. Çocuğa senelik giyim masrafım taş çatladın bak 10 bin.
Özel okula gönderiyorum dediğim gibi servis kırtasiye yemek eğitim 250 bin. Ki yaşadığım şehrin en köklü eski okulu.
Piyano ve baskete gidiyor. Piyano 3000 lira aylık basket 2500 lira. Yazın basket yerine yüzmeye döner o da iki ay 5000 lira desen yine yıllık 100 bini geçmiyor kursları.
Yani ben mütevazi büyütmüyorum o paraları harcamıyorum yani

Çok üzgünüm yengenc , genel durumu ben de biliyorum, hatta bence ülkenin son zamanlarda geldiği psikososyal halinin temel sebebi de bu tablo ama maalesef durum bu...Bu hesabı üç asagi beş yukarı deneyimleyip , bahsettiğim kriterlerde insan yetiştirmeye calisan ve burda bunu onaylayacak pek cok anne var inan bana...
belki yakin cevrende oyledir ama allahaskina turkiyede devlet okuluna giden saglikli bir cocuga aylik ennn düşük 60bin neyine gerekir ki? ne yiyor bu cocuk? okula özel soforle mi gidiyor? sagligi da yerindeymis yurtdisindan ilaci, saglik masraflari yok. en fazla takviye alir ailesi.
en pahali butik dersaneye gitmiyorsa, yaz tatillerini isvicredeki orman kamplarinda gecirmiyorsa, kisin iki haftada bir uludagda kayak dersi almiyorsa-böyle rafine zevkleri yoksa tcde hicbir orta halli cocuk bu paralari istese de harcayamaz.
sizin bu "ennn az aylik 60 bin masraf" dediginiz cemil mericin fildisi kulelerden bakmak tabiri gibi geliyor
gercek dunya boyle degil
ki bence cocuga her istediginde her seyin en iyisini vermek de iyi ebeveynlik degil. bazi seyler icin mucadele etme gücü olmali cocugun - bazi seyleri isteyip caba gosterip de sahip olmali. yoksa konu sahibi gibi 30unda hala ailelerden beklentisi olan bir insan haline gelir - ki sahsen ben asla boyle bir cocuk yetistirmek istemem

Ben senin yerinde olsam sırf senede iki defa konuştuğum birkaç eşim dostum yaşıyor diye bir ülkenin gercekleri hakkında orada yaşayan insanlarla polemiğe girmeye cekinirdim ama tabii sen bilirsin...

Türkiye'nin sağlık sistemi hakkında tartismistik galiba en son, "Türkiye deki sağlık sistemi Almanya dan çok çok daha iyi " diyordun ısrarla mesela en son... Hatırlıyor musun? Peki son haberleri takip edebildin mi?

Ya insanlar istedigi gibi cocuk yapabilir benim derdim bu degil. Kari koca asgari ucretle calisip gayet de yeterli gibi yazmaniz sorun. Bu kadar yetiyorsa o zaman insanlar bosuna agliyor demek ki yetmiyor diye. Nefes almak guzel yasamak degildir.
Yapar dedım kısıtlı yasatır ama yapar.
Görüyorum Çünku.
Tek maaşlı memur da yapar.
Yakınsa da yapar yakınmasa da.
Gözlemledigım bu.
Amca oğlum asgari ucretlı bir tane yaptı esı sonradan çalıştı asgarı ücretlı o da.
Standartları düşük ama bu tarz diye insanlar hıc üremeyecek diye olay yok.

Benim babam kardeşime araba alırken eşime oğlum seneye de senin için bir şeyler yaparız dedi kendi babası ağzını bile açmadı o an.
Babanız adına utanmadınız mı o an? Niye size değil de kocanıza diyor bunu?

Babanız adına utanmadınız mı o an? Niye size değil de kocanıza diyor bunu?
Utanmadım. Ben araba kullanamıyorum. Tabii ki gelen yeni araba sadece eşimin olamayacaktı ikimizin olacaktı. Utanacağım ne var anlamadım araba kullanamayan birine sana araba alayım mı dese adam.kendi de arabayı değiştirmeyi düşünüyordu o sıra gönlü kalmasın diye söyledi adam. Ayırt etmedi kendi oğlumdan nesine üzüleyim bunun. Ne tuhaf anlamlar çıkarıyorsunuz.

Yapar dedım kısıtlı yasatır ama yapar.
Görüyorum Çünku.
Tek maaşlı memur da yapar.
Yakınsa da yapar yakınmasa da.
Gözlemledigım bu.
Amca oğlum asgari ucretlı bir tane yaptı esı sonradan çalıştı asgarı ücretlı o da.
Standartları düşük ama bu tarz diye insanlar hıc üremeyecek diye olay yok.

Sorun uremesi degil iste. Bakin mesela konu sahibinin yazdigina insanlar evini bile cocuklarinin altinlarini alarak alabilmisler ama konu sahibi diyor ki durumlari iyi. Bu insanlar bunca sene bir ev bile alamamis gerisini siz dusunun.

iyi de iki kisi evleniyor diye 1 milyarlik altin takmak, düğünü evi vs herseyi eksiksiz yapmak size mantikli geliyor mu?
iste öyle olunca böyle oluyor. insan para verdigi seye karisma hakkını kendinde buluyor böyle. ben de birine 150 gram altin ederinde iyilik yapsam muhtemelen ben de hayatina karisma hakki bulurdum.
böyle zamanlar ici "ne şam'in sekeri ne arabin yüzü" diyoruz. onlardan aldigin bir sey olmasaydi daha en basindan gereken sınırı rahatca çizerdin. benim dedemin tum ogullari kendi avlusunda dizinin dibinde yasamis, onun isini devam ettirmis. amcalarımin eslerini dedem secmis. ya da begendigi kisiye dedem onay vermemis. evlerini dedem kurmus, gelinlere bilezikleri dedem bakmis. ama her an da otoritesi altinda kalmis herkes, yaslaninca da zaten onlar bakmis. babam kucuk yasta sehir disina calismaya gjden bir cocuk. ailesinin onaylamayacagi biriyle evlenmis soylememis, bosanmis söylememis. sonra annemle evlenmis. ailesi misafir gibi gelip gitmisler otobus paralarini bile babam vermis. anneme bir kurus yararlari yok ama bir tane nazlarini da cekmemis kadin. oysa yanında yasayanlarin kolu bilezik dolu, adama 'puf' diyemiyorlar.
ne bileyim, ben böyle düşünüyorum. bana göre normali bu. zaten koca adayim adet madet asla bilmez, hayatinda altin bilezik gormemis:) babasi nikahimiza kalkip gelecek biri degil. kendi ailem de onu bunu almasin masraf yapmasin diye daha onlarla tanistirmadan evin tum eksiklerini aldik beraber ödedik. cunku ikimiz de 30u coktan gectik yani neden bu yasta yasli insanlara maddi yuk olalim ki?

mesela bu ne sacma bir beklenti. kocaman adam.okumus memur olmus. ailesi 150 gram altin yapmış borcsuz evlendirmis. kayinailesi daha da fazla altin yapmış, borcsuz evlendirmis
ve bu adam boyle bolluk icinde hala araba alirken kayinbabasindan - oz babasindan aman bekliyor, yardim gözlüyor.
size nasil mantikli gelir asla anlayamiyorum. bana basiretsizlik gibi geliyor. eger sizin istediginiz gibi babanizdan para gelecek diye sevinip kendi babasindan da beklenti icinde girseydi oyle kocadan sogurdum ben. aile elinden geleni yapmış. bu saatten sonra sizin kendi yaginizda kavrulup artık onlara yardim eder hale gelmeniz gerekiyor.

Valla biz hatirliyorumda baya zor durumdaydik hatta kv ve kp geldiginde ben 7 aylik hamileyken esim kadin duzgun beslenebilsin diye kredi cektim oyle zor zamanlardan gectik dedi hic ses cikarmadilar uzuntu belirtisi bile goremedik yuzlerinde. Zaten biz evlenecegimiz zamanda esimin emanet edip gittigi evlilik parasinida harcamislardi ve sonra yalan soylemislerdi bizim adam kandirilmaya doymasin 😬 neyse oralara fazla girmek istemiyorum. birbirimize ote git demeyiz cokta severiz biz esimin ailesi ile valla ama asla ne hediye aldilar, ne desteklediler bugune kadar dugunde ceyrek altin olsun bi taki bile takmadilar hatta birde esimin birikimlerini harcamislar cok aci bir sey. Benim esim guclu bir adam evirir cevirir esini cocugunu madur etmez Allah razi olsun ama ailesinin bu halleri eminim icten ice onu cok uzuyordur. Tum bunlar onlarin arasinda yinede karismamayi tercih ediyorum cunku ima da etsen zoruna gidiyor bariz bir sekilde. Normalde torun sahibi olduk denecekse, yarin birgun 3 gun tatilin 1 gununde gelin torunumuzu ozledik diyorlarsa durumlari da varsa destek olmalari gerekir. Ama olmuyorlarsada yapacak bir sey yok cocuklarini hice saymis olurlar sen fazla kafaya takma esin kendi ne isterse oyle yapsin cunku eminim senin ailen cabalarken onunki duyarsiz kalinca esin icin cok daha yaralayici bir durum olmus olacak. Mesela benim ailemde nazarligi takisi herseyini bir emekli maasiyla durmadilar yaptilar ben durun dedim durmadilar es tarafi o kadar mal varliginin arasinda bir ihtiyaci varmi torunumun dememistir hala da cocugumun giydiklerinin yaridan fazlasi annemin almasidir ama digerleride malesef cocuklari aciz dese nerede bizim mangal diyor ellerini cebe sokmazlar. Bayramda kaynim aramisti kayinvalidemi anne bir sey lazim mi geliyoruz diye kayinvalidem yok yavrum sen kendini uzme yavrularimin(torunlari) ihtiyaclarini al diyip telefonu kapattiktan sonra esime bayram misafirine yedirecegi eti aldirmisti.. biz de borcla harcla bayram ziyaretine gitmisiz dusun. Diger torunlarini cok severler her ihtiyaclarini karsilarlar tabi birde boyle bir ayrim var. Bu evlenirkende boyleydi ne halleri varsa gorsunler valla demisti kp torun oldugunda da oyle kirik igne gormedik. Onlarda oyle. Esim kendi dusunsun valla ben kotu olmam yinede otururum yerime keyfime bakarim hayatim etkilenmedigi surece.. baska turlu agzini acan zararli cikiyor. Ha bu arada sunnette 1 kere altin takmislardi haksizlik etmeyeyim. Ay ne doluymusum be resmen saydirdm. Severim kendilerini ama belli varmis bi kizginligim firsat bu firsat icimi doktum sanirim 🤔

Eki Görüntüle 3492555
Böyle bir kutu alın eve, sevmeye gelen para koymazsa izin vermeyin sakın.
Hemi de dolar 🤑koysunlar, tl koyana bebek uzaktan, dolar euro koyana yakından gösterilir yazsınlar:))

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X