Doğumda eş ailesi bebeğe bir şey almalı mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ablam hamileyken o kadar cok tembih etti ki sakin hastaneye akraba falan getirmeyin diye tembihledi durdu. "zaten ameliyatlisin gazin var emzirip duruyorsun. milletin hastane odasinda isi ne" derdi. lohusayken gelmek isteyeni duyunca "offf ne cahil insanlar var lohusa kadina gidilir mi, bebegin asilari tam degil" derdi, sirf kimse cat kapi gelmesin diye arayana "mevlide gelirsiniz" dedigi icin mevlut yapti.
ben de bunu gördüm bunu bildim yani. ki bence de cok sacma hastaneye gitmek - bebek ziyaretine gitmek. ama arkadaslarimin cogu hastane odasini süsleyip dekor koyuyor - gelenlere dağıtmak icin ikramliklar serbetler, isim yazili cikolatalar dagitiyor. onlar da gelmeyince gönül koyuyorlar
insanlar çesit çeşit

Doğumu özelde yapıyorum evet. Çünkü şarktayım bulunduğum yerde tek bir devlet hastanesi var doktor ilgisizliği yüzünden iki düşük yaptım öncesinde. Herkes bi özelde doğurmama takılmış üstelik doğum paramı kayın ailem niye vermiyor diye bir şey demediğim halde. Türkiye’nin durumundan haberim var. Ama benim karşımda biz sizin için 5-6 bin tl çıkarabilecek durumda değiliz kusura bakmayın diyecek maddi durumda bir aile yok. İstediklerinde lüks otellere gidip tatillerini yapayorlar. Kayınpederimin kazancı aylık 80-90 bin tl artı köyden geliri var artı evde iki memur daha var. Bu adam benim yan komşum değil. Sizce çıkarıp bi 5-6 bin tl verilmeyecek bi para mı bu koşulda.

O paralari unutun o halde. Geri alamayacaksiniz.

Oğlunuz size değil eşinize benzerse yapmayacaksınız yani?
Birde neyle yapacaksınız okadar şeyi eşiniz şuan polis, emekli olduktan sonra holding sahibimi olacak?
Ben burda bi kitlenin gerçekten okuduğunu anlamadığını düşünüyorum siz de onlardan birisiniz. O yüzden uğraşmayacağım sırf yorumda bulunmak için güzel pazarınızı buraya harcamayın. Ziya yazsam da anlamıyorsunuz zaten. Muhatabım değilsiniz, iyi günleri.

İç anadoluluyum bizim burda herşey işine geldiği gibi :) Kaynanalar oğullarının çocuklarına beşiğini almıştı . Doğduktan sonra da takisini. Bize de sadece takı

Ben ablanin kafasindayim Yengenc yenidogan bebegin yaninda o kadar kalabaligin isi ne ablaninki dogru olan ama dedigin gibi cesit cesit insan var. Ben boylesine bir cesidi bile o zaman ogrenmistim. Uzun sure yurt disinda yasadim, esimin ailesi ve benim ailem İstanbullu hic boyle kim kime ne taktiysa takilmali kafasini bilmiyordum ufak capli bir sok gecirmistim :)

Ayol adam ev alabilmek için sizden borç altın istemiş siz de kocaniza yaranmak için ses etmeden çıkarıp vermişsiniz işte.... Bu anlattiklariniz doğruysa, bize değil altınları verirken kocaniza söyleyecektiniz " Ben zaten işsiz güçsüz bir insanım, buna rağmen bı tek senin kuş kadar maaşına güvenip çocuk doğuracak kadar yürek yemişim üstüne bir de çıkarıp zengin babana çocuğumun rızkını veremem kusura bakma " diye....Niye demediniz? Kocaniz kırılır diye mi? Kocanız çocuğunuzdan kıymetli mi?

Siz yaranmak için verecektiniz demek ki

esim de ben de doğu karacenizliyiz hatta yasadığımız ilçe bile aynı ama mesela benim ailem su ana kadar doğumdan sonra onlarda kalacağım için evde kücük bir bebek odası hazırladılar bile. benim ailemin de ilk torunu. her gün yeni bir seyim fotografını atıp “bunu alalım mı? kullanır mısın?” diyorlar. abüm hatta benim aldığım hüçbir seyi beğenmiyor sürekli “sen alma ben en kaliteslisini alıcam yeğenime” diyor. ama esimin ailesinde öyle bir sey yok. önceki torunları için de yok açıkcası. sadece torunumuz oluyor diye geziniyorlar ben lafını asla etmem veya tuhaf karşılamam ama mesela esim arada söylüyor senin ailen daha cok sahiplendiler bebeği diye. ama bana tuhaf gelmiyor yani. evlenirken de bir yarfımları olmadı. düğün masraflarını benim takılarımdan aldılar. iyi ki de öyle olmus kimseye minnet etmedik. iki kişi karar verdik evlenmeye ve cocuk yapmaya. o yüzden kalkıp da ya benim cocugum oluyor az el atın diyemem ben. dönüp yapmasaydın bize mi yaptın derler kaldıramazsın

ben de özel hastaneye gidiyorum, büyük ihtimalle ben de 50-60 bin cüvarı vericem doğuma. ama yani çocuk dünyaya getiriyorsun bu 50-60 devede kulak. biz mesela her ay çeyrek-yarım kenara koyup doğum parasını öyle ayarladık. kimseden tek kurus bir sey beklemiyorum. cübkü beklersem Allah korusun o an ihtiyac halinde kimseye el açma gibi bir halim olmayabilir veya birilerinin merhametine bırakmak istemiyorum geleceğimi.

bizim kp önceki torunlarına sadece birer künye yapmis, kayınlar da çeyrek takmış (3kayın var) diğer torunlara yapılanın fazlasını beklemiyorum. ama doğurunca yazarım buraya benim babam kuyumcuyu alır gelir ama aileler aynı sekilde davranmıyor diye bir tarafı eksik falan görmek ne biliyim bana ayip geliyor. kimseden bir sey beklemeyin valla. daha kısıtlı imkanlarla ama kendi kendinize mutlu olmaya calisin. birinden bir sey beklediğiniz sürece tökezliyorsunuz.

esim ve ben de kız bebek istiyorduk. erkek olduğunu öğrendiğimiz gün esim sakasına babasına “üzüldümkız istiyordu” falan dedi. halbuki üzülmedim tabii. kp dönüp “erkek adamın erkek cocugu olur” dedi mesela. hatta o an kendimi tutamayıp yok artık falan dedim. ama sonra dönüp üzerine düsünmedim bile. bana etkileri bu kadar. konusurlar gecer gider.. takılmamaya çalışın.

ben de subatta doğurucam bu arada

Ziya kim?
Yoo ben okuduğumu anliyorum
Yatakda pazar keyfi yapiyorum, eşim çocukları kursa getirdi 1 saate dönerler. Bende birazdan kalkıp hazırlanıcağım, ailece kahvaltıya gidicez. Kısaca vakit geçiriyorum, derdim sizinle muhatap olmak olduğu için değil yani. Ha istesenizde olamasınız orasıda ayrı konu.

Çanlı mı ? Canlı olmasın o. Valla istemem zaten olmak

Trabzonlu musunuz benim kayınpederin öncesinde de sorunları vardı aileni unut falan diyordu huzursuzluk çıkarıyordu belki o yüzden doluyum bu konuda ona karşı. Bilemiyorum yani hamile kalınca daha da sinir olmaya başladım niye bilmiyorum.

allah askina bu nasil hesap?
turkiyede kac aile var aylik 60bin cocuguna harcasin?
bir de her yerindeki demissin. turkiyenin her yerindeki durum hanelerin cogu asgari ucretle döndüğu. hatta bu konuda tüik arastirmalari var cok sayida. bulduğum birinin grafigini paylaşayim (ki ekonominin daha iyi oldugu 2022ye ait tuik verisi)
ulkede tüik 2022 verilerine göre 17 bin alan %34lük bir kesim var. ulkenin %82si aylik 34binden daha düşük bir rakam aliyor.
aylik 34 binden fazla alanlarin orani ise sadece yuzde 18
gercekten cocugun asgari - minimum - devlet okulunda okumus ve saglikli halinin aylik 60 bin masrafli oldugunu nasil iddia edebilirsin anlayamadim
bahsettigin cocuk su cocuk mu?

Bana da öyle geliyor zaten geri gelmeme ihtimalini de düşünerek tamam dedim ama eşim vereceklerini söyledi. Kendileri bilir çocuklarına verdikleri değeri gösterirler.
Benim esimde borclarini odeyeceklerini soylemisti 8 sene oldu.

Ve esim degersizligini zerre kadar farketmedi, hep bir bahane buluyor annesini affedecek.

Tabi insallah sizin esiniz bi tik daha zekidir de idrak eder, ona gore yol alir.

Siz yaranmak için verecektiniz demek ki
Tatlım benim işim gücüm dunyaligim yerinde, kimseye yaranmak, çocuğumun ihtiyaçları için dilenmek zorunda değilim çok şükür , o yüzden beni geç....

Burada soru şu; madem kayinpederin in o kadar varlığı geliri var, sizin de durumunuz fena, sen niye altınlarını kocana hiç itiraz etmeden çikarip verdin? Hala cevap bekliyorum

İç anadoluda adettendir, torunada doğum yapan gelinede takı takılır ancak ortam belli ekonomi belli.
Artık insanlar zar zor gecindiginden genelde bu adetler zorluyor pek yapılmiyor o yüzden.
Gücü yeten yine yapiyordur.
Benim doğumumda annem hem bana hem kizima takti bebek esyalarıda almıştı, kaynanamlar çocuga takip bebegin hatırı sayilir büyük eşyalarınıda almışlardi aman bana neden takmadilar diye ustunde durmadım.
Kendi gelinimizin dogumunda da aynı şekilde hem geline hem yiğenime takildi bu görenek var yani ama maddi imkanlar el veriyorsa

Cevabımı yazdım eşim de benim ailem için yapardı dedim geçerli bir sebep değilse sizin için napayım. Üstüne bir de yaranmak diyorsunuz. Neye kime yaranacağım ? Geriye onların ya biz bu insanlardan bunu da aldık en azından bi ihtiyaçları var mı yok mu arada soralım demeler gerekmiyor mu sizce

Çok üzgünüm yengenc , genel durumu ben de biliyorum, hatta bence ülkenin son zamanlarda geldiği psikososyal halinin temel sebebi de bu tablo ama maalesef durum bu...Bu hesabı üç asagi beş yukarı deneyimleyip , bahsettiğim kriterlerde insan yetiştirmeye calisan ve burda bunu onaylayacak pek cok anne var inan bana...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…