Doğumda eş ailesi bebeğe bir şey almalı mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Doğum parasıyla ilgili mesajınız yukarıda.
Boşanma moşanmayı nerden çıkardınız? Şu an boşanma durumu olmadığına göre iki tarafın da taktiği takı eşiniz ve sizin ortak varlığınız. Ne güzel iki taraf da güzelce takılarını takmış. Babanız da sağolsun. Artık beklentilerinizi azaltın bence iki taraftan da
Bedavadan sevmek olmaz vs diye söylemlerde bulunmanız da korkunç. Ne alaka ya?

Doğumumu onlar karşılamalı gibi bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Yukardakilere mesajda çocuğun ihtiyaçları ile birlikte ekstra böyle bir durum da var ve tek maaş demek istedim. Tekrar söylüyorum herkes bir şeyimi karşılasın demedim. 150 gr neyinize yetmedi mesajınıza istinaden söyledim onu. Sadece tutup bir beşik de alabilirler ya da sadece gram da takabilirler ben şu miktarda bir şey bekliyorum da demedim. Belki de yapacaklar bilemiyorum onu da belirttim. Sadece bu olay bazılarına göre gereksizken bazıları beklenti içine girebiliyor burda da Türkiye’nin her tarafından insanlar var gelip yorum yapıyolar. Başka yerlerde durum nedir diye konu açtım yeterince ayrıntı açıkladım sanırım. İnsanların torunu olurken cimrilik yapmalarını ben anlayamam demek istediğim bu. Bunu derken de yanlış mı düşünüyorum diye sordum.

Orta Karadenizli iç Anadolu karışımıyım bizde de ilk çocuğun beşik araba gibi büyük ihtiyaçları anneanne dede yapar. Eşim egeli olduğu için bu adetten haberi yok iki tarafta elinden geleni yaptı
İzmir’liyim,biz de de kız ailesi yapar,kızımın odasını,nerdeyse tüm dolabını,bakım ürünlerinden bezine kadar annemler yaptı,doğumda bana da kızıma da bilezik taktılar.Bir erkek kardeşim var onun çocuğuna da annem ayrım yapamam dedi ve aynı şekilde odasından bileziğine annem yaptı.Bu heves etmek,değer vermekle ilgili,annem elinden geldiğince torunlarına yapar.K.valide evlenirken birşeye karışmadığı gibi,hamileyken anneme siz yapacaksınız kız tarafı yapar demişti,kendi karadenizli bu arada.O sırada babam bize ev verdi,kiradan oraya geçtik,utandı bu sefer ben beşik alayım demeye başladı.Ben oda yaoacağım biliyo ama parasına kıyamıyo bi beşikle odayı ben yaptım diye gezecek gerek yok ben beğendim annemler yaptırıyo dedim çok bozuldu.Annem bilezik takınca o da taktı

Ben de biraz sizin gibiyim, sevgi gösterme biçimim harcama yapmak, hediye almak üzerine. Ama herkes aynı olmak zorunda değil. Mesela yukarıda bir üye bahsetmiş, kayinvalidesi maddi olarak pek bisey yapmamış ama gelmiş gitmiş ilgilenmiş yardımcı olmuş.
Benim kayinvalidem de benzer biri. Bizim durumumuz zaten iyi, onunki de orta işte kayınpederin emekli maaşını alıyor, evi var vs. Ama manevi olarak elinden geleni yapar, çok güzel ilgilenir çocuğumla vs.

Konu sahibi saha ortada bebek yokken bilenmiş. Hele bi çocuk doğsun bakalım ne takacakalar, ne alacaklar? Nasıl davranacaklar? Sonra duruma göre pozisyon alınır yani.

Sizin eşiniz yine diyor. Benim eşime göre ailesi hiçbir şey yapmak zorunda değil ama biz aile için her şeyi yapmalıyız. Benim babam kardeşime araba alırken eşime oğlum seneye de senin için bir şeyler yaparız dedi kendi babası ağzını bile açmadı o an. Eşim her şeyin farkında ama bir şey demiyor. O yüzden parayı kendi verip benim anne babam da bunları yaptı diyebilir nasıl olsa bilemeyeceğim.

Peki.

Öyle tabii ki. Doğum paramı onlar verecek değil. Ama o zaman altınlar vardı. Yeni istediler altınları ona da yok diyemedim belki de ben hatalıyım bilmiyorum.
Zihniyetiniz çok kötü
eşinizle birlikte zevk alarak yaptığınız çocuğa siz hariç hiç kimse bişey yapmak zorunda değil
Çetele tutun birde sen beşik aldın bukadar sevme hakkın var sen zıbın aldın birtek bacaklarını görebilirsin diye. Eşiniz polis maaşıyla zorlanacaktı madem yapmasaymış çocuğu yada sizde girip bir işte çalışsaydınız da okadar zorlanmasaydı. Bu kafayla çocuk yetiştirceksiniz çok üzücü.
Çocuğuna dur durak diyemen milletin evine gittiği zaman sanki mağradan gelmiş gibi davranan herkese ve herşeye zarar veren çocukların konuları burda böyle böyle açılıyor işte.

Ben sevgiyle harcamayı bağdaştıramıyorum ya. Öyle olsa kollarına bilezikler dizilen, şato gibi bebek odaları hediye edilen mutsuz kadınlar olmazdı ortalıkta. Bir de adı üstünde hediye. Zorunluluk değil bir şey değil. İnsan içinden geliyorsa yapar gelmiyorsa yapmaz. Bu hediye verme zorunluluğu da beni rahatsız ediyor mesela. Bir de kriterleri var yakınsan şu kadar uzaksan bu kadar takmak zorundasın. Kasabalı adetlerini sevmiyorum sanırım.

Bana kalırsa, durumları elverişliyse yapmalılar. Kimlerden kimlerden geliyor da torunları için pek tabii yapmalılar bence.
Ha ama bu devirde kimseden bir şey beklemeyeceksin o ayrı. Biz evlendiğimizde eşimin babası hiçbir şey takmadı mesela durumu olduğu halde. Annesi vefat etmişti zaten biz evlenmeden evvel. Ya ne biliyim oğlun evleniyor, ki eşim zamanında çoook borçlarını ödemiş çok yardımcı olmuş her konuda hala da olur ama bi gram altın bile getirmedi. Onu geçtim evlendik, eve yemeğe davet ettim sofralar hazırladım ya ne bileyim bir ev hediyesi bile almadı. Açıkçası benim çok gücüme gitti, o yüzden durumu olan yapmalıdır yani benim gözümde.

Ben de onu diyorum herkes durumu yettiğince bir şey yapıyor olmayan adama da gidip yapışamazsın niye bir şey almıyorsun diye. Açıkça niyetimi belirttiğim halde hala yapmasını biliyorsan bakacaksın da diye yorumlar geliyor sanki çocuğuma ömürlük sponsor olmalarını istedim onlar da yok dedi ben de yok demelerini anlayamıyorum diye konu açmışım gibi

Neden, sevgiye de mi deger biçtiniz, bedava olmuyor dıyorsunuz ya, eşinizi kaç tl karşılığı seviyorsunuz mesela

Eee burda bahsetmişsiniz ya

Adet olarak yapılmasını ben de sevmiyorum. Ama bence yine de arada bir bağ var ya.
Yani insan birini severse bir şeyler almak yapmak istiyor. Hele bebek bekleme süreci. Kardeşin yada çocuğun gibi yakın akraban hamileyse kesinlikle onunla beraber heyecanla bekleme durumu oluyor. Bebek eşyaları da aşırı sevimli. Her gördüğünü o arkadaşın için alasın geliyor. Şunu görse sevinir bu çok tatlıymış alayım diyorsun bence.
Tamamen maddiyat odaklı biri değilim ama insan hamilelik gibi bir süre beklenen heyecanlı bir dönemde seviyorsa o kişiyi bence heyecanla bekliyor.
Yeğenim doğana kadar ben neler almıştım üniversite öğrenci harçlıklarımla düşününce. Bugün gelinin kızım hamile olsa her sevimli çocuk eşyasını alasım gelirdi. İnsan o bekleyiş döneminde heyecanla zaten almak istiyor bence.
O heves yoksa da bence ileride manevi beklentide olmuyor.
Mesela benim kayınvalidem maddi açıdan hevessizdi ama manevi açıdan da hevessiz. Çünkü dediğim gibi hevesi olsa yapmak isterdi. Aslında arada ayrım yok kişinin hevesi varsa alası yapası geliyor.

Eee burda bahsetmişsiniz ya
Neyden bahsettim. İnsanların torunları doğunca ya da doğumdan önce ihtiyaçlarını karşılarken bir şeye ihtiyacını var mı diye sorulması ya da doğduğunda çeyrek gram yarım her neyse takılması ya da bunların düşünülmesi gerektiğine inanmanın nesi tuhaf geliyor herkes bi ona takmış ben yukardan yazdığım mesajda her şeyi eşimin ailesi karşılamalı bundan sonra sponsorları diye bir şey dedim mi ?

Gözbebeginiz olacak cocugunuzu dedesinin sevgisinden mahrum etmeyi nasıl düşünebiliyorsunuz?
Dedenin baska torunları vardır, ya da olur, onlarla hasret giderir, peki çocugunuza onlara uzaktan mı bakacak, kendini hep kötü hissedecek, cunkı sonradan o ıletişim kurulmayacak. Cocugun olan ve onun hakkı olan bir seyi ondan alamazsınız, annesi olsanız bile.

Valla biz hatirliyorumda baya zor durumdaydik hatta kv ve kp geldiginde ben 7 aylik hamileyken esim kadin duzgun beslenebilsin diye kredi cektim oyle zor zamanlardan gectik dedi hic ses cikarmadilar uzuntu belirtisi bile goremedik yuzlerinde. Zaten biz evlenecegimiz zamanda esimin emanet edip gittigi evlilik parasinida harcamislardi ve sonra yalan soylemislerdi bizim adam kandirilmaya doymasin neyse oralara fazla girmek istemiyorum. birbirimize ote git demeyiz cokta severiz biz esimin ailesi ile valla ama asla ne hediye aldilar, ne desteklediler bugune kadar dugunde ceyrek altin olsun bi taki bile takmadilar hatta birde esimin birikimlerini harcamislar cok aci bir sey. Benim esim guclu bir adam evirir cevirir esini cocugunu madur etmez Allah razi olsun ama ailesinin bu halleri eminim icten ice onu cok uzuyordur. Tum bunlar onlarin arasinda yinede karismamayi tercih ediyorum cunku ima da etsen zoruna gidiyor bariz bir sekilde. Normalde torun sahibi olduk denecekse, yarin birgun 3 gun tatilin 1 gununde gelin torunumuzu ozledik diyorlarsa durumlari da varsa destek olmalari gerekir. Ama olmuyorlarsada yapacak bir sey yok cocuklarini hice saymis olurlar sen fazla kafaya takma esin kendi ne isterse oyle yapsin cunku eminim senin ailen cabalarken onunki duyarsiz kalinca esin icin cok daha yaralayici bir durum olmus olacak. Mesela benim ailemde nazarligi takisi herseyini bir emekli maasiyla durmadilar yaptilar ben durun dedim durmadilar es tarafi o kadar mal varliginin arasinda bir ihtiyaci varmi torunumun dememistir hala da cocugumun giydiklerinin yaridan fazlasi annemin almasidir ama digerleride malesef cocuklari aciz dese nerede bizim mangal diyor ellerini cebe sokmazlar. Bayramda kaynim aramisti kayinvalidemi anne bir sey lazim mi geliyoruz diye kayinvalidem yok yavrum sen kendini uzme yavrularimin(torunlari) ihtiyaclarini al diyip telefonu kapattiktan sonra esime bayram misafirine yedirecegi eti aldirmisti.. biz de borcla harcla bayram ziyaretine gitmisiz dusun. Diger torunlarini cok severler her ihtiyaclarini karsilarlar tabi birde boyle bir ayrim var. Bu evlenirkende boyleydi ne halleri varsa gorsunler valla demisti kp torun oldugunda da oyle kirik igne gormedik. Onlarda oyle. Esim kendi dusunsun valla ben kotu olmam yinede otururum yerime keyfime bakarim hayatim etkilenmedigi surece.. baska turlu agzini acan zararli cikiyor. Ha bu arada sunnette 1 kere altin takmislardi haksizlik etmeyeyim. Ay ne doluymusum be resmen saydirdm. Severim kendilerini ama belli varmis bi kizginligim firsat bu firsat icimi doktum sanirim

bunlar 150 gr altın taktı diye mi oldu daha fazlasını babam taktı ama böyle beklentiye girmedi hiç.
iyi de iki kisi evleniyor diye 1 milyarlik altin takmak, düğünü evi vs herseyi eksiksiz yapmak size mantikli geliyor mu?
iste öyle olunca böyle oluyor. insan para verdigi seye karisma hakkını kendinde buluyor böyle. ben de birine 150 gram altin ederinde iyilik yapsam muhtemelen ben de hayatina karisma hakki bulurdum.
böyle zamanlar ici "ne şam'in sekeri ne arabin yüzü" diyoruz. onlardan aldigin bir sey olmasaydi daha en basindan gereken sınırı rahatca çizerdin. benim dedemin tum ogullari kendi avlusunda dizinin dibinde yasamis, onun isini devam ettirmis. amcalarımin eslerini dedem secmis. ya da begendigi kisiye dedem onay vermemis. evlerini dedem kurmus, gelinlere bilezikleri dedem bakmis. ama her an da otoritesi altinda kalmis herkes, yaslaninca da zaten onlar bakmis. babam kucuk yasta sehir disina calismaya gjden bir cocuk. ailesinin onaylamayacagi biriyle evlenmis soylememis, bosanmis söylememis. sonra annemle evlenmis. ailesi misafir gibi gelip gitmisler otobus paralarini bile babam vermis. anneme bir kurus yararlari yok ama bir tane nazlarini da cekmemis kadin. oysa yanında yasayanlarin kolu bilezik dolu, adama 'puf' diyemiyorlar.
ne bileyim, ben böyle düşünüyorum. bana göre normali bu. zaten koca adayim adet madet asla bilmez, hayatinda altin bilezik gormemis:) babasi nikahimiza kalkip gelecek biri degil. kendi ailem de onu bunu almasin masraf yapmasin diye daha onlarla tanistirmadan evin tum eksiklerini aldik beraber ödedik. cunku ikimiz de 30u coktan gectik yani neden bu yasta yasli insanlara maddi yuk olalim ki?
Benim babam kardeşime araba alırken eşime oğlum seneye de senin için bir şeyler yaparız dedi kendi babası ağzını bile açmadı o an.
mesela bu ne sacma bir beklenti. kocaman adam.okumus memur olmus. ailesi 150 gram altin yapmış borcsuz evlendirmis. kayinailesi daha da fazla altin yapmış, borcsuz evlendirmis
ve bu adam boyle bolluk icinde hala araba alirken kayinbabasindan - oz babasindan aman bekliyor, yardim gözlüyor.
size nasil mantikli gelir asla anlayamiyorum. bana basiretsizlik gibi geliyor. eger sizin istediginiz gibi babanizdan para gelecek diye sevinip kendi babasindan da beklenti icinde girseydi oyle kocadan sogurdum ben. aile elinden geleni yapmış. bu saatten sonra sizin kendi yaginizda kavrulup artık onlara yardim eder hale gelmeniz gerekiyor.

Bir de özel klinik takipliym muhtemelen doğum ücreti şubata 50 küsür olur. Adam sadece polis maaşıyla hepsini nasıl karşılasın.
Çocuğu yapıyorsa hepsini karşılayacak tabii ki. Karşılayamıyorsa ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Bebek odası almayın, doğumu şehir hastanesinde yapın, uygun fiyatlı bebek arabası alın vs. Ben çocuk yapacağım ve doğum iznine ayrılacağım, çalışmayacağım diye bir sene para biriktirmiştim mesela. Bu işler böyle oluyor. Çocuk yaparken önce kendinize güvenin. Aileler de bir şeyler yaparsa ne ala.

Aksam hamıle kalıp sabah mı doguruyor sizin taraflar9 ay degil mi, dogum parasını ayarlamadınız mı, ne kadar plansız gebelik bile olsa 9 ay 10 gün var yani. Ne koparsam kardır kafasını hiç bir zaman anlamadım, sen önünü kış tut, yaz cıkarsa bahtına gibi, el seyiyle gerdeğe girilmez sözü gibi cümleleri hiç duymadınız mı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…