Doğum yapan ben triplere giren kaynanam.

Çözümü cırlamak o zaman ben güzellikle çözeyim istemiştim. Bakalım haftasonu hangi misafir gelicek.
İnsanlıkla halledemezsin sorununu bu kadınla biliyorsun dimi. Eşine diceksin benim iznim olmadan birşey yapılmayacak diye. Misafirmi geldi müsait değilim de kilitle kapıyı. Bütün sorun eşinde annesini üzmemek için hormonları lohusalıktan altüst olmuş kadını üzmeyi seciyor. Seni düşünmeyen bir adamı sen niye düşünüyorsun. Çocuğu doğuran sensin ve senin dediğin olacak. Gerekirse yık ortalığı annenin evine git ama şu süreci huzurlu geçir.

İnsanlıkla halledemezsin sorununu bu kadınla biliyorsun dimi. Eşine diceksin benim iznim olmadan birşey yapılmayacak diye. Misafirmi geldi müsait değilim de kilitle kapıyı. Bütün sorun eşinde annesini üzmemek için hormonları lohusalıktan altüst olmuş kadını üzmeyi seciyor. Seni düşünmeyen bir adamı sen niye düşünüyorsun. Çocuğu doğuran sensin ve senin dediğin olacak. Gerekirse yık ortalığı annenin evine git ama şu süreci huzurlu geçir.
Bende insanlıktan çıkıcam artık napalım😃

Sadece b12 değil hemoglobin 7 ye düşmüş durumda bende. 😂
Yazık çok kan kayıpetmişsiniz demekki
Ben ikinci doğumdan sonra öyleydim, toparlanmam uzun sürmüştü
İlaçlar, doğal takiyeler vs derken kendime gelmiştim
Sizde kullanın, hem emziriyorsunuz hem değerler yerlerde sinirde olur, hiç bişeye halide olmaz insanın

Kocamla aram umrumda değil. Zor bir doğum geçirdim. Çocuk doğum kanalında sıkıştı. Bayılmadan 5 dakika önce doktorum danışamadan acil sezeryana aldı. O kadar kötüydüm ki ameliyathanede kadının sarılıp tamam güzelim uyuşturuyorlar sakin ol dediğinde “ hocam sancım geliyor takatim kalmadı ölmek üzereyim” dediğimi hatırlıyorum. Durduk yere ağlama atakları geliyor. Öyle boş boş bakıyorum. Hastanede 2 gün boyunca hiç uyumadım. Eşimde kendinde değil çünkü bu süreçte bir baba olarak eksikleri olsada çok destek oldu. Dikişlerimden ne çocuğun üstünü değiştirebildim ne altını alabildim ne de tekbaşıma emzirebildim. Hastanede bezime kadar değiştirdi.
Doğumdan önce de annesinin suratına “ 40 gün kimse gelmiyor kimse çocuğumdan önemli değil öyle kucaklış öpmekmiş asla” diyen adamında nutku tutuldu. Onada çok kızdım. Sendin dimi misafir almayacak olan şu durum nedir diye. Kocam umrumda değil çocuğum için toplarlanmak istiyorum.
Doğum sırasında dikişleri hissettim . Narkoz ağır geldi kafama balyoz geçmiş gibi bir hafta sonra tekrar hastaneye kaldırıldim .çünkü kulağımda sürekli cinlima vardı yataktan doğruldugumda baş agrisindan öleceğimi sanıyordum . Bak herkesin belirli süreçler atlattığı oluyor . Eve misafir gelmeyecek dememe engel değil demek ki tüm bunlar . Aglama atakları birkaç ay devam eder normaldir . Sen çocuğa yeterli miyim değil miyim diye sorgularsin normaldir. Ama yeni dogumun üzerine eve insan toplanmaz yeni doğmuş bebeğin ağzına emzik tikistirilmaz eminim bunlara sert şekilde hayır demene engel değil yaşadıkların. Kendin yazmasın kavga olmasın diye sustum

Kayinvalidenin kafasına göre ev temizleyip, misafir ağırlaması bana da çok ütopik geldi ya. Bunu oğlu ve gelininim hiçbir laf etmeyeceğini bildiği için yapabiliyor. Emzik olayı da öyle. Bir de yeni doğan bebek anne yanından ayrılmaz ne ara vermişte alıştırmış kayınvalide. Enteresan işler.
Yani kim kimin evinde at kosturabilir istediği gibi ? Konu sahibi bir önceki konusunu açmış kendi annem gelmese mi falan yazıyordu . O kadar şaşırdım ki . Kayinvalidesini ben görmeden tanıyorum oğluyla kardeşinin de abisiyle tuhaf bir iliskileri var. Aşırı bağımlı davrandılar bu zamana kadar . Doğacak çocuğa nasıl davranacakları az çok belliydi. Hiçbir şekilde önlem almamış . Ortada çocuğun sarılığı tabi ki artar. Çenesi ne ki onun emzik emecek. Yok nazar değmiş ondan hasta olmuş . Çıldırirsin yahu . Konu sahibi de şu an hastalığa açık çocukta . Doğumdan önce bununla ilgili bilgilenmek ne yapacağını öğrenmek gerekiyor karı koca.

Halledicem bu işi. Sizde de depresif hal oldu mu ? Çocuğumu 20 dk emzirdim uyudu yerine koydum kalkrı ağladı tekrar emziriyorum. Kımıldayamıyorum yerimden.
Ağlaması normal dünyaya geldiği için şaşkındır . Yeni şeyler görüyor onun korkusu vardır .en güvendiği yer senin kucagin . Hasta diyorsun ondan huzfusudur

Merhabalar kızlar. 16 günlük bir kızım var. Acil sezeryan oldum 6 saat normal doğum sancısından sonra. Benim için çok zordu. Doğumdan önce melek olan kaynanam 180 derece döndü. Bana yardım eden evimi temizleyen (ben talep etmedim) kadın gitti yerine bambaşka biri geldi. Normal sancı çektiğim için sütüm doğum sonrası geldi ve bebeğimi emzirdim. Göğüs ucum çok yoktu zorlandık memeyi tutturmakla ama ilk gece eşim annem çok uğraştı. Kızım çıkardı biz verdik kızım çıkardı biz zorla tutturduk emsin diye. O yüzden ilk gün herkes tebrik etti ve çocuk sadece 10 gram kaybetmişti.
2. Gün kaynanam kaldı. Ben istemedim tabi kendi kendine işten izin almış hazırlanmış. Eşimde sorunca tamma olur gelsin dedim. Annedir ayırt etmedim. Anneme eve git diğer gün sabah gelirsin dedim. Kaynanam çocuğa emzik alıştırdı. Dikişliyim halim yok karışamadım da o kadar üzgünüm ki. Ebeler vermeyin desede tıktı çocuğun ağzına emziği. Uyardım güzellikle babannemiz dinlemiyor dedim o da kimse görmüyor al kızım diye yine verdi. Sonuç emzik emen kızım beni emmedi ve sabah -200 gram. Biraz söylendim eşime annesine. Alıştırdın bıraktırın şimdi bakalım dedim. Kızım yıktı ortalığo emziği alınca tabi :)
Çocukta sarılık çıktı. Tam memeyi de kavrayamıyor. Tepemde 15 kişi meme vermeye çalışıyoruz çocuğa. Görümcem kaynanam annem. Bir de yaşıt kuzenler vardı evde. Aklıma geldikçe ürperiyorum. Kızım anne sütü alsın diye süt sağayım dedim. 2. Günüm daha. 20 ml süt sağdım. Kolestrom sütü bilirsiniz damla damla. Kaynanam hastaneden beri sütün az sütün yok diyip duruyor. Emziririyorum sütün az sütün gelmicek diyor. Neyse diyorum. Evdeyim canım burda “ sütün az senin sütün gelmicek “ dedi bana. Eşimde var ya kızın sütü anne dedi. Diyelim ki yok neden söylersin ki ?
Eşim eczaneye biberon almaya gitti süt sağarken de “ sabaha kadar sağ yinede dolmaz sütün yok” dedi bana. Olan sütümde gitti sayende dedim. Neymiş 3 gündür annem konuşuyormuş kendi 1 laf etmiş zorumamı gitmiş. Kaynanaymış ondan zoruma gidiyormuş. Derin nefes alıp sütümü sağlmaya devam ettim. Eşim gelince sanki kendisini dövmüşüm gitti gitti evine alt katta oturuyor.

4. Günümde misafir yığdı eve. Eşim ofladı bağırdı çağırdı dinlemiyor. Gelip evi silip süpürüp ikramlık hazırlayıp misafir alıyor. Şu gelcek bu gelcek. Eşim gönder geri kimse gelmesin desede dinlemed. Ben zaten lohusayım herşeye ağlayasım geliyor uğraşamadım kadınla. Surat 5 karış. Misafirlerden sonra doğrulamadık. Ben hasta oldum çocuğun gözü mikrop kaptı göbek bağında granülom oluştu. Sarılığımız geçmedi. Kadın buna rağmen geçen haftasonu yine misafir aldı. Amcan gelcekmiş eve bakayım toplayım dedim diyip kafasına göre iş yapıyor. Kızlar ya gemileri yakıp kavga edicem ya da bana akıl verin. Eşime söyledim misafir kabul etmicez demiştik yaşadığımıza bak dedim farkındayım dedi. Kabul etmicek sözde ama annesi cırlayıp birbirlerine giricekler eminim.
Annem yanımda kadın anneme de takmış yukarı çocuğu sevmeye çıkıyor anneme selam yok annem çay içelim tatlı yiyelim desede bakmıyor suratına. Ben deseniz nasılsın nasıl oldun yok. 2 gündür de gelmiyor geçen eşimin babası anneni çağır tarzı bşşey dedi kadının tribini çekiyoruz resmen sanki kendi doğurmuş. Maddiyatı geçtim dünya para harcadık kimseden önemli değil çocuğum. Hormon bozukluğu çıktı kilo alamıyor sütümle alakası yokmuş sarılığı da ona bağlı uzamış. İnsan biraz üzülür kadın gelicek misafirleri sayıyor bize.
Hala kendimde değilim kızlar. Bazen ağlayasım geliyor . Çocuk durmayınca ağlayınca bakamicsk gibi hissediyorum. Uykusuzum. Huzursuzlanınca tahammüş edemiyorum normalde böyle bir insan değildim. Yanlış birşey yapmaktan korkuyorum. Annem herşeyi bana soruyor 1 gece kaldı kaynanam yanımda çocuk uyumadı diye 2 kat mama vermiş bana sormadın. Napıyım doymadı diyor. Ya sen kime sordunda verdin ben o çocuğu 30 dakka emzirdim. 30 ml mama içti 3 günlük çocuk. Severkende köye götürcem çocuğumu diyor. Eşim tepki gösterse de laftan anlamıyor.
Ne yapayım ben bu kadına ? Takmayıp işime bakıyorum ama annemede aynısını söylüyorum ama sınırlarımıda ihmal etsin istemiyorum.
Nefretlik kadın hepsini okuyamadım ama çok sinir bozucu dengesiz karı.

Yani kim kimin evinde at kosturabilir istediği gibi ? Konu sahibi bir önceki konusunu açmış kendi annem gelmese mi falan yazıyordu . O kadar şaşırdım ki . Kayinvalidesini ben görmeden tanıyorum oğluyla kardeşinin de abisiyle tuhaf bir iliskileri var. Aşırı bağımlı davrandılar bu zamana kadar . Doğacak çocuğa nasıl davranacakları az çok belliydi. Hiçbir şekilde önlem almamış . Ortada çocuğun sarılığı tabi ki artar. Çenesi ne ki onun emzik emecek. Yok nazar değmiş ondan hasta olmuş . Çıldırirsin yahu . Konu sahibi de şu an hastalığa açık çocukta . Doğumdan önce bununla ilgili bilgilenmek ne yapacağını öğrenmek gerekiyor karı koca.
Hastanede annesi varken kayınvalidesinin kalması baştan hata zaten. En iyi kayınvalideye bile gerek yokken oldum olası sorun yaşadığı kayınvalide bir alternatif olmamalıydı. Bazen eş ailesi ile ilgili yazılanlar mı abartılıyor diyorum. O kadar sey yaşadığı insanlara karşı daha net bir duruşu olmalı insanın. Hala eşine karşı haklıyken haksız olmama derdinde kendisi. Koca her şeyden önce geliyor. Öyle değil dese de davranışları bu yönde.

Hastanede annesi varken kayınvalidesinin kalması baştan hata zaten. En iyi kayınvalideye bile gerek yokken oldum olası sorun yaşadığı kayınvalide bir alternatif olmamalıydı. Bazen eş ailesi ile ilgili yazılanlar mı abartılıyor diyorum. O kadar sey yaşadığı insanlara karşı daha net bir duruşu olmalı insanın. Hala eşine karşı haklıyken haksız olmama derdinde kendisi. Koca her şeyden önce geliyor. Öyle değil dese de davranışları bu yönde.
Bence tek sebep kocasının gözünde haklı olmak . Başka bir açıklaması yok . Yani kendi evinde kendi çocuğuyla ilgili insan neden söz sahibi olamaz

Tahin kadına kal demedim ki. Annem kaldı yanımda ve o kalıcaktı. Kendi kendine izin almış çorba yapmış. Eşim eve dinlenmeye gidince aradı beni. Annem çorba yapıyor izin almış ben gelmeyecekmiyim dedi bana napalım dedi. Ben yine annemi tuttum yanımda. Geceye kadar kaldı annem sabahın 6 sında da geri geldi. O gece de tıktı emziği. İnanın kocadan değil ben eşime çok ağır laflar da ettim. İlk evlendğimiz zamanlarda karşıma alıp ya sınırlarımızı korursun ya da biz olduramyız ayrılırız da dedim. Şuan pek kendimde değilim birine tek kelime edicek gücü bulamadım kendimi. İnşallah bulucam.

Tüm bunların yanında hata olacak mı olacak ? Kendini yeri gelecek yetersiz hissedeceksin yeri gelecek erken miydi çok zor bakması diyeceksin . Tüm bunlar normal . Şu an toparlanmaya çalışman da normal kızdığım şey bugun değil yarın da o çocuğun başına gelecek olanlar.
Çocuğum konusunda dişlerimi göstereceğimden emin olabilirsin. Şuan sadece iyi değilim yapamadım cevap veremedim.

Yazık çok kan kayıpetmişsiniz demekki
Ben ikinci doğumdan sonra öyleydim, toparlanmam uzun sürmüştü
İlaçlar, doğal takiyeler vs derken kendime gelmiştim
Sizde kullanın, hem emziriyorsunuz hem değerler yerlerde sinirde olur, hiç bişeye halide olmaz insanın
Hemogramda yerlerde. Doktordunuz diye hatırlıyorum. Demir serumuda verdiler takviyelerimi kullanmam lazımdı ama çocuk emzirmekten kullanamadım. Her emzirdiğimde içim sökülüyor sanki. Anneme su verirmisin anne tüylerim ürperiyor başım gidiyor diyorum. Dönüyor gibi de ara ara rengim bembeyaz gözlerim mosmor. D vitaminimde yerlerde. Çocuğum sarılığı atlatsın diye uyumam gereken yerde süt sağıyorum hem emsin hem içsin yesin kilo alsın diye. Benim kendime enerjim yokken kalkıpta kaynanama senkime sordun diyemedim. Eşime rahatsızımda diyemedim. Deseydim eminim ki beni dinlerdi. İstemiyorum deseydim almazdı kimseyi. Ona bile istemiyorum diyemedim. Öyle boş boş baktım.

Hemogramda yerlerde. Doktordunuz diye hatırlıyorum. Demir serumuda verdiler takviyelerimi kullanmam lazımdı ama çocuk emzirmekten kullanamadım. Her emzirdiğimde içim sökülüyor sanki. Anneme su verirmisin anne tüylerim ürperiyor başım gidiyor diyorum. Dönüyor gibi de ara ara rengim bembeyaz gözlerim mosmor. D vitaminimde yerlerde. Çocuğum sarılığı atlatsın diye uyumam gereken yerde süt sağıyorum hem emsin hem içsin yesin kilo alsın diye. Benim kendime enerjim yokken kalkıpta kaynanama senkime sordun diyemedim. Eşime rahatsızımda diyemedim. Deseydim eminim ki beni dinlerdi. İstemiyorum deseydim almazdı kimseyi. Ona bile istemiyorum diyemedim. Öyle boş boş baktım.
İyi artık vitaminlerini al silkelen kendine gel.

Eşine bişey demene gerek yoktu eve bir kamyon adamı doldurtmayacaktı. Ona da çok güvenme.

Çocuğum konusunda dişlerimi göstereceğimden emin olabilirsin. Şuan sadece iyi değilim yapamadım cevap veremedim.
Valla ya göstereceksin ya gosteceksin . Görümcenin durumu belli onun çocuğunun şartları da belli aşırı. Kendi çocuğunu kendin yetiştirmek sağlıklı bi psikolojisi olsun istiyorsan bol bol çocuk gelişimi kitabı oku eşine de okuttur

Valla ya göstereceksin ya gosteceksin . Görümcenin durumu belli onun çocuğunun şartları da belli aşırı. Kendi çocuğunu kendin yetiştirmek sağlıklı bi psikolojisi olsun istiyorsan bol bol çocuk gelişimi kitabı oku eşine de okuttur
Herkes aslında kendine yakışanı yaşıyor. Bana oyle davranmasaydı şuan torununu güzelce severdi. Bazen gün aşırı bazen 2 günde 1 sadece 10 dakka görüp gidyor. Sirkeli mutsuz huzursuz suratıyla. Çocukta ya emiyor ya uyuyor. Geçen uyandırdı çocuğumu tepesinde konuşa konuşa. Eşime çok zor uyuyor çocuğu uyandıranı keserim ona göre dedim. Sonraki geldiğinde anne uyuyor dedi geri gitti annesi görmeden. Merak etmeyin kendimde olsam kimse kılını kıpırdatamaz.

X