Doğum sonrası sütüm gelmezse korkusu

Hilalbella

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Eylül 2022
16
9
Kızlar merhaba doğumuma 1 ay kaldı, doğum şeklim henüz belli değil duruma göre degisebilir. Çevremdeki hamilelerden duyduğum kadarıyla memelerinden süt gelmeye başlamış, bende herhangi bir belirti yok gayet normaller, çok korkuyorum gelmez emziremem diye. Şuan hamileyken doğumdan sonra sütüm olması için yapabileceğim birşey var mı acaba ?

Eğer bu düşünceyi kafanızdan silecekse göğüs ucunuzu iyice bir sıkın öncesinde masaj ovalayın isterseniz bir gıdımcıkta olsa sıvı görürsünüz sonra bir dahada böyle düşünmeyin bu olumsuz etkiler. Doğumdan sonra süt hemen bol gelmez bebek emdikçe gelir ilk üç gün cok az zorla gelebilir ama bebek emerken çeker. Bu psikolojiye kolay giriyorsanız Doğumdan sonra yanınızda olacak insanı iyi seçin sizi rahatlatcak birisi olsun.

Tamamen hormonal birşey öncesinde gelip gelmemesi. Korkma gelir inşaAllah.
İlk günler belki çok az az gelecek ama sakın moralini bozma 3.güne artmaya başlar yutkunmasından anlarsın. Sadece her fırsatta emzir. Mutlaka en geç 2 saate bir emzir çok önemli

Merhaba
O süt tahmin ettiğin gibi bişey değil
Bebek seni emdikçe uyarı olacak herkeste erkenden gelecek diye bir kural yok
Güzel beslen su iç başka hiçbişey yapmana gerek yok
Sadece bebebğinn seni çekmesi lazım bol bol emzirdikçe gelecek sütün var olup olmadığını düşünme
Evlat edinenlerin bile sütü geldiği oluyor sen biyolojik annesin neden olmasın

Teşekkür ederim, inşallah böyle olur

Teşekkür ederim sürekli emzirmeyi deneyeceğim dediğiniz gibi

Merhaba, göğüs ucum yok bunu deneyemiyorum maalesef yanimda eşim olacak inşallah

Merhaba, göğüs ucum yok bunu deneyemiyorum maalesef yanimda eşim olacak inşallah
Göğüs ucun çıkık değil sanıırm bu ilk zamanlar emzirmede zorlanmana sebeb olabilir. Benimde ucu yoktu ilk kızımda baya zorlanmıştım yara olmuştu yanlış tutturduğum için. Mümkünse kursa git emzirmeyi öğren bolca video izle. Yara olmaması için önlemini mutlaka al. Gümüş kapak bana çok fayda etti tavsiye ederim.

bende de aynı korku var.
ama doktorum yanında çalışan hemşire (ki kendisi emzirme hemşiresi aynı zamanda) süt gelmemesi çok büyük bir şehir efsanesi, hemen hemen herkesin sütü gelir, hiç bunu kafana takma dedi. ondan beri daha rahat içim.

Sütüm olmaz düşüncesini kafanızdan atın. Gelmezse de dünyanın sonu değil korkmayın.
Sezeryan doğum yaptım 3 gün sütüm gelmedi. Bebeği şırınga ile mama vererek besledik, tabi bu süreçte hep mememde durdu, emdi kuzucuk.
3 gün sonra o koyu sarı süt geldi. Sonrası duş, masaj vs derken süt geldi normale döndü durum. Tabi ben sarılık sebebi ile 1 ay kadar anne sütü yanında mamaya devam ettim.
Bestlak damla kullandım ilk zamanlar, hipp emziren anneler için olan çayı içtim, bol bol da su tükettim. Şeker ye tatlı ye diyenleri dinlemeyin, şeker süt yapmaz

Memenizde yara, çatlak vb bir durum olursa garmastan krem alın, mavi renkli bir krem çok fayda ediyor.
Ben uzun süre gümüş kapak kullandım çok memnun kaldım. Sütüm bollaşınca memede çatlak yapiyor baktım, bıraktım kullanmayı göğüs pedine geçtim.
Göğüs kalkanı aldım hiçbir işime yaramadı, silikon göğüs ucu almıştım göğüs uçlarım çıkmazsa ve yara vs olursa diye, bebek emdikçe çıktı, yaralar da o kremle iyileşti kullanmaya gerek kalmadı

Aaa ben de öyle bir korku yaşıyordum. Doğum çantama formül mama bile koymuştum. Benim de hiç sütüm gelmedi doğum öncesinde. Hatta o ilk ağız sütü denen süt var ya sarımtırak onu alsa yeter diyordum. Sezaryenle doğum yaptım emzirirken ilk gün hemşireye "bence sütüm yok boş çekiyor çocuk" dediğimde "olur mu bak şimdi" diyip mememi sıkmıştı ve süt fışkırmıştı da anca ikna olmuştum. Şimdi 26 aylık oğlum sütten kesmek için paralıyorum kendimi negatif düşüncelerden arındırın kendinizi.

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için, göğüs ucumun olmamasida tedirgin ediyordu aslında böyle olduğunu duyunca mutlu oldum :)

Hahahah teşekkür ederim iyi geliyor bunları duymak

Çok teşekkür ederim, çatlak kremi sürmeye başladım şimdiden yumuşaması için, gümüş kapaklari da mutlaka alıp koyacağım bir kenara doğum sonrası için

Sakın böyle şeyler düşünme aklına da getirme ayrıca herkesin vücut yapısı farklı birde bebek emdikçe geliyor zaten merak etme sütünün çoğalması için bol bol komposto iç kayısı falan iyi geliyor arada masaj yap mesela ucları içinde çıkartmaya başlasan iyi olur aksi takdirde emzirme yaparken bi tık zorlanabilirsin pompa veya elinle ovalama yaparken

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için, göğüs ucumun olmamasida tedirgin ediyordu aslında böyle olduğunu duyunca mutlu oldum :)
Olumsuz düşünmeyin, hastanede emzirme danışmanı oluyor ondan yardım alırsınız. Her şeyin bir çözümü var hamilelikte, doğumda, sağlıkla gelsin kuzunuz...

Bende de öyle olmuştu ağlamıştım hatta annem ağlama geliyordur diye teselli ediyordu sonra hemşire göğsümü sıkıp bak geliyor korkma demişti ve 2.5 sene emzirmiştim

Niye korkuyorsunuz? Gelmese de dünyanın sonu değil. Sizin suçunuz da değil. Ben de sizin durumda idim doğumdan sonra pek sütüm olmadı. İlk başta dert ettim ama benim suçum değil, mamalar bunun için var diye düşünerek durumu kabul ettim. Böyle korkarsanız geleceği varsa da gelmez.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…