Dk1 gol1 okul problemi ve deliren kocam

Hayır çünkü sınıfta ona kalana kadar müdür yardımcısının çocukları da vardı zorbalık yapan. Babam müdür yardımcısı kantinden bana şunu al seni attırmayayım diyen çocuklar. Bunun gibi çocuklardan da hesap sorulmadı ve biz sevgili mükemmel rehberlikçimiz (!) gittikten sonra öğrendik hep bunları.

Yani dehşetlik bir şey yok kanımca. Anaokulunda sular seller gibi okuma yok ama okuyamayan çocuk basariz değil. Örneğin devlet anaokulunda ogretilmiyor bildiğim kadarıyla. Cocuk kolejde 1.sinifa geçtiğinde kitapları ayrı ona göre bir program yapılıyor. Bilen çocuklar hızlandırılması için bir program var. Zaten akıcı bir okumadan bahsedemeyiz. Kasım aralık gibi program esitleniyor.ben de anaokulunda gönderdim öğrendi okumayı. İki seneye yayılmış gibi oldu rahattı bizim açımızdan o sosyal medyadaki zorlu şeylerle karşılaşmadık stres olmadik

Okuma yazma bilen bilmeyen diye ayiriyorlar mi ? O kadar çok mu varmış ? Sizin oğlunuz buyuk ihtimalle o sınıfta sıkılacak ve davranışı bozulacak bence bir psikologla görüşüp ikinci bir görüş alın. Özel mi devlet mi bu okul ?

Evet ozelde. İki yildir ayni okulun anaokuluna gidiyor. 4 yasda sesleri 5 yasda okuma yazmayi ogrendiler. Dolayisiyla anaokulundan devam edenlerin %90i okuma yazmayi biliyor. Sizin de yazdiginiz gibi yeni sinifin oguluma iyi mi yoksa kotu mu gelecegiyle ilgili kararsizim. Gecmisten mimli olmadigi yeni bir baslangic olmasi, ogretmeninin digerlerinden daha tecrubeli olmasi artilar. Ama Turkce dersinde sıkılıp sataşık olmasında da endiseleniyorum. Bunu mudur, mudur yard, ve ogretmene soyledim. Sorumlulugu aldilar beni telkin ettiler ama kafam net degil.

Başka şube olsa ? Yani bütün 1. Sınıfların hepsinde mimli mi bu çocuk ?

Eğer okulun tüm kademeleri ortak bir şekilde bu kararı vermişse belki de gerçekten çocuğunuz için iyi olan Budur. Siz ebeveyn gözüyle bakıyorsunuz ama onlar profesyonel yaklaşıyorlar. Sevilmediğini düşündüğü bir sınıfta başlamak yerine sıfır bir başlangıç yapması gerçekten daha iyi olacaktır. Ki tecrübeli öğretmen o sınıftaymış.
Öğretmenine,rehberliğine güvenmediğiniz bir kurumda devam etmeyin. Her duruma müdahale eden velilerden hoşlanmıyorum pek açıkçası.(ciddi bir sorun olmadığı sürece)
Tüm kararları veliler vermeye kalksa emin olun ne cazgır veliler var bizi ezer geçerler.

Bu arada benim oğlum da hem okuma yazma,hem toplama çıkarma ritmik sayma bilerek başladı 1. Sınıfa. Tek şubeydi. Bilmeyen arkadaşlarına yardımcı olma görevi vardı. Hatta öğretmen yardımcısı diyordu kendine acayip gaza gelmişti.
Belki bu tip bir sorumluluk onun sınıfta düzen bozmak yerine düzen sağlayıcı konumuna getirir. Ayrıca düşük sınıfta dikkati dağıldığında rahatça dışarı görevleri verilerek dikkat toplamasına yardımcı olur ve ders kaybı da olmaz

Bizim de umudumuz hedefimiz tam olarak bu. İnsallah biz de bu sonuclari aliriz

Çocuklara yarış atı gibi anasınıfında okuma yazma öğretilirse olacağı bu.
Daha şimdiden okuma bilen ve bilmeyen sınıflar ayrılmış.
Aslında pek yarış atı durumu yok. Çoğu Avrupa ülkesinde yazma anaokulunda başlıyor. Çocuklar okul öncesi son senesinde parmak olgunluğuna ulaşıyorlar. 1. Sınıfa ne kadar hazır bulunuşluluk olursa o kadar iyi olduğu düşünülüyormuş

Bizim de umudumuz hedefimiz tam olarak bu. İnsallah biz de bu sonuclari aliriz
Ben çalışmayan bir öğretmenim ama çevrem çok fazla özel okul çalışanı ve çocuklarım da özelde okuyor 6 yıldır. Eşiniz çok coşarak gitmesin. Sorunlu görülen velinin çocuğu hep göze batar bu arada su an 6. Sınıfta olan kızımda dehb ve üstün zeka var. 1. Sınıfta direk hoca bizi çağırıp destek istemişti bu yollardan çok kişi geçiyor hiç kendinizi üzmeyin.
Ama biraz okula güvenip iletişim halinde olmakta fayda var

Ah zuzush kıyamam gercekten ilkokulu daha simdiden banada dert. Z zxshermine katılıyorum devlet okuluna ver çocuğunu ödedigin parayla ekstra derstler aldırırsın
Kuzum cozum olacagini bilsem yarin gider yazdiririm. Ama 30-35 kisilik siniflar, ogrenci profili cok karisik, ogretmen is yuku cok daha agir. İyice yitiririm diye korkuyorum.
Tesekkur ederim. Esimle tekrar gidip goruselim. Okulun yonlendirmesini deneyelim. Zaten akedemik olarak buyuk bir kayip olmayacaktir.

Sen bilirsin canım nasıl istıyosan ben risk aldım otızmlı çocuğum için hemde. Ögretmenle konustum kaynastırma deneyelim bu süreçte sizde kabul ederseniz size yardımcı olmak isterim dedim kabul etti bakalım bizi ne bekliyor eger olmazsa hazır olmadığını gözlemlersek altsınıfa. Allah cocuklarımızın yolunu bahtını açık etsin ne diyim. Ayrıyetten sende üzülme cocugun cok zeki eminim şans ondan yana olacak

İnsallah ikimizin oğluşu için de çok güzel ilerler süreçleri.

Alıntıladığım bölüm için tecrübemi aktarmak isterim;
Ben devletin ilkokuluna; imlâsı düzgün şekilde yazarak, 60-100 sayfalık çocuk romanlarını rahatça okuyarak ve toplama çıkarma yapmayı bilerek başladım.

Ailem, mesleki olarak en tecrübeli ve yetkin olduğu söylenen öğretmenin, hiç okuma bilmeyen öğrencileriyle dolu 1. sınıfında başlatmayı tercih etmişler. Okulun, doğrudan 2. sınıftan başlamam yönündeki tavsiyesini, öğretmen nedeniyle reddetmişler.

Zaman ilerledikçe hemen ilk sene zaten herkes okudu yazdı, ama öğretmenin beni meşgul tutabilmekteki, sınıfı ve beni idare edebilmekteki becerisi, keza sonraki yıllarda bizlere verdiği eğitim, öğretim uzun yıllar bizle beraber geldi. İlkokuldaki öğretmen, bence, gerçekten önemli. Kendi adıma, öğretmene göre yapardım tercihimi.

Okul hayatınız hayırlı uğurlu olsun :)

Son düzenleme:
Konu sahibinin çocuğu saldirgan bir çocuk degil, anlaşılmayan kısım neresi tam olarak?
Saldırgan değilmiş ama sürekli konuşuyormuş, sosyal anlamda da sorunluymuş. Rehber öğretmenle konuşurken aklına gelen ilk cevap onları rahatsız edeim olmuş. İlle herkesi tutup duvara çarpması gerekmiyor. Birden çok kişinin şikayetçi olması önemsiz mi yani… kaldı ki özel okul olduğu için sene boyunca göz boyamış idare

Abi kavanoza koyun ozaman cocuklarınızı ya. Yemın ediyorum nefret ettirdiniz bu devirden. Konussa suç konusmasa suç kulp arayana bahanemı yok. Napmış bu cocuk adam öldürmüş gibi davranmayın ya

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…