Direksiyon dersleri ve kırmızı ışık korkum :(

garipbirhayat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2017
3.451
1.922
Merhaba hanımlar, size danışmak istediğim bir durum var.
Ehliyete yazılmıştım,direksiyon derslerim başladı şuan. 2. Dersime dün gittim, ve daha önce hiç direksiyon başına oturmamıştım (eşimle biraz dur kalk çalıştık,ama vites değiştirerek hiç araba kullanmamıştım) neyse, fena gitmiyordu , hoca ilk ders sınav güzergahına çıkardı beni, otobanda felan araç sürdüm, ve ders bitiminde aracı ben getirdim kursun önüne . Ankara da olanlar bilirler (Batıkentten yenimahalle ye).ilk dersten beni akan trafiğe çıkardı hoca..Hoca fena değilsin iyisin felan diyordu ki, dünkü derste kırmızı Işık’ta 2-3 defa stop ettirdim arabayı.. çok aşırı geriliyorum kırmızı Işık’larda,devamlı aynadan arkama bakıyor ve daha çok endişeleniyorum..devamlı yeşil ışığa denk geleyim diye dua ediyorum

Ve bizim kültürümüzde trafikte saygı denen bir şey olmadığı İçin dat daaat kornalar başlıyor hemen,bu defa daha çok elim ayağıma dolanıyor..
Sınav esnasında 2 stop Sınavı iptal ediyor,ve ben şuan çok endişeleniyorum..
Ne yapmam lazım bu konuda normalde çok dik yokuşlarda dur kalk yaptım kendi aracımızla,ve çoğunda stop ettirmeden kaldırdım,ve bu bildiğimiz düz yol..

zamanla daha çok kullandıkça alışıyor insan bende ilk sürmeyi öğrendiğimde sola veya sağa dönüceğim zaman tedirgin olurdum stop ettirirdim arabayı ama dediğim gibi nekadar çok sürersen okadar alışırsın

Umarım atarım bu korkuyu üzerimden.. direksiyon hakimiyetin felan iyi bir sıkıntı Yok,sadece bu ışıklarda geriliyorum.. o da arkadan gelen baskı

Umarım atarım bu korkuyu üzerimden.. direksiyon hakimiyetin felan iyi bir sıkıntı Yok,sadece bu ışıklarda geriliyorum.. o da arkadan gelen baskı
atarsınn atarsın daha yeni olduğun için böyle hissetmen normal zamanla öyle bii alışıyosun ki arkadan kornamı basmışlar aman bee diyip geçiyosun :))

atarsınn atarsın daha yeni olduğun için böyle hissetmen normal zamanla öyle bii alışıyosun ki arkadan kornamı basmışlar aman bee diyip geçiyosun :))
Ya öyle ki ,Işık’ta hoca yanımda bir şeyler anlatıyor bana ,düşünmeyeyim diye arkayı, ben arkayı takip ediyorum aynadan devamlı , hoca eliyle aynayı kapattı en son o derece geriliyorum,bacaklarım titremeye başlayıveriyor..

debreji cok daha daha yavas birakin, gaza basarken motor bagirsa bile aldirmayin durmasindan iyidir. kazasiz belasiz surusler dilerim:))

oluyoo ilk zamanlarda bendede olurdu hatta arabadan inince bacaklarımı okadar kasmışım ki titrerdi resmen yürüyemezdim.. dediğim gibi zamanla sık sık araba sürdükçe alışıyosun :)

debreji cok daha daha yavas birakin, gaza basarken motor bagirsa bile aldirmayin durmasindan iyidir. kazasiz belasiz surusler dilerim:))
Aynen ya çok yavaş bırakıyorum debriyajı araç bağırıp duruyor,ya birden çekiyorum stop ediyor :) henüz bi ayarlayamadım,ama olacak inşallah . Çok teşekkür ederimm:)

oluyoo ilk zamanlarda bendede olurdu hatta arabadan inince bacaklarımı okadar kasmışım ki titrerdi resmen yürüyemezdim.. dediğim gibi zamanla sık sık araba sürdükçe alışıyosun :)
İnşallah biraz daha rahatladım :) 2. Dersim olmasına rağmen hoca iyi olduğumu söylüyor,şu ışık korkumu da atarsam tamamdır :)

Kulaginizi tikamaniz gerekiyor
Ben ders aldigim donem hocam sakın dinleme kulagini tika,boşver bassınlar kornaya beklesinler 3 5 defa stopta edebilir beklemeyi öğrenecekler demişti. Öyle de yaptım,panik yapmami önledi.
Geçtiğimiz gun yogun trafik saatinde arac kullaniyodum,yine panik yapmayıp acele etmedim çünkü acele edince direkt stop ediyor araç. Babam diyoki azcik hızlı hareket et,hayır dedim sarı ışıkta ban ban basmamayi öğrensinler. Yol boyu babam ehe küfür yedik ondan,ehehe bundan da yedim falan yaptı

yine 2 hakkın varmış, ben ilk sınavımda 1 kez park sırasında stop ettirdiğim için elenmiştim.... Şimdi 2 mi yapmışlar

Aynen , beklemeyi öğrenmek lazım,bir de koskocaman “sürücü adayı,eğitim aracı” yazıyor.. ona rağmen arkamdaki dat daaaat korna yapıyor. Ben zaten heyecanlı,evhamlı biriyim.. elim ayağıma dolanıyor o zaman, haliyle stop ettiriyorum..
Sizde de olur muydu bu stop etme olayı??

yine 2 hakkın varmış, ben ilk sınavımda 1 kez park sırasında stop ettirdiğim için elenmiştim.... Şimdi 2 mi yapmışlar
Evet ,hataların aşamaları olan bir kağıt var, mavi grup hatalarına 5 tolerans var, sarıya 2 ,kırmızıya tolerans yok..
Stop ettirmek sarı grupta yer alıyor.. 2 defa stop ettirme hakkı var sonrasında kalıyorsun

İlerde otomatik kullanırsın sen sınavı geçecek kadar öğren yeter gerçi şimdi ayrı ayrımı alınıyor öyle bir şey duymuştum git bir gün otomatik kullan arabanın kolay bir şey olduğunu anla vitesde sınav için öğren yeter

ben sadece bi defa ışıklarda stop ettirmistim,hem yokuştu kavrama noktasını kaçırmıştım hemde yanlış sinyali yakmıştım üstüne de arkamdaki ayı takip mesafesi bırakmamıştı nerdeyse dokunuyordu araca,hocam çok gerilmişti o gerginlikle stop ettirdim bi daha ders boyu stop etmedim. Sinavdan da ilk seferde geçmiştim ama sonraki süreçte bi defa araç bozuldu ben direksiyondayken, panikleyip 5 6 defa stop ettirdim aracı kaldıramadım şehirler arası yolculuktu. Hemen babama verdim. Yani panik halindeyken kesinlikle kaçınılmaz oluyor

Şu durumda otomatik vites arabayı çok çoook kolay kullanırım zaten, gaz fren başka bir şey yok ki..
Ama ben Manuel’i de kullanabilmek istiyorum, ve bana daha eğlenceli geliyor nedense.. şu Işık’larda stop ettirmeyi aşsam sıkıntı kalmayacak inşallah..

Benim dün bayağı Canım sıkıldı ya.. 2 veya 3 defa stop etti..
2.defa trafiğe çıkışım ve asla hiçbir deneyimim yoktu..
zamanla düzelir umarım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…