Ehliyet Sınavı. Lütfen araba kullananlar baksın

Isıkların arası kısa mesafe oldugu ıcın bence ılk ısıkta durduktan sonra kalkınca bı sure yarım debrıyaj gıt yıne ısık gorunce debrıyaja tam bas, yanı o ısıklar arası mesafede ayagını debrıyajdan cekmene gerek yok yarım debrıyajle gıdebılırsın
hehhhh tamda bu işte. yani o kısa mesafede yarım debriyajla ilerleyebilirm problem olmaz

Evet aynen öyle,araba titreyince ya gaza ya frene bas diyor sana,süre uzayınca stop ediyor:KK66: Kavrama noktasında fazla yukarı kaldıriyorsun yani kalkış pozisyonu oluyor. Bu yarım debriyaj işini keşke hiç göstermeseler,ciddi kafa karıştıran birşey. Sadece yokuşta kullandırılsa sıkıntı olmayacak ama ilk bunu öğretiyorlar,ayağınız ,debriyaj+fren/debriyaj+gaz durumuna alısamıyor. Pratikte bunlar kullanılmalı aktif trafikte zira kimse ışıkta öndeki aractakinin arabayı dinleyecek,kavramayı bekleyecek durumuna sabredemiyor:KK66:
Sarı ışık yandığı zaman bile yarım debriyajı dinlerken arkadakiler kornaya basmaya başlıyor zaten :) Araba titremesi gibi bir durum olursa debriyaja bassam sonuna kadar hafif hafif de ilerler mi peki yine o an yarım debriyajı ayarlayamazsam tekrar

Sarı ışık yandığı zaman bile yarım debriyajı dinlerken arkadakiler kornaya basmaya başlıyor zaten :) Araba titremesi gibi bir durum olursa debriyaja bassam sonuna kadar hafif hafif de ilerler mi peki yine o an yarım debriyajı ayarlayamazsam tekrar
İlerler. Debriyaja aniden basarsan aniden kalkar araba,yavaşça basarsan frene basmıyorsan ilerler ama dediğim gibi frende olsun ayağın kesinlikle. Her an durabilecek gibi :KK66:

İnşallah zaten kötü olan yeri bunları deneme şansım yok sınavda bide yapmaya calışıpda yapamadığım an bittim. Çok soru sordum helal edin hakkınızı
Rica ederim. Helal olsun.
Siz sınava girmeden hocanızı görürseniz 5 dakika kenara çekip sorun,o dediğiniz yerde nasıl kalkmanızı tavsiye ediyor diye.
Biz mesafeyi net bilmiyoruz ya. Hocanız size doğru taktiği verecektir.
Kolay gelsin tekrar,başarılar.

Merhaba. Haftasonu direksiyon sınavım var ve ben çok panik yaptım 2 buçuk ay oldu derslerim biteli son 1 ders bırakmıştım sınavdan önceye kalsın diye onuda dün aldım. Dolayısıyla sanki unuttum gibi araba kullanmayı ama dün hocam gayet iyisin unutmamışsın dedi. Şimdi sizlere sorum olacak ben düşünüyorum düşünüyorum araba kullanırken neler yaptığımı şuanda hatırlayamıyorum kafam karısıyo. Mesela bi kavşak var. O kavşağı dönene kadar tam 3 tane ışık yanıyo 3ünde de dur kalk yapıyosun 2 saniye geçmeden. Birisi bana anlatsın lütfen neler yaptığını.Ben kısaca anlatayım şehir içinde düz yolda 40 la falan ilerliyorum ilerde kırmızı yandığını görünce ayağımı gazdan çekip debriyaja basıp frenle duruyorum. Sonrada vitesi boşa alıyorum sarı yanacağı zaman vitesi 1 alıp ayağımı yarım debriyaj yapıp yeşil yanınca frenden ayağımı çekip gaza basıyorum ama 2 saniye sonra tekrar durmam gerekiyor o sürede ayağım debriyajda kalmış oluyo.Hani normalde debriyajdan ayağını hemen çekme derler ya ben kalkış yapıyorum 2 saniye sonra bir ışık daha o sırada debriyaja tam mı basmalıyım yoksa ayağım yarım debriyajda mı ilerliceme ben ne yapacağımı bilemiyorum. Bazen çok güzel sorunsuz o yoldan geçiyorum bazende stop ettiriyorum veya araba ileri geri titremeye başlıyo ve ben sorunsuz geçtiğim zaman nasıl yaptığımı hatırlayamıyorum nolur yardımcı olun
Canim bikere vitesi boşa alma bire tak ayağın depriajda kalsın boşa alırsan hocaların yanında panik yapabilirsin

Benim de sınavım subatin 7 sinde derslerim biteli iki ay oldu arada kendi arabamiza biniyorum ama olmuyo sınava gireceğim araba gibi hayırlısı olmazsa ikinci kez girecem

yokuş kalkış desteği olan bir araba ise altındakı depriajla gör işini ama birden bırakma stop eder araba
bak aslında mantık basit debriajdan çektikçe araba gider gaza bastıkça değil gaza ibra 15 dervi gösterene kadar bas sonra yavaşça çek ayağını hçok çekersen birden hızlı kalkarsın gazda ayağın sabit kalsın

Yokuş değil ama benim takıldığım nokta, kırmızı ışıkta peş peşe duruyorum 2-3 saniye arayla. Şimdi mesela dediğin gibi ilk ışıkta kalkış yaptım 2 saniye geçmeden yine duruyorum normalde düz yolda giderken debriyajdan ayağını hemen çekme diyorlar ya işte ben debriyajdan çekerken gaza basıp hafif ilerliyorum yine bi ışık sonra duruyorum yine bi oşık kafam karıstı o arada ne yapacağımı bilemiyorum.

Bizim hoca arada biraz mesafe varsa debriyaj gaz la kaldrip daha sonra gazdan normal fren depriyaj yapiyon. Mesefa yakinsa acele etme depriyaj frenle git yani ayagin debriyajda frenden ceknhareket ettir

eger arası cok az ıse debrıyajdan ayagını tam cekme soyle dıyeyım debrıyaj fren yapıp durdun gerı kalkmak ıcın ayagını frenden kaldırmadan yarım debrıyajla arabayı kavrama noktasına getır. Zaten yol uygunsa araba yarım debrıajla bıle kalkar, sonrasında hemen tam basıp fren yaparsın, baktın kalkmadı araba hafıf gaz ver. Hemen durmak zorundaysan gene debrıyaj fren yapıp dur. Aslında debrıyaj tam basılı kalsa bıle araba gıder, debrıyaj hafıfte olsa motoru frenler. Yanı arabanın one atılıp gıtmesını, bır anda fırlamasını onler. Panık yapmazsan gecersın tek yapman gereken arabayı okumak. Hanı pek yazarakta anlatılabılen bırsey degıl uygulama lazım. Bu arada arabayı durdurdugun anda vıtesı bıre al, yoksa unutursun.

Yarım debriyaj kullanmayı öğren..
Stresi unut ..
Kendine güven. .
İnşallah geçersin. .
Araba sürmek eğlenceli. .

:KK55::KK55:

1 metre yoksa mesafe ayağını debriyajdan çekme zamanın kalmaz ki zaten.

İlk ışıkta Debriyaj + fren bastın durdun ,frenden çek ayağını sonra debriyajı yarıla zaten 2.ışıktasın tekrar fren + debriyaj.

Vitesi boşa almak mantıklı gelmedi bana bu mesafede ,sınavın parçasıysa normal.

Sanirim gectim cnm:KK66:
Herseyi yaptim eksiksiz.
Ama sozlu olarak bisi demediler.hocam superdin dedi.komisyon bisi demio zaten.gectigime inaniyorum.cunku ne stop ettirdim ne sinyalleri unuttum yani gorev tamam:KK66:ins.sen girdinmi gricekmisin cnm?
Sonucu soylemediler mi.

X