Direksiyon dersleri ve kırmızı ışık korkum :(

Dur kalk çalışın bol bol.
Dikkat edin biraz ışıklarda.
Daha çok yeni alışırsınız.

Bende korkuyordum ama Çalışınca oluyormus. Çok şükür atlattım.

Benim dün bayağı Canım sıkıldı ya.. 2 veya 3 defa stop etti..
2.defa trafiğe çıkışım ve asla hiçbir deneyimim yoktu..
zamanla düzelir umarım :KK43:
düzelir sıkmayın caninizi
Zaten toplamda 14 saat değil mi
Son derslerde artik hocanız mudahalede bile bulunmayacak o hale geleceksiniz hiiic sıkmayın canınızı

Dur kalk çalışın bol bol.
Dikkat edin biraz ışıklarda.
Daha çok yeni alışırsınız.

Bende korkuyordum ama Çalışınca oluyormus. Çok şükür atlattım.
Eşimle dur kalk çalışmıştık birkaç saat.
Hoca benim aracı stop ettirmeden vs kaldırdığımı görünce beni direkt trafiğe çıkardı.. dur kalk hiç çalışmadık inanın..
Siz geçtiniz mi sınavı? Sizde de oldu mu bu tarz sorunlar ?

düzelir sıkmayın caninizi
Zaten toplamda 14 saat değil mi
Son derslerde artik hocanız mudahalede bile bulunmayacak o hale geleceksiniz hiiic sıkmayın canınızı
Aynen 16 saatti , fakat 2 saat çalışıyorum ama 3 saat olarak yazıyorlar blok ders sayılıyormuş onu da anlamadım..
6 saat gitti 10 saat kaldı şuanda. İnşallah hallolur yaa..

Sürücü kursu araclarina bi nebze daha anlayışlilar içindekinin acemi olduğunu bildikleri için kenardan basıp gidiolar. Kornaya basıldığında umursamayp bildiğiniz gibi sürün. Çünkü normal trafiğe çıkıncada arkadaki hödük geçsin diye birden gazlarsanz kaza yapmanız kacinilmz olur. Acelesi olan geçsin gitsin

Eşimle dur kalk çalışmıştık birkaç saat.
Hoca benim aracı stop ettirmeden vs kaldırdığımı görünce beni direkt trafiğe çıkardı.. dur kalk hiç çalışmadık inanın..
Siz geçtiniz mi sınavı? Sizde de oldu mu bu tarz sorunlar ?
Bende de oldu tabi.

Biz devamlı eşimle dur kalk çalıştık. Ilk başta stop ettiriyordum. Ama 300 Kere falan dur kalk çslışmışmışızdır. Artık refleks oldu bende. O konuda ustalaştım.

Çalışınca oluyor. Ilk seferde geçtim.

Bende de oldu tabi.

Biz devamlı eşimle dur kalk çalıştık. Ilk başta stop ettiriyordum. Ama 300 Kere falan dur kalk çslışmışmışızdır. Artık refleks oldu bende. O konuda ustalaştım.

Çalışınca oluyor. Ilk seferde geçtim.
Ne güzel ya inşallah ben de geçerim ilk seferde..
Biz o kadar çalışmadık.. kendi aracımızın debriyaj balataları da bitmek üzere oldu sanırım hep yarım debriyaj yapmaktan..
Aslında zor bir şey değil, eğer düz yolda bekliyorsak frenden ayağımızı çekip debriyajı çok az kaldırıp gaz veriyoruz, hafif yokuş ise, yarım debriyaj yapıp frenden çekip gaz veriyoruz öyle değil mi ? Böyle yapıyorum böyle öğrendim..

Aynı guzergahta bende ehliyet aldım. Bende aşırı korkuyordum ama hocan çok iyiydi tek seferde aldım. Kendini sartlama kırmızı ışık için yoksa sınavda daha kotu olur sınavda stres altında olduğunu gozlemlerse ehliyet vermeyebilirler bana sürekli streslimsiin sinirlendin mi diye soru yoneltiyorlardi korkmana gerek yok hep en köşelere doğru yönel ben öyle yapıyordum kendimi daha güvende hissediyordum

Aynı guzergahta bende ehliyet aldım. Bende aşırı korkuyordum ama hocan çok iyiydi tek seferde aldım. Kendini sartlama kırmızı ışık için yoksa sınavda daha kotu olur sınavda stres altında olduğunu gozlemlerse ehliyet vermeyebilirler bana sürekli streslimsiin sinirlendin mi diye soru yoneltiyorlardi korkmana gerek yok hep en köşelere doğru yönel ben öyle yapıyordum kendimi daha güvende hissediyordum
Batıkent çakırlar mıydı eğitim ve sınav güzergahı sizin de.. ışık korkumu yensem biraz da parka yönelsem tamamdır

Ne güzel ya inşallah ben de geçerim ilk seferde..
Biz o kadar çalışmadık.. kendi aracımızın debriyaj balataları da bitmek üzere oldu sanırım hep yarım debriyaj yapmaktan..
Aslında zor bir şey değil, eğer düz yolda bekliyorsak frenden ayağımızı çekip debriyajı çok az kaldırıp gaz veriyoruz, hafif yokuş ise, yarım debriyaj yapıp frenden çekip gaz veriyoruz öyle değil mi ? Böyle yapıyorum böyle öğrendim..
Evet Ams yumuşak yumuşak gaz veriyorsun. Yoksa birde verince stop ediyor. Onu Ayarlamak için de pratik gerekiyor.

Inşallah sizde geçersiniz. Emin olun ben geçtiysem herkes geçer.

Ben ehliyeti geçen yıl aldım daha geçen haftalarda ilk defa şehir merkezinde arabayi kullandim. Surdukce ozguvenin yerine geliyor. Birak kornaya bassinlar hen derslerdeyken de hiç sallamazdim hala kornalari sallamiyorum. Insana panik yaptırıyorlar duymazdan gel önüne bak ilerle. Zamanla asacaksin ilk derslerde trafiğe girdiriyor hocalar

Korkma demeye geldim :)
Başarırsin.
Manuel arabada evet zor kabul ediyorum debriyaji hemen bırakma gaz verirken ayağını ayarla ve gaz vermeye başladığında yavaş yavaş çek.
Heyecan yapma.
Birak kornaya bassinlar.
Sakın ol.
Arkamda kıyamet kopsa inan umursamiyorum.
Mecburen ben de o trafiğe girmek zorundayım.
Kimseden anlayış bekleme maalesef anlayış yok.
Istanbul'da araç kullanıyorum.
Ümraniye trafiği berbattir ama öyle rahatım ki.
Hiç heyecan ya da gerilmeye gerek duymadan biniyorum aracima eve gelene kadar açıyorum müziği öylece devam ediyorum.
Bundan 1 ay önce inan berbattim.
Şimdi sihirli degnek degmis gibiyim.

Korkma demeye geldim :)
Başarırsin.
Manuel arabada evet zor kabul ediyorum debriyaji hemen bırakma gaz verirken ayağını ayarla ve gaz vermeye başladığında yavaş yavaş çek.
Heyecan yapma.
Birak kornaya bassinlar.
Sakın ol.
Arkamda kıyamet kopsa inan umursamiyorum.
Mecburen ben de o trafiğe girmek zorundayım.
Kimseden anlayış bekleme maalesef anlayış yok.
Istanbul'da araç kullanıyorum.
Ümraniye trafiği berbattir ama öyle rahatım ki.
Hiç heyecan ya da gerilmeye gerek duymadan biniyorum aracima eve gelene kadar açıyorum müziği öylece devam ediyorum.
Bundan 1 ay önce inan berbattim.
Şimdi sihirli degnek degmis gibiyim.

Gerçekten mii :) bana umut oldunuz. Yeni mi aldınız siz de ehliyeti?
Pratikle mi aştınız olayı, sizin de başınıza geldi mi stop etme olayı :) yaa inşallah ben de olurum sizin gibi, çok istiyorum çok ta hevesliyim..

Gerçekten mii :) bana umut oldunuz. Yeni mi aldınız siz de ehliyeti?
Pratikle mi aştınız olayı, sizin de başınıza geldi mi stop etme olayı :) yaa inşallah ben de olurum sizin gibi, çok istiyorum çok ta hevesliyim..
2015 Şubat ayında aldım canım.
Ama hemen kullanmaya baslayamadim, arabamızi o dönem satmistik.
Inan bana pratik pratik ve pratik diyorum sana :))
Bundan 1 ay önce eşim bana bağırıyordu resmen.
Onsuz asla araç kullanamam derdim.
Şimdi ise inan bana paralel park dışında bir sorunum kalmadı diyebilirim.
Otomatik aldık bundan 6 ay önce şimdi bunu kullanıyorum.
Kızımı okula götürüp getiriyorum.
Ve yoğun trafik bir de.
Öyle iyi oldu ki tek başıma kendine güvenip çıkmam.
Sunu diyeyim muhakkak fazla pratik lazım.
Ehliyeti aldım vay be araba kullanıyorum ulan ben diyerek yola ilk cikisimda ufak bir kaza yaptım :))))
Sonra evimizin önündeki demir kapıya gumlettim.
Ben 6 7 ay neredeyse eşimle her Pazar günü araba kullanarak fazla deneyim kazandım.
Şuan ben bile kendime hayret ettim.
Inan bana basaracaksin.
Ilk tek başıma araba kullandığımda eşimi aradım telefon açık kaldı gidip gelene kadar :KK70:
Şimdi ise kızımla cigkofteciye arabayla gittim ve gelip parkettim.
Tavsiyem ehliyeti alır almaz ben öğrendim deyip hemen trafiğe kendi başınıza çıkmayın.
Yanınızda muhakkak birisi olsun.
Zaman içinde kazandığın deneyim ssana aslında çok şey öğretmis olacak bunu araba kullanırken anlayacaksin.
Korkma.
Yaparsın :KK66:

2015 Şubat ayında aldım canım.
Ama hemen kullanmaya baslayamadim Arabamızi o dönem satmistik.
Inan bana pratik pratik ve pratik diyorum sana :))
Bundan 1 ay önce eşim bana bağırıyordu resmen.
Onsuz asla araç kullanamam derdim.
Şimdi ise inan bana paralel park dışında bir sorunum kalmadı diyebilirim.
Otomatik kullanıyorum.
Kızımı okula götürüp getiriyorum.
Ve yoğun trafik bir de.
Öyle iyi oldu ki tek başıma kendine güvenip çıkmam.
Sunu diyeyim muhakkak fazla pratik lazım.
Ehliyeti aldım vay be araba kullanıyorum ulan ben diyerek yola ilk cikisimda ufak bir kaza yaptım :))))
Sonra evimizin önündeki demir kapıya gumlettim.
Ben 6 7 ay neredeyse eşimle her Pazar günü araba kullanarak fazla deneyim kazandım.
Şuan ben bile kendime hayret ettim.
Inan bana basaracaksin.
Ilk tek başıma araba kullandığımda eşimi aradım telefon açık kaldı gidip gelene kadar :KK70:
Şimdi ise kızımla cigkofteciye arabayla gittim ve gelip parkettim.
Tavsiyem ehliyeti alır almaz ben öğrendim deyip hemen trafiğe kendi başınıza çıkmayın.
Yanınızda muhakkak birisi olsun.
Zaman içinde kazandığın deneyim ssana aslında çok şey öğretmis olacak bunu araba kullanırken anlayacaksin.
Korkma.
Yaparsın :KK66:

Çok teşekkür ederim :)
İnşallah yapacağım.. kendime güveniyorum..
Fakat benim manuel kullanma merakım var yaa :) en azından 2-3 sene manuel kullanıp,sonra otomatik kullanmak istiyorum.. yoksa otomatik araçtan zaten bir korkum yok, en azından manueli iyi seviyede kullanabilecek duruma gelmek istiyorum,bilmem anlatabildim mi :)
Bu arada maşşallah sizee :KK9:

Çok teşekkür ederim :)
İnşallah yapacağım.. kendime güveniyorum..
Fakat benim manuel kullanma merakım var yaa :) en azından 2-3 sene manuel kullanıp,sonra otomatik kullanmak istiyorum.. yoksa otomatik araçtan zaten bir korkum yok, en azından manueli iyi seviyede kullanabilecek duruma gelmek istiyorum,bilmem anlatabildim mi :)
Bu arada maşşallah sizee :KK9:
Ohooo sende bu heves varsa yaparsın.
Bizim manuel araç 2005 modeldi ve gerçekten zor araba idi.
Şuan yeni nesil manuel arabaların yokuş kalkiş desteği olsa inan bana hiç kullanamam demem.
Ama burası ISTANBUL olunca ayak mahvoluyor maalesef.
O sebeble rahatliktan kullanıyoruz yoksa manuel arabayi ben de seviyorum.
Heves varsa yaparsın sen bu işi :)
Az daha deneyim ve yola giriş cikislarda dikkat ve seritten sapmamaya dikkat ederek şehir içinde sürekli sol seriti kullanarak dolmuş ve otobüs arkasına girmeden yolu takip ederseniz oldu bu iş :KK66:
Isiklarda genelde dik rampalar sıkıntı çıkarabiliyor.
Bazen el freni ile kalkman gerekebiliyor bunu da öğren muhakkak.
Motor freni yaparak az eğimli rampalarda debriyaj ve gazi beraber kullanarak frensiz durmayı öğrenebilirseniz çok iyi olur.
Sarı ışıkta hazırlık yap ve yavaş yavaş ayağını debriyajdan çekip gaza bas. Araba fazla bağrınca heyecan yaparsın çünkü.
Dikkat et heyecana gerek yok.
Isterse arkandan ana avrat sovsunler umursama.
Trafikte küfürü umursamam ben.
Hatta ben de bazılarına uzun korna eşliğinde ediyorum ama yapacak bir şey yok.

Ohooo sende bu heves varsa yaparsın.
Bizim manuel araç 2005 modeldi ve gerçekten zor araba idi.
Şuan yeni nesil manuel arabaların yokuş kalkiş desteği olsa inan bana hiç kullanamam demem.
Ama burası ISTANBUL olunca ayak mahvoluyor maalesef.
O sebeble rahatliktan kullanıyoruz yoksa manuel arabayi ben de seviyorum.
Heves varsa yaparsın sen bu işi :)
Az daha deneyim ve yola giriş cikislarda dikkat ve seritten sapmamaya dikkat ederek şehir içinde sürekli sol seriti kullanarak dolmuş ve otobüs arkasına girmeden yolu takip ederseniz oldu bu iş :KK66:
Isiklarda genelde dik rampalar sıkıntı çıkarabiliyor.
Bazen el freni ile kalkman gerekebiliyor bunu da öğren muhakkak.
Motor freni yaparak az eğimli rampalarda debriyaj ve gazi beraber kullanarak frensiz durmayı öğrenebilirseniz çok iyi olur.
Sarı ışıkta hazırlık yap ve yavaş yavaş ayağını debriyajdan çekip gaza bas. Araba fazla bağrınca heyecan yaparsın çünkü.
Dikkat et heyecana gerek yok.
Isterse arkandan ana avrat sovsunler umursama.
Trafikte küfürü umursamam ben.
Hatta ben de bazılarına uzun korna eşliğinde ediyorum ama yapacak bir şey yok.
Aynen, şuan yeni arabalarda birkaç saniye geriye kaçırmadan kalkma şansı veriliyor, fakat bizim araba da dediğiniz kadar eski şuanda :) ona rağmen nedense manuel öğrenmek istiyorum ben :) hayır olur inşallah bazen korkuyorum bu kadar hevesten :)
El freni ile kalkmayı aynen hatırlattığınız İçin teşekkür ederim,onu hiç bilmiyorum zaten 2. Dersime dün girdim,hoca onu da öğretir umarım yoksa ben öğretmesini rica ederim..
Dediğiniz gibi İstanbul a hayatımda gelmek hiç nasip olmadı inşallah bir gün geleceğim :) fakat Ankara da da trafik çok yoğun,tabi İstanbul kadar olamaz ama burası da sıkıntı ya, ve dediğiniz gibi şuan benim stresime bir de kırmızı ışık eklenince ve 1-2 saat aralıksız araba kullanınca,tecrübe de olmayınca ayağa kalktığımda bacaklarımın üzerine basacak derman kalmamış olarak kalkıyorum :) ona rağmen olacak bu iş :)

X