Çocukların ahlakı bozulur diye çok üzülüyorum…

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim komşum da şort giydiğim için beni kibarca uyardı, devam edince selamı kesti. Yüzüme söylemedi ama arkamdan ahlaksız dediğine eminim. Kendisinin babasından kalan maaşı almak için kocasıyla boşanıp imam nikahiyla yaşıyor ve çocuklarının yıllardır düzenli olarak bizim aracımızı çizip, ayakkabilarimizi çalıyor olmaları dışında sorun yok...Soyunma odasında çıplak giyinip soyunmakla, sokakta sıcakta şort giymek aynı şey bence... Şehir merkezinde sokakta üryan dolaşıp havuza eşortmanla girmek her kültürde yadirganir elbette bu normaldir ama amacın soyunmak giyinmek olduğu bir yerdeki çıplaklığı ahlaksızlık olarak tanımlamak tuhaftan da öte bence...
İzmir'de şort giyiyosun diye seni uyardı mi? İzmir'in geldiği son nokta ...

Benim komşum da şort giydiğim için beni kibarca uyardı, devam edince selamı kesti. Yüzüme söylemedi ama arkamdan ahlaksız dediğine eminim. Kendisinin babasından kalan maaşı almak için kocasıyla boşanıp imam nikahiyla yaşıyor ve çocuklarının yıllardır düzenli olarak bizim aracımızı çizip, ayakkabilarimizi çalıyor olmaları dışında sorun yok...Soyunma odasında çıplak giyinip soyunmakla, sokakta sıcakta şort giymek aynı şey bence... Şehir merkezinde sokakta üryan dolaşıp havuza eşortmanla girmek her kültürde yadirganir elbette bu normaldir ama amacın soyunmak giyinmek olduğu bir yerdeki çıplaklığı ahlaksızlık olarak tanımlamak tuhaftan da öte bence...

Valla benim kiyafetimden sana ne bacım, sen imam nikahlı eş olmuşsun, kapama olmuşsun derdim. Hatta güzelce SGKya şikayet de ederdim. Şortu bermudayı o zaman görür o teyze :halay:

şort giydiğiniz için uyarılmak mı ayyy çok sinir bozucu sen kim köpek demelik
Çok kibarca " hocanim buralar kaldırmaz, rahat edemezsiniz " demişti, ben de teşekkür edip geçtim. Şort da diz üstü zaten giyemem kısacık, sapık dolu ortalık.Ama 50 derece sıcakta da haşofman giyemem kimse kusura bakmasın. Çıplak diz görmek istemeyen başını çevirsin napayım

Son düzenleme:
Merhaba.

biraz iç döküş, biraz burdaki tecrübelerden faydalanırmıyım belki diye açıyorum konuyu.

Çok uzun yazmamak adına özet geçmeye çalışacağım. 2 kızım var (13 ve 9 yaşlarındalar)

Uzun yıllar Türkiyede yaşadıktan sonra yaklaşık 1 sene önce yurtdışına döndük. Döndük diyorum çünkü ben burda doğdum büyüdüm. Çocuklarımda burada doğdular.

Ama işimiz nedeniyle Türkiyede yaşadık. Özellikle çocukların eğitimi için burası onlar için daha iyi bir gelecek vaad ediğini düşünerek dönme kararı aldık. Bundan pişman değiliz, düzenimiz vs iyi çok şükür.

Beni endişelendiren bazı konular var ama.
Çocuklar okul hayatına Türkiyede başladılar. Gittikleri kurumlar hep saygın yerlerdi. Eğitimleri benim için nekadar önemliyse güzel ahlaklı, saygılı yetişmeleride okadar önemli.
Çok şükür bugüne kadar hep elimizden geldiğince güzel ve dikkatli yetiştirdik.
Sıkıntım burda başlıyor.
Türkiyede kreş yaşında başlanır ya hani işte özel bölgeni annen-baban dışında kimseye göstermeyeceksin, işte kendine dokundurmayacaksın gibi gibi…
Hep bu zihniyete büyüdüler ve ben bundan çok memnunum. Bu konuda çok dikkatliyimdir zaten.

Ama şimdi burda malesef herşey farklı. Büyük kızım ile birlikte spor salonuna başladık mesela. Kadınlar soyunma odasında anadan doğma dolanıyorlar 🙄
Utanma sıkılma yok hiç birinde. 60-70 yaşında kadınlar bile hiç biryerlerini örtmeden, çıplak halde üstünü başını giyinirken gayet normal sohbet ediyorlar. Kadınlı-erkekli karışık saunaya giriyorlar falan…
Ayıp veya çekinme hiç yok. Çok rahatlar.

Eskidende böyleydi tabii, spor dersinden veya yüzme dersinden sonra ulu orta soyunurlardı. Biz dikkat eder yada tekli kabinlere gidince bize gülerlerdi. Ama ben bunları ozaman çok anlamiyordum sanırım, yada unuttum herhalde.
Şimdi gördükçe çok rahatsız oluyorum. Çocuklara kötü örnek olmaları açısından endişelerim var.
Örneğin ikiside küçüklükten beri yüzücüler. Burda da devam ediyorlar, mesela tekli kabinler var ve tüm çocukların birlikte (kızlar ayrı erkekler ayrı) ortak kullandıkları bir soyunma odası var. Öğretmenler herkes birarada soyunup giyinsin demiş küçük kızıma, oda tekli kabine girmek istemiş.
Öğretmenle konuştum, beni anlamadı. Bütün hepsi aynı, utancak ne var tarzında konuştu ama ben öyle istiyorum diyince kabul etti. Kızım tekli kabini kullanıyor üzerini değişirken. Büyüğünde öyle sorun olmadı.
Veya örneğin Kadınlar yazın üstü açık güneşlenebiliyorlar veya havuza girebiliyorlar.
Çok rahat, kimsede yadırgamıyor.
Yazın kısa eteklerinin altına oturup kalkarken dikkat edemezler diye kısa tayt giydirten beni bunlar rahatsız ediyor.
Ben kendim kapalı değilim, ama yerine göre giyinmesini severim. Çocuklarımıda o doğrultuda büyütmek isterim ayıbı, günahı, çekinmeyi vs öğrenerek büyüsünler istiyorum.
Kafalarının karışmasından korkuyorum ve üzülüyorum kısacası. Ahlakları bozulmasını istemiyorum.
Çocuklar ile bu konuyu nasıl konuşmalıyım?
Bizim yaşantımıza ters olduğunu nasıl anlatmalıyım.
Yada konuşmalımıyım? Onuda bilmiyorum. Hangisi doğrudur?
Benim annem benimle hiç konuşmazdı bunları birtek biz onlar gibi değiliz falan derdi. Onlar ayıp nedir bilmez, biz öyle değiliz bizim Allah korkumuz var onların yok falan tarzı anlatır geçerdi.

Pdr desteği düşündüm ama burdakilerin bunu anlaması imkan yok. Türkiyedeki öğretmenleri ile irtibatdayız halen, onada sormayı düşündüm. Ama burda tecrübeli, özellikle yurtdışında yaşayan annelerden fikir alayım istedim önce.

Kısa yazacaktım güya ama roman olmuş. Varsa fikri, tecrübesi olan seve seve dinlerim…
Sadece şuna takildim. Tüm kızlar orda giyinip soyunurken siz çocuğunuzu otekilestirmissiniz..tek başına sadece o kabinde giyinip soyunuyormus ki doğru değil bence.. dışlanır, yanlış anlaşılır vs vs...doğru gelmedi.
Genel olarak baktığımızda kendi değer yargılarınizi tabi ki işleyin...ama orda büyüdüklerinde göre bir kültür kargaşası yaşayacaklar kesin...her ne olursa olsun düzgün arkadaş edinirler inşallah. Önemli olan o

Annem Almanya'da büyümüş.
Tam olarak bahsettiğiniz şeylerden dolayı hala tiksinerek anlatır. (soyunma odasında ayrı giyindiği için bile sorun yapıyormuş öğretmeni, Müslüman oldukları için dışlanmışlar da 40-50 yıl öncesinin Almanyası)
Annemin ailesi hiç dindar bir aile değil yani bunu ayıp, günah diye anlatacak bireyler değil. Annemde ters etki yapmış o ortam, annem kendi araştırmış öğrenmiş 15-16 yaşından sonra dindar bir hayat sürmeye çalışmış.
Siz doğruyu anlatın.
Mahrem bölgelerini anlatın.
Yaş gruplarına göre okumalar ile destekleyin muhakkak. Çok güzel yazarlar var çocukları soğutmadan, dikte etmeden öğreten.

şort giydiğiniz için uyarılmak mı ayyy çok sinir bozucu sen kim köpek demelik

Ben de şehir yazmayayım şimdi ama İç Anadoluda bir şehir. Dedem öldüğünde çok yaşlıydı vergiydi şuydu buydu uğraşmamış, ölünce de bu işleri özellikle benim yapmamı vasiyet etmiş. Zaten kuzenlerimin yapacağı da yoktu para yemekle meşgullerdi. Bu arada bana tek kuruş kalmadı kadın olduğum için:)) Neyse ata baba toprağı diye yapayım dedim, kiracılara teker teker gittim sözleşmelere bakmak için. Bir evde 40-45 yaşlarında tesettürlü bir ablamız yaşıyor, bana dedi ki

yıvrımmm sen de kapan Allah rızası için

Neyse geldim eve hesapları karşılaştırıyordum ama bu ablanın kirayı hep bir adam ödemiş, banka havalesinde bir erkek ismi yazıyor. Dedemin ev çalışanına sordum oğlu falan mı diye demez mi

... hanım .... beyin 2. hanımı, 20 yıllık imam nikahlı evliler :KK57:

... bey de evli, 4 çocuklu br herif tövbe est.
Nerde ahlaksız rezil varsa millete ahlak dersi dağıtıyor zaten, Türkiye acaip bir memleket bazen:KK51:

Merhaba.

biraz iç döküş, biraz burdaki tecrübelerden faydalanırmıyım belki diye açıyorum konuyu.

Çok uzun yazmamak adına özet geçmeye çalışacağım. 2 kızım var (13 ve 9 yaşlarındalar)

Uzun yıllar Türkiyede yaşadıktan sonra yaklaşık 1 sene önce yurtdışına döndük. Döndük diyorum çünkü ben burda doğdum büyüdüm. Çocuklarımda burada doğdular.

Ama işimiz nedeniyle Türkiyede yaşadık. Özellikle çocukların eğitimi için burası onlar için daha iyi bir gelecek vaad ediğini düşünerek dönme kararı aldık. Bundan pişman değiliz, düzenimiz vs iyi çok şükür.

Beni endişelendiren bazı konular var ama.
Çocuklar okul hayatına Türkiyede başladılar. Gittikleri kurumlar hep saygın yerlerdi. Eğitimleri benim için nekadar önemliyse güzel ahlaklı, saygılı yetişmeleride okadar önemli.
Çok şükür bugüne kadar hep elimizden geldiğince güzel ve dikkatli yetiştirdik.
Sıkıntım burda başlıyor.
Türkiyede kreş yaşında başlanır ya hani işte özel bölgeni annen-baban dışında kimseye göstermeyeceksin, işte kendine dokundurmayacaksın gibi gibi…
Hep bu zihniyete büyüdüler ve ben bundan çok memnunum. Bu konuda çok dikkatliyimdir zaten.

Ama şimdi burda malesef herşey farklı. Büyük kızım ile birlikte spor salonuna başladık mesela. Kadınlar soyunma odasında anadan doğma dolanıyorlar 🙄
Utanma sıkılma yok hiç birinde. 60-70 yaşında kadınlar bile hiç biryerlerini örtmeden, çıplak halde üstünü başını giyinirken gayet normal sohbet ediyorlar. Kadınlı-erkekli karışık saunaya giriyorlar falan…
Ayıp veya çekinme hiç yok. Çok rahatlar.

Eskidende böyleydi tabii, spor dersinden veya yüzme dersinden sonra ulu orta soyunurlardı. Biz dikkat eder yada tekli kabinlere gidince bize gülerlerdi. Ama ben bunları ozaman çok anlamiyordum sanırım, yada unuttum herhalde.
Şimdi gördükçe çok rahatsız oluyorum. Çocuklara kötü örnek olmaları açısından endişelerim var.
Örneğin ikiside küçüklükten beri yüzücüler. Burda da devam ediyorlar, mesela tekli kabinler var ve tüm çocukların birlikte (kızlar ayrı erkekler ayrı) ortak kullandıkları bir soyunma odası var. Öğretmenler herkes birarada soyunup giyinsin demiş küçük kızıma, oda tekli kabine girmek istemiş.
Öğretmenle konuştum, beni anlamadı. Bütün hepsi aynı, utancak ne var tarzında konuştu ama ben öyle istiyorum diyince kabul etti. Kızım tekli kabini kullanıyor üzerini değişirken. Büyüğünde öyle sorun olmadı.
Veya örneğin Kadınlar yazın üstü açık güneşlenebiliyorlar veya havuza girebiliyorlar.
Çok rahat, kimsede yadırgamıyor.
Yazın kısa eteklerinin altına oturup kalkarken dikkat edemezler diye kısa tayt giydirten beni bunlar rahatsız ediyor.
Ben kendim kapalı değilim, ama yerine göre giyinmesini severim. Çocuklarımıda o doğrultuda büyütmek isterim ayıbı, günahı, çekinmeyi vs öğrenerek büyüsünler istiyorum.
Kafalarının karışmasından korkuyorum ve üzülüyorum kısacası. Ahlakları bozulmasını istemiyorum.
Çocuklar ile bu konuyu nasıl konuşmalıyım?
Bizim yaşantımıza ters olduğunu nasıl anlatmalıyım.
Yada konuşmalımıyım? Onuda bilmiyorum. Hangisi doğrudur?
Benim annem benimle hiç konuşmazdı bunları birtek biz onlar gibi değiliz falan derdi. Onlar ayıp nedir bilmez, biz öyle değiliz bizim Allah korkumuz var onların yok falan tarzı anlatır geçerdi.

Pdr desteği düşündüm ama burdakilerin bunu anlaması imkan yok. Türkiyedeki öğretmenleri ile irtibatdayız halen, onada sormayı düşündüm. Ama burda tecrübeli, özellikle yurtdışında yaşayan annelerden fikir alayım istedim önce.

Kısa yazacaktım güya ama roman olmuş. Varsa fikri, tecrübesi olan seve seve dinlerim…
gittiginiz mekanlari degistirebilir misiniz? yani biraz daha iyi ailelerin takildigi yerler gibi mesela? benim cocuklarimi yuzme kursuna goturuyorum, herkese ayri kabin var mesela.

Annem Almanya'da büyümüş.
Tam olarak bahsettiğiniz şeylerden dolayı hala tiksinerek anlatır.

Gerçekten kaçma sebebi olabilir pekala. Bir gün göle yüzmeye gittim, gölde yaşlı bir adamla köpeği var. Köpek çıktı sudan önce hemen sevdim tabi. Sonra adam çıktı iyi günler diledi bir de baktım anadan üryannnn :ruh: o neydi arkadaşşşşşşş

Valla benim kiyafetimden sana ne bacım, sen imam nikahlı eş olmuşsun, kapama olmuşsun derdim. Hatta güzelce SGKya şikayet de ederdim. Şortu bermudayı o zaman görür o teyze :halay:
Kız zaten selam sabah yok, çocukları sistematik olarak bana düşman yetişti ebemizi aglatiyolar bı de şikayet etsem yakarlar evi damı...Ayrıca kimi kime şikayet ediyorsun...neyse banlanmayalim

Ben de şehir yazmayayım şimdi ama İç Anadoluda bir şehir. Dedem öldüğünde çok yaşlıydı vergiydi şuydu buydu uğraşmamış, ölünce de bu işleri özellikle benim yapmamı vasiyet etmiş. Zaten kuzenlerimin yapacağı da yoktu para yemekle meşgullerdi. Bu arada bana tek kuruş kalmadı kadın olduğum için:)) Neyse ata baba toprağı diye yapayım dedim, kiracılara teker teker gittim sözleşmelere bakmak için. Bir evde 40-45 yaşlarında tesettürlü bir ablamız yaşıyor, bana dedi ki

yıvrımmm sen de kapan Allah rızası için

Neyse geldim eve hesapları karşılaştırıyordum ama bu ablanın kirayı hep bir adam ödemiş, banka havalesinde bir erkek ismi yazıyor. Dedemin ev çalışanına sordum oğlu falan mı diye demez mi

... hanım .... beyin 2. hanımı, 20 yıllık imam nikahlı evliler :KK57:

... bey de evli, 4 çocuklu br herif tövbe est.
Nerde ahlaksız rezil varsa millete ahlak dersi dağıtıyor zaten, Türkiye acaip bir memleket bazen:KK51:
Ya işte aslında çıplaklık ahlaksızlık değildir demek istediğimizde tamda bu 🤦🏼‍♀️

Bizim burada hamam kültürü vardır. Çocukken, ergenken sayısız kez gittim. Termal tesislerden bahsediyorum, öyle göbekte yıkanıp çıkmalı değil. Böyle termal su havuzu olanları diyorum. Ve inanın ki yüzde sekseni bikini bölgesi kapalı olsa da göğüsleri açık olarak havuza giriyordu teyzelerin. Biri de benim akrabamdı hatta. :KK53: O havuzlarda kafam kadar memeleri görerek büyüdüm. Ahlakıma da bir şey olmadı. Ahlak öyle iki meme görünce bozulabilen bir şey değil. Çok daha farklı şeyler lazım, az biraz da maya meselesi tabi.

Canım siz İzmir de değil miydiniz, muhit neresi, merakımı mazur görürsen 😌🙈🙈

Gerçekten kaçma sebebi olabilir pekala. Bir gün göle yüzmeye gittim, gölde yaşlı bir adamla köpeği var. Köpek çıktı sudan önce hemen sevdim tabi. Sonra adam çıktı iyi günler diledi bir de baktım anadan üryannnn :ruh: o neydi arkadaşşşşşşş

Annem Almanya'dan Türkiye'ye gelmiş ben burda yaşamak istemiyorum diye. Belki o da böyle şeylerle karşılaşmıştır :KK70:

Siz çocuğunuza kendi doğrunuzu öğretecek siniz. Uygulayıp uygulamamak ona kalmış.
Dünya artık benim gözümde küçük bir köy. A ülkesinde b ülkesinde olmanız birşeyi değiştirmiyor. Dünyanın herhangi bir yerinde olay bir olay herkesi etkiliyor. Yada akım.

Ahlak kavramı herkese göre şekil değiştiriyor. Benim ahlak kavramimda kimsenin önünde giyinmemek var. Çocuklarıma bunu öğretiyorum. Ama bilemem belki ileride bu onlara ters gelebilir. Fakat benim için doğru yine değişmez. Onlara bir yerden sonra mudehale edemem.

Cidden, haber sitelerine bakın, gazeteler, sosyal medya yıkıldı ortalık, işin tuhafı ulu orta açık alanlarda olmasına rağmen kimse ne yapıyorsunuz demiyor, bizim alıştığımız gibi değil artık buralar, adamlar belediye bankında anadan üryan güneşleniyor, sevişebiliyor kim bilir kaç çocuk şahit oldu bunlara😔
Çok üzücü cidden

Şort için uyarılmak mı kalmış?
İç Anadolunun bağrında dindar addedilen bir şehirde yaşıyorum.
Mini etekli, şortlu, büstiyerli kız dolu valla her yer :) uyaran da görmedim.

Annem Almanya'dan Türkiye'ye gelmiş ben burda yaşamak istemiyorum diye. Belki o da böyle şeylerle karşılaşmıştır :KK70:

O an hayattan soğudum gezegenden kaçasım geldi. Valla beyefendi bir insana benziyordu amca. Hayır yani çocluk çocuk da var onların önlerinde şeylerini sallıyorlar bir şort veya bikini altı giymek bu kadar zor olmamalı :KK51:

Şimdi burada iki grup oluşuyor bu tarz konularda.
Şunlar şunu yapar bunlar bunu yapar.
O yüzden bu kafadan dolayı da pek bir farklı bakış açısı gelişmiyor.
Bir grup iste Ortadoğu şöyle batı böyle polemikleri ile olayı kapatir.
Siz orta derecede hassas bir insansınız anladığım kadarıyla.
O ülkedeki full ciplaklik ya da full rahatlık sizi ve çocuklarınızı endiselendiriyor.
Oradaki imkan ve şartlar hoş ama ahlaki yönden dejenere olacaklarıni dusunuyorsunuz.
Bir de gerçekten her tercih bir vazgecistir.
Şimdi ben kendime uygun olmayan yerlere Türkiye'de bile gitmiyorum.
Gidince ayak uyduramadigim yerde bulunmak işkence geliyor bana.
Bu ne olursa olsun böyle.
Direkt kestirip atiyorum bu yaşam tarzima aykırı olsun inancıma aykırı olsun ne olursa olsun böyle.
Şimdi sizin çocuklar o kültürde ister istemez dejenere olurlar ya da arada kalıp mutsuz olma ihtimalleri fazla.
Ailede sizin kulturunuzle buyuseler de oradaki realite farkli.
İki arada kalmak ve oyle yaşamak çok daha bunaltiyor insani.
Belki orada daha size uygun şehirler varsa oraları arastirin.
Yurtdışında yaşantıyı az çok tahmin edebiliyorum.
Türkiye de çok farklı değil artık.
Yaşadığımız yer çok büyük olmayan oldukça düzenli ve yaşanılası bir şehir
Kaliteli okulların, sınıf mevcutların az olduğu ve hertürlü sosyal imkanların buldunduğu bir yer
Curcuna yok, kalabalık değil.
Çocuklar için çok güvenli burası.
Okula istedikleri zaman bisiklet ile gidip gelebiliyorlar, kurslara scooter veya yürüyerek gidip geliyorlar mesela gözüm kapalı markete tek başına yollayabiliyorum.
Acaba başlarına birşey gelirmi endişesi yaşamiyorum burda. Türkiyede cam faunusda büyüyorlardı. Özel okula gidip ev kapısı ve okul kapısı arası servisle git gel, kurslara ya biz getir götür yapiyorduk yada yine servisle.
Evimizin karşındaki markete kızımı en fazla 3 kez yollamışımdır, onuda camdan takip ederek.
Burda olmaktan hem yaşam kalitesi hem eğitim kalitesi yönünden memnunum.
Demeniz gibi her tercih bir vazgeçişdir. Verdiğimiz karardan memnunuz.
Çocuklarımızın geleceği için burası daha iyi.
Kendi adıma demeniz gibi ben ortada bir insanım
Minide giyerim, bikini, askılı, şortda giyerim
Yerine göre uzun elbise giyer başımı kapatır camii ye giderim
Çocuklarım konusunda dikkat ediyorum.
Eşimde öyle.
Duş sonrası evin içinde dolanmayız, üzerimizi değişirken kapıyı kapatırız vs.
Bende bu şekilde gördüm ailemden, kızlarımada böyle yaklaşıyorum.
Endişem kültür farkından dolayı bocamaları aslında.
Kendilerini kabul etirmek adına kendi değerlerini unutmaları vs.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X