Çocukların ahlakı bozulur diye çok üzülüyorum…

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çıplaklığı direkt ahlaksızlık olarak nitelendirmek doğru olmasa da , yorumlardaki gibi yurtdışında yaşayan kişilerin kendi düşünce yapısını kültürünü, inancını bir kenara bırakıp,yok sayıp onlar gibi olması gerektiği düşüncesi normal gelmedi bana.
Doğma büyüme Almanya'da yaşayan kuzenlerim, Almanlaşmadan da yaşıyorlar, zorluk yaşadığı şeyler oldu, olacaktır ama bu kendine ait değerlerden olduğu gibi vazgeçmelerini mi gerektiriyor?

Ben sizin endişelerinizi gayet normal buldum. Türkiye'de yasıyorum ama yine benim hayat görüşüme uygun olmayan durumlar oluyor, çocuklarım büyümeye başladı, farklı gördüğü şeyleri soruyorlar, açıklıyorum ve evet çocuklarım da benimle aynı değerleri paylaşsınlar istiyorum.
Çıplaklıga karşı olmak, diğer ahlaki değerleri yok saymak, önemsiz görmek değildir ayrıca, sapla samanı karıştırmamak lazım.

Son düzenleme:
Biz de Almanya’ya sonradan geldik.Kizim bes yasindaydik.Her zaman dikkatli giyindirdim ben de ona ornek oldum .Simdi 19 yasinda.Cok korkularim olmadi ne yalan soyleyim.Su an kendisi Zaten Almanlar ile kendi kulturumuzun farkliliginin farkinda..pozitif olun.Cevre cok onemli..

Çıplaklığı direkt ahlaksızlık olarak nitelendirmek doğru olmasa da , yorumlardaki gibi yurtdışında yaşayan kişilerin kendi düşünce yapısını kültürünü, inancını bir kenara bırakıp,yok sayıp onlar gibi olması gerektiği düşüncesi normal gelmedi bana.
Doğma büyüme Almanya'da yaşayan kuzenlerim, Almanlaşmadan da yaşıyorlar, zorluk yaşadığı şeyler oldu, olacaktır ama bu kendine ait değerlerden olduğu gibi vazgeçmesini mi gerektiriyor?

Ben sizin endişelerinizi gayet normal buldum. Türkiye'de yasıyorum ama yine benim hayat görüşüme uygun olmayan durumlar oluyor, çocuklarım büyümeye başladı, farklı gördüğü şeyleri soruyorlar, açıklıyorum ve evet çocuklarım da benimle aynı değerleri paylaşsın istiyorum.
Çıplaklıga karşı olmak, diğer ahlaki değerleri yok saymak, önemsiz görmek değildir ayrıca, sapla samanı karıştırmamak lazım.
+100000 👏👏👏👏

Kızlarınızı Türkiye de devlet okuluna yollasaydiniz 40 kisilik sinifta bir sirada 3 kişi kiz erkek karisik dipdibe oturup ogrenim gorecekti. Beden egitimi dersleri icin Soyunma odalarinda diger kiz arkadaslariyla beraber giyinip soyunacakti. Orada da cok terledigi icin sutyen ve kulodunu cikarip degistiren diger kizlari goreceklerdi. Bizler bu şartlarda okuduk, ahlakimiz bozulmadi. Eskiden her mahallede ilkokul yoktu, mecburduk

Sütyen ve külotda çıkarıyormuydunuz.
Hayır öyle bişey yaşamadım ama çok görgülü türkiyemizde kaplıcaya gitmiş bulundum
Üstsüz bir dünya yaşlı teyze vardı
Seksi iç çamaşırlarından giymişti çoğu 🤣
Gördüğümde kafamı çevirdim her seferinde
Yani türkiyede çok edepli değil artık
Herkes çıplaklıktan şikayet eder oldu
Çocuklarda kabinde giyinirken bir etek verebilirsiniz iç çamaşırını rahat değiştirmesi için
Zaten amaç üst değiştirmek olduğu için çokta bakılacak incelenecek bir durum olmaz

o onların kültürü yaşam biçimi, bize göre ahlaksizlik olan şey onlara göre olmayabilir o yuzden ahlaksizlar demek bana biraz tuhaf geliyor.
eminim cocuklarinizi olmasini istemediginiz, gormesini istemediginiz seylerin oldugu ortamda buyutmek zordur ama cocuklariniza anlatirken ahlaksiz olduklarini dusundurecek kelimeler kullanmak yerine belki onlarin inanclari buna musade ediyor olabilir ama bizim inancimizda dinimizde boyle bir sey yok tarzi bir sey diyebilirsiniz.
çunku cocuklariniz bu insanlarla ayni topraklarda yasiyor ve hayatlarinda bu insanlar var olacak bir sekilde.
tuh kaka diyip dislamak yada soyutlamak yerine uygun bir dille anlatabilirsiniz sanki

Oğlum 7 yasında .
Çalmasın , çırpmasın , insanların canına kast etmesin , çevreye ve canlılara zarar vermesin , saygılı olsun da varsın cıplak gezsin . Esas ahlak kuralları bunlar bence , çıplak gezmek değil.
yok ben illaki çalıp hırsız olsunlar insanlara ve hayvanlara falan zarar versinler istiyorum
onlarda sakınca görmüyorum

Abla hiç mi hamama gitmedin?

Bence bir sorun yok. Bazı şeyleri çocuğun kendisine bırakın.
ayy alemsiniz :KK70: :KK70:

şahsen ben hayatımda bir kere hamama gittim içeride soyunma kabinleri de vardı orada üstümü değiştirdim hamama girerken bornozlu girip bornozlu çıktım beni görenler bornozlu gördü yıkanırken de tek kişilik kapılı özel alanı tercih ettim,ortada kalabalık hep birlikte yıkanan peştamal mı deniliyor onlu kadınlar vardı ,taşın üstünde kese de yaptıran vardı ,mayolu olanlarda vardı , küçük küçük tek kişilik kısımda vardı, memeleri açıkta altda sadece çamaşırlı yıkanan da vardı
yani hamamda da çıplak olmak zorunda değiliz...

ayy alemsiniz :KK70: :KK70:

şahsen ben hayatımda bir kere hamama gittim içeride soyunma kabinleri de vardı orada üstümü değiştirdim hamama girerken bornozlu girip bornozlu çıktım beni görenler bornozlu gördü yıkanırken de tek kişilik kapılı özel alanı tercih ettim,ortada kalabalık hep birlikte yıkanan peştamal mı deniliyor onlu kadınlar vardı ,taşın üstünde kese de yaptıran vardı ,mayolu olanlarda vardı , küçük küçük tek kişilik kısımda vardı, memeleri açıkta altda sadece çamaşırlı yıkanan da vardı
yani hamamda da çıplak olmak zorunda değiliz...
Yok bence onu demek istemedi hamamda çırılçıplak kadın çok oluyor onu demek istedi ve evet bende gördüm gayet rahatlar bende çiplak sevmiyorum kendimde, üst neysede alt noo ama rahatsız olmam

Kadın ve erkeklerin cıplak bir şekilde saunaya girmelerini normal bulmadığım içinmi sapkın buldunuz?
Ben türkiyede hiç çırıl çıplak soyunup giyildiğine denk gelmedim yıllarca spora salonlarına gittim. Kadınlar üzerlerini değişirken ya sırtını döner yada bi kenara çekilir üzerlerini değişirdi. Duştan çıkan havluya sarılırdı falan.
Siz hiç hamama falan gittiniz mi?oradada kadınlar çıplak oluyor tabi olmayanda var ama ben küçükken gitmiştim çoğunluk çıplak takılıyordu ama hiç çıplak takılıyım diye bir düşüncem olmadı ama trdede var böyle şeyler mesela lisede bazı kızlar rahat olur beden dersinde rahat rahat giyinir soyunurlar,sporcular öyle olur genelde soyunma odasında tek kalıp soyunayım kafasında olmaz.kızlara baskı yapmayın bence ne isterlerse onu yapsınlar diğer kızlarla giyinseler ne olacak sanki🤷🏻‍♀️

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X