Çocuk sahibi olmayı istememek

oranjeyi okuyunca sanki kendim yazmısim gıbı geldı.2 yıllik evliyim.kesinlikle ıstemıyorum demıyorum ama esımle olan sorunlarım yuzunden yapmaya korkuyorum sanirim.ısın kotusu esım ılk gunden berı ıstiyor.artık bahanemde kalmadi.ıstemıyorum:KK43:

yorgun savaşçı bende çok sevindim anlatamam ama konu sanki yanlış yerde bizim ruh sağlığımız bozuk değilki psikoloji ve ruh sağlığında bu konu benneyaptımki

endülüs'e de sorarız gelince ama ben diyorum kesin ruh sağlığımızı bizi anlamayanlara karşı nasık koruyacağızdan yola çıktı heralde arkadaşımız.yerimseniben ya da illa herkes çocuk sahibi olacak diyenlerin ruh sağlığı bozuk olduğu için kaydirigubbakcemile3

Merhaba arkadaşlar,ben de sizden biriyim,hatta bu kadınların bu aşırı çocuk sevgisine hiç bir zaman anlamamışımdır..27 yaşındayım 3 senelik evliyim.Eşimle evlenmeden önce konuştum.Çocuk düşünüyorsan benden vazgeç dedim ama o hayır dedi..Şu an ufak ufak kanıma girmeye çalışıyor 30 unda yaparsın filan diyor bende her seferinde hatırlatıyorum hatırlatınca da hayır canım seni zorlamıyorum ama düşün sadece,eğer asla dersen ben yine kabul ederim diyor :))) Sanırım o da babalık duygusunu tatmak istediğinden fakat ben baştan konuştuğum için vicdanım rahat.
Herhalde çok ince düşünmekten oluyor bizimkisi.Nasıl büyüyecek,ben nasıl kendime geleceğim,geleceğini nasıl sağlarım,ve bir dünya sorumlulukta cabası..Ayrıca hiç bebek ve çocukta sevmem ben,sadece uslu çocuk severim,şımarığına tahammül edemem.Kedi yavrularına daha çok içim gider mesela :))
Kararlarımızdan dolayı pişman etmesin Allahım bizi..(Pişman olacağımızı hiç sanmıyorum ama büyük konuşmayalım yine de)

lilium bende şu çocuk sevgisini anyamadım gitti sanki dünyada onlardan başka varlık yok gibi biz türkler çok abartıyoruz herşeyi zaten :umursamaz:nedir yani şapur şupur öpmeler ısırmalar falan tek sevgi o sanki

yorgun savaşçı bende çok sevindim anlatamam ama konu sanki yanlış yerde bizim ruh sağlığımız bozuk değilki psikoloji ve ruh sağlığında bu konu benneyaptımki

evet neden bu bölümde yanlış
böyle bir ruh hastalığı yok
en azından 10 senelik doktorum ben bilmiyorum...

evet neden bu bölümde yanlış
böyle bir ruh hastalığı yok
en azından 10 senelik doktorum ben bilmiyorum...

ben konuyu bugün keşfettim ve bir çırpıda tüm mesajları okudum, bitirdim. tam konularıma eklerken gözüm yukarıya kaydı, o anda fark ettim bu bölümde olduğunu kaydirigubbakcemile3 ama sanırım yukarıdaki mesajımdaki sebeple. nerede olması o kadar da önemli değil gerçi, aynı dili konuştuğum insanları buldum ya bu topicte :sm_cool: kaydirigubbakcemile2

bende şu çocuk sevgisini anyamadım gitti sanki dünyada onlardan başka varlık yok gibi biz türkler çok abartıyoruz herşeyi zaten nedir yani şapur şupur öpmeler ısırmalar falan tek sevgi o sanki

bu ne demek ya k,mse size anne olun demiyo ama bu şekildeki yorumu ben kabul etmiyorum bir oglum var ve iyiki var tabikide öpüp sevecem ANNE OLMAK BAŞKA BİŞEY ANNE OLMAYAN ANLAMAZ BUNU...

bu ne demek ya k,mse size anne olun demiyo ama bu şekildeki yorumu ben kabul etmiyorum bir oglum var ve iyiki var tabikide öpüp sevecem ANNE OLMAK BAŞKA BİŞEY ANNE OLMAYAN ANLAMAZ BUNU...
sen diyosun kimse anne olun demiyo diye ama diyen var yani ki yazmışız buraya sen yorumumuzu ister kabul et ister etme çok önemli değil bu :1closedeyes:birde klasik söz anne olmayan anlayamaz
bende şunu anlayamıyorum insan tatmadığı bi duyguyu nasıl istiyor,nasıl özlüyor :sm_confused:

günaydın,günaydın,istanbuldan günaydın,güneş uyanalı çokk oldu,sizler uyandınız bilmem,benım mesai başladı,

yorgun savaşcı hoşgelidn,loca buket herkse kocamn öpücükler

bu konu neden burda(bilmiyorum):) nereye taşıyalım sizce?fikrinizi alayım,yada yaşıyalım bırlikte,ama insan sorguluyor ister istemez,piskolojık açıdan,o yüzden buraya açtım sanırım..

yazdıklarınızı okudum,çocuk sahıbı olmak isteyen ve olan arkadaşlar lütfen çocuk sahıbı olmayı istemememızı tercıh olarak algıkayıp daha saygılı eleştırler yazarsak çok daha olumlu duygu alışverişinde bulunuruz,burda tercıh etmeyen hiç kimse ne çocukları sizden daha az sevıyor,neden kötü kalplı..

lütfen forum susmamsın,sık sık yazışalım,

yaşasın azınlık..

Günaydın arkadaşlar..
Loca gerçekten öyle,bence sonra da saplantı oluyor ve aşırı sahiplenmekten ileride çocuğun evliliklerinde sorunlar çıkıyor..Tamam anne sevgisini anlayamayız belki ama o benim yavrum en çok ben severim,o da en çok beni sevsin gibi saplantılı düşünceler çıkıyor ortaya buna kaç kişide şahit oldum..Ayrıca anne olmak isteyen kimseye lafımız yok,neden olsun ki?Kafalar farklı bu kadar basit..Sanırım biz kaç yaşına gelirsek gelelim değişmeyeceğiz..Ama bir de şu "aaa nasıl çocuk istemezsin,evlat sevgisi en güzel şey,yap bak ileride pişman olursun" diye kafamızı ütüleyenler ve şimdiden çocuk lafı etmeye başlayan akrabalar olmasa daha rahat olurdum sanırım..

Valla evlat sevgisini bilmiyor olabilirim tabii de, ben de asıl evlenir evlenmez çocuk isteyenleri anlamıyorum.Mübarekler damızlık muamelesi mi yaparak evlenmişler nedir ?kaydirigubbakcemile3 Çocuk istemek birçok insanın sadece onların bebekliklerindeki sevimliliklerine bakıp yapılan bir hatadır. Çocuğu yaptıysan ananın kaynananın başına atıp ben çalışıyorumun arkasına sığınmayacaksın. Madem çalışıyosun 2 çocuk yapmayacaksın. Ne şiş yansın ne kebap. Çocuk da kariyer de yapılır tabii öyle. Sen doğur, anan baksın. Oh ne ala.Büyüdüklerinde dertleri mi bitiyor ? Okumalarını vs. geçtim, bu sefer de başkalarıyla evleniyola, yeni sorunlar silsilesi. Burada okuyoruz işte kaynanam şöyle eltim böyle. Mazoşist toplum, kendine acı çektirmekten keyif alıyor herhalde. Bi asalet yok işte bizim toplumda, bi sorgulama, mantık süzgeci vs yok. Evlenilir, çocuk yapılır, sonra ona arkadaş yapılır. Sonra da gidilen tatiller bile çocuk yıka, çocuk kurula, çocuk kremle olur.

herkesin yorumlarını okudum. Aklımda kalanlar hakkkında bende yorum yapacak olursam, ilk aklıma gelen
"çocuk doğur, ölünce arkanda bi iz bırakmış olursun" ya böyle bi şey varmı? Ben ölmüşüm toprağın altına girmişim, bedenim çürüyo, benim için bu dünya bitmiş. Yüce Allaha bu dünyada yaşadıklarımın hesabını verme günüm gelmiş çatmış, yusuf yusufum!!!!!! Kardeşim ne faydası var geride bıraktığım çocuğun? Haksızmıyım ya? Geç bu saçmalığı. Bi diğer husus "işte evladın olsun, yaşlanınca sana bakar" varmı böyle bişey? Çevrene bak bi çocukların%80-90 nı vefasız. Hayırsız evlat. Sen ne kadar iyi yetiştirmek için çabalasan da nankör, sorumsuz vede bencil evlatlar oluveriyorlar. Onu büyütmek için sen nelere katlanıyosun ve sonuç Sıfır. Elde var yine sıfır. Yaşlanınca senin yüzüne bile bakmıyo. Etrafta böyle örnekler çooooook. Yokmu???????Aman vallahi ben çocuk sahibi olma gibi bir sorumluluğu asla üstlenemem.
Onun canı yansa ben ölürüm. Bu dünyada mutsuz bi dakikası olsa ben kahrolurum. Başına ne gelse kendimi sorumlu hissederim. Kendimi infilak ederim. Ben şahsen bu dünyada olduğum için çooook mutsuzum. Yaşamaya adapte olmaya çalışıyorum. Allahın verdiği günü sadece doldurmaya çalışıyorum. Bu dünyaya katlanmaya çalışıyorum. İşte öylesine yaşıyorum. Açıkcası bu dünyayyı yaşamaya değer bulmuyorum . Zaten benim yetiştirdiğim çocukta psikopat olur. Aman ben anne olmayayım. Eksik kalsın...

Valla evlat sevgisini bilmiyor olabilirim tabii de, ben de asıl evlenir evlenmez çocuk isteyenleri anlamıyorum.Mübarekler damızlık muamelesi mi yaparak evlenmişler nedir ?kaydirigubbakcemile3 Çocuk istemek birçok insanın sadece onların bebekliklerindeki sevimliliklerine bakıp yapılan bir hatadır. Çocuğu yaptıysan ananın kaynananın başına atıp ben çalışıyorumun arkasına sığınmayacaksın. Madem çalışıyosun 2 çocuk yapmayacaksın. Ne şiş yansın ne kebap. Çocuk da kariyer de yapılır tabii öyle. Sen doğur, anan baksın. Oh ne ala.Büyüdüklerinde dertleri mi bitiyor ? Okumalarını vs. geçtim, bu sefer de başkalarıyla evleniyola, yeni sorunlar silsilesi. Burada okuyoruz işte kaynanam şöyle eltim böyle. Mazoşist toplum, kendine acı çektirmekten keyif alıyor herhalde. Bi asalet yok işte bizim toplumda, bi sorgulama, mantık süzgeci vs yok. Evlenilir, çocuk yapılır, sonra ona arkadaş yapılır. Sonra da gidilen tatiller bile çocuk yıka, çocuk kurula, çocuk kremle olur.

Kesinlikle katılıyorum,bir yanda reklamlar gazlasın çocukta yaparım kariyer de diye,bir yandan toplum baskısı,bizim gibi detaylıca geleceğini düşünmeden yapıyorlar..Dediğiniz gibi bir asalet yok,"Allah rızkını verir" mantığına hele sinir oluyorum..
vereliniortak

herkesin yorumlarını okudum. Aklımda kalanlar hakkkında bende yorum yapacak olursam, ilk aklıma gelen
"çocuk doğur, ölünce arkanda bi iz bırakmış olursun" ya böyle bi şey varmı? Ben ölmüşüm toprağın altına girmişim, bedenim çürüyo, benim için bu dünya bitmiş. Yüce Allaha bu dünyada yaşadıklarımın hesabını verme günüm gelmiş çatmış, yusuf yusufum!!!!!! Kardeşim ne faydası var geride bıraktığım çocuğun? Haksızmıyım ya? Geç bu saçmalığı. Bi diğer husus "işte evladın olsun, yaşlanınca sana bakar" varmı böyle bişey? Çevrene bak bi çocukların%80-90 nı vefasız. Hayırsız evlat. Sen ne kadar iyi yetiştirmek için çabalasan da nankör, sorumsuz vede bencil evlatlar oluveriyorlar. Onu büyütmek için sen nelere katlanıyosun ve sonuç Sıfır. Elde var yine sıfır. Yaşlanınca senin yüzüne bile bakmıyo. Etrafta böyle örnekler çooooook. Yokmu???????Aman vallahi ben çocuk sahibi olma gibi bir sorumluluğu asla üstlenemem.
Onun canı yansa ben ölürüm. Bu dünyada mutsuz bi dakikası olsa ben kahrolurum. Başına ne gelse kendimi sorumlu hissederim. Kendimi infilak ederim. Ben şahsen bu dünyada olduğum için çooook mutsuzum. Yaşamaya adapte olmaya çalışıyorum. Allahın verdiği günü sadece doldurmaya çalışıyorum. Bu dünyaya katlanmaya çalışıyorum. İşte öylesine yaşıyorum. Açıkcası bu dünyayyı yaşamaya değer bulmuyorum . Zaten benim yetiştirdiğim çocukta psikopat olur. Aman ben anne olmayayım. Eksik kalsın...

Ben de bazen bunları düşünüyorum,ben çocuk yapsam aşırı üstüne düşerim,o çocuğu da psikopat yaparım herhalde..Ayrıca bu dünyadan biz ne gördük ki getireceğim çocuk ne görecek.. yerimseniben

mesleğim icabı çocuklarla haşır neşir oluyorum. İnanın yıllardır bu işin içindeyim. Öğrencilerimin %80 i acınacak durumda. Acıyorum o çocuklara. Hepsi mutsuz. Ya anne baba ayrı, ya maddi sıkıntılar içinde debeleniyorlar, yiyecek ekmeğe muhtaçlar. Ki düşünün Ankarada çalışıyorum sözde Başkent? Sağlık problemleri yaşayan öğrencilerim fazla yada ailesinde sağlık sorunları olanlar.....anne babası psikopat olanlar.................daha neler neler ne yazıkki bu çocuklara bir yerden sonra yardımda edemiyorsunuz. Diğer arkadaşlar bana gülüyo. Sen hepsini evlat edin böylece problemleri toptan çözmüş olursun diyorlar:))Bencede kesin çözüm.
İnan bu ailelere sorsan, acınacak durumda olan benim. "Ahhh öğretmen olmuş, bu yaşa gelmiş,evde kalmış çoluğa çocuğa karışamamış yazıkk.....Anneliği tadamamış. Bizim gibi doğurganlığı yaşamamış fukaraaa...." derler benim için herhalde

mesleğim icabı çocuklarla haşır neşir oluyorum. İnanın yıllardır bu işin içindeyim. Öğrencilerimin %80 i acınacak durumda. Acıyorum o çocuklara. Hepsi mutsuz. Ya anne baba ayrı, ya maddi sıkıntılar içinde debeleniyorlar, yiyecek ekmeğe muhtaçlar. Ki düşünün Ankarada çalışıyorum sözde Başkent? Sağlık problemleri yaşayan öğrencilerim fazla yada ailesinde sağlık sorunları olanlar.....anne babası psikopat olanlar.................daha neler neler ne yazıkki bu çocuklara bir yerden sonra yardımda edemiyorsunuz. Diğer arkadaşlar bana gülüyo. Sen hepsini evlat edin böylece problemleri toptan çözmüş olursun diyorlar:))Bencede kesin çözüm.
İnan bu ailelere sorsan, acınacak durumda olan benim. "Ahhh öğretmen olmuş, bu yaşa gelmiş,evde kalmış çoluğa çocuğa karışamamış yazıkk.....Anneliği tadamamış. Bizim gibi doğurganlığı yaşamamış fukaraaa...." derler benim için herhalde

devamıda var şekerim,eskiden çocuğu olmayanlara lanetli gözü ile bakarlardı,allahın onları cezalandırdığını falan ınanırlardı,aa bırak şunları allah onlara çocuk bile vermemiş,laflarını çok duyardım,hımm birde çocuğu olmayan kadının merhametsiz olduğunu falan sölerlerdı,amaaaa çocuğu olupta çocuğunu eşek sudan gelinceye kadar döven kadınlarımız son derece merhametli,dimi kızlar :)say say bitmez,annem diyor bazen 30 oldun ne bercerdın bı kocan yok bı çocuğun yok,boş boşuna yaşaın ömrünü diyor:)

Haklısın. Ama bence insanın annesinden böyle bi laf duyması yinede içini acıtır ya! Şahsen ben kırılganım ve bu tarz yorumlara hiç gelemem. Şayet sen hiç takmıyorsan Helal olsun kız sana:)))) Bendensin:))))
Sanki herkes çocuk sahibi olmak zorunda, sanki dünyada bunca coçuk mutlu ve sanki nüfus o kadar azki!!! aman herkes anne -baba oluversin!!!!!
Herkes diyorki çoooook pişman olacaksın. İlerde yalnız kalacaksın. Ne malum evladımın benden önce ölmeyeceği veya vefasız çıkıp beni terk edip gitmeyeceği???????Ben öölene kadar başımdamı bekleyecek Bunu istemekte zaten saçma olur, ona haksızlık olur. Yapyalnız mı kaldım giderim ayaklarımla yaşlılar için olan barınma evlerine , ağrısız başım olur. Zaten dünyaya yalnız gelmiyor muyuz? ölürkende hepimiz yalnızız.
Çoğu anne kendini düşünüyo zaten. Aman yaşlılığımda bana baksın bi evladım olsun. Bu doğru bi mantık mı? Sonuç: Değmez kardeşim o kadar sıkıntı çekip , bu işe yaramaz dünyaya evlat yetiştirmeye değğğğmezzzzz Aksini iddia eden beri gelsinnnnnnnnn

Son düzenleme:
Haklısın. Ama bence insanın annesinden böyle bi laf duyması yinede içini acıtır ya! Şahsen ben kırılganım ve bu tarz yorumlara hiç gelemem. Şayet sen hiç takmıyorsan Helal olsun kız sana:)))) Bendensin:))))
Sanki herkes çocuk sahibi olmak zorunda, sanki dünyada bunca coçuk mutlu ve sanki nüfus o kadar azki!!! aman herkes anne -baba oluversin!!!!!
Herkes diyorki çoooook pişman olacaksın. İlerde yalnız kalacaksın. Ne malum evladımın benden önce ölmeyeceği veya vefasız çıkıp beni terk edip gitmeyeceği???????Ben öölene kadar başımdamı bekleyecek Bunu istemekte zaten saçma olur, ona haksızlık olur. Yapyalnız mı kaldım giderim ayaklarımla yaşlılar için olan barınma evlerine , ağrısız başım olur. Zaten dünyaya yalnız gelmiyor muyuz? ölürkende hepimiz yalnızız.
Çoğu anne kendini düşünüyo zaten. Aman yaşlılığımda bana baksın bi evladım olsun. Bu doğru bi mantık mı? Sonuç: Değmez kardeşim o kadar sıkıntı çekip , bu işe yaramaz dünyaya evlat yetiştirmeye değğğğmezzzzz Aksini iddia eden beri gelsinnnnnnnnn

Ben de büyük ölçüde böyle düşünüyorum aslında, ama kendime çocuk istetmeye de çalışıyorum bi taraftan. Çünkü büyüklerin dünyasından sıkıldım, onların hesaplarından kitaplarından . Ama çocuk parkına bi bakıyorum 2-3 yaşındaki veletlerde bile var o içgüdü, karşısındakinden üstün olma, salıncaga daha çok binme, oyuncagı elinden alma falan... O kadar emek vermek, evet çok riskli gerçekten. Ve ben de hiç bi zaman karşılıksız emek vermedim hiçbir şeye. Yani onca emekten sonra çocuk o saydıkalrınızdan biri çıkarsa, kafa yapılarımız farklı olursa, anlaşamazsak, bi geline damata değişirse beni falan filanlar uçuşuyo beynimde. Ama şu da var, aile dışındaki ilişkiler samimiyetler yalan. Ailedeki de yalan, ve çok daha düzeysiz, yüzgöz vaziyetinde, onu da biliyorum. Ama bi taraftan halene, benim annemin babamın yapamadığını (çocuga maddi ve fiziksel tüm imkanları veren ama onlarla farklı dünyaların insanları olan anne baba) yapabilmek istiyorum.Çocuklarımla mutlu olduğum bi sahne geliyo gözümün önüne, çünkü diyorum, ben kimsenin nasıl yaptığımı anlamadığı çok şeyi yapabildim, bnunu da yapabilirim...Ama sonra da annemle benim çatışmalarıma benzer sahneler geliyor gözümün önüne, kendi çocugumla benim yaşama ihtimalim olan çatışmalar. Bir gün çocuk sahibi olursam, hiç öyle "gokuusunaaa gurbaaan , cennet gokuluum " modunda takılmadan, objektif bi şekilde olayın psikolojik ve sosyal yönlerini yazabilmeyi isterim buradaki insanalra.yerimseniben

yok kızz ne acıcak içim,anamın 4 çocğu var,bütün ömrümü 4 deliye vermiş,:))oğlu evlemiş,karısın talimatı ile bayramın 4 günü akşam geçerken uğrar,:))ben gülüyorum onlara benn,ne takıcam,biz onları değil,ama onlar bizi içten içe kıskanıyor kız,ne rahatsın diyip duruyolar,saçma sapan hesaplar yapacak kadar uzun değil hayat,bırıne adayacak kadar kıymetsız değil hayat,hayyam ne güzel diyor,

Son düzenleme:
X