Çocuk sahibi olmayı istememek

Gülse Birsel`i cok severim, hayati matrak yönünden bakan biri, oda cocuk istemeyenlerden, belki ondanda kendime yakin buluyorum. Belki onun icin matrak zaten.
Amaaannn ölümlü dünya ne kadar yasayacagimi bilmedigim icin günümü gün ediyorum vallah. Zormu hayat? Evet cok zor, ama yapacak birsey yok tadini cikarmak lazim.
Bir hastam uzun süre gelmedi bana, hayat arkadasi olan beyefendi geldi, sordum ne yapiyor diye.
Dediki simdi huzur evinde iki kizi var ama kimse bakmiyor, ben ilgileniyorum. Alzheimer olmus hicbirsey hatirlamiyor, iki kiz cocugunu bile. Oysaki öyle güzel bir bayandiki.
Siz eskiden cok güzelmissiniz bayan Kessow dedim. Evet öyleydim ya dedi, 5 dil bildigim icin büyük fabrikatörlerin sag koluydum, dünyayi gezdim demisti. Vaybe yalan dünya........Daha bunlari 2 sene olmustu konusmustuk.
Onun icin herkese ama herkese tavsiyem ne olursa olsun o anki durumunun en güzelini yapmak. O an yasamak.
Hayat ister cocuklu ister cocuksuz öyle böyle geciyor ve neticede bizi tek gömüyorlar, yanliz dogduk yanliz giriyoruz kara topraga.
Ne oldu bana yaaa :KK31:

Almina cinar hayirli ugurlu olsun, anali babali büyüsünler.

Tabiki her cocuk yanlizlik ürünü degildir, hic bir zaman genellestirmemek lazim ve "cogunluk" demek lazim, istisnalar olacaktir tabi.
Hic bir zaman "en büyük hayalim cocuk yapmak" olmadi ama diplomami duvara asmak oldu, Doktor olmak en büyük hayalimdi. Peki siz niye Doktor olmadiniz, bende bunu anlamiyorum.

Iste konu bu ya benim aklima 40 yil düsünseydim gencligimde karnima top koyup gezmek gelmezdi, onun yerine ders calistim.
Yok rüyalarinda cocuk emzirenler bile var, hic yasamadim, cocuk bile görmedimki rüyamda, birde emzireyim.
Bunu yasayana gercekten cok seviniyorum.
Allah isteyene versin, istemeyenede vermesin, ne diyelim.
Nedense bu bölüm cocuksuz kadinlari anlamayanlarin cok ilgisini cekiyor isterseniz sizler devir alin biz cikalim, ne dersiniz?
teşekkür ederim olivia,diplomamı da aldım,üzerine yükseğimi de yaptım..tıp fakültesi de kazandım,ancak tercihim yedeklerden kazandığım güzel sanatlar fakültesi oldu..Tıbbı kazanmak için aşırı çalışmama gerek kalmadı,yeterince zekiyim sanırım...
top koyma meselesi gençliğimde değil çocukluğumda :)

sevgili olivia, dediklerinize harfi harfine katiliyorum. anne olmayi, 'bana kalirsa; saplantili' sayilacak bir sekilde (karnina top koymak vs vs) istemek, cok da normal degil acikcasi. her seyden once, anne degil kadiniz biz, ve boyle anneligi kadinliktan once tutmak da erkeklerin aldatmasina zemin hazirliyor. neden kuafore gidip guzellesmek varken sacimi basimi dagitip cocuklarin pesinde kosturayim?

ama gelin gorun ki, sizin de dediginiz gibi bu konuya anne olan ve bunu herkese asilamaya calisan, ama nafile bi cabada oldugunu da anlamayan kadinlar yaziyor daha cok. bence nedeni de, bilincaltlarinda anne olmanin zorluklarini, disariya 'anne olmak harika her kadin anne olmali' seklinde yansitip, mumkun mertebe kadinin anne olmasi, boylece zamani bol olan, kendine bakabilen, yani kiskanabilecekleri kadinlarin sayisinin azalmasi.
tuysorunu arkadaşım tuy sorunu ötesinde kusura bakma okuduğunuzu anlama sorununuz var sanırım..buraya kötü niyetle ve kimseyi yargılamak,açık bulmak amacıyla yazmadım..kimseye siz neden anne olmak istemiyorsunuz demedim..4-5 yaşlarındayken karnıma top koyup gezmem ve hatta oyuncak bebeklerimin olması size saplantılı geliyorsa komik açıkçası..
fiziki yönden kendime gayet güvenirim.. övmek gibi olucak ama 1.80 boyunda fiziği, yüz hatları gayet dikkat çekici giydiğini yakıştıran ve güzel biri olduğumu söylerler..şu an 2 küçük bebeği olan biri olarak zorluklar yaşamam gayet normal..
eşimin beni aldatacağı vs konusu da ayrı komik...o da benimle sıpalara bakıyor çünkü..her erkeği potansiyel aldatıcı gözüyle görüyorsanız sizin çevrenizdekiler öyle olabilir,bilemem..sonuçta eşimle olan ilişkimi bilemesiniz...
haaa eşim benden ayrılmak isteyebilir ama nasıl eğer bebeklerimize bakmazsam,onları ihmal edersem anca o zaman bozuşuruz eşimle.....Eğer bebeklerimize bakarken kuaföre gitmedim,kırmızı rujumu sürmeyi ihmal ettim diye beni aldatıcaksa kapı açık..cehennemin dibine...
aldatılırsam ,boşanamam,boşanırsam mahfolurum diyen kadınlardan değilim..Çok şükür para kazanabildiğim bir mesleğim var..aç kalmam açıkta kalmam...gayet te güzel yaşantımı sürdürürüm...

dediğim gibi fikrimi aşılamak için değil ,sadece yanlızlık duygusundan kurtulmak için anne olmayı istemediğimi farklı örnekler,istisnalar da olabileceğine kendimden örnek vermek istedim...

çocuk yapan arkadaşların bazılarının buraya gelip sürekli konuyu aynı yerlere getirmesi hiç hoş değil. burda çocuk yapanlar ve yapmayanlar yarışması yapılmıyor. çocuk istemediğine karar vermiş insanlar sohbet ediyor. HATIRLATMAK istedim.

çocuk yapan arkadaşların bazılarının buraya gelip sürekli konuyu aynı yerlere getirmesi hiç hoş değil. burda çocuk yapanlar ve yapmayanlar yarışması yapılmıyor. çocuk istemediğine karar vermiş insanlar sohbet ediyor. HATIRLATMAK istedim.

evet ,çocuk sahibi olmak istemeyen arkadaşların topiği..mesajlarımda anne olun aşılaması yok..yanlızlık duygusu konusuna katılmadığım için bunu ifade eden tek mesaj yazıcaktım ama çocukluğumda karnıma top koyup gezmem saplantı,sıpalarıma bakarken kuaföre gidemiyorum diye eşimin aldatacağı gibi saçma sapan bir şey söylenince cevap hakkı doğdu...yazdığım mesajda gayet iyi niyetle yazmıştım..
sonuçta istediğimiz her yere yazabiliriz,kimsenin sen buraya yazamazsın deme hakkı olduğunu sanmıyorum..kurallarda da yok..herkes istediği her yere yazma hakkına sahip...

umarım son kez anlaşılmıştır ve tekrar cevap hakkı doğuracak yorumlarla karşılaşmam..

iyi paylaşımlar sizlere tekrar..

Son düzenleme:

benide bu toplumun bunaltığı zamanlar olmuştu 2 çocuğu neden doğurmuyorum diye size ne size ne çok şükür bu topik benlik ay halen içimdeki sinir gitmemiş kusura bakmayın!

arkadaşlar dün çok geç kısa bir süre girebildim kk'ya, bu akşam tekrar geldim ve kendimce bazı yanlış anlamalar olduğunu görüyor ve düşündüklerimi yazmak istiyorum.

1. depresif polyanna'nın yalnızlık korktuğu için evleniyor, çocuk doğuruyoruz demesi bana hiç dayatmacı, çocuk yap şeklinde baskıcı gelmedi; aksine bizim de en azından benim de etrafımdakilere sorduğum soruya kendi açısından cevabı olarak geldi. Kaldı ki, benim de yıllar önce bu korkuyla evlendiğimi biliyor olmam ve etrafımda da çoğu insanda gördüğüm hatta kk da gördüğümüz örnekler benim böyle anlamama yol açtı.

2. alminacinar, sanırım depresifin sadece o mesajını okuyup, pat diye daldı konuya, ki depresif herkes için böyle diye de yazmamıştı.

3. ardından ema, çoook güzel bir mesaj yazmıştı, neyle ilgileniyorsak o topiclere takılmamız en mantıklısı, gidip her topiğe yok cık cık doğrusu böyle ,sen biliyo musun ben neler yapıyorum demeye kalksa tüm üyeler sanırım pek anlamlı olmaz.

depresif de bunu üzerine alınıyordu az daha ama ema zamanında cevap verebilmiş sanırım, tatlıya bağlanmıştır o durum umarım.

yanlış anlamayın lütfen buradan ahkam kesmek haddime değil ama bir an kendimi yanlış anlamalar topiğinde bulmuş gibi hissettim de:))) hemen ekleyeyim ben de dün yorum yapmaya kalksam yanlış anlayabilirdim bir çok şeyi kafam işlerden duman haldeydi...

isterdim ki daha fazla kadın patron olsun kadın doktor olsun gülse birsel'i de erkek gazeteciler sıkıştırmış gülse birselde demiş ki en verimli çağımda çocuk doğuramam en sevdiğim işi yapıyorum ! Türkiye'de bir gelenek var hangi kadın sivrilirse bol para kazanırsa hemen çocuk ne zaman doğuracaksınız sorusuna muhatap oluyor !

keşke emacım keşke... o zaman bu ülkede kadın olmak çok daha kolay olurdu sanırım. tabii tek bizde değildir ama ...

dediğin gibi hemen o başarılı durumu nasıl tekletiriz, nasıl ederiz diye düşünenler...

Gülse Birsel`i cok severim, hayati matrak yönünden bakan biri, oda cocuk istemeyenlerden, belki ondanda kendime yakin buluyorum. Belki onun icin matrak zaten.

Onun icin herkese ama herkese tavsiyem ne olursa olsun o anki durumunun en güzelini yapmak. O an yasamak.
Hayat ister cocuklu ister cocuksuz öyle böyle geciyor ve neticede bizi tek gömüyorlar, yanliz dogduk yanliz giriyoruz kara topraga.
Ne oldu bana yaaa :KK31:

Kesinlikle! Yaşamın nasıl pamuk ipliğine bağlı olduğunu öyle iyi biliyorum ki...
Bazen kendimi koşturmaya kaptırsam da , bi an silkelenip bu fırsat bi daha elinegeçmez yorgun kıymetini bil diyorum, yeri geldiğinde işimi bile bi kenara bırakabiliyorum artık( tabii ki sorumlulukları yerine getirmemek gibi bir şeyden bahsetmiyorum, mesela ders almıyorum o güne ) para her zaman kazanılabilir ama o yaşanacak günü bir daha bulmak çok zor. (Bir konser, özel bir gün...)

benide bu toplumun bunaltığı zamanlar olmuştu 2 çocuğu neden doğurmuyorum diye size ne size ne çok şükür bu topik benlik ay halen içimdeki sinir gitmemiş kusura bakmayın!

ne kusuru emam, en iyi bilenlerden biri de sensin bu milletin dediklerinin boşluğunu. 2. yi neden yapmadın derler, şunu neden etmedin derler, ama kızının bir rahatsızlığı olduğunda hiç biri ya da öyle demeyeyim de çoğu bir çıkar yol bulmaya beyin fırtınası yapmaya uğraşmaz insanla... hep yapacak işleri vardır çünkü, diğer insanların hayatlarına karışmak gibi mesela :KK22:

Buaralar en çok duyduğum laf
Alakalı alakasız durumlarda

Bu gidişle sen çocuk doğuramayacaksın

:KK47: ya bu kadar aslında mahrem konuda insanlar hangi cürretle bu kadar rahat konuşabiliyor, biliyor musunuz, yabancılar bu konuyu garip karşılıyor, hani Türkler çok aile yapısı vb. ayıp olan şeyler çok, saygı maygı önemli, eee diyorlar her evlenene bebek var mı vb bu kadar özel bir konuda nasıl bu kadar rahat konuşuyorlar diyorlar.

alminacinar, sinirlenmenizle ve kendinizi begenmis tavirlarinizla beni hakli cikariyorsunuz. ne var simdi bu kadar sinirlenecek degil mi ama? sigmund freud bilir misiniz bilmiyorum ama, sinirlenmeniz, dediklerime harfiyen katildiginizi ama bunu kendinize bile itiraf edemediginizi gosteriyor. uzgunuz ama sizin hayatiniz artik tek bir hayat olmaktan cikti, cocuklariniza bagimli bir hayat yasiyorsunuz ve bizim gibi ozgur kadinlara icten ice imreniyorsunuz :KK1:

alminacinar, sinirlenmenizle ve kendinizi begenmis tavirlarinizla beni hakli cikariyorsunuz. ne var simdi bu kadar sinirlenecek degil mi ama? sigmund freud bilir misiniz bilmiyorum ama, sinirlenmeniz, dediklerime harfiyen katildiginizi ama bunu kendinize bile itiraf edemediginizi gosteriyor. uzgunuz ama sizin hayatiniz artik tek bir hayat olmaktan cikti, cocuklariniza bagimli bir hayat yasiyorsunuz ve bizim gibi ozgur kadinlara icten ice imreniyorsunuz :KK1:

Banada ilginç gelen mesleğini yazması zeki olduğunu söylemesi ve güzel boyu uzun bir bayan olduğunu belirtmesi bu arada eşininde ne kadar anlayışlı olduğunu yazması

İnsan kendini ne için över ki.Hem burası sanalken herkes senaryo üretirken gerçekliğinin tartışmalı olduğu konuda bu tür cümlelerin alt psikolojisi ne olabilir ?

Banada ilginç gelen mesleğini yazması zeki olduğunu söylemesi ve güzel boyu uzun bir bayan olduğunu belirtmesi bu arada eşininde ne kadar anlayışlı olduğunu yazması

İnsan kendini ne için över ki.Hem burası sanalken herkes senaryo üretirken gerçekliğinin tartışmalı olduğu konuda bu tür cümlelerin alt psikolojisi ne olabilir ?

aynen canim benim de demek istedigim oydu. demek ki bir seyleri kanitlama cabasi var arkadasta. kendilerini bir sekilde eksik hisseden ya da baskalarini kiskanan insanlar, boyle cabalara giriyor genelde. ne kadar havali bir mesajdi o oyle.

ayrica da esinin kendini aldatmayacagindan bu kadar emin olmazsa iyi olur zannimca. zira hayatta buyuk konustugun her seyin tam tersini goruyorsun bir sekilde.

bebek ve çocuk topikleri var ne diye orada bulunmuyor zaten çocuk okula başlamadan ateşlenmesi ve sağlık sorunu bitmez gelip bu topikte yazı yazıncada rahatlama sağlamaz

aynen canim benim de demek istedigim oydu. demek ki bir seyleri kanitlama cabasi var arkadasta. kendilerini bir sekilde eksik hisseden ya da baskalarini kiskanan insanlar, boyle cabalara giriyor genelde. ne kadar havali bir mesajdi o oyle.

Bence burdaki amaç kendi egosunu tatmin etme isteği...Bastırılmış duyguları sanalda ortaya çıkartmak
Bizde övelim kendimizi 2 metre boyumuz var kainat güzeliyiz falan :KK1:

Bence burdaki amaç kendi egosunu tatmin etme isteği...Bastırılmış duyguları sanalda ortaya çıkartmak
Bizde övelim kendimizi 2 metre boyumuz var kainat güzeliyiz falan :KK1:

bir de universite kazandik calismadan girdik resmen, cok zekiyiz cok :p hem cok guzel hem cok zekiyiz, mukemmeliz biz ya:p

arkadaşlar dün çok geç kısa bir süre girebildim kk'ya, bu akşam tekrar geldim ve kendimce bazı yanlış anlamalar olduğunu görüyor ve düşündüklerimi yazmak istiyorum.

1. depresif polyanna'nın yalnızlık korktuğu için evleniyor, çocuk doğuruyoruz demesi bana hiç dayatmacı, çocuk yap şeklinde baskıcı gelmedi; aksine bizim de en azından benim de etrafımdakilere sorduğum soruya kendi açısından cevabı olarak geldi. Kaldı ki, benim de yıllar önce bu korkuyla evlendiğimi biliyor olmam ve etrafımda da çoğu insanda gördüğüm hatta kk da gördüğümüz örnekler benim böyle anlamama yol açtı.

2. alminacinar, sanırım depresifin sadece o mesajını okuyup, pat diye daldı konuya, ki depresif herkes için böyle diye de yazmamıştı.

3. ardından ema, çoook güzel bir mesaj yazmıştı, neyle ilgileniyorsak o topiclere takılmamız en mantıklısı, gidip her topiğe yok cık cık doğrusu böyle ,sen biliyo musun ben neler yapıyorum demeye kalksa tüm üyeler sanırım pek anlamlı olmaz.

depresif de bunu üzerine alınıyordu az daha ama ema zamanında cevap verebilmiş sanırım, tatlıya bağlanmıştır o durum umarım.

yanlış anlamayın lütfen buradan ahkam kesmek haddime değil ama bir an kendimi yanlış anlamalar topiğinde bulmuş gibi hissettim de:))) hemen ekleyeyim ben de dün yorum yapmaya kalksam yanlış anlayabilirdim bir çok şeyi kafam işlerden duman haldeydi...

keşke emacım keşke... o zaman bu ülkede kadın olmak çok daha kolay olurdu sanırım. tabii tek bizde değildir ama ...

dediğin gibi hemen o başarılı durumu nasıl tekletiriz, nasıl ederiz diye düşünenler...

Kesinlikle! Yaşamın nasıl pamuk ipliğine bağlı olduğunu öyle iyi biliyorum ki...
Bazen kendimi koşturmaya kaptırsam da , bi an silkelenip bu fırsat bi daha elinegeçmez yorgun kıymetini bil diyorum, yeri geldiğinde işimi bile bi kenara bırakabiliyorum artık( tabii ki sorumlulukları yerine getirmemek gibi bir şeyden bahsetmiyorum, mesela ders almıyorum o güne ) para her zaman kazanılabilir ama o yaşanacak günü bir daha bulmak çok zor. (Bir konser, özel bir gün...)

ne kusuru emam, en iyi bilenlerden biri de sensin bu milletin dediklerinin boşluğunu. 2. yi neden yapmadın derler, şunu neden etmedin derler, ama kızının bir rahatsızlığı olduğunda hiç biri ya da öyle demeyeyim de çoğu bir çıkar yol bulmaya beyin fırtınası yapmaya uğraşmaz insanla... hep yapacak işleri vardır çünkü, diğer insanların hayatlarına karışmak gibi mesela :KK22:

:KK47: ya bu kadar aslında mahrem konuda insanlar hangi cürretle bu kadar rahat konuşabiliyor, biliyor musunuz, yabancılar bu konuyu garip karşılıyor, hani Türkler çok aile yapısı vb. ayıp olan şeyler çok, saygı maygı önemli, eee diyorlar her evlenene bebek var mı vb bu kadar özel bir konuda nasıl bu kadar rahat konuşuyorlar diyorlar.

evet yaaa,daha önceki sayfalarda da konuşmuştuk bunu,ayıp ayıp derler ama özele girerler
Bir düğüne gittik eşimin kuzeni evleniyordu
Eşimin ailesi falan hepimiz bir masadayız,yani hep büyükler
Erkek tarafından değerli bir büyükmüş,konuşması için sahneye çağrıldı,ay adam mikrofonu aldı başladı sizden çocuk bekliyorum en kısa zamanda,çocuk evin gülüdür bilmemne
ben hemen bu ne yaaa ne kadar ayıp,konuşulacak şeymi dedim,benim düğünüm olsa utancımdan ağlardım dedim,kızcağızın evlilik heyecanının içine etti,hemen eşim beni dışarı çıkardı,sinirli sinirli adamın önünden geçtik,çok kişi rahatsız olmuşki hemen mikrofonu aldılar elinden
Terbiye bumu yaaa:KK22:
Zaten ayıbın en fazla kullanıldığı bölgelerde yaşayan insanlar uluorta çok çok ayıp şeyleri konuşuyorlar,elleriyle ağızlarını kapatıp,seslerini kısıp,yatak odasından bahsedip,arkasına şuh kahkahalar atıyorlar,ama en ahlaktan bahseden de onlar

1.80 çok uzun zaten,ben istemezdim:KK52: :KK52: :KK52:

Son düzenleme:
:KK71: Allah iyiliginizi versin kizlar yemin ediyorum coktandir böyle gülmemistim.Uyari gelmeden sizileri cok seviyorum demek istiyorum ya.
Kazen simdi beni atabilirsin :86:
Géyige öteki tarafdan yapalim bakalim.

X