Çocuk sahibi olmayı istememek

Bu topikle ya da topik müdavimleriyle alıp veremediğiniz nedir acaba? Gerçekten çok merak ediyorum, biri bana açıklarsa sevinirim.
Bir kadın evlenmekte isteyebilir ömür boyu bekar kalmayı da seçebilir, isteyen düzinelerce çocuk doğurur, dileyen hiç çocuk sahibi olmaz, bu bir seçimdir, insanlar hayatlarıyla ilgili kararları kendileri verirler ve uygularlar.

İnsanların seçimlerine saygılı olun, sizin burada ballandıra ballandıra anlatmanız kimsenin kararını etkilemiyor aksine eğreti duruyor zira çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar kararlarını çoktan vermiş, muallakta değiller, acabaları yok, hiçbiri gebelik bölümlerine girip ıyyyyy çocuk mu yapıyorsun ne kötü demiyor, kendi topiklerinde yazışıyorlar, siz hala neyin peşindesiniz?

Amaç topiği sabote edip kapatılmasını sağlamaksa kusura bakmayın, bu topik biz ve topikte fikir alışverişi yapanlar istediği sürece açık kalmaya devam edecek.
Konuyu dağıtmaya çalışan, polemiğe zemin hazırlayan, saygısızlık yapanlarsa ceza alacak bu böyle biline...

Mune ; çok açıklayıcı bir yazı olmuş ama ne yazık ki biraz eksik noktalar var.Açıklama istemişsin,sizin deyiminizle karşı taraf olarak dilimin döndüğünce yazayım.Aslında yazarkende üzerime alınmıyorum;topiğe ve topiğin müdavimlerine saldırı yapan kişi olmayı ama bir anne olarak benimde burada yorumlarım var.
Evet,bu konu açılması amacı ile çocuk sahibi olmak istemeyenlerin,kararını bu konuda kesin bir dille vermiş olanların paylaşım alanı olabilir.
Ama;
Benden çok daha iyi bilirsin ki;her konu zaman içerisinde boyut değiştirebilir,farklı mecralara dalabilir,araya giren tek bir haddini aşan yorum tüm dikkatleri buraya çekip ,sonrada ne yazık ki ipin ucu kaçabilir.Ha kaçmayıp belli bir saygı çerçevesi içinde karşılıklı fikir alışverişi yapabilmekte forumların vazgeçilmezi değil midir?

Kaldı ki;bu konuyu sadece kararını vermiş olanlar değil aksine acabaları kafasını karıştıranlarda okuyor,okumakla kalmayıp soruyorlar da '' ya benimde kafam çok karışık bu konuda,kararsızım...Mantıklı yorumlar bekliyorum '' vs şekilde.

Şimdi dilsiz şeytan olayım da ; bu soruyu okuduğum halde bırakayım da o kişi sadece buradaki felekat senaryolarını mı okusun?
Aklı karışıksa o varsa bu da var diyerek...güzel örnek sunmanın sakıncası ne?
Ha yerimi değil diyeceksiniz?
Tam aksine tam yeri.Her iki örnekte artıları eksileri konuşabilir,mesela hem anne olup hem sosyal hayattan kısıtlanmamanın mümkün olmadığını okurken,her ikisinin mümkünlüğünüde okuyabilir o kişi.
Kimsenin sabiT fikrini değiştirme amacı gütmedim buraya yazarken asla.Bana ne yahu?

Ya aşırı abartılar,ya aşırı uç örneklemeler,ya aşırı Türk annelerini aşağılama görüp yazmışımdır ya da kafası karışık birinin sorusuna kendi penceremden cevap?

Aynı doğrultuda kendimce rahatsız edici bir uslup görürsem ya da cevap arayan bir soru;hatta aklıma takılan bir sorum olursa da yine yazarım pek tabii.
Yazdıklarımın çerçevesi bellidir her zaman.
Konu dışı değildir asla,en azından buradaki günaydın,naber? mesajlarından çok daha konu içindedir.

Yani kendi adıma (ve hatta niyetini bildiğim bazı arkadaşlar adına) diyebilirim ki; hiçbirşeyin peşinde değiliz.

Biraz daha özveri ve anlayışla anlaşılmayacak ve aşılmayacak(!) bir sorun da yok sanıyorum.

Son düzenleme:
Melodi, çocuk sahibi olma konusunda yazdıklarımı yanlış anlamışsınız, tekrar okumalısınız.

Bende bir anneyim, 1 evladım var ama burada yazılan hiçbirşeyi üstüme alınmadım, aksine kararlarına saygı gösterdim. Çocuk sahibi olanlarında, olmak istemeyenlerinde kendince haklı sebepleri olduğunu düşünüyorum.

Ve ayrıca bu topiğin amacı, açılış sebebi belli, topikte sürekli yazanların aşağılayıcı yorumları varsa kötü içerik butonuna basılır, yönetim gerekeni yapar, yok basılmıyor polemiğe giriliyorsa site kuralları açık ve nettir.

Topikte son zamanlarda gerçekten fazlasıyla polemik yaşanır oldu, birisinin üstüne çok giderseniz tepki alırsınız, burada olanda bu, kendi aralarında yazışırken bir anda savunmaya geçmek zorunda kalıyorlar, belki savunma şekilleri yanlış ama şu da bir gerçek ki 295 sayfaya ulaşmış bir topikte uzun süredir hiçbir sorun yaşanmazken birden bire sürekli kötü içerik bildirimi yapılan bir topik haline geldi.
Herkesin tarafsız düşünmesini istiyorum, çocuk doğurmak ya da doğurmamak bir seçimdir, hepiniz birbirinizin seçimlerine saygılı olmalı, insanları incitici yorumlardan kaçınmalısınız.

Rahatsız edici yorumlar varsa bildirin, tartışmayın...

Bu topikle ya da topik müdavimleriyle alıp veremediğiniz nedir acaba? Gerçekten çok merak ediyorum, biri bana açıklarsa sevinirim.
Bir kadın evlenmekte isteyebilir ömür boyu bekar kalmayı da seçebilir, isteyen düzinelerce çocuk doğurur, dileyen hiç çocuk sahibi olmaz, bu bir seçimdir, insanlar hayatlarıyla ilgili kararları kendileri verirler ve uygularlar.

İnsanların seçimlerine saygılı olun, sizin burada ballandıra ballandıra anlatmanız kimsenin kararını etkilemiyor aksine eğreti duruyor zira çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar kararlarını çoktan vermiş, muallakta değiller, acabaları yok, hiçbiri gebelik bölümlerine girip ıyyyyy çocuk mu yapıyorsun ne kötü demiyor, kendi topiklerinde yazışıyorlar, siz hala neyin peşindesiniz?

Amaç topiği sabote edip kapatılmasını sağlamaksa kusura bakmayın, bu topik biz ve topikte fikir alışverişi yapanlar istediği sürece açık kalmaya devam edecek.
Konuyu dağıtmaya çalışan, polemiğe zemin hazırlayan, saygısızlık yapanlarsa ceza alacak bu böyle biline...

çok güzel yazmışsınız ama boşuna yazmışsınız, bir türlü bu durumu anlatamadık biz.

bu konu çocuk sahibi olmak istemeyenleri bir araya toplamayı hedef almış bir konuyken, artık çocuk istemeyenleri hedefimiz yapalım, a döndü. bahane aşağı yukarı yazılanlar, zaten belli. garip olansa, bu konunun başlığına uyan bizlerin, "çocuk sahibi için ideal zaman ne zaman, ne zaman hamile kalmayı planlıyorsunuz/planladınız" ... gibi konulara girip kesinlikle cevap yazmayışımızdır. ortaya sürülen sebepler mantıklı olsa, bizlerin de bu tür konulara gidip "çocuğu boş verin, doğurmayın" diye başlayan cümleler kurmamız gerekmez mi? sonuçta hali hazırda kesin bir kararı yok bu soruları soran kişilerin. o zaman bizler de gidelim, çocuk sahibi olmayı istememe nedenlerimizi oralarda yazalım, nasıl olsa fikrini tam oluşturmamış kişiler vardır.

hepsini geçtim, özellikle 2 kişi resmen saldırı halinde. 2 arkadaş yorum yazıyoruz, yazdıklarımıza cevap veriyoruz, pat diye gelip laf sokuyor. cevap versen olay büyüyecek. vermiyorsun daha çok hınçla doluyor, sürekli yazıyor.

aşağı yukarı sanırım 10 sayfadır hiç cevap vermiyorum, bu da durdurmuyor. sözüm ona alıntı yapmıyor benden ama yazdıklarım arasından cümleleri, kelimeleri alıp laf ediyor.

konu kapatılsa rahatlayacaklar var evet.

bir kişinin yazdıklarını beğenmemize bile laf edilebildi, pes! çocuk istemememizi aklamak zorunda bırakılmamız yetmiyor gibi, neyi beğenip neyi beğenemeyeceğimiz konusunda da açıklama yapmamız gerekiyor.

bu inat neden anlamıyorum. ha bu tür davranışları zaten anlamak istemem orası ayrı. 2-3 kelam edelim, birbirimizi tanımasak da, ortak noktalarımız var, gelelim bir kafamızı dağıtalım diyoruz, çoğu zaman ben sinir küpü olup çıkıyorum. artık çoğunlukla özel mesaj yoluyla konuşuyoruz zaten.

Filtrekahvem hadi hayirlisi bakalim.
Cocuklara sevgi ve ilgini verdigin sürece her cocuk aslinda uyumludur. Fakat sinirlarida bilmeli. Mantikli bir aciklama yapilirsa her cocukda herseyi anliyor aslinda.
Anne ve baba ayni düzeyde hareket ederse hic bir sorun olmuyor.

Burada bu konu acilmadan önce gercekten kendimi bazen kötü hissediyordum, neden bende cocuk istemi olusmadi diye celiskilere girmistim, hatta üni. biterse belki dedim, evlendim belki simdi dedim ama yok olmadi olusmadi. Toplum baski yapti ama yok olmuyor, esimde zaten cocuk sevmiyordu ve bende istemeden cocuk yaparsam, bu ne bana nede cocuga nede esime bir faydasi olmayacakti. Iyikide kendimi taniyabilmisim ve yapmamisim, kararimdan zerre kadar pisman degilim. Tam aksine...
Buranin sayesinde, dertlesdik nedenlerimizi anlattik 300. sayfa geldik ve anladimki gayet normalmis. Bunu bir tek ben degil, baska kadinlarda, kizlarda ayni düsünüyormus.
Ne kadar sansliyiz diyorum, iyiki KK`da herseyi konusabiliyoruz, dertlesebiliyoruz hemcinslerimle.
Birbirimize aciklamalar yapiyoruz ama kimseyi adiyla su kötü annedir demedik. Kimseye kisisel hakaret etmedik.
Insan istemedigi seyi ne yazikki güzel sözlerle süsleyemiyor ifade ederken. Ama bu bir hakaret degil, sadece hissettigimiz düsünceler.

Melodi, çocuk sahibi olma konusunda yazdıklarımı yanlış anlamışsınız, tekrar okumalısınız.

Bende bir anneyim, 1 evladım var ama burada yazılan hiçbirşeyi üstüme alınmadım, aksine kararlarına saygı gösterdim. Çocuk sahibi olanlarında, olmak istemeyenlerinde kendince haklı sebepleri olduğunu düşünüyorum.

Ve ayrıca bu topiğin amacı, açılış sebebi belli, topikte sürekli yazanların aşağılayıcı yorumları varsa kötü içerik butonuna basılır, yönetim gerekeni yapar, yok basılmıyor polemiğe giriliyorsa site kuralları açık ve nettir.

Topikte son zamanlarda gerçekten fazlasıyla polemik yaşanır oldu, birisinin üstüne çok giderseniz tepki alırsınız, burada olanda bu, kendi aralarında yazışırken bir anda savunmaya geçmek zorunda kalıyorlar, belki savunma şekilleri yanlış ama şu da bir gerçek ki 295 sayfaya ulaşmış bir topikte uzun süredir hiçbir sorun yaşanmazken birden bire sürekli kötü içerik bildirimi yapılan bir topik haline geldi.
Herkesin tarafsız düşünmesini istiyorum, çocuk doğurmak ya da doğurmamak bir seçimdir, hepiniz birbirinizin seçimlerine saygılı olmalı, insanları incitici yorumlardan kaçınmalısınız.

Rahatsız edici yorumlar varsa bildirin, tartışmayın...

İnan, burada hiç kimse bu arkadaşların tercihlerine herhangi bir saygısızlıkta bulunmadı...
Şu forumda saygısızlık ettiğim tek bir üye olmadı benim..

Anne olmayı çok isteyen biri olarak bu topikte benim işim ne? İşte asıl mesele bu...
40 sayfa önce bir yorum okudum..Ve o günden beri buradayım...

Bakın ben 31 yaşındayım, çocuk sahibi olmak istiyorum diye kimse bana 2.sınıf kadın muamelesi yapamaz..Keza hiç ama hiç kimse çocuklardan canavar gibi bahsedemez...Bahsederse böyle polemikler yaşanır işte...Ha diyeceksin ki sen neden üstüne alındın? Efendim, o zaman cümleler dikkatli kurulacak, genellemelerden uzak durulacak...Bakmayın siz şimdi "biz bunları anlatamadık, efendim çok söyledik ama anlamadılar, aslında biz şöyle dedik, böyle dedik" diyenlere...Kimse aptal değil..Hepimiz okuduğumuzu anlayabilen insanlarız...

Çocuk sevmiyorsundur, bir söylersin iki söylersin..Adabıyla söylersin ama...
Bu konunun "çocuk sahibi olmak istemeyenlerin" paylaşım alanı olması, kimseye anneler ve çocuklarla ilgili ileri geri konuşma hakkını vermiyor..

Bir de bakın şöyle bir yoruma rastladım;

Manyakmisiniz, tabiki insan cocugunuda köpeginide özler, bunlar insani duygular.

İşte bu post, saygı ile ilgili konuşulması gereken nokta...

Yorumların için teşekkürler...Çok uç genellemelere ve yorumlara rastladığım zaman cevap hakkımı kullanmak yerine kötü içeriği kullanacağım...

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen öyle melodi hanim, insan tabiki bir seyahata cikarsa, cocugunuda özler, köpeginide özler, evinide özler, bahcesinide özler.
Bunda neden bu kadar alindin peki?

gün geliyor annemi de özlüyorum, arkadaşımı da özlüyorum, köpeğimi de özlüyorum. ne annem alındı ne arkadaşım "hem köpeğini hem de beni mi özlüyorsun" diyerek. insan odasını, yatağını yastığını bile özlüyor yahu, canlı bir varlığı mı özlemeyecek

Hiç bir gebelik bölümünde "ıyyyyy anne olmayanlar ne kadar ezik ve zavallı insanlar" gibi hal ve tavır gözlemlemedim ben...

Ayrıca mune hanım, lütfen alıntılar mısınız kim "ıyyy çocuk istemiyor musunuz ne kötü" diye bir cümle kurmuş ya da haliyle tavrıyla bu şekilde davranmış bu arkadaşlara?

Son olarak, ben anne olmayı isteyen biri olarak, renklendirdiğim cümledeki topluluk dışında mı kalıyorum? Sırf çocuklara canavar muamelesi yapılmasına ve bir sürü genellemeyle anneleri saçma sapan kılıflara sokulmasına tepki gösterdiğim için hem de?

çocuklara canavar muamelesi yapılması derken bir an üstüme alınmadım değil :))
sağolun pedofibi sorunumla da anlattığımda çok ilgilendiğiniz için..

( gergin havayı dağıtmaya çalışıyorum )

çocuklara canavar muamelesi yapılması derken bir an üstüme alınmadım değil :))
sağolun pedofibi sorunumla da anlattığımda çok ilgilendiğiniz için..

( gergin havayı dağıtmaya çalışıyorum )

Üsütüne alınması gereken en son insansın :)

Bu arada o sorununu ihmal etme...Erteleme yani, bir an önce dur üstünde:KK34:

ben ne zaman bir iki hafta gelmesem topikte tartışma oluyor kaçırıyorum olayları.
birde kara kedi uğursuz derler aslında uğurluyum demek ki ben gelince duruluyor ortalık :):):):)
aklımdasınız kızlar bu sıralar kk ya pek uğramadığımdan sizde ihmal edildiniz özür :)
karakartal hoş gelsdin :)
gelirim uzun uzun sohbete de inşallah.
ya kendimi zor tutuyorum şöyle çocuklardan nefretlemi bahsetsem ne :KK60::KK60::KK60::KK60::KK60::KK60:
ben çocukları severim aslında ama uzaktan :KK14::KK14::KK14::KK14:
ama aile terbiyesi vermeyen anne babalarıda kınıyorum evlatlarına.
bir ara girip maceralarımı yazayım siz karar verin haksız mıyım :KK14::KK14:

bu mesajım yüzünden 1 gün yasaklanmışım.
sorun ne biri bana anlatsa. yaptığım şaka mı ?şimdiye kadar hiç bir üye ile en ufak tartışmam olmadı.
yapılan tartışmaların içinde de değildim şaka olsun diye yazdığım şey yüzünden kaba bir mesajla 1 gün yasaklanıyorum.
neyse kazen beye mesaj atmaya çalıştım ama mesajlara kapalı.
mune yada diğer bir site yöneticisi size nasıl ulaşacağım bilmiyorum bu sebeple buraya yazıyorum.
LÜTFEN ÜYELİK KAYDIMI KAPATIP BENİ SİTEDEN TAMAMEN SİLİN.
Hayatımda en değer verdiğim şey adalettir. Adaletin olmadığı bir yerde işim yok.
tanıştığım dertleştiğim tüm bayanlar hakkınızı helal edin benden hepinize helal olsun ...
çok sinirliyim çok. olayın üstünden 3*4 gün geçti ama hala kızgınım

Blackcat, kimse buradan gitmiyor, sende gitmiyorsun, burasi 300. sayfa gelmis ortak görüslerin, düsüncelerin yeri.
Biz burda cok güzel seyler yasadik, paylasimlar yaptik, yeri geldi dertlesdik yeri geldi güldük, simdi sen bizi birakip gitmek istiyorsun öylemi???
Tüm sevdiklerini ve seni sevenleri birakip gitmek öylemi??? Birakmiyorum ben seni, ne dersen de....

Melodi hanim daha cevabinizi yazmadiniz, hayirdir?

Cocuksuz hayat cok güzel, bugün istedigim saate kadar yattim, ooohhh misler gibi, sonra istedigim gibi esimle oynasa koklasa kahvalti yaptim :KK16:
Bugün pazar evimle, bahcemle ilgilenecegim...
Birde kis sezonu basladi baliklarimin Filtresini temizlemem lazim, cünkü onlar kis moduna girdiler daha cok yavas yüzüyorlar ve az yemek yiyiyorlar. Bana kendilerini sevdiriyorlar, oksayip minciklayabiliyorum benden kacmiyorlar iclerinde bir tanesi büyük 40-45 cm büyüklügünde, 1 kilo civarinda galiba ( tartamam cünkü :KK1: ) o benim göz agrim. Baliklarimin adi Koi japon baliklari ve inanilmaz güzel oluyorlar.
Eger Japonya bayragina benzer bir koi baligin var ise bu 10.000 Euro civarinda satiliyor veya alici bulabiliyor.
Benimkisi komple beyaz yanlarda sarimsi rengi var, ama o benim gönlümün sultani...Elimden löp löp yem yiyor, ötekilerde öyle....

Hayatta hersey saglik ve huzurdur, bunlar oldumu ister cocugun olsun ister olmasin herseyin süper gidiyor.

Cocuksuz hayat cok güzel, bugün istedigim saate kadar yattim, ooohhh misler gibi, sonra istedigim gibi esimle oynasa koklasa kahvalti yaptim :KK16:
Birde kis sezonu basladi baliklarimin Filtresini temizlemem lazim, cünkü onlar kis moduna girdiler daha cok yavas yüzüyorlar ve az yemek yiyiyorlar. Bana kendilerini sevdiriyorlar, oksayip minciklayabiliyorum benden kacmiyorlar iclerinde bir tanesi büyük 40-45 cm büyüklügünde, 1 kilo civarinda galiba ( tartamam cünkü :KK1: ) o benim göz agrim. Baliklarimin adi Koi japon baliklari ve inanilmaz güzel oluyorlar.
Eger Japonya bayragina benzer bir koi baligin var ise bu 10.000 Euro civarinda satiliyor veya alici bulabiliyor.
Benimkisi komple beyaz yanlarda sarimsi rengi var, ama o benim gönlümün sultani...Elimden löp löp yem yiyor, ötekilerde öyle....

Hayatta hersey saglik ve huzurdur, bunlar oldumu ister cocugun olsun ister olmasin herseyin süper gidiyor.

Aynı zamanda kendini tanımak
istediklerini bilmek
toplum dayatması ve mahalle baskısı ile hareket etmemek da çok önemli

Olivia, melodiye cevap vermedin diye laf atıyorsun ama, senden kaç kere cevap istedim birisine bile yanıt vermedin. Vermeyip beni adam yerine koymadığından mı, yoksa veremediğinden mi bunu da bi açıklayaydın iyi olurdu.

Hani burda diyosunuz ya, annelerle de konuşup dertleşebiliriz diye, yapamayacağınız şeyi söylemeyin en azından..
Hani yorumumuzda size karşı ''çocuk yapın'' mesajı verdik acaba?
Aksine ''çocuk yapmayabilirsiniz, bu sizin kendi tercihinizdir, ama annelere ve çocuklara karşı saygılı'' olmanızın sinyalleri vardı hep.

Hayır, görmezden gelerek neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz? Bizim dış kapının dış mandalı olduğumuzu mu? Nedense ben hiç öyle hissetmiyorum.
Sizde yeterli sevgi ve saygı olsaydı eğer ''güzel bir dille'' çoktan açıklardınız bunu.
Ha ben açıklamak zorunda mıyım kardeşim diyebilirsiniz elbet. Fakat o zaman ''anne olanlarla da konuşabiliriz biz'' demeyin. Zira ikisi çok farklı noktalarda.

O değil de, siz ''bizim konunuzu dağıtmak istediğimizi'' de nerden çıkardınız? Bu kadar megolamanlık yapmayın lütfen.
''Diğer yorum yazanları es geçiyorum, okumuyorum bile'' derken bile samimiyetsizsiniz zira bu kadar KİB'i ben yapmış olamam.

Bir de samimi olsanız içim gam yemeyecek.
Biz ne kadar ılımlı yaklaştıkça siz kulaklarınızı tıkıyorsunuz. Sonra da ''anlamadılar, anlamıyolar, anlatamadık'' Neyi anlatamıyorsunuz ya? Bi açıklayın da bilelim.

Sanki hiç çocukluk yaşamadınız, oyun oynamadınız, inat etmediniz, bağırmadınız, çağırmadınız, yemek yememezlik yapmadınız. Gerçi doğru ya sizler kapsül halinde geldiniz bu dünyaya.

bugün biz de bir tembellik yaptık, 1e geliyordu ben uyandığımda :KK17: eşim önceden kalkmış, çarşıya gitmiş sevdiğim yiyeceklerden almış kahvaltı için. :KK16:

bu arada bizim evde de bir çocuk oldu, eşim rubik küp almıştı perşembe günü, cuma başladı, 2 gündür sürekli onunla uğraşıyor, televizyon zaten fazla izlemiyorduk, artık hiç açılmıyor, arada hainlik yapıyorum, bıraktığı şekli alıyorum kurcalıyorum, ilerlemesi gerilemiş oluyor :KK9: :KK9: duyarsa eyvah eyvah :KK9: yemeği soğutuyor, arkadaşları arıyor, çağırıyor "gelmiycem ben" diyor :KK9: doğru yaparsa alkış, iltifat bekliyor, ömrü uzun değil o küpün ben biliyorum da eşim bilmiyor bunu :KK9: sürekli işim gücüm yok "evet hayatım, çok güzel yapmışsın/yapıyorsun, ooo ne kadar çabuk ilerledin" demek zorundayım, ya sabır :KK37:

Aayyy Filtrekahve sende az muzur degilmissin.:KK52:

80`lerin en trendy oyuncagi. Aman Tanrim herkesin elinde vardi, gercekten cok sabir ve kurnazlik isteyen bir oyun. Vallahi bak iyi bir düsünce, bende alacagim eve, bakalim yapabilecekmiyiz bizde.

Benim esimde normalinde cok ciddi ve az öz konusur ama karikatür manyagi, su penguen falan varya, bazen oturdugu yerde kahkahalara bogulur, birde gelen giden kim varsa Türkiye`ye ilk istedigi sey o.
Bazen bende okurum, gercekten cok komik, icimden hak vermiyor degilim, ama bazende hic bir sey anlamiyorum...

Son düzenleme:
Neyse hadi gecmis olsun, ama bak yine bozarsa, sil bastan yapabilir hani kazanmanin gazina gelerekten.:KK34:

Neyse hadi gecmis olsun, ama bak yine bozarsa, sil bastan yapabilir hani kazanmanin gazina gelerekten.:KK34:

öyle yapacak gibi "kendime notlar" adı altında nasıl çözdüğüne dair notlar yazıyor şu an :KK1: ara verip başlayacak sanırım. hal ve tutumuna bağlı olarak bir güzellik düşünücem ben o küp için :KK33:

düzeltme yapıyorum şu an geri karıştırıyor

Son düzenleme:
X