Çocuk sahibi olmayı istememek

Cumhuriyet bayramimiz kutlu ve yarinlarimiz umutlu olsun.
Tüm Türkiye`nin dogum günüdür bugün herkesin coskuyla kutlamasi lazim...En Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE:nazar:

arkadaşım ve ben, 2mizde 6 senedir evliyiz. geçen gün 6 senede neler yaptık diye konuştuk. kaba taslak, ayrıntısız sonuçlar;
6 senede ben bine yakın çeviri yaptım.
arkadaşım hamile kaldı.
eşim boksa başladı.
onun eşi işe gitti geldi.
biz tatil haricinde, başka şehirleri görmeye gittik, bir kaç saatliğine bile olsa.
arkadaşım doğurdu.
bizle, işimizle ilgisi olmayan seminerlere katıldık, maksat gelişim hatta eğlence.
arkadaşım evde çocuğuna bakıyor.
eşim, osmanlıca öğrenmeye karar verdi.
arkadaşımın eşi ya işte, ya evde uyuyor. arkadaşım tek başına çocuğunu büyütüyor.
tatillere gittik geldik.
arkadaşım çocuğu büyüttü, üni.ye başlamaya karar verdi. dershaneye yazıldı. sevindik.
biz, şehrimizdeki barınakları bulduk, yardımcı olmaya başladık.
arkadaşım boşanmaya karar verdi.
ben tenise başladım.
arkadaşım, tekrar hamile kaldı. dershane, üniversite hayal oldu bir kez daha.
şımarıklık yaptık, ev taşıdık 1-2 kere.
arkadaşım doğurdu.
taşındığımız yerlerde, maddi imkanları kısıtlı insanlar bulduk. para, yiyecek yardımı kabul etmediler, çocuklarına derslerinde yardımcı olduk.
arkadaşım mutsuz, eşini sevmediğini söyledi.
ben eşimi kapılarda, şarkılar söyleyerek karşılarım. arkadaşım bugün bana "mutluluğunu içinde yaşa" dedi.
ben üzüldüm, o içini döktü.
"kızının yanında bari bunları yapma" dedim. o ise mutsuzluğunu bana yükledi.
bugün bir kez daha çocuk sahibi olmadığıma sevindim. ayak bağım yok, mecbur olduğum için değil, sevdiğim için evliliğim devam ediyor. doğurmak 2. derece bir mesele, en önemlisi, doğurup pişman olmamak.

arkadaşım ve ben, 2mizde 6 senedir evliyiz. geçen gün 6 senede neler yaptık diye konuştuk. kaba taslak, ayrıntısız sonuçlar;
6 senede ben bine yakın çeviri yaptım.
arkadaşım hamile kaldı.
eşim boksa başladı.
onun eşi işe gitti geldi.
biz tatil haricinde, başka şehirleri görmeye gittik, bir kaç saatliğine bile olsa.
arkadaşım doğurdu.
bizle, işimizle ilgisi olmayan seminerlere katıldık, maksat gelişim hatta eğlence.
arkadaşım evde çocuğuna bakıyor.
eşim, osmanlıca öğrenmeye karar verdi.
arkadaşımın eşi ya işte, ya evde uyuyor. arkadaşım tek başına çocuğunu büyütüyor.
tatillere gittik geldik.
arkadaşım çocuğu büyüttü, üni.ye başlamaya karar verdi. dershaneye yazıldı. sevindik.
biz, şehrimizdeki barınakları bulduk, yardımcı olmaya başladık.
arkadaşım boşanmaya karar verdi.
ben tenise başladım.
arkadaşım, tekrar hamile kaldı. dershane, üniversite hayal oldu bir kez daha.
şımarıklık yaptık, ev taşıdık 1-2 kere.
arkadaşım doğurdu.
taşındığımız yerlerde, maddi imkanları kısıtlı insanlar bulduk. para, yiyecek yardımı kabul etmediler, çocuklarına derslerinde yardımcı olduk.
arkadaşım mutsuz, eşini sevmediğini söyledi.
ben eşimi kapılarda, şarkılar söyleyerek karşılarım. arkadaşım bugün bana "mutluluğunu içinde yaşa" dedi.
ben üzüldüm, o içini döktü.
"kızının yanında bari bunları yapma" dedim. o ise mutsuzluğunu bana yükledi.
bugün bir kez daha çocuk sahibi olmadığıma sevindim. ayak bağım yok, mecbur olduğum için değil, sevdiğim için evliliğim devam ediyor. doğurmak 2. derece bir mesele, en önemlisi, doğurup pişman olmamak.

o kadar güzel ifade etmişsiniz ki... eminim yine bu yazıyı okuyup "her çocuk doğuran bunları yaşamıyor"demeye kalkanlar olacaktır, son cümlenizi gözden kaçırarak. hepsi böyle değil ama olanlar hiç de az değil. yaş itibariyle, artık bir bir boşanma haberleri, düşünceleri duyar oldum etrafımdan ve "hiç değilse çocuğum var"dediklerinde içim gidiyor, çünkü birçoğu çocuk sahibi olmak için yaşı geçmeden çocuk sahibi olmak için evlenmişti büyük ihtimalle açık açık söyleyenlşer de var bunu. ama o çocuğa, çocuklara sormadan, bakalım onlar böyle bir hayat istiyor muydu...

çocuk sahibi olmayı evet istemiyorum. ama bazen aklımdan küçük bir kızım olsa da sevsem diye geçiyor. ama sevmek için çocuk mu yapılır ya :) birde kız diyorum erkek olursa ne yapacağım başkasına mı verecem :) bunlar işin şakası tabii.
bir kadın kendini anne olmaya hazır hissetmediği sürece( hem madden hem manen) çocuk sahibi olmamalı.
çevremden çok duyduğum bir laf: bak şimdi yap ilerde isteyince olmaz :):):):)
siparişle olacak sanki. rabbim nasip ederse her zaman olur etmezse de olmaz. ama sırf olacak mı diye denemek için hamile mi kalayım yani :)
ben sadece özgürlük istiyoruuuuuuuuuum lütfen ey çevrem duy beni karışmayı kes bana. 32 yaşındayım kendi kararımı verebilirim ve şuan çocuk istemiyorum. gelecekte bir gün istersem ve olmazsa da nasip derim belki evlat edinirim.

canım zaman zaman bende bakıyorum buraya bence sizin şikayet ettiğiniz şeyler, başlığın çok genele hitap etmesinden, belki çocuk sahibi olmak istemeyelerin başlığı gibi saha spesifik bi başlık olsa bunlar olmaz nacizhane tavsiyem:13:

bence çok mantıklı, konu sahibi arkadaş artık uğramıyor sanırım ama mune ya da kazen bu konuda yardımcı olabilir mi acaba diğer arkadaşlar da mantıklı bulursa?:KK34:

Filtrekahve sen ve öteki tüm arkadaslar, yahu sizlerle ne kadar cok gurur duysam azdir, neler yapiyorsunuz öyle hayatlarinizda?

Herkes aktif, herkes hayatin tam icinde, daha ne olsun???

Belkide mutlulugu her yönden alinca baska birseye ihtiyac duyulmuyor...Yasasin kadinin gücü diyorum baskada birsey demiyorum...:KK53:

Filtrekahve sen ve öteki tüm arkadaslar, yahu sizlerle ne kadar cok gurur duysam azdir, neler yapiyorsunuz öyle hayatlarinizda?

Herkes aktif, herkes hayatin tam icinde, daha ne olsun???

Belkide mutlulugu her yönden alinca baska birseye ihtiyac duyulmuyor...Yasasin kadinin gücü diyorum baskada birsey demiyorum...:KK53:

bedenimiz ve maddiyatımız imkanlar verdikçe yapıyoruz eşimle. çok klasiktir ama eşimle mesela kitap okuma zamanlarımız var. ama farkı var. 2 kitap beğeniyoruz, birini ben okurken diğerini eşim okuyor. kitapları bitirince değişiyoruz, benim okuduğumu eşim okuyor, onunkini ben. kitaplar bitince sanırsın yıllardır eleştirmenlik yapıyoruz:KK1: bu bölümü beğenmedim, bu olay kısa tutulmuş, şu konunun üstünde durulmamış, burasında saçmalık var... vs eleştiriyoruz, kimsecikler elimize su dökemez:KK1: :KK1:

ayrıca biz hemen hemen her sene öss sınavına giriyoruz:KK1: kaç puan alırız, o puanla nerelere yerleşebiliriz diye:KK1: sonra da okulu bitireli uzun zaman olmasına rağmen, bizimle aynı puanı alamayan akraba çocuklarıyla içten içe dalga geçiyoruz :KK1: :KK1: ama onlara söylemiyoruz tabi biz de girdik sınava vs diye, üzülürler:KK37:

Bizde esimle herseyi merak ederiz bu hayatta, yapilacak seyler, okunacak dergiler, kitaplar, gazeteler, dinlenicek müzikler, bakilacak filmler, görülecek yerler, gezilecek müzeler sehirler, yiyilecek lezzetler, arkadaslarla vakit gecirmeler, bahcemiz var, bahcemizle ugrasmalar... vs. vs. birde üstüne üstlük kendi is yerlerimiz, sorumluluklarimiz, görevlerimiz, iste böyle zamanin nasil gectigini anlamadan geciyor günler...
Ikimizde ailemizin bas diregiyiz, onlar bizden cok destek görürler, ne mutlu diyorum cevresine toplumuna yararli olanlara...
Oysaki biz hic kimseden destek görmeden bu hallere geldik, ne mutlu bize...en imkansiz zamanlarda bile birbirimize destek olup iyi günlere dogru mücadelelerimizi vererek, emek harcayarak gelmenin mutlulugu, tarif edilemez...

Bizde esimle herseyi merak ederiz bu hayatta, yapilacak seyler, okunacak dergiler, kitaplar, gazeteler, dinlenicek müzikler, bakilacak filmler, görülecek yerler, gezilecek müzeler sehirler, yiyilecek lezzetler, arkadaslarla vakit gecirmeler, bahcemiz var, bahcemizle ugrasmalar... vs. vs. birde üstüne üstlük kendi is yerlerimiz, sorumluluklarimiz, görevlerimiz, iste böyle zamanin nasil gectigini anlamadan geciyor günler...
Ikimizde ailemizin bas diregiyiz, onlar bizden cok destek görürler, ne mutlu diyorum cevresine toplumuna yararli olanlara...
Oysaki biz hic kimseden destek görmeden bu hallere geldik, ne mutlu bize...en imkansiz zamanlarda bile birbirimize destek olup iyi günlere dogru mücadelelerimizi vererek, emek harcayarak gelmenin mutlulugu, tarif edilemez...

evet canım gençken bütün bunlar çok güzel yapılası.ama yaşlılığı hiç mi düşünmüyorsun?yani huzur evinde mi kalacaksın?onu geçtim yaşlanıp hastalıklar başladığında kapını bir çalanının olmaması ve bayram günlerinde çocuklarınla torunlarlarınla dopdolu bi sofrada yemek yiyememek.bana göre büyük yalnızlık.hayırsız evlatları sayacaksın belki bana öylesi de vardır ama istisna ,benim çevremde herkes ana baba kuzusu.

iki arkadaşım var bunlar abi kardeş anne babaları yok ve bayramlarını faceten bayramlara sitemle geçiriyorlar bizse ailelerimizle mutlu mesut.üzülüyorum o hallerine.

ilerisini de düşünmek lazım onun için Allah verirse ilerde ikinciyi de istiyorum.hem ben yalnız kalmayayım ilerde hem de oğlum yalnız kalmasın destek olsunlar birbirlerine diye.ha bu bencillikse her adımımız zaten bencillik,sizin keyif kaçırmamak için çocuk yapmamanız da bir bencillik türü bu da ,kabul ediyorum.

benim anneannem 90 yaşına yakın ,tam 9 çouğu var ve hepsi de çok çok hayırlı.anneannem tam 25 yıldır iş güç yapmaz bir kenarda oturur,çocukları etrafında dört döner ve prensesler gibi bakılıyor.yalnız olsa,çocuksuz olsa hayatı nasıl olurdu düşünmek bile istemiyorum.:KK50:

evet canım gençken bütün bunlar çok güzel yapılası.ama yaşlılığı hiç mi düşünmüyorsun?yani huzur evinde mi kalacaksın?onu geçtim yaşlanıp hastalıklar başladığında kapını bir çalanının olmaması ve bayram günlerinde çocuklarınla torunlarlarınla dopdolu bi sofrada yemek yiyememek.bana göre büyük yalnızlık.hayırsız evlatları sayacaksın belki bana öylesi de vardır ama istisna ,benim çevremde herkes ana baba kuzusu.

iki arkadaşım var bunlar abi kardeş anne babaları yok ve bayramlarını faceten bayramlara sitemle geçiriyorlar bizse ailelerimizle mutlu mesut.üzülüyorum o hallerine.

ilerisini de düşünmek lazım onun için Allah verirse ilerde ikinciyi de istiyorum.hem ben yalnız kalmayayım ilerde hem de oğlum yalnız kalmasın destek olsunlar birbirlerine diye.ha bu bencillikse her adımımız zaten bencillik,sizin keyif kaçırmamak için çocuk yapmamanız da bir bencillik türü bu da ,kabul ediyorum.

benim anneannem 90 yaşına yakın ,tam 9 çouğu var ve hepsi de çok çok hayırlı.anneannem tam 25 yıldır iş güç yapmaz bir kenarda oturur,çocukları etrafında dört döner ve prensesler gibi bakılıyor.yalnız olsa,çocuksuz olsa hayatı nasıl olurdu düşünmek bile istemiyorum.:KK50:

annesine babasına bakmayacak olan yine bakmaz. bu illa çocuk olunca değişir, çocuklar yaşlanınca sahip çıkar diye garantisi yok. boşuna dememişler "bir anne baba 10 çocuğa bakar da, 10 çocuk bir anne babaya bakmaz" diye. hepsinden öte yaşlanınca bana baksın diye çocuk yapma bencillik benim gözümde. zaten dediğim gibi garantisi yok asla. krallar kraliçeler gibi ebeveynini yaşatan da var, 3 kuruş için öldüren de. annenannemin 4 kızı var, sadece annem bakıyor. diğerleri ilgilenmiyor, ziyaretine bile gelmiyor. annem genç bir kadın. genç, alımlı ve bakımlı. tekrar evlenmek yerine annesine bakmayı tercih etti. diğer 3 kardeş fos. e hepsi aynı anne babanın ürünü.
dediğim gibi bunun hem garantisi yok hem de bencillik.

annesine babasına bakmayacak olan yine bakmaz. bu illa çocuk olunca değişir, çocuklar yaşlanınca sahip çıkar diye garantisi yok. boşuna dememişler "bir anne baba 10 çocuğa bakar da, 10 çocuk bir anne babaya bakmaz" diye. hepsinden öte yaşlanınca bana baksın diye çocuk yapma bencillik benim gözümde. zaten dediğim gibi garantisi yok asla. krallar kraliçeler gibi ebeveynini yaşatan da var, 3 kuruş için öldüren de. annenannemin 4 kızı var, sadece annem bakıyor. diğerleri ilgilenmiyor, ziyaretine bile gelmiyor. annem genç bir kadın. genç, alımlı ve bakımlı. tekrar evlenmek yerine annesine bakmayı tercih etti. diğer 3 kardeş fos. e hepsi aynı anne babanın ürünü.
dediğim gibi bunun hem garantisi yok hem de bencillik.

Herkesın coluk cocugu hayırlı olsaydı huzurevlerı bu kadar dolu olmazdı arkadaslar

öncelikle yaşlanacağımızın ne garantisi var. belki bugün öleceğim. ikincisi yaşlılıkta baksın diye çocuk düşünenlerin halini görüyorum Allahtan huzur evi diye birşey var. yoksa 7 çocuğu olmasına rağmen nereye gidecekti.
bir de yaşlı bir insan ağır hasta olmadığı sürece kendi işini görür ve evinde yaşar. çünkü kendi evi her zaman çocuklarının evine göre daha huzur bulacağı mutlu olacağı mekandır. çok bakıma muhtaç olursa ya bakıcı tutulur yada bakımevine yatar. huzur evi ise yaşlıların yalnız kalmamak için başvurduğu son çaredir. ben şahsen 10 çocuğumda olsa eğer bakıma muhtaçsam huzur evine gitmeyi tercih ederim. çocuklarımın arkamdan vah etmesinden bakmaktan bunalmasındansa huzur evinde kalırdım.
en saçma gelen çocuk yapma sebebi kusura bakmayın ama yaşlanınca bakması ?kimin kime bakacağı iç belli olmaz. inşallah kimse kimseye muhtaç olmasında :KK51:

Serapcigim az ve öz konuya noktayi koymus, eline agzina saglik canim.

Bu arada ben sahsen yaslaninca huzur evinde kalmak istiyorum evet, cünkü evde gelin veya damat baskisi yasayacagima gider pasa pasa kendime baktiririm paramla :KK53:

Kendi annemde görüyorum 7 tane cocuguz herkesin bir bahanesi var, neymis annem cok konusuyormus, gecimsizmis, evet yaslaninca insan cok konusabiliyorda, cadilasabiliyorda, tabiki kimse annemi cekmek zorunda degil, yani demem oki ( bu kelimeyide yeni doladim agzima :KK52: ) huzur icinde insan kendisini bir aile ferdine baktirtamaz herkes bir an önce ölmeni bekler ama paranla huzur evinde, kendi yasitlarinla ne güzel yaaa, iste öyle yaslanmak istiyorum...:KK16:
orada cok yasaman icin cabalarlarki her ay para gelsin diye.....eee daha ne olsun?
Yani huzur evinde ömrüne ümür katilir, doktorun yaninda, yedigin önünde yemedigin arkanda.....gidip evladimin bana bakmasini huzurunu benim icin bozmasini istemem dogrusu, cocugum olsa bile yine huzur evinde kalirim.

Hatta es olarakda kalabiliyorsun, birde öyle bir yerde gözüm arkada kalmazdi ben daha erken ölsem ve esim kalsa....

Tabiki ilk zamanlar insan evini özler ama yaslilik zaten üzücü bir olay degilmi???? Elden ayaktan cekiliyorsun, kuvvetin kalmiyor 24 saat birisine ihtiyacin olabiliyor.

huzur evlerini öyle anlatmışsınız ki daha 30 olmadan benim de gidip yaşayasım geldi.neymiş para gelsin diye uzun yaşayın isteyeceklermiş.:KK1:bir film vardı ya güneşi gördüm onu hatırlamak lazım ya da haberleri takip etmek.sonuçta siz parayı oranın sahibine ödersiniz,orada çalışanlar üç kuruşa ihtiyar bakıyorum diye her pisliği yapar üstelik döver,gözlerinde de en ufak şefkat kırıntısı olmaz.:KK14:

bir de çocuğun ilerde anneye babaya sahip çıkacağı kesin değil denmiş.evet kesin değil ama çocuklarımız olmazsa bize kimsenin sahip çıkmayacağı kesin.

Son düzenleme:
insan kendi geleceğini yaşlılığını kendisi düşünmeli. para durumunu vb ayarlamalı. ben memur olmama rağmen eşimle ikimiz ayrıca birde özel emekliliğe üye olduk. inşallah emekli olunca çift para alacağız. bir evde edinecek paramız olur. yani elden ayaktan düşene kadar maddi güvencemiz var. son çare de huzur evi yada özel bakıcıdır. ama dediğim gibi kimse geleceğini bilemez ki belki o kadar yaşamayacağım belkide sağlıklı iken birden gideceğim.
çocukları olanlarıda görüyorum kimse ana babasına bakmak istemiyor baksa da gönülsüz bakıyor. arkasından laf sokup duruyor ben o duruma düşmektense yabancı insanlardan eziyet görmeyi tercih ederim.
hiç çocukları olmamış iki komşumuz var. çok yaşlılar. ama kardeşlerinin çocukları falan devamlı ziyarete gelir bayramlarda yalnız kalmazlar. sen iyi bir insan olduktan sonra arayanın olur diyorum. akraba komşu arkadaş mutlakayoldaş bulursun kendine.
ama birde 3-5 çocuğu olup yalnız olanlar var. onlara ne demeli. kimse tarafından sevilmeyip yapayalnız yaşıyorlar. sebep insanların zamanında kalbini kazanmamaları.
ben küçükken bir komşumuz vardı hatırlarım. tüm mahallenin çocukları dede dede diye ölürdük. her gün yanına giderdik kafamızı sever hikayeler anlatırdı. öldüğünü duyduğumda öz dedem gibi üzülmüştüm.
bence mühim olan sevgi ve saygı kazanmak. bunu elde ederseniz asla yalnız kalmazsınız. çocuğunuz olsa da olmasada :KK51:

X