Çocuk sahibi olmayı istememek

Aaaaa bir de fotoğrafçımız oldu yaşasın :KK52:
Profesyonel olamam ama hakkıyla bir amatör olmak istiyorum inşallah.
Bir de cano'ma kavuşsam tam olacak ama (canon) :KK24:

Siteniz, bloğunuz, facebook sayfanız filan varsa takip etmek isterim :)

Aynı ortak ilgileri paylaşan insanlarla burada karşılaşmak ze güzel doğrusu! :nazar:

Evet canım,ufak ve üzerinde pek ilgilenmediğim bir bloğum var. Sanırım biraz daha fazla üstüne düşmem gerekecek son zamanlarda.
Sitem açılacak yakında; yakın dediğim birkaç ay sonra...Onunla ilgileniyorum şu an; istersen bloğumun sonrada sitemin adresini verebilirim canım...
Bende aslında yeni yeni prof.luğa adım attım...Kaç senedir upraştığım,bölümüm gereği ek olarak dersini aldığım bir alandı.
Son zamanlarda ise prof. olarak ekipmanımı tamamlayıp çekmeye başlıyorum canım...:KK48:

Söylemesi ayip Canon EOS D 600 ellerinizden öper.:KK24:
Amatörüm ama Canonla cekilen her fotograf müthis cikiyor, hatta insanlar bile daha bir güzel cikiyor, cicek, böcüklerde öyle...
Canon EOS D 1100 giris seviyesi bunun. Benimkisi orta hallisi ama bir Canon EOS 1 D X varkiiii....hayallerimi süsler...:KK53:
O ani yakalamak, bir an sanki 1 saniye hayatini durdurmak gibim birsey iste...yakinda icimzden bir ARA GÜLER cikabilir kizlar...

Neyse konumuza dönecek olursak mutlulugu her yerde yakaladigin sürece, baska mutluluk aramayanlardanim.

Süpersin olivia; valla ne güzel ortak yönlerin çıkması bu forumda :KK1:

Bende de canon var; 5dmarkII. Ne güzel hep birlikte toplanıp fotoğraf turu düzenleyelim :KK64:

tüm evren için hayırlı bir çocuk yetiştirmek güzel de... :emir_bebek:
%18 oranında doğalgaza, %9.2 elektriğe zam yapıldığı bu günlerde, hapishanedeki çocuklara cezalarını çekme esnasında tecavüze uğramaları, hayvanların hunharca yakılarak katledilmesi, savaş pazarlıklarının adının diplomasi olması, kanser vs. vakaların geometrik olarak artması, işyerlerinde mobbing, adam kayırma, ayak oyunlarının fazlaca olması, halen 1 milyon 800 bin insanın üniversite eğitimini almak için saatlik sınavdan geçmesi, işsizliğin görünenin dışında artması, 9 aylık bebeğin önce yumruklanıp sonra balkonda donarak ölüme terk edilmesi; cesedinin de yakılması,,,,,,,gibi sebepler şuan gözümün önünden geçince herkes çocuk sahibi olmasın istedim.
o çocuk bütün bunları hak etmiyor, hıı gül gibi yaşatacak olan, anne-baba olma psikolojisine sahip adaylar çocuk yapsın tabi...
herkes çocuk sahibi oluyor/olmak istiyor ama iyi anna-baba oluyor mu....tartışılır
,,,,

ne kadar doğru şeyler yazmışsınız,özellikle koyu olarak belirttiğim kısım için sizi alkışlıyorum.maalesef bunun bilincinde olmayıp hala doğurmaya devam eden insanlar var..galiba yurt dışında bir yerde ana-baba okulları ve yeterlilik testleri yapılyor,çiftlere sertifika veriliyor ve ondan sonra çocuk yapma izni çıkıyordu:)ilk duyduğumda garibime gitmişki ama mantıklı bir uygulama aslında.anne-baba olmak herkesin hakkıdır tabii ama daha kendini idare edemeyen,psikolojisi ciddi anlamda bozuk insanların da sürekli çocuk yapmasını anlayamıyorum..bu aslarda bencillikten ve hayat garantisini sağlama isteğinden başka birşey değil..

ayrıca bütün samimiyetimle söylüyorum bu topikte bir çok arkadaş gerçekten çok güzel ebeveyn olabilecek nitelikte,bu kadar ince düşünüyorsunuz çünkü.
:KK16:

bi kaç yorum okudum sadece:KK14:
galiba bende annelik hissi yok :44:
yoksa yoktur herkeste olmak zorunda mı yav millet bi alem..:KK4:
ama bu durum geçici mi yoksa bi kaç yıla fikrim değişir mi bilemem ama şuan için hiç çocuk düşünmüyorum..
çevremde hiç benim gibi düşünen insan yok bu durum bazan kafama çok takılıyor..
bende bi sorun mu var diyordum kiii burayı gördüm bi döküleyim dedim:KK53:
yeğenim var bayılıyorum ona ama hiç içimden benimde olsun diye bişey geçmiyo kızlar yaa :KK53:
yada çok nadir kırk yılın başında bir belki..nolucak böyle bilmem ki..ya anne olmak istediğimi hissederim diye düşünüyorum ama yanlış mı bilmem yani bi gün bi zaman diyeceğim ki ben anne olmak istiyorum..böyle mi oluyor bunlar bilmiyorum ki..yani o duygunun varolduğu zaman çocuk sahibi olmak daha doğru geliyo..tabi o zamanda nasip olursa..o kısmıda var sonuçta..
annem her telefonda diyo geçiştiyorum anne daha istemiyoruz bilmem ne 4 yıl olucak evleneli..:KK53:
hayırlısı diyelim..:KK55::KK55:

Şu an için hazır hissetmiyorsan sırf başkaları dayatıyor diye çocuk sahibi olmayı düşünme bile.
Evet; isteyeceğin zaman kararını vermelisin bu konuda doğru düşünüyorsun.
Bence şimdi isteklerin doğrultusunda hayatını,evliliğini yaşa. İlerisi için plan yapma, birşeyler oluyorsa istek mistek,kendiliğinden oluyor zaten.
Bu işler planla yürümüyor bence:KK14:

her zaman bir çoçuğum olucağını düşünürdüm evlendim eşimle birbirimizi çok sevdiğimiz çok mutlu olduğumuz için yaptım benim kafama takılan bu güzel duygudan nasıl kendinizi uzak tutmanız düşünsene biri yemek yediğinde mutlu oluyorsun ağladığında yada canı yandığında için parçalınıyor ALLAHIN kullarına verdiği bir hediyedir evlat tabiki istemiyorsanız yapmayın ama harika bir duygu ben ikinci çoçuğumu düşünüyorum ama asla kayınvalidem istiyor ne bileyim evlendim sıra çoçukta mantığıyla yaklaşmıyorum aslında sizlerede çok hak veriyorum bu çirkin dünyaya çoçuk getirmek benide korkutuyor bazen ama ne yapalım güzel şeyler düşünelim öyle olsun...

Burada vurguladıklarınız merhamet duygusu; çocuk sevgisi değil ki.
Evet; merhamet ve sevgi duygusu Allah'ın verdiği en güzel hediyedir.Ayrıca bizler çocuk sevmiyor değiliz ki; çocuk seviyoruz ama düşünmüyoruz.:KK14:
Aslında bizim cevabımızı kendiniz son cümlenizde vermişsiniz; gerçkten böyle düşünen birinin bizi sorgulamak yerine anlaması gerekirdi...:KK31:

tüm evren için hayırlı bir çocuk yetiştirmek güzel de... :emir_bebek:
%18 oranında doğalgaza, %9.2 elektriğe zam yapıldığı bu günlerde, hapishanedeki çocuklara cezalarını çekme esnasında tecavüze uğramaları, hayvanların hunharca yakılarak katledilmesi, savaş pazarlıklarının adının diplomasi olması, kanser vs. vakaların geometrik olarak artması, işyerlerinde mobbing, adam kayırma, ayak oyunlarının fazlaca olması, halen 1 milyon 800 bin insanın üniversite eğitimini almak için saatlik sınavdan geçmesi, işsizliğin görünenin dışında artması, 9 aylık bebeğin önce yumruklanıp sonra balkonda donarak ölüme terk edilmesi; cesedinin de yakılması,,,,,,,gibi sebepler şuan gözümün önünden geçince herkes çocuk sahibi olmasın istedim.
o çocuk bütün bunları hak etmiyor, hıı gül gibi yaşatacak olan, anne-baba olma psikolojisine sahip adaylar çocuk yapsın tabi...
herkes çocuk sahibi oluyor/olmak istiyor ama iyi anna-baba oluyor mu....tartışılır,,,,

Harfiyen katılıyorum. İşte her birimizin "bu ülkeye güvenmiyorum/geleceğe güvenmiyorum" dediğimizde içimizden çıkan anlamayan çıban beyinlilere bir cevap paragrafı olmuş bu...

Hiçbir şey iyi olmadığı gibi iyiye giden tek şey görünmüyor;olmayacak ta. Tabi ki siyasi durumlarıda burada paylaşmak mümkün değil,ama aslında söylenecek çok şey var. Neyse dediğiniz gibi; tüm evren için hayırlısı olsun umarım :125:

Benim samimi arkadaşım var ne koca ne de çocuk istiyor yaşıda 40 tek başına yaşıyor ama hergün bir kaç yaşlı ve düşkün olanları ziyarete gider bakımlarını yapar yemek götürür,şal işler üşüyenlere dağıtır evlerini temizler ki bunların çoğunun çocuğu çok iyi mevkilerde ama başka illerde arkadaşımım kalbi çok temiz ve zengin ben böyle mutluyum der , dediğim gibi nasıl mutlu oluyorsanız o şekilde yaşayın ,dayatmalara aldanmayın

Aynı ortak ilgileri paylaşan insanlarla burada karşılaşmak ze güzel doğrusu! :nazar:

Evet canım,ufak ve üzerinde pek ilgilenmediğim bir bloğum var. Sanırım biraz daha fazla üstüne düşmem gerekecek son zamanlarda.
Sitem açılacak yakında; yakın dediğim birkaç ay sonra...Onunla ilgileniyorum şu an; istersen bloğumun sonrada sitemin adresini verebilirim canım...
Bende aslında yeni yeni prof.luğa adım attım...Kaç senedir upraştığım,bölümüm gereği ek olarak dersini aldığım bir alandı.
Son zamanlarda ise prof. olarak ekipmanımı tamamlayıp çekmeye başlıyorum canım...:KK48:

Tabi ki çok sevinirim, özelden atarsın adresleri :)

Ne güzel olur hep beraber bir fotoğraf turu düzenlesek :)

Gnoti senin agzin neler söylüyor öyle yada parmaklarin neler yaziyor? :KK52:
5dmarkII :KK16::nazar::KK14:
Dikkatini cekerim sigarayida efkarimdan koydum.....ne alakaysa?
Güle güle kullan...ve hep güzel resimler yapman dilegi ile...

dün doğum gününe davetliydim. her tarafta çocuk kaynıyor. bir tane bebek allahım masmavi gözler bayıldım resmen. sevdim biraz vs... sizin çocuğunuz var mı dedi annesi. hayır dedim. kaç senelik evlisin vs... sonrasında şey dedi, benim de 3 sene çocuğum olmamıştı. ben de dedimki gayet rahat bi şekilde:

BENİM ÇOCUĞUM OLMADIĞINDAN DEĞİL , BEN ÇOCUK İSTEMİYORUM.

böyle bir anlayış var nedense, illa her evlenen çocuk mu yapacak arkadaş? üstlerine vazife olmayan bir baskı yaratıyorlar insanın üzerinde. rahim benim değil mi yahu ister yaparım ister yapmam... :KK37: kime ne

Son düzenleme:
dün doğum gününe davetliydim. her tarafta çocuk kaynıyor. bir tane bebek allahım masmavi gözler bayıldım resmen. sevdim biraz vs... sizin çocuğunuz var mı dedi annesi. hayır dedim. kaç senelik evlisin vs... sonrasında şey dedi, benim de 3 sene çocuğum olmamıştı. ben de dedimki gayet rahat bi şekilde:

böyle bir anlayış var nedense, illa her evlenen çocuk mu yapacak arkadaş? üstlerine vazife olmayan bir baskı yaratıyorlar insanın üzerinde. rahim benim değil mi yahu ister yaparım ister yapmam... :KK37: kime ne

bende 4 yıllık evliyim çocugum yok.bir mahalle baskı aldı başını gitti valla. Tek sordukları şu çocuk var mı yok. doktora gittin mii :p illa bi kusur aranıyo. ben istemiyorum dediğimde olmaz öle şey sen bi doktora git diyorlar. Zorunda mıyımmm :KK20:

zorunda değiliz canım. burnunu sokmaya çalışanlara bazen ufak laf çarpıtmaları işe yarayabilir. deneyebilirsin bunaldığın anlarda :KK34:

bence en kötüsü bayramlarda büyüklerin çocuk yüzünden konuşamaması bana ne artık senin çocuk yürüyorsa,konuşuyorsa şöyle adam akıllı bir laf ette seni dinleyelim çocuk muhabbetinden nefret ediyorum , varsa yoksa çncuğun kakası,maması,gülmesi insanların bunaltmayın dünyada başka olaylarda var!

insana çocuk muamelesı yapıp çocuk yap dıyen aile buyuklerı komsular uzak yakın akrabalar. içimdesize söylemek ıstedığım o kadar cok sey var kı

Çocuk istemediğimi söyleyince bana da resmen 'sorunlu' muamelesi yaptı bir müşterimiz. Vay efendim her kadın istermiş, istemiyorsam bende bir sorun var demekmiş. Çocuk sevmemekle istememenin farkını anlatamadım adama. Kendi çocuğu onun bütün yorgunluğunu alıyormuş falan filan. Bir de bir erkeğin bu kadar ahkam kesmesine de ayrı bir şaşırdım. Sanırsın yirmi tane çocuk doğurmuş oradan biliyor her şeyi. İleride evlenince istersin falan dedi en son, ben de 'hee hee' dedim, kapadık mevzuyu. :KK9: İstemiyorum arkadaşım. Ona gerekli sabrı ve fedakarlığı gösterecek gücü kendimde bulamıyorum işte. Ay ne kadar dolmuşum.:KK9:

Son düzenleme:
insanın ustune o kadar gelıyolarkı dolmamak elde değil kayınvalıdem acık acık cocuk yapın dıyemıo ama konu komsu sıze tembel dıyo devmlı soruyolar dıyo dıo. evliligmz daha çok yenı dıorum gorup gorebıleceın zaten bu dıo.

sonunda içimi dökeceğim bir topik bulduğuma çok sevindim. 5 yıllık evliyim çocuk yok ve istemiyorum. bu konunun önüme atılmasından bıktım. evlendim diye çocuk yapmak zorundamıyım. allah isteyen ve sahip olamayanlara versin. ben istemiyorum ilerde istermiyim bilemem ama içimde bu konuda çok istek yok

Son düzenleme:
bence en kötüsü bayramlarda büyüklerin çocuk yüzünden konuşamaması bana ne artık senin çocuk yürüyorsa,konuşuyorsa şöyle adam akıllı bir laf ette seni dinleyelim çocuk muhabbetinden nefret ediyorum , varsa yoksa çncuğun kakası,maması,gülmesi insanların bunaltmayın dünyada başka olaylarda var!

:KK9::KK9::KK9: ema'm döktürmüş yine, sen nasıl bir tercümansın duygulara böyle güzel insan! :KK34:

insana çocuk muamelesı yapıp çocuk yap dıyen aile buyuklerı komsular uzak yakın akrabalar. içimdesize söylemek ıstedığım o kadar cok sey var kı

ah, ah seni en iyi anlayacakların arasına hoş geldin, önerilen hareket: :KK36::KK36::KK36: :KK1:

Çocuk istemediğimi söyleyince bana da resmen 'sorunlu' muamelesi yaptı bir müşterimiz. Vay efendim her kadın istermiş, istemiyorsam bende bir sorun var demekmiş. Çocuk sevmemekle istememenin farkını anlatamadım adama. Kendi çocuğu onun bütün yorgunluğunu alıyormuş falan filan. Bir de bir erkeğin bu kadar ahkam kesmesine de ayrı bir şaşırdım. Sanırsın yirmi tane çocuk doğurmuş oradan biliyor her şeyi. İleride evlenince istersin falan dedi en son, ben de 'hee hee' dedim, kapadık mevzuyu. :KK9: İstemiyorum arkadaşım. Ona gerekli sabrı ve fedakarlığı gösterecek gücü kendimde bulamıyorum işte. Ay ne kadar dolmuşum.:KK9:

ben de başta kadın sandım müşteriyi, tabii eve gider iki oyun oynar, sonra annesi alır başından çocuğu beyfendi tv seyreder vb... tamam tabii ki bilemem, ama bu tip çoğunluk olduğunu kimse inkar edemez sanırım...

sonunda içimi dökeceğim bir topik bulduğuma çok sevindim. 5 yıllık evliyim çocuk yok ve istemiyorum. bu konunun önüme atılmasından bıktım. evlendim diye çocuk yapmak zorundamıyım. allah isteyen ve sahip olamayanlara versin. ben istemiyorum ilerde istermiyim bilemem ama içimde bu konuda çok istek yok

ileride istersen de bu senin isteğin, kararın olacaktır, yine kime ne olacaktır, önemli olan şu anki duygun ve buna müdahale edilmeye çalışılmaması. :KK34:

Bu arada yeni aramiza katilan hemcinslerimiz ve hemdüsünenlerimiz sizler hepiniz hos geldiniz.

Vallahi sunu hep söylerim cocuksuz, hayat cok güzel, simdi cocugum yok diye, bir saniye bile üzüldügümü hatirlamiyorum, hayatimi cocugum yok diye daha kaliteli ve daha ben dönük yasiyorum,. edebiyat, sanat, spor akliniza ne geliyorsa yapma firsatim daha cok...birde esimle ilgilenmek...
Ema`nin dedigi gibi mama, kaka muhabbetleri yerine ciro acigimiz, inflasyon veya baska dünyaca önemli seyler beni ilgilendiriyor.
Varsin baskalari cocuk yapsin ( arada bir bende severim ) ama benim vaktim yok buna, kimse kusura bakmasin....
Hadi bakalim ise yetismem lazim, hastalarim beni bekler :KK34:

Gecen bir konu okudum KK`da kadincagizin cocugu olmuyormus, öteki cocuklari olan nazar eder diye pek hoslanmiyorlarmis ondan.....
Allahim sana geliyorum.....:21:

:KK9::KK9::KK9: ema'm döktürmüş yine, sen nasıl bir tercümansın duygulara böyle güzel insan! :KK34:

ah, ah seni en iyi anlayacakların arasına hoş geldin, önerilen hareket: :KK36::KK36::KK36: :KK1:

ben de başta kadın sandım müşteriyi, tabii eve gider iki oyun oynar, sonra annesi alır başından çocuğu beyfendi tv seyreder vb... tamam tabii ki bilemem, ama bu tip çoğunluk olduğunu kimse inkar edemez sanırım...

ileride istersen de bu senin isteğin, kararın olacaktır, yine kime ne olacaktır, önemli olan şu anki duygun ve buna müdahale edilmeye çalışılmaması. :KK34:
aile ve çevrenin bu yöndeki baskılarından o kadar bunaldım ki anlatamam
Bu arada yeni aramiza katilan hemcinslerimiz ve hemdüsünenlerimiz sizler hepiniz hos geldiniz.

Vallahi sunu hep söylerim cocuksuz, hayat cok güzel, simdi cocugum yok diye, bir saniye bile üzüldügümü hatirlamiyorum, hayatimi cocugum yok diye daha kaliteli ve daha ben dönük yasiyorum,. edebiyat, sanat, spor akliniza ne geliyorsa yapma firsatim daha cok...birde esimle ilgilenmek...
Ema`nin dedigi gibi mama, kaka muhabbetleri yerine ciro acigimiz, inflasyon veya baska dünyaca önemli seyler beni ilgilendiriyor.
Varsin baskalari cocuk yapsin ( arada bir bende severim ) ama benim vaktim yok buna, kimse kusura bakmasin....
Hadi bakalim ise yetismem lazim, hastalarim beni bekler :KK34:
slmmmmm iş yerinde benden başka 3 bayan var üçüde evli ve çocuk sahibi. bir araya geldiğimizde tek konu bebek çocuk. hastalığı kreşi astımı sinüziti çocuğun asosyal oluşu yok arkadaşı olmayışıonunla oynamamaları ya delirtiyorlar beni. birgünde farklı konu konuşun çocuk çocuk çocuk dünya bu eksende dönüyor hayatlarında başka birşey yok. ve mutlaka laf döner dolaşır benim ne zaman olacağına gelir :KK47::KK47::KK47:

slmmmmm iş yerinde benden başka 3 bayan var üçüde evli ve çocuk sahibi. bir araya geldiğimizde tek konu bebek çocuk. hastalığı kreşi astımı sinüziti çocuğun asosyal oluşu yok arkadaşı olmayışıonunla oynamamaları ya delirtiyorlar beni. birgünde farklı konu konuşun çocuk çocuk çocuk dünya bu eksende dönüyor hayatlarında başka birşey yok. ve mutlaka laf döner dolaşır benim ne zaman olacağına gelir :KK47::KK47::KK47:

Bence bizim bu baskı ortamında mutlu belki ama huzurlu kalmamız çok zor. Hani anayasada geçen kurallar var ya onun gibi sanki bu da.
İhlal ettiğimiz için ya öğüt dinliyoruz ya da cezalandırılıyoruz.
İşin kötüsü anne olamayacağını bilen fakat karakteri bizim kadar güçlü olmadığı için bu baskıya yenik düşen çok insan var. Sonucu da depresyona giren mutsuz bir kadın, ve o kadına anne demek zorunda kalan zavallı bir çocuk, belki mutsuz bir eş, sarsılan evlilik... Değer mi? Asla... ama anlatamıyorsun işte, çok zor bizim ülkede çocuksuz olmak, çok...
Ya toplumdan soyutlanmış bir yaşantın olacak, ya da kendi kafanda insanları bulacaksın ki o da en az anlaşılmak kadar imkansız...

Son düzenleme:
Gecen bir konu okudum KK`da kadincagizin cocugu olmuyormus, öteki cocuklari olan nazar eder diye pek hoslanmiyorlarmis ondan.....
Allahim sana geliyorum.....:21:
tam bizim insanımıza göre bir davranış daha işte! nerede kaldı, hoşgörü, sevgi ,saygı? hepsi kendine yontuldukça... allah büyük derim hep, şimdi o bayana böyle davrananlar gün gelir kendileri benzer duruma düşer, ya da sevdikler, çocukları yaşar benzer şeyleri... kimsenin ahı kimsede kalmıyor, buna inanıyorum.

aile ve çevrenin bu yöndeki baskılarından o kadar bunaldım ki anlatamam

off off diyorum, eski yıllar aklıma geldi:) yakın zamana kadar ben de imdaaat derdim de şükür aştım artık, sakın kendini bunaltma e mi, bunalttırma aynı zamanda :) sizin hayatınızda başka hiçbir şey yok mu? diye sor mesela, sıkılmıyor musunuz, ben yapamam böyle üzgünüm diyebilirsin, he anlayacakları mı, hayır! ama üzerine gelme oranları azalabilir, taktik değiştirerek sen de eğlenebilirsin madem onlar sana saygı duymak yerine böyle dengesiz konuşabiliyor! maalesef birçokları gibi...

Bence bizim bu baskı ortamında mutlu belki ama huzurlu kalmamız çok zor. Hani anayasada geçen kurallar var ya onun gibi sanki bu da.
İhlal ettiğimiz için ya öğüt dinliyoruz ya da cezalandırılıyoruz.
İşin kötüsü anne olamayacağını bilen fakat karakteri bizim kadar güçlü olmadığı için bu baskıya yenik düşen çok insan var. Sonucu da depresyona giren mutsuz bir kadın, ve o kadına anne demek zorunda kalan zavallı bir çocuk, belki mutsuz bir eş, sarsılan evlilik... Değer mi? Asla... ama anlatamıyorsun işte, çok zor bizim ülkede çocuksuz olmak, çok...
Ya toplumdan soyutlanmış bir yaşantın olacak, ya da kendi kafanda insanları bulacaksın ki o da en az anlaşılmak kadar imkansız...[/B]

Aslında böyle olduğunu huzuru da oluyor insanın:) Biz çift olarak ailelerimize çok önceden bu fikrimizi açıkladığımız için, daha önceden birbirimizi tanımadan da bu fikrimiz aklımızda olduğundan hiç tepkiyle karşılaşmadık kendi çekirdek ailelerimizde. E yaşımız da çok küçük değil, zaten bize karışma olaylarını çoktan bırakmışlar, paylaşımlarımız oluyor sadece, o yüzden rahatız. Arkadaş çevremizden anlayan eskiden çokk daha azdı, ama çocuk sahibi oldukça aslında çocuk sahibi olmanın ciddi ciddi düşünülüp karar verilmesi gereken bir konu olduğunu yeni anlayan arkadaşların sayısı artıyor etrafımızda, tabii itiraf etmekte biraz zorlansalar da, zamanında bize nasıl anlayışsız yaklaştıkları için de özür diliyor kimisi:KK9:

X