Çocuk sahibi olmayı istememek

Canim benim yorumun icin tesekkürler, gercekten cok temiz kalbinle bu soruyu sordugun belli.
Ama sunu hic unutmaki her insan ayni degil, senin kücüklügün ve bebekligin ayri gecmistir benimki ayri.
Ben sana sadece sunu söyleyebilirim: Allah`a hepimiz inaniyoruz degilmi? Peki Allahin degisik insanlar yarattigini ve onlarin degisik düsünceleri oldugunu neden kabul etmiyoruz???
Iste sordugun sorunun cevabi benim sana sordugum soruda.
Eger Allah benim kalbime ve yüregime cocuk dogurmama anlayisini vermis ise, burda benim sucum ne???
Benim annelik duygum yok, yok, gercekten yok....yani hic olmadi....
Isin ilginc yani hayvanlari cok seviyorum, onlari minciklamak icin canimi veririm. Hayalim bir gün bir köpegim olsun isterim.
Beni Allah böyle yaratmis, ben ne yapabilirim???
Sen söyle....

ıstısnasınız demekkı cunku gercegı hayalınden daha guzel olan sahıp olunca degerı her gecen gun artan tek sey evlattır bırgun sızde ısteyeceksınız ama zamanı var bence allah o duyguyu ınsallah verır ıcınıze

Çok doğru söyledin...
Aynen katılıyorum.

bne kımseyı yargılamıyorum yıllar gecsın anlarsınız sımdı konusuyosunuz yok hayat gorusu yok su yok bu kendınızı kandırıyorsunuz bence hep genc hep ısınızın zırvesınde olmayacaksınız zaman cabuk gecer bır bakmıssınız genlık ıs karıyer hepsı gıtmıs bıseyde basaramamıs olursunuz belkıde yaslandıgınızda bayramlarda kapınızı calabılecek bır evlat olması evlatlarınızın evlatları olmasını gormek ınsanın hayattan kazanacagı en guzel sey bence kendı kendınıze takılmak suan sıze hos gelıyordurda ondan boyle dusunuyorsunuzdur belkıde

oturupta burada size laf yetiştirecek değilim...inanın yazdıklarınızı tam okumadım bile.

Saygı ve seviye sınırları içinde tartışmaya değen her konuda tartışabilirim,fikir alışverişinde bulunabilirim.

Lakin tartışmayı ve fikir alış verişini becerebilen, eleştirmesini bilen, belli bir kültür seviyesindeki insanlarla fikir alışverişinde bulunmayı yeğlerim.

Ben sizi yönetime bildirdim; gerekeni onlar yapacaktır...:KK14: önetim bu tür topikleri gasp eden ve hakaret edenlere gerekeni yapacaktır ne de olsa...

Biz konumuza geri dönelim arkadaşlar...:KK68:

gorunen okı senın benım yazdıkalrıma cvp vermeye cesaretın yok herneyse vermede zaten.su saatten sonra soledıgın hıc bırsey bnm umurumda deıl.hatta bır kulagımdan gırer dıgerınden cıkar.belkıde kulagıma hıc gırmez.dedıgın gıbı sen bnm tartısma ortamında dahı bulunucam kadar sevıyen yok.kısı kendınden bılırmıs ısı.yaran varmıskı gocunmussun ne guzel :KK33: Soledıkelrım sarsmıs amaan herneyseee artık yazdıgını dahı okumıcam bosu bosuna yazma bıdaha bana bısey konuyuda kapat.ben hem senı hem bu topıgı sıkeyet ettım gereklı mercıler bı cozume ulastıracaktır...esen kalın

bne kımseyı yargılamıyorum yıllar gecsın anlarsınız sımdı konusuyosunuz yok hayat gorusu yok su yok bu kendınızı kandırıyorsunuz bence hep genc hep ısınızın zırvesınde olmayacaksınız zaman cabuk gecer bır bakmıssınız genlık ıs karıyer hepsı gıtmıs bıseyde basaramamıs olursunuz belkıde yaslandıgınızda bayramlarda kapınızı calabılecek bır evlat olması evlatlarınızın evlatları olmasını gormek ınsanın hayattan kazanacagı en guzel sey bence kendı kendınıze takılmak suan sıze hos gelıyordurda ondan boyle dusunuyorsunuzdur belkıde

aynen katılıyorum...guzel solemıssın

tesekkur ederım guzel anne

:KK34::KK54: Rıca ederım.ama bosuna agzını yorma deveye hendek atlat daha kolay.annelık ne guzel bır ıs kıymetını bılene ewlat essız paha bıcılmez bı nımet sukurler olsun rabbıme bana bunu layık gordu.allah ewlatlarımızı bagıslasın.:KK9:

:KK34::KK54: Rıca ederım.ama bosuna agzını yorma deveye hendek atlat daha kolay.annelık ne guzel bır ıs kıymetını bılene ewlat essız paha bıcılmez bı nımet sukurler olsun rabbıme bana bunu layık gordu.allah ewlatlarımızı bagıslasın.:KK9:

amin sukurler olsun

Mutluyum, mutluyum, mutluyum :)))):KK33:
Yasasin özgürlük....hayatimi böyle cok seviyorum....
Allah hepimize saglik sihhat versin, önemli olan mutlu olmamiz degilmi???
Bana ne arkadasim, istersen 10 tane cocuk yap.
Biz burda cocuklari omayan arkadaslarla dertlesiyoruz, cocuk bölümü daha yukarilarda.

Herkes hayatta mutlu ve huzurlu olduğu ve en önemlisi kendi adına en doğru aldığı kararları uygulamalı.

Ve ne güzel ki yuvanızda mutlusunuz. Allah herkese bu duyguyu nasip etsin.

Çok güzel özetlediniz; önemli olan sağlık ve huzur gerisi teferruat...

herkese merhaba
bu konuyu ben açtım,ama istemeyenlerin çocuk sahıbı olanlar tarafından bu kadar eleştirilmesi,daha açıkcası,yaratık muamelesi görmesi kişinin kendını gösterir,anlamadığım bu konu çocuk sahıbı olmayı düşünmeyenlerın konusu,ne işiniz var burda?bu kadar konunun içinden cımbızla çekip buraya gelmenızdeki amaç ne?ben biliyorum,bazılarınız tenzih ederek yazıyorum,çocuk doğuran kadınlarda alçak dağları ben yarattım havası var,o egonuz getiriyor sizi buraya,ben ona 3 oğlan dooğğuuurdummm diye vurgulu konuşmalarınızdan tanırım sizi,ben doğurdum naralaırnız,ahh ahh hafif şirke düşme durumlarınız,neyse ALLAH zaten sizi evlatlarınızla imtihan ediyor,Sevgilimiz Muhammed a.s. ahir zaman için en büyük korkusu evlatlarına olan düşkünlüğü münasebetiyle olan ımtıhanı ıdı.kımsenın saygı duymasını istemıyoruz,ama burası bızım konumuz,bız geblerın konularına girip ileri geri konuşuyomuyuz?lütfen arkadaşlarım ne cevap verin nede sınırınız bozulsun.

Valla bende anlamadım, ne diye gelip buraya sataşıyorlar. Anlamakta güçlük çekiyorum. Her konuda çıkıyor böyle tipler..

Ben birisini yönetime bildirdim ve gerekeni yaptılar sağolsunlar. Ciddiye almamak en iyi cevap olacaktır.

Bence muhabbetin gidişatını bozanları,sataşanları,forum huzurunu bozan kişileri topluca bildirmek bu konunun devamlılığı açısından sağlıklı olacaktır.

Bu arada tespitlerinde çok haklısın :KK66:

Son düzenleme:
Gnoti aynen senin gibi düsünüyorum.
Neyse yine konumuza dönecek olursak:
Hayatta insanin basina neler gelecegini önceden bilemeyiz, öyle insanlar varki cocugum olsun diye yanip tutusuyorlar simdi dogal yoldan ve tibben olmayincada tabiki üzülüyorlar, belki bu topik onlarada bir isik olabilir.
Tabiki onlarin ve bizim cikis acimiz ayri, fakat yinede umutsuzluga kapilmayip, aaa dogruya bak cocuklari yok ama mutlular diyip bizlerden güc alabilirler.
Hayatta sirf o yöne degilde baska seylerede kafasini cevirince, hayatin tadini cikarabilirler.

Oturupta burada size laf yetiştirecek değilim...İnanın yazdıklarınızı tam okumadım bile.

Saygı ve seviye sınırları içinde tartışmaya değen her konuda tartışabilirim,fikir alışverişinde bulunabilirim.

Lakin tartışmayı ve fikir alış verişini becerebilen, eleştirmesini bilen, belli bir kültür seviyesindeki insanlarla fikir alışverişinde bulunmayı yeğlerim.

Ben sizi yönetime bildirdim; gerekeni onlar yapacaktır...:KK14: önetim bu tür topikleri gasp eden ve hakaret edenlere gerekeni yapacaktır ne de olsa...

Biz konumuza geri dönelim arkadaşlar...:KK68:

Hayatta insanin basina neler gelecegini önceden bilemeyiz, öyle insanlar varki cocugum olsun diye yanip tutusuyorlar simdi dogal yoldan ve tibben olmayincada tabiki üzülüyorlar, belki bu topik onlarada bir isik olabilir.
Tabiki onlarin ve bizim cikis acimiz ayri, fakat yinede umutsuzluga kapilmayip, aaa dogruya bak cocuklari yok ama mutlular diyip bizlerden güc alabilirler.
Hayatta sirf o yöne degilde baska seylerede kafasini cevirince, hayatin tadini cikarabilirler.

böyle çocuk sahibi olupta ben haklıyım,ben bilirim burnu havalarda olanları anlamak zor,geneldede çocukları küçük olanlar bu havada,çocuk büyüyünce bin,bir dert oluşuyor,oysaki daha yumuşak kalpli olmalarını dilerdim,bu birazda kendini yetiştirmemekten geçiyor,

ben bu dayatma,yargılama işini bu kadar kolaylıkla yapabilen insanlara şaşıyorum..bağıra bağıra nasıl bizim gibi düşünmezsin,toplumun dayatmalarına nasıl karşı koyarsın,kendi hayatın hakkında nasıl söz sahibi olursun diyorlar açıkça..
bu ilk yanlış ikincisiyse evlada yaşlılık fonu,garantisi ile bakanlar,hayatını evladına bağlayanlar,onlar bizim misafirimiz,bizim dayanağımız yanımızdaki insan,yani eşimiz...şimdi eleştiri yağmuru başlamadan söyleyeyim biri cennette ikisi yanımda 3 evlat annesiyim,herşeyimi feda edecek kadar çok seviyorum ama hayatın onlardan ibaret olmadığını anlayacak kadar yaşam öngörüsüne de sahibim.onlar emanet,sizin değil,bunu anlayın,bir gün kendi hayatlarına yön verecek yaşa geldiklerinde özgür bırakma büyüklüğünü gösterin lütfen..
sadece sizin istediklerinizi istemiyor diye insanları kınamayacağınız bir yaşa (ya da bilince) gelebilirseniz bunun faydasını siz de çocuklarınız da görürsünüz emin olun..

yıpratma amacıyla yazılanları bir zahmet görmezden gelin,sevgiyle kalın..

Son düzenleme:
ben bu dayatma,yargılama işini bu kadar kolaylıkla yapabilen insanlara şaşıyorum..bağıra bağıra nasıl bizim gibi düşünmezsin,toplumun dayatmalarına nasıl karşı koyarsın,kendi hayatın hakkında nasıl söz sahibi olursun diyorlar açıkça..
bu ilk yanlış ikincisiyse evlada yaşlılık fonu,garantisi ile bakanlar,hayatını evladına bağlayanlar,onlar bizim misafirimiz,bizim dayanağımız yanımızdaki insan,yani eşimiz...şimdi eleştiri yağmuru başlamadan söyleyeyim biri cennette ikisi yanımda 3 evlat annesiyim,herşeyimi feda edecek kadar çok seviyorum ama hayatın onlardan ibaret olmadığını anlayacak kadar yaşam öngörüsüne de sahibim.onlar emanet,sizin değil,bunu anlayın,bir gün kendi hayatlarına yön verecek yaşa geldiklerinde özgür bırakma büyüklüğünü gösterin lütfen..
sadece sizin istediklerinizi istemiyor diye insanları kınamayacağınız bir yaşa (ya da bilince) gelebilirseniz bunun faydasını siz de çocuklarınız da görürsünüz emin olun..

yanı yorum yazmayacaktım ki tutamadım kendimi,yanı öle güzel yazmıssınızki gerisi boş,
cenneteki evladınız bir gün annemı yanıma istiyorum diyecek.Maşallah,saygıyla eğiliyorum önünüzde

Sen bu forumun sultanısınnnnnnn:KK3::KK42::KK42::KK34:

Merhabalar,
Bende 2,5 yıllık evliyim ve eşimde bende çocuk istemiyoruz
O kadar uzağız ki çocuğa çocuklu ortamlarda bulunmamaya çalışıyoruz
Ve hatta tatilimize giderken bile çocuksuz otelleri tercih ediyoruz
Herkesin kendi tercihi....

yaklaşık 1 yıl önce ilk defa bu sayfada bir yorum yapmıştım ve daha sonrada sürekli takip etmeye başlamıştım..çünkü duygularınızda bir değişiklik oldu mu diye merak ediyordum:)ama anladım ki olmamış...açık konuşmak gerekirse Olivia sizin bazı düşüncelerinize katılmıyordum ama yukarıda alıntıladığım yazınız beni çok duygulandırdı..bende geçmişte doktorlardan "çocuğunuz olmaz" cümlesini duyan bir anne olarak bu kadar ince düşündüğünüz için sizi tebrik ediyorum...özellikle "çocukları yok ama mutlular" cümleniz çok güzel..eminim benim geçmişte yaşadıklarımı şu an yaşayan arkadaşlara moral olacaktır..çocuk sahibi olmayı istememek ise sizin tercihiniz ve herkes kendi tercihleriyle yaşar.sadece bunu paylaşmak istedim..hoşça kalın.

Son düzenleme:
Kadesa cok tesekkür ediyorum.
Zaten bu duygusalligimiz yokmu bu duygusalligimiz, oradan kaybediyoruz ya zaten, iste inan sirf bu duygusal ve ince düsündügümüz icin bu dünyaya cocuk getirmek istemeyenler var benim gibi.
Ama sen ümidini lütfen yitirme, tip öyle ilerlemiski 42 yasinda hamile kalan bile var.
Allah tüm isteyenlere saglikli ve tombik tombik bebisler versin...:nazar: INSALLAH!!!

ben cok ıstıyorum cogu zamn ruyalarımda ya hamileyim yada anne..
etrafta bır bebek gorunce içim sızlıyo o hamıle kadınları gorunce elımı karınlarına koymak ıstıyorum ve nekadar şanslılar dıyorum.
bır bebegın kokusundan guzel bırsey guzel gelmıyor onların avuclarını öpmek harika bişey..
ve beni en cok duygulandıran bır anne bebek resmıdır..
henuz bekarım erkek arkadasım cok ıstemıyor cocuk ona dıllendıremıyorum bu hıslerımı kendını evlendıgımızde baskı altında hıssetmesın dıye
ama cocuk istemek cok guclu bır hıs bazen ıcımı yakıyo bu hıs bana kısmet olmayacakmı dye?
bende artık bu sayfayı sık sık okuyup bıraz bu dusunceden sıyrılmak ıstıyorum
Nedenlerınızı nıcınklerınızı bılmıyorum ama ıcımdekı bu ıstek azalırsa fena olmaz:)
hepınıze tercıhlerınızle mutluluklar arkadaslar...

Oliviacım iyi dileklerin için çok teşekkürler benim 21 aylık ikiz bebeklerim var zaten:) biraz acılar yaşadıktan ve uğraştıktan sonra kavuşabildim onlara..ama o zor zamanlarda senin bu yazını okumuş olsaydım inan çok iyi hissederdim kendimi...

X