Çocuk sahibi olmayı istememek

BU TOPIKTEKILERE saygim var ama inanin anlamiyorm sizi tesaduf eseri buldum bn bi senedir anne olmak nasl emek veriyorm her ay bunalima giriyorm ama siz ? bnde bir sene once sizin gibiydm asla olmazbi cocugun sorumlulugunu alamm dogm korkusu cocuk bnm ici de cok uzakti tabikide severdm ama zararin neresindn donerseniz kardir cnku biz kadinlr ozelizz dunyaya bi cnli getirme sansi vermis RABBIM bunu nedn kullanmayam ki onla zamn gecirmk oynamk ban asadece kendi cnm dn kanmdn birisi anne diyecek
bi yerde okumustm bu dunyada sadece anne olamayanlar yanlizdir diye bence cok etkileciyi
nys umarm bi gn gec olmaz ve pisman olmazsinizz

katılıyorum sıze umarım gec olmaz sımdı gencler ıstedıklerı zamanda allah korusun olmaz pısmanlık kotu bısey allah yasatmasın

Beni en çok etkileyen şu sabancı ailesinin başında bulunan kadın kendini patronluğa ve işdünyasına adamış anne olmayı seçmemiş olması onunla bu konu hakkında röportaj yapmak isterdim

Beni en çok etkileyen şu sabancı ailesinin başında bulunan kadın kendini patronluğa ve işdünyasına adamış anne olmayı seçmemiş olması onunla bu konu hakkında röportaj yapmak isterdim

sakıp sabancı yeğeni olan bayan güler sabancı di mi ema? amcası yetiştirmiş diye biliyorum ama acaba kendi ailesini küçük yaşta mı kaybetti ya da başka sorunlar, belki o da kendi yaşadıklarını yaşatmak istemediğinden seçmiştir, tr gibi bir ülkede, bu kadar başarılı kadın yönetici olabilmek, gerçekten güzel bir çalışma olurdu...

yalnızlık demiş arkadaşlar... ema gibi çocuk sahibi olanlara da tek çocuk olur mu yalnız olur yap bi kardeş diyen etrafımdaki nice insan... ben yalnız kalmamak adına dünyaya çocuk getirmeyi yanlış buluyorum. etrafınıza bakarsanız zaten bunun loto oynamak gibi bir şey olduğunu da görürsünüz. tabii herkesin çevresi, yaşamı farklı kimseyi eleştirmek değil amacım. sadece açıklık getirmek!

ne güzel demiş bir arkadaş yine, ben istemezdim, bir yıldır çok uğraşıyorum, işte olay bu, her insanın, her kadının istediği bir hayatı yaşaması, tercihleri kendi yapabilmesi, hiç çocuk, ya da istediği kadar çocuk sahini olabilmesi- eğer sayı fazla olacaksa onlara yetecek şartları olması şartıyla- neden ben ve arkadaşlarım çocuk sahibi olmak isteyen, tüp bebek tedavisi gören arkadaşlarıma destek olup, onların üzünütüsünü, heyecanını paylaşırken; neden onlar benim kararıma saygı duymaz, her lafı bir şekildeo konuya getirir? bu bencillik değil mi? bu düşüncesizlik değil mi? ....

sakıp sabancı yeğeni olan bayan güler sabancı di mi ema? amcası yetiştirmiş diye biliyorum ama acaba kendi ailesini küçük yaşta mı kaybetti ya da başka sorunlar, belki o da kendi yaşadıklarını yaşatmak istemediğinden seçmiştir, tr gibi bir ülkede, bu kadar başarılı kadın yönetici olabilmek, gerçekten güzel bir çalışma olurdu...

yalnızlık demiş arkadaşlar... ema gibi çocuk sahibi olanlara da tek çocuk olur mu yalnız olur yap bi kardeş diyen etrafımdaki nice insan... ben yalnız kalmamak adına dünyaya çocuk getirmeyi yanlış buluyorum. etrafınıza bakarsanız zaten bunun loto oynamak gibi bir şey olduğunu da görürsünüz. tabii herkesin çevresi, yaşamı farklı kimseyi eleştirmek değil amacım. sadece açıklık getirmek!

ne güzel demiş bir arkadaş yine, ben istemezdim, bir yıldır çok uğraşıyorum, işte olay bu, her insanın, her kadının istediği bir hayatı yaşaması, tercihleri kendi yapabilmesi, hiç çocuk, ya da istediği kadar çocuk sahini olabilmesi- eğer sayı fazla olacaksa onlara yetecek şartları olması şartıyla- neden ben ve arkadaşlarım çocuk sahibi olmak isteyen, tüp bebek tedavisi gören arkadaşlarıma destek olup, onların üzünütüsünü, heyecanını paylaşırken; neden onlar benim kararıma saygı duymaz, her lafı bir şekildeo konuya getirir? bu bencillik değil mi? bu düşüncesizlik değil mi? ....

evet haklısın senin yaşam biçimine saygı duymaları gerek ben tek çocukta karar kıldım bu şekilde mutluyum herşeyin bir bedeli var ,buna razıysan başkalarının düşünceleri manasız, toplumumuzda kadının var olma sebebi anne ve eş olmaya dayandırılıyor, tek tip insan yok ,binbir türlü insanlar ve hayatlar var ,ve bu insanlarında niçin bu hayatı seçtiklerin nedenleri var hemen oracıkta kestirip atmamak gerek

evlilik farklı bir konu dolayısı ile evlenir evlenmez cocuk yapmak pek mantıklı gelmiyor bana.biraz evliliğn oturması çiftlerin birbirine alışması gerek.5 aylık evliyim çocukları severim ama bakmak ve anne olmak cok ciddi bir iş.sorumluluk istiyor tüm vaktinizi istiyor maddi beklentilere dayanıyor özveri istiyor ve cok yorucu bir iş.yani bunlar işin gerçek tarafları.anne olmak eminim inanılmaz br histir bir gün elbet yaşayacagım kesinlikle cocuk yapmam diye bir fikrim yok ama bu kadar erken istemiyorum ayrıca milletin bunun için zırt pırt soru sorması baskı yapar gibi konuşmalarınada sinir oluyorum resmen.keza başıma geliyor durmadan eşimde benim gibi düşünürdü şimdi adamın kafasına giriyor yapsak mı acaba diye.gelde çıldırma..işin özeti ben daha en az 1 bucuk 2 sene istemiyorum.eşimle başbaşa zaman geçirmek istemem evliliğimin keyfini çıkarmak istemem cok mu abes canım aaaa....böyle cok rahatım dolayısı ile evlenmek cocuk yapmayı mesrulastırmanın yoluymus sanki gibi bi algıyla dolaşan insanlara sinir oluyorum ben eşimle onu sevdiğim ve onunla yaşlanmak istediğim için evlendim cocuk olsa nolur olmasa nolur..ayyyyy içimi döktüm rahatladım kimse üstüne alınmasın arkadaslar kimseye cevap olsun diye yazmadım.

Cok haklisin handealan.100% katiliyorum.
Benim düsüncem su:
Cocuksuzda cok güzel, hatta daha güzel yasanacagini ta kücüklügümden hissetttigim icin, dertsiz basima dert acmak istemedim.
Annelik nasil bir duygudur diyerekten, hayatimi kendime deneme tahtasi yapmak istemedim.
Tirnaklarimla bir yere geldim artik bunun tadini cikarmak istedim ve baska bir sorumluluk daha almak istemedim.
Hayatim o kadar güzelki kimse gölge yapmasin dedim :)

sıze saygı duyuyorum ama mantıgım almıyo cok entelmı takılıyosunuz ozentımısınız anlamadım

Canim benim yorumun icin tesekkürler, gercekten cok temiz kalbinle bu soruyu sordugun belli.
Ama sunu hic unutmaki her insan ayni degil, senin kücüklügün ve bebekligin ayri gecmistir benimki ayri.
Ben sana sadece sunu söyleyebilirim: Allah`a hepimiz inaniyoruz degilmi? Peki Allahin degisik insanlar yarattigini ve onlarin degisik düsünceleri oldugunu neden kabul etmiyoruz???
Iste sordugun sorunun cevabi benim sana sordugum soruda.
Eger Allah benim kalbime ve yüregime cocuk dogurmama anlayisini vermis ise, burda benim sucum ne???
Benim annelik duygum yok, yok, gercekten yok....yani hic olmadi....
Isin ilginc yani hayvanlari cok seviyorum, onlari minciklamak icin canimi veririm. Hayalim bir gün bir köpegim olsun isterim.
Beni Allah böyle yaratmis, ben ne yapabilirim???
Sen söyle....

Bu arada avatarimdaki cocuk resmi, benim kücüklügümü andirdigi icin cok severek koydum baska hic bir manasi yok...

çocuk acayip sorumluluk.biyolojik saatin gelmedi sanırım.bende istemiyordum sonra ayyy bişey oldu.sokakata çocukları görüp ağlamalar.ama kariyer yapamayınca böylemi çıkış yaptım bilmem.ayrıca çocuk her erkekten istenmiyor.

Bilmiyorum kariyer yapmama daha cok sebebmi cocuk istemeye.
Ben öyle düsünmüyorum aslinda.

sıze saygı duyuyorum ama mantıgım almıyo cok entelmı takılıyosunuz ozentımısınız anlamadım

Böylesine ciddi bir konunun çiftin ortak aldığı bir kararın nesi entelleşmedir,ya da şöyle söyleyim entellik bu mudur?Hele özentilik olan kısmını izah edermisiniz?

Arkadaşımız yukarıda çok güzel cevap vermiş; herkesin görüşü,yaşadıkları,yaratılışları ve hayat görüşü farklıdır. Sizin görüşünüze farklı geliyor diye insanları özentilikle yargılayamazsınız.

Ayrıca neden bu topikte kişisel kararlara bir yargı var anlayabilmiş değilim; benim çevremde çocuk sahibi olmayan çok. Ne hikmetse burada bir tuhaf karşılanıyor.

BU TOPIKTEKILERE saygim var ama inanin anlamiyorm sizi tesaduf eseri buldum bn bi senedir anne olmak nasl emek veriyorm her ay bunalima giriyorm ama siz ? bnde bir sene once sizin gibiydm asla olmazbi cocugun sorumlulugunu alamm dogm korkusu cocuk bnm ici de cok uzakti tabikide severdm ama zararin neresindn donerseniz kardir cnku biz kadinlr ozelizz dunyaya bi cnli getirme sansi vermis RABBIM bunu nedn kullanmayam ki onla zamn gecirmk oynamk ban asadece kendi cnm dn kanmdn birisi anne diyecek
bi yerde okumustm bu dunyada sadece anne olamayanlar yanlizdir diye bence cok etkileciyi
nys umarm bi gn gec olmaz ve pisman olmazsinizz

Bu belirttiğiniz cümle kişiden kişiye göre değişir;ayrıca ben bu cümlede bir acizleme sezinledim çocuğu olmayanlara karşı.

Peki ya Allah nasip etmiyorsa çiftler ne yapsın? Çocuğu olmuyor diye yalnızlığımı reva görüyorsunuz kendilerine?

Ayrıca yalnız kalmamak için çocuk dünyaya getirilmez; o çocuk bir gün büyüyecek ve kendine ait bir hayatı zaten olacak. Hayatın ise insanlara ne getireceği hiç bilinmez.

Hayat sigortam olsun diye de çocuk dünyaya getirilmez; hayırsız çıkabilir,sağlığı yerinde olmayabilir,sakat olabilir,hayatını sizden önce kaybedebilir...Bence hiç büyük konuşmayın ve çocukları olmayanlara veya istemeyenlere "yalnız kadın" gibi acizane bir tavır içinde bulunmayın.

Gün olur devran döner,bugün siz yargılarsınız; yarın boy boy çocuklarınız olur ama yalnız kalan ileride asıl siz olabilirsiniz...

Hiç büyük konuşmayalım, insanları yargılamayalım ve herkesin tercihlerine saygılı olalım.

Sevgiyle...

Herkes çocuk sahibi olmak zorunda değil..
Herkes anne -baba olmak zorunda da değil...
Ama şu bir gerçek ki çocuk sahibi olanlar daha iyi anlar..
Hayatın anlamı özellikle bir kadın için çocuktan öncesi ve çocuktan sonrası olarak ikiye ayrılır....İki hayat asla birbirine denk ve eşit değildir....
Allah herkese hayırlısı neyse onu yaşatsın....

Son düzenleyen: Moderatör:
yazının ilk bölümü için, aynen sizin de dediğiniz gibi sevmek ve istemek farklı şeyler diyerek cevap verebilirim. mesela ben de kedi avatarı kullandım uzun bir süre ancak o sorumluluğu alamıyorum, ancak sokaktakilere yardım edebiliyorum tabii bir evde görürsem de ben bıraksam kediler genelde beni bırakmaz, ürkek olanlar hariç tabii.

çocuk konusunda da ilk görüşte yani 10 dakika içinde falan alışmayan bebek sayısı 2-3 ü geçmemiştir bu yaşıma kadar, garip bir iletişim var, ne yayıyorsam :))) kendimi kaybedebilirim onlarla oynarken, yerlerde yuvarlanırım ama dünyaya bir can getirmek, onun sorumluluğu, kendi geleceğimden endişe ederken bir canı yoktan var etmek, vb... bebek fotoğrafı da kullanabilirim mesela ben de bir gün kedi fotoğrafı kullandığım gibi, ama bu bebek sahibi olmak istediğim anlamına gelmeyecektir:)

yazınızın geri kalanı için ağzınıza, kaleminize sağlık diyerek :13:

Canım dediklerine katılıyorum.

Ben doğayı, insanları, hayvanları, çocukları seviyorum. Hele bir hayvan sevgim vardır ki görülmeye değer.

Bebekleri ve çocukları seviyorum fakat tabi ki kendi ailemin ve yakınlarımın bebeklerine karşı yoğun bir ilgim var sadece. Yolda gördüğüm her bebeğe şekilden şekile girip fok balığı gibi sesler çıkararak sevmiyorum :KK9: Gülümsüyorum içten içe,masumluğu ve şirinliği etkiliyor haliyle.

Ama çocuk sahibi olmak bana uzak geliyor...O sorumluluğu almak,daha da önemlisi ülkeme ve geleceğe duyduğum güvensizlik,ona ileride iyi bir hayat verememe korkusu,toplumdan zarar gelme korkusu... Bilemiyorum,zihnim bunlarla meşgul. O yüzden hep çocuk sahibi olmaya karşı bir adım geride oluyorum.

Onca sevgiye muhtaç kimsesiz çocuklar varken,hele de yurtlarında her gördüğü kadına "anne" diyen,temizlik görevlisi adama bile "baba" diyen minicik yüreklere sevgi vermek varken; sırf çocuk doğurmuyor ya da doğuramıyoruz diye yargılanmak, garip karşılanmak hatta neredeyse insanlıktan ve kadınlıktan aforoz edilmek çok trajik hatta komik bir durum.

Sevgiyle...:13:

Bence çocuğu olanda sınanıyor, olmayanda ,biri çocuğuyla diğeri malı,mülküyle kimse kimseye hava atmasan,ben kendi adıma hayırlı yaşam,hayırlı ölüm diliyorum ,bir gün herkes o karatoprağın altında olacak, önemli olanda vicdanımızla ve mutluluğumuzla rahat ölmek

Bence çocuğu olanda sınanıyor, olmayanda ,biri çocuğuyla diğeri malı,mülküyle kimse kimseye hava atmasan,ben kendi adıma hayırlı yaşam,hayırlı ölüm diliyorum ,bir gün herkes o karatoprağın altında olacak, önemli olanda vicdanımızla ve mutluluğumuzla rahat ölmek

Çok doğru söyledin...
Aynen katılıyorum.

Almanya`da Focus dergisinde yine cocuklu veya cocuksuz insanlarin hic bir farki olmadigini, cocugu olmayanlarin hatta bir nebze daha hayatlari rahat gectigini ve mutlu olduklarini ispatladi.
Tabiki bunu gencligimde bilmiyordum ve cocuk istemedigim icin dogurmadim ama bunlari okumakta güzel, cünkü hala cocuksuz olmanin dezavantajlarini anlatmak isteyenlere güzel bir cevap. Neticede dezavantaji hic yok.

tabiki bebek sahibi olup olmamak kişinin kendi seçimi.ama çocuksuz olmanın hiç bir dezavantajı yok demek de kendini kandırmak oluyor.şimdi gençsiniz,iş hayatı ve arkadaş çevreniz size yetiyor ve onlardan taviz vermek istemiyorsunuz.ama bu hayat hep böyle gitmeyecek ileride belki eşinizi de kaybettiğinizde yalnız başınıza bir geleniniz olsun kapınızı biri çalsın isteyeceksiniz.ama eski dostalarınız torunu tombalağıyla meşgul olduğundan sizi aramayacaklar bile.siz elaaleme gel bir çay içelim diye yalvaracaksınız da kapınızı kimse çalmayacak.hele de elden ayaktan düşerseniz bir bakanınız şefkat gösteren kimseniz olmayacak.belki parayla bir bakıcı tutarsınız ama onun ne niyetler beslediğini bilemezsiniz ve asla size şefkat göstermez.şimdi bana falanca anasına bakmadı edebiyatı yaparsınız o dediğiniz hayırsız evlat modeli 30 kişide 1 çıkar belki.ama benim gördüğüm etrafımdaki anne babalar hep bakılıyor.bir ameliyat olacaksınız yanınızda sizin için endişelenen birini görmek sizi hayata bağlayacak,belki ilerde kocanız bile hastalıklarınızdan bıkıp ölse keşke diyecek içinden ve siz bunu hissedeceksiniz.ha birine para verip "al şu parayı bak ameliyatım var benim için endişelen,ameliyattan çıkışımı dört gözle bekle" diyecekseniz onu bilemem.gördüğünüz gibi her şey para ve kariyer değil.
sadece dezavantajı yok dediniz diye belirtmek istedim.yoksa tabi herkesin kendi kararı.

X