Cimri Kayınvalide ve eş sorunu

Arkadaşlar şu konuya açıklık getirelim. Ertesi gün yenecek pişmiş pide, buzluğa değil normal buzdolabı kısmına konur. Uzun süreli kalmayacaksa dondurmanın ne alemi var, tadı kaçar. Önce bu konuda anlaşalım, sonra kaç pide yapılmış 400 TLye o kısım açıklığa kavuşur .

Konuya yemek kısmından dalayım ben de:)))
Aile kültürümüze göre yemek piştiği anda daha tencereden tabaklarımıza servis yapmadan konu komşuya da kokmuştur deyip önce komşuya götürürüz biz böyle gördük, evde çalışan ustalar için de geçerli bu, baba evime de kendi evime de defalarca usta girdi her gün taze yemek çıkardım, yapamadığım yerde dışarıdan lahmacun pide vs söyledim ama hep günlük oldu, pide yaptırılırken ustalar da düşünülmüşse önce onların hakkı ayrılır götürüp ikram edilir daha sonra evdekiler yer, ki tadilat yapılan ev uzak değil kayınvalide evi de sizin eviniz de aynı apartmanda ama siz bir kalırsa demişsiniz bir işçiler için yapıldı demişsiniz

Herkes anlamayabilir ama arta kalıp dondurulmuş yemeğin tadı ve kokusu değişik oluyor, biz kendi ekmeğimizi yapıp buzluğa atarız, piştiği andaki tadıyla bir gün sonra buzluktan çıkarılıp ısıtıldığındaki tadı aynı değil, yufka olsa ve sarıp pişirmeden buzluğa atsanız bir şey olmaz ama mayalı hamurla yapılmış şeylerin iç harcının da hamurunun da tadı taze hali gibi olmuyor.

Her oğlanın 2şer dairesi var. Birinde kendi oturuyor, diğerleri kirada. Ama bir sizin evin kirası kvalide alıyor. Kimse verdi vermiyor. O sizin kiradan Vergiler ödeniyor. Doğru mu anladım?
Konu sahibi diğer konusunda yazmıştı her kardeşe ve kayınvalide de 2 ev var konu sahibi de dahil herkes kendi evinde oturup kira alıyor,3.bir ev varmış kimseye verilmeyen o evden gelen kira ile kaynvalide bütün evlerin aidatı,vergilerini vs oduyormus ortada bir haksızlık yok aslinda herkese eşit verilmiş ama konu sahibi o kiraninda kendilerinin olduğunu düşünüyor.

Hadi 3. Evden haberim yok tabi maşallah Allah doyursun ne diyeyim

Boşuna habire kendini sorgulamışsın bu konuda. Ben de sevmem buzluktan bir şey, bence de kokusu geliyor. Ama burda misafire ne yapsam konularına gırla, yap buzluğa at, yorumlarını okudum. Kek bile atan varmış yahu. Misafirliğe gittiğim insanın önüme ne koyduğuna cidden bakmıyorum. Davranışına bakıyorum sadece. bir de mide bulandırmak istemem ama pideci lahmacuncuda bir gün mutfağa girerse insanlar ne demek istediğimi anlarlar. Onun yerine dünden kalan ev yemeğini tercih ederim. Herkes bilmediğim ev diyor ya. Oraları hiç bilmiyor insanlar, o kadar söyleyeyim.

Evet ben de kek atarım bazen, hiç kokusu gelmez. Direkt buzluktan çıkarıp ısıtınca bence biraz sorun olabiliyor, önceden çıkarıp kendi kendine buzu çözülünce çok taze gibi geliyor bana.
Ben misafir için yine bu şekilde yapmaya devam ederim çünkü aynı gün birkaç çeşit yapmak beni inanılmaz yoruyor. Genelde bir gün önceden yapıyorum. Ama bu konuda işçiler falan geçince yazılanları da okuduğumda aynı gün verilmesi daha şık olur diye kanaat getirdim ben de

Sevgili Mune 'cugum, bir buzluk ustadi olarak suraya sirf sagliginiz icin ekleme yapmak isterim.

Kendi pisirdiginiz ya da hazir aldiginiz ama pismis ekmek buzluga konulmamali, ekmegin buyuk bir kismi aslinda sudan ibaret oldugu icin cozulme aninda mayalarla birlikte kotu huylu bakterilerde aktive olur ve gorunmeyen kuflenme hizla baslar. Lutfen pismis hamur islerini buzlugumuza kaldırmayalım.

Ekleme:

Konu sahibinin buzluk fantazisine yorum dahi yapamıyorum zaten, ertesi gun ya da ayni gun ustalarina verecegi pideyi buzluga kaldirmak konusundaki ısrarı fena halde anlamsizdi, hadi onun kafasindan dusunup "artığı" ustalara vermek sorun değil diye dusunelim o halde niye buzluga giriyor bu, ayni gun once kendinizinkileri sonra ustalarinkini ayirirsin ve gider ikram edersin kendi yemen icmen bittikten sonra.

İşçiler et yemeği dışardan söyleneni seviyorlar. Çok ustayla çalıştı babam. Yani aslında direkt pideciden olması onlar için daha makbul.

Doğruyu söylemek gerekirse çiğden atılıp pişirilenler hariç buzluktan çıkan her şeyin tadı belli oluyor. Benim dondurucuya et, kıyma, tavuk, kaşar, mantı, içliköfte* ( pişme görmemiş) ve vişne dışında bir şey girmez. Başka hiçbir şey koymuyorum. Çünkü benimkiler asla yemiyorlar. Pide ve lahmacunun tadı da cidden değişiyor. Hamur işi, kalem börek yine çiğden olursa olabilir.

Pişmiş ve pişmemiş ayrımını bilmiyordum pek. Sayenizde öğrenmiş oldum teşekkür ederim

Konu ev kirası, pide fiyatı, kimin cimri olduğu, işçi yemeği derken buzluk püf noktalarına kadar geldi çok şükür
Konu sahibinin haksızlığını söylemeye değer bile görmedim. Hem iki ev versinler sana, hem evin tadilatta diye kvde de kal, hem aileni ağırlasın evinde, sonra üç kuruşun hesabını gör. Bir şeyini görmediğim eş ailesine kaburga dolması yaptım geçen, kalanları da zorla gelmeyenlere paket yaptım. Pideymiş,
Cimrilikten ve hırsından kendini şaşırmış bir insana ne denir ki

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…