Evlat ayrimciligi ?? Sizce?

Ailemle yakin oturuyoruz herhafta gorusurum.herseyde yanlarinda ben varim.2 kardesiz annem biraz fazla oglusum oglusumcudur. Hatta babamda onaylar annemin abimci oldugunu.bende gorurum gerci annem nekadar yok desede. Konuma gecersem:

Abim yengem cok gelmezler anneme ya annem para verirse ya yemek ismarlarsa cikar icin gelirler yengem hic aramaz annemi.abimde genelde isi duserse. Ama ben oyle degilim her gittigimde anneme yardim ederim herseyini yapmaya calisirim.annem saglam insandir ama eve elini surmez sadece yemek yapar kalan islerin coguna babam yardim eder.babamla cok konustuk ama annem anlamak istemiyor bizi.

Abim sorumsuzdur bir iste durmaz hatta kumar oynamisligi var esiyle bosanma esigine geldiler cocuk icin baristilar filan.abim surekli babamdan annemden para ister. Yok kirami odeyemedim bilmem ne yalanlar... Annem hemen velveleye verir ortaligi babama cektirir parayi babamda saftir herseye tamam der yapar ceker.bende cok kizarim abim sizide batircak siz hakediyorsunuz derim.bizim kendi evimiz kaynanam cok yardim etti simdi iki sene borcumuz var esim tek maasiyla bir cocuk bende calismiyorum kredi oduyor.abimde sorumsuz kumar oynuyor suan calismiyor bir cocuklari var.bundan 3 hafta once abim annemlerden 50.000 tl istems.yok diyince bidaha beni gelininizi torununuzu goremezsnz tehdit etmis abim.zaten normalde de gormuyor bosverin cekmeyin kredi dedim.dinlemediler beni ve cektiler.(bikere annem bendeyken dedimki kizimin bezi bitti dedim param olsaydi alirdim dedi ve ertesi gunu abime babamin eksi hesabindan para cekip verdi demekki isteyince oluyomus bazen benim yanimda abimin ogluna para verip kizima vermemeler ayrimcilkk var yani) bu para olayini sindiremedim icimde. Cunku:

Hep herseyde ben varim ama maddi destege geldiginde hep abim. Abimde kapisini acmaz anca para icin. esimde paralari beni ilgilendirmez ama nasilsa cekiyolar ellibin al kizim sende onunu yirmisini al kredini kapat diyebilirlerdi diyor.cunki biz kredi oduyoruz ama abim keyfii gunluk bmw araba kiralamalar bilmem neler neler daha yazamayacagim cok sey var... Babamda diger torunu pek goremediginden bizimkine bagimli cok sever.ama ayrimciligi hissediyorum bizim yanimizda abimin ogluna ceviz vermeler oglu birinci sinifa gidiyor kizim uc yasinda.ayip ediyolar bazen oyuzden biraz mesafe koydum esimde ayrinciligi sindiremiyor sana boyle yapmalarini diyor .

Annem hergun cagirir gelsen evimi supursen bilmem ne ufff cok skldn bazen yakindan ev aldigima pisman oluyorum sizin dusunceleriniz nedir?🙏🌸
Öncelikle Eşiniz sizin aile meselenize mudale etmesin bu senin ile kök ailen aranda annenizi kırmadan güçlendirmeden haksızlık yaptığını ,evlat ayırdığını ve bunun sizi çok uzdugunu belirtin anlarsa ne ala anlamaz ise anlayacagi dile geçin içinize sinerse verici konumda olmaktan çıkın silahi rahim yani dinen görevlerinizi yerine getirin fazlasını yapmayın ki aileniz bile olsa fazla iyi niyet sömürülen duruma düşürebilir

Bunun adı ilk bakışta ayrımcılık evet.
Ama konunun özüne indiginizde gerçek adı bu değil.
Güçsüz evladı ayakta tutma çabaları.
Sizin ihtiyacınız yok, akli başında, annesini babasını yormayan hayirli evlatsınız. Ama yarım akıllı da olsa beceriksiz de olsa hayırsız da olsa öbürü de evlat iste.
Aç kalmasin, iyi olsun derdindeler..
Ben böyle konularda en çok ebeveynlere üzülürüm. İnanın o yaşta kimse evladının eksiğini, açığını dert etmek istemez.
Evet ama o evlatta ailesini hic dusunmuyor eger kredi cekmezlerse torununu kendisini gostermemekle tehdit ediyor ki normalde de cok nadir gelirler yengem dedgm insan hic aramaz para isi duserse arar abim cok keyfi harcamalar yapar gunluk araba kiralar yalan soyler kumar oynar zor durumda degilki tamamen keyfi harciyor biz neden keyfi harcama yapmiyoruz bana hicbir iyilikleri dpkunmado dugunumde yigenimin uykusu var diye erken kalktilar ve. Abim geri gelmedi aile resmimde bile yoklar cok acii annemler ayiriyor abimdende hayir yok keyfine duskun annemde bildigi halde hala kredi cekiyorlar yengem dedi bana kumar oynuyor diye bakin cekmeyin dedim oynuyor dedm annem sus sus babana soleme dedi saka gbi

Öncelikle Eşiniz sizin aile meselenize mudale etmesin bu senin ile kök ailen aranda annenizi kırmadan güçlendirmeden haksızlık yaptığını ,evlat ayırdığını ve bunun sizi çok uzdugunu belirtin anlarsa ne ala anlamaz ise anlayacagi dile geçin içinize sinerse verici konumda olmaktan çıkın silahi rahim yani dinen görevlerinizi yerine getirin fazlasını yapmayın ki aileniz bile olsa fazla iyi niyet sömürülen duruma düşürebilir
Yok ailem karismaz sadece fikrini soyledi aynisini onun ailesi yapsa bende kizarim kpnusurum bu konu hakkinda empati yapmak lazim.aynen ole son dedgne katiliyorum

Yengeniz de annenizin evini süpürmek zorunda değil. Sizde süpürmek zorunda değilsiniz eviniz ayrı yolunuz ayrı. Arada sırada yardım edin ama hala o evdeymiş gibi davranmayın. Anne babanızın arası nasıl ben en çok böyle konularda bunu merak ediyorum. Genelde anneler oğullarını eşi gibi görüyor. Kocadan görmediği şefkati bekliyor, ilgiyi bekliyor.. O bir birey diye düşünmüyor yapışıp kalıyor. Erkek kardeşiniz pek yetişkin bilincinde sorumluluğunda değil belli ki.Sende bir bireysin annene ebeveyn olmaktan vazgeç. Annen biraz özlesin seni, yokluğunu yaşasın sana tavsiyem fazla ilgilenme..
Evet buaralar ilgilenmiyorum uzmemeyede calisiyorum yine ama mesafede kpydum annemede babama gidip gelmiyorum cagirmiyorum anlasinlar ama artik eskisi gbi olmam sirf torunlarini sevsin diye giderim bana ve abime maddi manevi yapilan cok farkli seyler var

Biraz degil bariz kullaniliyorsunuz anneniz cok acimasiz sıkıyorsa gelinine desin gel evimi supur diye. Her lafin cevabini verin abime verecegine temizlikci tut yada cok para verdigin gelinin gelsin temizlesin diyebilirsiniz babanizada torununu gormek istiyorsa size gelmesini soyleyin ben rtik kendimi kullandirmiycam sizde basinizin caresine bakin deyin yani ayrica mal mulk varsa hakkinizi almya bakin abiniz hepsini yiyecek bu gidişle
Asla yedirmem is oraya donerse kusura bakmasin bitaraflari zora girsin calissin ohh neguzel alem sursun yok ole bi dunya onceden hak filan istemiyodum baktim abim keufine dusuyor bitek benimde gozum acildi. Yok cagirmiyorumda zaten gorsun torununu dersem cagiririm sever gider igrasamam kimseyle

Tum turkiyede bu dert var. Aileler cok ogulcu. Ckzüm de yok malesef biz çocuklarimizi duzgun yetistirelim de sonraki nesil bunu yasamasın en azindan
Evet esimde diyor birtane daha cocugumuz olursa ornek olsun bize biz bole bisey yapmayalim cocugumu mahcuo etmeyelm kmseye dedi aynen dedim

Ailelerde hep bir baş belası çocuk vardır zaten. Anne baba da illaki onun üstüne düşer. Kendi başının çaresine bakamaz onu koruyup kollarlar. Bu evet tam olarak evlat ayrımcılığı ama kötü niyetli değil. İçgüdüsel bir şey. Kendi başının çaresine bakan ayaklarının üzerinde duranın ilgisini öteki zayıf olarak gördüklerinin üstüne verirler. Yani bakma dertleri hiç bitmez. Bu durum sizi çok yıpratır yalnız. İlişki şeklinizi tamamen değiştirin, gurur yapmayın. Derdiniz tasanız varsa siz de söyleyin. Haberdar edin. Bazen çünkü gerçekten farketmiyor. Yaptığınız şeyleri de abinizle kıyaslamayın o işin içinden çıkamazsınız. İçinizden ne geliyorsa ne kadarına ücünüz yetiyorsa onu yapın. Kendinizi parçalamaın yani. Gerisini de boşverin kendileri halletsinler. Sonuçta sizin esas aile sorumluluklarınız eşiniz ve çocukluklarnıza karşı

Abim alkol ve madde bağımlılığından 15 senedir anneme babama da bana da çektiriyor. Tedavileri, ilaçları, aşırıp aldığı paralar… Ailem ne kadar üzüldüyse de yanında oldular. Eskiden ben de para istemem modundaydım. Şimdi öyle bir istiyorum ki. Babamın durumu iyi, geçenlerde düşündüm, abimin bunca hatasına para yağdırdılarsa ben neden çekineyim, yük olmamak için yırtınayım? Gayet ben de evlatlarıyım. Bağımlı olup hayatımı mahvetmedim diye daha az evlat olmuyorum. Kendinizi kullandırmayın
Aynennn oyle sizin gibi dusunuyorum ben annemlerin bir ev var babam emekli calisiyir asla para yetmiyorr bende ole dusunuyodum mesafe koydum skldm artk bide annem bana herseye trip atiyo sacmasapan konusuyo git abime sole diyorum abimi karistrnca hosuna gitmiyor

Ailelerde hep bir baş belası çocuk vardır zaten. Anne baba da illaki onun üstüne düşer. Kendi başının çaresine bakamaz onu koruyup kollarlar. Bu evet tam olarak evlat ayrımcılığı ama kötü niyetli değil. İçgüdüsel bir şey. Kendi başının çaresine bakan ayaklarının üzerinde duranın ilgisini öteki zayıf olarak gördüklerinin üstüne verirler. Yani bakma dertleri hiç bitmez. Bu durum sizi çok yıpratır yalnız. İlişki şeklinizi tamamen değiştirin, gurur yapmayın. Derdiniz tasanız varsa siz de söyleyin. Haberdar edin. Bazen çünkü gerçekten farketmiyor. Yaptığınız şeyleri de abinizle kıyaslamayın o işin içinden çıkamazsınız. İçinizden ne geliyorsa ne kadarına ücünüz yetiyorsa onu yapın. Kendinizi parçalamaın yani. Gerisini de boşverin kendileri halletsinler. Sonuçta sizin esas aile sorumluluklarınız eşiniz ve çocukluklarnıza karşı
Evet ama abimde gunluk arabalar kiraliyo luks sigara taksilerle biyere gitmeler vs. Luksune duskunler karilikocali birde.sinir oluyorum dussunler ona bende mesafemi koyuyorum olur biter biyere kadar kusura bakmasinlar yapilan daha cookk sey var abimden de yengemden de bir halt olmaz tencere kapaklar hic arayip sormazlar dugunde aile resmimde bile yokla dugun spnuna bile cocugun uykusu geldi diye gittiler ve abim geri gelmedi bile

Aynısından bizde de var. Kız her işlerini yapıyor, koftelerine kadar hazırlayıp dolaplarını koyuyor, kendilerinin heryere borçları var, hala oğlana yardım ediyorlar ve yardım için kızı da zorluyorlar. Gelin hanım a hem ev verdiler hem sürekli para gönderiyorlar. Saç baş yolmalik.
Görümce suourge alıyor, gelin de aynısından alıyor, balık yemek için başka şehre gidiyorlar ama pazara gidecek paramız yok diye ağlıyorlar.

Dışarıdan enayi gibi görünüyorsunuz. Bizzat yaşadığım için biliyorum. Bu mesajıma kırılabilir siniz ama böyle. Lütfen kendinizi kullandirmayin. Anne baba hakkı bir yere kadar. Bunun sonu yok ve emin olun sonunda sizden kötüsü olmayacak zaten.

Son düzenleme:
Evet ama abimde gunluk arabalar kiraliyo luks sigara taksilerle biyere gitmeler vs. Luksune duskunler karilikocali birde.sinir oluyorum dussunler ona bende mesafemi koyuyorum olur biter biyere kadar kusura bakmasinlar yapilan daha cookk sey var abimden de yengemden de bir halt olmaz tencere kapaklar hic arayip sormazlar dugunde aile resmimde bile yokla dugun spnuna bile cocugun uykusu geldi diye gittiler ve abim geri gelmedi bile
Abinizi boşverin zaten. Hiç muhatap olmasanız bile olur. Ama ona sinirlenip anne babanızla kötü olmak makul değil. Belliki abiniz gözlerini boyuyor. Onlarda normal olarak merhamet duyuyorlar. Siz bu duygularınızı, ayrımcılık hissettiğinizi açık açık konuşun. Ağlamayana kimse meme vermez. Dediğim gibi kimi düşkün görüyorlarsa ona özen gösteriyorlar. Düşkünlüğün sebebi kendisi olsa bile. Bu klasik ebeveyn koruma içgüdüsü. Sizin de ailenizin desteğine ihtiyacınız olduğunu açık açık anlatın.

Aynısından bizde de var. Kız her işlerini yapıyor, koftelerine kadar hazırlayıp dolaplarını koyuyor, kendilerinin heryere borçları var, hala oğlana yardım ediyorlar ve yardım için kızı da zorluyorlar. Gelin hanım a hem ev verdiler hem sürekli para gönderiyorlar. Saç baş yolmalik.
Görümce suourge alıyor, gelin de aynısından alıyor, balık yemek için başka şehre gidiyorlar ama pazara gidecek paramız yok diye ağlıyorlar.

Dışarıdan enayi gibi görünüyorsunuz. Bizzat yaşadığım için biliyorum. Bu mesajıma kırılabilir siniz ama böyle. Lütfen kendinizi kullandirmayin. Anne baba hakkı bir yere kadar. Bunun sonu yok ve emin olun sonunda sizden kötüsü olmayacak zaten.
Yok alinmam cunki kullanildigimi son seyde anladim bakiyolar nasilsa ben ses cikartmiyorum geliyor gidiyor isimi yapiyor filan ama ikihaftadr mesafe koydum gitmiyorum gitsemde iki saat torunlarini gorsun baska bisey deil gelinle oglu afersiniz agzina eder ama trip bana atilir

Abinizi boşverin zaten. Hiç muhatap olmasanız bile olur. Ama ona sinirlenip anne babanızla kötü olmak makul değil. Belliki abiniz gözlerini boyuyor. Onlarda normal olarak merhamet duyuyorlar. Siz bu duygularınızı, ayrımcılık hissettiğinizi açık açık konuşun. Ağlamayana kimse meme vermez. Dediğim gibi kimi düşkün görüyorlarsa ona özen gösteriyorlar. Düşkünlüğün sebebi kendisi olsa bile. Bu klasik ebeveyn koruma içgüdüsü. Sizin de ailenizin desteğine ihtiyacınız olduğunu açık açık anlatın.
Bosverdim asla yazmam aramam banane birsey deseler bana direk silerim hayatimdan yokluklaei yanimda olmadiklaro icin farkedilmezler.abim hicbirsey yapmiyorki ona merhamet duysunlar.ben annemle babama duskunum gider gelirim ararim hergun.torunlarini rahat severler annemden bi is istemem bisey istemem.ben kimseden destek istemiyorum bana kostek olmasinlar yeter maddi manevi ayrimcilik bende hissediyorim mesafemi koydum ama kirmiyorum tabiki ben asiri merhametliyimdir ama eskisi kadar sık gorusmem aynisinj esimin ailesi yapsa onada tepki koyardim

Yok alinmam cunki kullanildigimi son seyde anladim bakiyolar nasilsa ben ses cikartmiyorum geliyor gidiyor isimi yapiyor filan ama ikihaftadr mesafe koydum gitmiyorum gitsemde iki saat torunlarini gorsun baska bisey deil gelinle oglu afersiniz agzina eder ama trip bana atilir
Çok sinir bozucu ya, kardeşiniz daha sinir bozucu ama onun işlerini halleden birisi var nasılsa neden kendini yorsun ki paşam.

Dediğim gibi elinizi eteginizi çekin, calismayacaksa temizliği o yapsın mesela işlerine o koştursun.
Oyle yaptim zaten cmrtesi gunu ugradim bikacsaat babam kizimla oynasin diye babam utu yapda giyim filan diyor bazen gittigmde ben yapardim utuyu.. annem elini ise surmez.evde sadece yemek yapar.diger islere babam yardim eder ogun ugramisim hemen diyor bnm icin bidahaki geldiginde biara yapar utuyu diye he he dedim icimden

Bu şekilde mesafe olmaz. Kaç gün geçmiş sanki Cumartesi oradaymışsınız. Oğullarına verecek paraları varsa temizlikçi tutmaya da paraları vardır. Sizi babanız da anneniz de kullanıyor. Hiç babam eşit davranıyor demeyin, bilerek ve isteyerek abinize destek oluyor. Size gelince de arada 2 kuruş elinize sıkıştırıyor. Temizlikçiye vereceği para bile çok daha fazla bundan.

Mesafe hatalarını anlayana kadar arayıp sormamak ve telefonlarına çıkmamakla olur. Annem de babam da olsa bana değer vermiyorlarsa ben de vermem.

Bu şekilde mesafe olmaz. Kaç gün geçmiş sanki Cumartesi oradaymışsınız. Oğullarına verecek paraları varsa temizlikçi tutmaya da paraları vardır. Sizi babanız da anneniz de kullanıyor. Hiç babam eşit davranıyor demeyin, bilerek ve isteyerek abinize destek oluyor. Size gelince de arada 2 kuruş elinize sıkıştırıyor. Temizlikçiye vereceği para bile çok daha fazla bundan.

Mesafe hatalarını anlayana kadar arayıp sormamak ve telefonlarına çıkmamakla olur. Annem de babam da olsa bana değer vermiyorlarsa ben de vermem.
Hatalarini anlamazlar cunku ben bildim bileli boyleler.bende de artik hep bi mesafe olucak artik.evet telefonlara filan dedgnz gbi yapiyorum annem kafasima gore goruntulu arar ya belki musait degilim acmiyorum skldm artk

Hatalarini anlamazlar cunku ben bildim bileli boyleler.bende de artik hep bi mesafe olucak artik.evet telefonlara filan dedgnz gbi yapiyorum annem kafasima gore goruntulu arar ya belki musait degilim acmiyorum skldm artk
Siz hiç gerçek mesafe almayı denememişsinizki hep destek olmuşsunuz. Bunu gerçekten hissettirmeniz lazım, sınırları çizmelisiniz yoksa sürekli kullanılan ezilen siz olursunuz.

X