Çift terapisi

Kesinlikle çocuk tüm dinamikleri değiştirdi daha doğrusu var olan problemin su yüzüne çıkmasını sağladı. Evliligimizle ilgili hicbir konuda 3.bir kişiden akil almayı sevmez. Bu evlenmeden önce de böyleydi ortak arkadaş grubumuz vardı birinin sevgilisiyle ilgili bir sey geçse mesela hiç hoşlanmazdı. Ikili ilişkilerde yaşananlar hicbit şekilde dışarı yansitilmamali ona göre. Terapist le konuşmak da ona göre değil hiç ama en azından profesyonel yaklaşan biri diye ciddiye alacağını umuyorum

hic kayinvalideye onu boyle yetistirmis diye kizmayin, cocuktan once de bir 3 yiliniz gecmis ayni evde sizin de payiniz var yani bu durumda.

bir de tam olarak nasil oluyor,
aksam saat 6 ikiniz de kapidan girdiniz eve, siz yemek yapmaya kostururken o TV acip keyfine mi bakiyor?
Yani tam olarak evliligin o ilk yillarinda ne oluyor da kadinlar bu durumu normal goruyorlar ben anlamakta cok zorluk cekiyorum.

Ben islenirken birisi otursa (kim oldugu muhim degil) valla catlarim sinirden, o yuzden cocuklarin eline de bez tutusturmuslugum coktur, bisey yapmasalar da yapiyormus gibi gorunsunler en azindan.

Size de maalesef evliliginizin ilk yillarinizda yapmaniz gerekeni simdi yapmanizi onericem, cift terapisinin isinize yarayacagina ben inanmiyorum.
Ya isleri bolusun, ya da siz bir is yaparken artik elinden ne geliyorsa o da baska isi yapsin. Salata yapmak marifet istemez mesela, hatta roboto koy malzemeleri olsun bitsin, siz yemek yaparken salata yapabilir, evi supurebilir toz alabilir. Yapmiyor mu, ac kalsin, birakin ac kalsin yani, kucuk bebek degil ya bir sekilde coxer.

Çok iyi anlıyorum, yaşamayan bilmez. En yakın arkadaşım da birebir yaşadı bunları. Ğstelik 15 yaşından beri çıktığı, üniversitede dört yıl aynı evde yaşadığı sevgilisiydi. Herkes atıp tutuyor da boş yani... çocuk sahibi olunca uykusuzluk, çalışan kadın, dar zaman... o zamana kadar ihtiyaç duymadığın derecede yardıma muhtaç oluyorsun ve eskiden sehpadan alıp mutfağa götürdüğün bardak sana batar hale geliyor. O zaman doktora mahrem olmaz deyip terapiye ikna edin kolaylıklar dilerim

Ev işi yapmayan veya yapamayan farketmez biriyle evlenmeseniz iyiymiş ama benim bu konulardaki tavsiyem hep aynı.Yardimci kadın alacaksınız,eşiniz bidirdayacak ,kv cik cik ne gerek var ben çocuklarımı kendim büyüttüm diyecek ve siz umursamayacaksiniz,tıpkı onların sizi umursamadiklari gibi.Sizin kiyamadiklariniz size kiyiyor ,paraya acimayin lütfen kendinize aciyin

Evlenmeden önce ben de benzer şeyler söylerdim, hayat müşterek; ne oluyor da bu kadınlar saçını süpürge edecek duruma geliyorlar derdim. Hatta bana iş buyurup erkek kardeşimden hiçbir şey beklemeyen anneme de az cemkirmedim :) evlenene kadar sorun değildi çünkü kısa süreli tatiller haricinde aynı evi paylaşmadık. 3 ay yury dışında beraber apart tarzı bir yerde kaldık work and travel yaptık onu saymıyorum çünkü sadece yemek yapmanız gerekiyordu ve baştan hiç yemek işini beceremedigini söylemişti. Evlenmeden önce de bana elinden geldiğince her konuda yardım.edecegini ama tek istediği bir şey olduğu u o da mutfağa sokmamami çünkü hiç sevmediğini ve çok ssakar olduğunu söylemişti. Zaten ev yemeği de sevmez ama sırf ben yapıyorum diye yer. Bırak yemek yapma vs diyenler olursa umrunda olmaz yani bu durum. Gel-gelelim evlendikten sonra bir iki süpürge acar evi silerdi zamanla onlar da yok oldu işte. Iste çok yoruluyorum bana ilişme ye döndü

Evet aynen. Kendi annem bile tüm bunlar senin işin.evet kocan yardım etse iyiydi ama kaç erkek ediyor sanki. Bunun için huzursuzluk çıkardığına değmez kafasında. Çünkü bu durum dışında eşim hem bana hem çevremize karşı kibar anlayışlı biri. Evin içinde yasanani kimse anlamaz yani. Kvalidemi zaten anlatmaya gerek bile yok. Bir ramazan iftara davetiydik .Ben önce gittim iş çıkışı. Eşim de benden sonra gelecekti. Eşim aradı beni bisey lazım mı gelirken sor anneme dedi. Sordum kvalidem lazım ama o anlamaz şimdi ben bi koşu gider alırım dedi. Kapadiktan sonra ne alacaksin ki dedim iki kilo salatalik lazım cacık yapardık o seçemez dedi zihniyet bu.

size bir ornek vereyim,
esim sebze yemeklerine genelde burnunu kivirirdi,
ben de bir gun 1 kilo fasulyeyei oturttum ayiklattim, o gunden beri ne zaman fasulye yapsam eline sagliklar, zahmet oldular havada ucusuyor.
Esiniz elbette yoruluyordur, ama o sizin ne kadar yoruldugunuzu bilmiyor, bu isleri yapmadan da asla ogrenmeyecek. Bir sekilde bazi isleri ustlenmeli. Terapi size bunu kazandirmaz demek istedigim buydu, isi yaptiktan sonra ancak gercekten de sizi anlayabilecek.

Çift terapisi bu durumda ne işe yaratacak
Orada tamam der eve gelince aynı şeyi yapar.
Verdiğiniz para da boşa gitmiş olur
Herseye yetişemiyorsanız en mantıklısı haftalık birini bulun parasını da beyefendi versin
Ya da verin eline bir bez süpürge iş bölümü yapacağız diye emrivaki yapın.

Onu fasulye ayıklamaya ikna etmek işte tüm mesele bu:) benden de kaynaklanıyor tabii tatlı dil kullanamıyorum artik bu bikkinlikla.

Onu fasulye ayıklamaya ikna etmek işte tüm mesele bu:) benden de kaynaklanıyor tabii tatlı dil kullanamıyorum artik bu bikkinlikla.

ay ne tatli dili,
tatli dilligi mi kalmis, 5 yil diyorsunuz, cocuk var diyorsunuz, calisiyorum diyorsunuz,
bu fasulye ayiklanacak diyeceksiniz,

bu ev temizlenecek diyeceksiniz.

aksama yemek yapilacak (yapamiyorsa ismarlanacak) diyeceksiniz,

kahvem de sekersiz olsun derseniz gelip alninizdan operim.

Azicik kiymetinizi bilin su omrunuzun, bir beyefendi yorulmuyo, eminim yoruluyordur, is hayati kolay degil, ama siz hem calisir hem ev islerini ustlenirken cok simarikca yoruluyorumun arkasina siginmak.

İs yapmayan yapmaz bunu değiştirmek cok zor
En iyisi yardimci tutmak
Benim esimde yardimciya para vermeyi sevmediğinden yardim eder
o para bize kalsin diye

Ne olursa olsun yaptırın, benim eşimde ayni böyle çok tembel. En büyük bahanesi beceremiyorum, hatta birde psikoloji lisans+yüksek lisansı olduğu için işte benim ince motor becerilerim gelişmemiş, kritik dönemi gecmisim şimdiden sonra zor diye bilimsel açıklamalar temellerimendirmeler buluyor. yılmadım yaptırdım. Birlikte yapalım dedim, eline süpürge verdim basında bekledim surayi al, buraya gir. Bazi şeyleri 50 kere söyledim, havluyu as, çamaşırı katla, topla vs gibi. Annem bana küçükken nasıl öğrettiyse aynı metodu izledim. Şimdi maşallah diyim geçen gün baktım kir sepetini boşalttı, asti bana sormadan. Ama bu yaklaşık 2 senemi aldı. Beceremiyorum diyince sakin ise müdahale etmeyin. Becerirsin niye elin ayağın çalışıyor falan diyin, bir süre bu şekilde deneyin. Olmadı baktınız tembellik ruhuna işlemiş, eve yardımcı çağırın

Benim akrabagim kansere yakalandı ve tedavi gördü (şimdi iyi şükür). Esi o süreçte youtube dan yemek yapmayı, evi çekip çevirmeyi öğrendi. Adamin yapabildiklerini ben yapamıyorum. Maşallah. Demek istediğim öğrenmek isteyen öyle bir öğreniyor ki. Adamda istek yok. Terapiye gidebilirsiniz lakin sonuçlar almanız zaman ister (çoğu zamam erkekler işine gelmediği için terapiyi doğru dürüst başlamadan kesiyor).. Onun icin corona geçince yardımcı da alın

yemeği kendinizle çocuğunuza yeticek kadar yapın. giysilerini yıkamayın.
zor şeyler değil bunlar. kendi çöpünü atsa her şey düzelicek zaten çift terapisini kabul etmesine bile gerek yok farkındalığa vardığı an

Eşin gevşek ve tembel bir adam ,tabii bir de bencil.Benim eşim ev işi yapar ama biraz gevşekti ilk zamanlar.Usta getirecek eve ,3 hafta oyalardı beni.Çok kavga ettim,boşanalım seni mi çekeceğim dedim.Şimdi daha iyi,daha hızlı davranıyor.Sana tavsiyem kocanın çamaşırını yıkama,ütüsünü hele hiç yapma.Yemeği kendine kadar yap.Ya da ev geçimini tamamen kocana yükle.Kendi paranı kişisel masraflarına harca.Beyefendi madem ev işi yapamıyor o zaman dışarıda daha çok çalışıp daha çok para kazansın

Çocukla oynamasi ,ilgilenmesi çok güzel.Ordan puan aldi benden.:) Madem bir işin ucundan tutamıyor size maddi anlamda destek olsun,yardımcı alın.Haftada bir alsanız çok rahat edersiniz.utu yapan ,çarşafları değiştiren ,makineye çamaşırları atan...Size yemek işi kalır.Gerci bazı kadınlar var yemek bile yapıyor.ama düzenli ve sık sık gelen yardımcılar bunu yapıyor.

Ama sorun aslinda temizlik degilki. Sorun, esinin mutsuzlugunu, yorgunlugunu göz ardi etmesi. Hicbirseyin sorumlulugunu almamasi.

Tabiki gündelikci gelebilir fakat bu sorunu çozmez. Eşinde sorumlulugudur, partnerin mutlulugu icin caba sarf etmek.

Ve niye iyi ve kolay tarifi, oynamak babaya kalipta, zor tarifi, bakimi anneye kalsin? Ki bu durumda annesi ikisinide yapiyor. Anne cocukla hic oynamiyor degil.

Iste bunlarin hepsi, sirf irrkek diye ona hizmet etmekten geliyor. Bu karakter olayi degil. Adami tek basina bir eve soksan o evi temizlerde, süpürürde. Ha hersey 44lük olmaz, tembelligi devreye girer ama neticede yapar.

Bu adam arkasinin topladigini biliyor, niye birsey yapsin ki? Konu sahibi tartisamiyorum diyor. Iletisim 0 yani. Ciddi derdi var ve paylasamiyor. En büyük sikintida budur.

Temizlikci tutmanin yerine, esine tepki versin. Onun anlamasini saglayacak. Gerekirse grev yaparak, anlatarak, küserek,.. Hangisi etki ederse artik.

Ee bende annemin evinde bir bardak kaldirmazdim. Bende tembelim. O halde annemlerden aldigim egitimden ötürü bende birsey yapmayim! Ne cocuga bakim, ne ev isi yapim. Oh rahat, zaten baska biri hizmetcilik yapilsin diye evlenilmiyormu?

Aa yok pardon, o sadece erkekler icin gecerli dimi?

İş bölümü yapmanızı tavsiye ederim

o zaman hem yapabildiğini görünce güveni gelir
Hem de sizin takibiniz kolay olur ...

ben bazı şeyleri eşime bıraktım sen harika yapıyorsun diyorum o hallediyor...

YüZde yüz haklısınız ama
Bence eşiniz ideal hiç moralinizi bozmayın farklı özelliklerini keşfetmeye çalışın
Ev işi yapan erkek çok az

birde herşeye karışan bir eşiniz olduğunu düşünün soğanı nıye böyle doğradın bunu nıye böyle yaptın ki diyen biri inanın çok daha sıkıcı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…