ÇİFT MAAŞLI OLANLAR?

Cancancan333

Üye
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2022
38
-4
Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
Not: Ev hanımı evli bir arkadaşım alma o alsın diyor sen niye alıyorsun diyor

Her türlü eşitlik arayışındayım ben. Siz yemek yapıyorsanız o bulaşık yıkayacak. Siz çamasırları yıkadıysanız o asacak siz ütülediyseniz o yerleştirecek. Maaşta ortak olupta evde ortak olmamak çok saçma. Madem öyle tüm evi geçindirsin sizin maaşınız size kalsın. Hem işe git işte çalış hem eve gel evde çalış ooldu.

Evde oldukça canı isterse yapıyor her şeye de telkin etmek istemiyorum e hadi ben bunu yaptım sen de şunu yap diye zamanında çok dedim çok kavgalar ettim. Allah var yine yapar ama belli bi düzeni yok yani mesela dün sözde balkonu yıkayacaktı unuttu gitti bu gün de işe gitti. Bilmiyorum haksızlık olduğunu düşünüyorum…

Merhaba. İkimiz de öğretmeniz. Tatillerimiz aynı doğal olarak. Maaşlar yatınca ne kadar borç varsa öderiz. Eşim kalanı bana yollar birikim için. Ama birikimimiz de ortaktır. Onun ayrı benim ayrı birikimim yok. Eski kafayız biz. Altin alırız genelde.

Ev işlerini yemekleri de beraber yapıyoruz. 4 yıl kadar bir hastalık süreci oldu. O süreçte marketten bir ekmek bile alamadı. Ev okul çocuk yemek temizlik dışarıdaki hırdavat işi dahil bendeydi. Benim hamilelik sürecinde de riskli gebeydim. Her şeyi eşim yapıyordu.

Bilmiyorum kişisel ayrı birikimler yapılabilir tabi. Cüzdanlar ayrı da olabilir. Bizimki böyle. Herseyi ortak yapıyoruz. Eşim benim gözüme hiç batmadı. Ben de O'nun.

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık öğretmen 1 buçuk yıllık evli kadınım. Eşimle ikimiz de çalışıyoruz kendisi asker. Benim sorum maaş gider gelir dengesi ve ev işi paylaşımı döngüsü. Şöyle söyleyim eşim nöbet sistemi çalışıyor fakat 1 gün nöbetçiyse 1 ya da 2 gün evde istirahatli oluyor. E haliyle evde yokken zaten ev işine karışmıyor nöbet dönüşleri de ben bekliyorum biraz ev işi yapsın bişey yapsın. Hani parayı yerken ortak sen ben yok da ev işine gelince kadın erkek işi olsun istemiyorum. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar normal zamanda kişisel ihtiyacım için hiç para istemedim kendinden o evde yoksa evin ihtiyaçlarını da ben aldım. Bilmiyorum nasıl anlatsam koyuyor yani bana bu durum hem evin işini temizliğini yemeğini çamaşırını yap hem de eve maddi kazanç getirmek kartlarımız birbimizde yok o benim paramı hiç sormaz Allah var ikimiz de maaşlarımızdan birer miktar birikime ayırırız yani. Ama bi kadın olsak eşimin maaşının her ay ne surumda olduğunu borcunu harcını merak ediyorum açıkçası ben de öyle müsrif biri değilim evin erzağına veririm alırsam da kıyafet alırım beğenip. Bilmiyorum arkadaş ÇALIŞAN KADINLAR NASIL GÖTÜRÜYORSUNUZ BU EVLİLİĞİ?
Hmm benim maaşım eşimden fazla ama hava almaya bile çıksa bir şey lazım mı diye sorar. Ev işleri de şöyle. Yemeği 1 gün ben yaptıysam 2 gün o yapar. Çamaşır bende, bulaşık onda. Ama bunları oturup kararlaştırmadik, doğal akışta öyle gelişti. Bence olay tamamen eşlerin birbirini düşünmesiyle alâkalı. Nasıl hissettiğinizi anlatın eşinize.

Hmm benim maaşım eşimden fazla ama hava almaya bile çıksa bir şey lazım mı diye sorar. Ev işleri de şöyle. Yemeği 1 gün ben yaptıysam 2 gün o yapar. Çamaşır bende, bulaşık onda. Ama bunları oturup kararlaştırmadik, doğal akışta öyle gelişti. Bence olay tamamen eşlerin birbirini düşünmesiyle alâkalı. Nasıl hissettiğinizi anlatın eşinize.
Zamanında çok dedim canım hatta bi ara inatlaştım madem yapmıyorsun benden de sana 5 kuruş yok dedim. Sen yaptığımı beğenmiyorsun yeterli gelmiyor diyor bana manipüle ediyor beni. Sofradan kalktıktan sonra tabağı tezgaha koymaksa yaptığın kalsın dedim

Ev işleri ortak olmalı ama asker, polis, hekim gibi nöbetli mesleklerde. Buna bağlı olarak çok yüklenmemek adına toleranslı olabilir. Ama daha çok evdeyse ortak yardımcı olunmalı.

Para hususunda sen, ben olmaz kese ortaktır. O ev hanımı arkadaşınız boş konuşmuş. Her iki tarafta maaşla neler yapıldığını bildiği sürece sorun yok. Kastım market alışverişi vs. Değil. Eve alınan bir eşya, hizmet veya borç vs.

Ayrıca çalışan bir kadına paran var mı? denmez. Niye desin? Benim eşim görevdeyken sağlıklı mısın? Çocuklar nasıl? Vs. Gibi sorar ama paran var mı? Demez.

Ev işleri konusunda ben de eşimle zıtlaşmıştım burda konu açmıştım hatta eşimle ev işleri konusunda tartışıyoruz diye. Geri adım atmadım ve şu anda düzeldi, bir sorunumuz yok.

Para konusunu biz şöyle yapıyoruz. Harcamalar hep eşimin kartından yapılıyor benim kişisel şeylerim haricinde. Ama ne kadar harcadık ne kadar borcumuz var çok şeffafız, eşime sorduğumda direkt hesaplayıp söyler. Maaş günü ben biraz kendime ayırıp gerisini eşime atarım. Borçları öder kalanıyla da ikimiz adına altın alır. Hesabındaki parada benim de hakkım olduğu için eşimin bana ne kadar parası var ne yapmış ne etmiş söylememesini sorun ederim, bütçemi ayırırım. Ama bu şekilde şeffaf olduğumuz için aramızda sorun olmuyor.

Muvazzaf o halde, tamam en azindan okumus yazmis bir adamdan bahsediyoruz bir nebze de olsa.

Peki aile ici iliskileri nasil? Anne baba arasindaki ekonomik denge ve ev ici yardim konusu ne durumda?
Açıkçası babası gibi davranıyor çok iyi yumuşak huylu Allah var şunu niye yapmadın demedi bi günden bi güne kayınvalidem ev hanımı haliyle her şeye koşturan fedakar anne modunda kayınbabam evin maddi gelir kaynağı ama bahçede mangal balık ızgara salata yapımı vs şeyleri yaptığını da gördüm. Temizlik ve toparlama işlerine karışmıyor gördüğüm kadarıyla

Açıkçası babası gibi davranıyor çok iyi yumuşak huylu Allah var şunu niye yapmadın demedi bi günden bi güne kayınvalidem ev hanımı haliyle her şeye koşturan fedakar anne modunda kayınbabam evin maddi gelir kaynağı ama bahçede mangal balık ızgara salata yapımı vs şeyleri yaptığını da gördüm. Temizlik ve toparlama işlerine karışmıyor gördüğüm kadarıyla
Humm, aslinda gordugunu yapiyor o halde. Tatli dille konusmayi deneyin, cunku burdan bakinca maddi manevi tum yuk sizde gibi... benim de gözüme batardi.

Calisan kadina esi neden paran varmi diye sorsunki? Gelir gideri harcamalri planlamis ve bolmus olmaniz gerekirdi borcu varmi yokmu nasil bilmiyorsunuz hic oturup bunlari konusacak kadar samimi olmadinizmi hala anlayamadim aranizda bir iletisimsizlik var bence
Canım kartı ben de olmadığı için tam göremiyorum soruyorum her ay nereye ödeme yaptın diye anlatıyor göstereyim ister diyor falan ama hep nasıl takip edicem ki

Zamanında çok dedim canım hatta bi ara inatlaştım madem yapmıyorsun benden de sana 5 kuruş yok dedim. Sen yaptığımı beğenmiyorsun yeterli gelmiyor diyor bana manipüle ediyor beni. Sofradan kalktıktan sonra tabağı tezgaha koymaksa yaptığın kalsın dedim
Bazı erkekler işten kaçmak için o işi güzel yapabilecekken yarım yamalak yapıyor. Çünkü siz düşüneceksiniz ki aaa beceremiyor, tamam yapmasın. Öyle bir şey yok. Kadınlar ev işi yapmayı anasının karnında öğrenmedi. Yaptığı işleri beğeniyor gibi davranın. Kötü de yapsa gözünün önünde o işi düzeltmeyin. Böyle böyle alışacak, alışmazsa da çekilmez.
Para paylaşımı ve birikim konusunda ise dediğim gibi onun akıl etmesi lazım.

Merhaba Allah bol bereket versin evinizde huzur eksik olmasın öncelikle ,

Bende evliyim şuan çalışmıyorum ama işe girebilmek için bi kaç mülakatlara ve sımavlara hazırlanıyorum. İş değişikliği olucak benim için.

Eşim hem vardıyalı çalışıyor hemde ek işi var.

Benim çalıştım dönem veya çalışmadığım dönem dahil. Bizim kesemiz hep birdi hala da kesemiz bir. Sen aldın ben almadım sen al ben almıyorum diye bir şey yok. Yeri geliyor sen eşim evden çıkmadan koyar köşeye yeri geliyor bütün faturaları kiraları ödemekten üstünde kalmıyordu ben veriyordum kaç saat yok insan kendine bi yemek bişey alır sonuçta çalışan insan araba da su yakmıyor mecburen mazot alınacak vs. Erkeğin ihtiyaçları da genellikle Zaten araba varsa mazot berber yemek.

Kadınlara göre ihtiyaçları daha az gibi.

Ev işlerine gelirsek eşim nekadar yorgun olursa olsun bazen mutfağa girip yemek bile yapıp ikimize getirir ama o hergün değil tabi. Arada temizliği beraber yaparız.

Eşiniz baya salmış durumda bunları anlatmamın sebebi sadece bir kadına yüklemek değil herşeyi beraber yapmak işi bölüşmek önemli. Eğer siz yok benim eşim asla elini sürmez derseniz hergün bir iş yapsanız gerçekten iş kalmıyor ben yetişemediğim zaman hergün bir iş yapıyorum hepsini bir anda yapmıyorum mesela hergün dip köşe girilmiyor bazen.

Bence oturup konuşun neler yapabilirsiniz eşiniz nekadarını yapabilir bazen eşim diyor mesela sen diğer işleri yap ben kendi dolabımı çamaşırlarımı ayarlarım 😅 yani bilmiyorum bazen komik de geliyor bana ama yapması da hoş en azından bi iş bi iştir

Eşiniz daha önce tek yaşadı mı ya da aile evinde ev işi yaptı mı?
. Ayrıca 2 haftalık Adana’ya göreve gitmişti zaten evde yoktu bu süre zarfında hiç param var mı yok mu ne yedim ne içtim sormadı arkadaşlar
Ayrıca burada ayıp etmiş ama belki çalıştığınız için paranız vardır diye düşünmüştür bilemedim. Bence ciddi bir şekilde bu konuyu konuşun sinirlenmeden. Artniyet yoksa keselerin ortak olmasından yanayım. Ailemde de böyleydi. Senin paran benim param olunca biz olmaz bana göre.
Evlenmeden önce ev işleri hakkında konuştunuz mu? yaparım/yapmam dedi mi?

X