ÇEYİZLERİMİ KARDEŞİME VERMEK İSTEMİYORUM.

İyide evlenceği garanti değilki..
Ya da kardeş ilişkileri ile ilgilidir.
Benim kardeşimde mesela tutumlu değil, birikimi ben yaparım alır koyarım kenara.
Dalga geçer benimle hayata bikere gelcen der falan.
Ama en sonunda dediğime gelir ,destek ister ,bende veririm yani.kendimi zora sokmayacak kadar.illaki kardeş için vazgeçebileceği birşeyleri vardır gibi düşündüm...

Herkesin kendi tercihi ama ben olsam verirdim. Tabak çanak kardeşimden kıymetli değil ya bir daha alınır. Siz evleneceğiniz zaman da kardeşiniz destek olur size
Malesef kimse kimseye destek olmuyor hele evlendikten sonra. Kardeş için tabi ki fedakarlık yapılır ama herkesin bütçesine göre değişir. Tabak çanak dediğiniz şeyleri heçen sene 40 bine aldı yakın arkadaşım. Şimdi kim bilir kaç para? Yani az bi şey değil, kardeşime çok hediye aldım ama bunlar makul şeylerdi. Yani bence makul değil. Ama tabi durumu çok iyi olur o zaman gözü görmez insanın.

e anlamışsınız işe ilişki şeklimizi...

Çeyiz dediğimiz şey sadece evlenince kullanılacak yeni eşyalar mi ? Dilerim güzel mutlu bir evlilik yaparsınız, olmazsa da kendi evinizin eşyaları olur. Kimseye vermek zorunda değilsiniz. Kardeşiniz alsın bı zahmet. Onları tek tek toplamak, almak kolay iş değil.

Bu msj kızgın ifadesi bırakanlar neye kızdı çok merak ediyorum.

arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim... sorun çözülürse sizi burdan yine bilgilendireceğim.
ama şunları bende biliyorum
1.si abla kardeşine fedakarlık yapabilir ama her aile ilişkileri sizlerinki gibi iyi olmayabilir.
2.si sizin maddi durumunuz iyidir istediğinizi feda edebilirsiniz
3. aldığınız şeyler gözünüzden düşmüş olabilir dağıtmaya hazırsınızdır.
4. annenizi çok seviyorsunzdur herşeyi feda edersiniz
5. ailenizden hiç darbe yememişsinizdir
6. tr şarlarında kiraları bilmeyebilirsiniz mmaşınız çok iyi olabilir
7. küçük yerlerde hiç yaşamamış olabilirsiniz ne gibi durumlarla karşılaşılır bilemeyebilirsiniz...
felan filan bunları böyle uzatabilirim. YANİ DEMEM O Kİ SINANMADIĞINIZ DERTLER İÇİN SUÇ SENDE VS GİBİ KONUŞMAYIN. BEMDE DÜZELTMEK İSTAERİM AİLE İLİŞKİLERİMİ. BENDE YÜKSEK MAAŞLI BİR İŞ VEYA ATANIP KENDİ EVİME ÇIKMAYI BENDE BİLİRİM. neyseee beni anlayan %90 kişiye saygılarımı sunuyorum diğerleride saolsun ama bu ülkede yaşamadıkları durumu yerinde oldukları belli...
ha biride demişkii '' kardeşin nasıl yaptııı??? memur oldu''. torpilsiz oldu evet emeği ile oldu fakat çoğumuzun bildiği gibi torpilsiz bu ülkede tırnak bile kesemezsiniz!

çoğunluğa teşekkürler sevgiler...

istemiyorsan vermek zorunda değilsin tabiki bu ne saçmalık ya. herkes kendi bütçesine göre evini düzsün herkes çeyizle evlenecek diye bir kural yok ki

Herkesin aile ilişkileri farklı olduğu için bir şey diyemiyorum. Ama eğer kardeşim benden böyle bir talepte bulunsa değil 40 bin 400 bin olsa bile verirdim. Ama bilirim ki tam tersi durum olsa ben ondan talep etsem o da bana verir. Benim çeyizde falan pek hevesim olmadığı için de ben olsam verirdim dedim

Mesela annem çeyizlik tupper almış. Kardeşimin ve benim çeyizim için yarı yarıya bölüştük. Bir de kardeşim erkek
Anneniz almış onunki senelerce asgari ücretle kendinden kısarak geleceği için aldıklarını sağa sola hediye vermesi hepsini ondan kaç kat yüksek maaşlı kardeşi için ondan habersiz alması
Ben de kabul etmem

Annem de benim paramla aldı aslında. Belirttiğim gibi bu konu çok spesifik bir konu. Ben havlunun falan sağa sola dağıtılmasını dert etmezdim. Kardeşim mutlu olacaksa dağıtılsın. Çünkü benim de içime böylesi sinerdi.

millet bana ne dermiş kınarmış nasıl ablaymışım kışkannçmışım. gören beni adam sanırmış. o nişanlanmış ben istemezmişim....................
"Asıl millet sana diyecek, iki koca kızı var bir havlu kenara çeyiz yapmamış , şu anneye bak diye. Sen o nei derdine yan" desene annene.
Aldığın ürünlerin büyük mu küçük mü bilmiyorum ama annen tek tek çalmasin, ufak ufak, sen farketmeden. O yüzden evden bir arkadaşının bazasinin altına gonderemiyorsan koliye koy her şeyi, koliyi bir güzel koli bandıyla boydan boya bantla. Sonra da hediye paketi yap. Ama para bandı kullanma,acamasin. Onu da boydan boya koli bandıyla bantla hatta baza altında duruyorsa kolileri de birbirine bantla yanyana koyup.
Daha da b.k alır.

Sonsuza kadar haklısınız.
Çeyiz eşyaları erken alındığında kâr. Her şeye her gün zam geliyor.
Siz normal işçisiniz o memursa gayet iyi maaş alıyordur, alsın o zaman sizinkilerden nemalanacağına.
Ben de ablamdan önce sözlendim evlendim. Ben 21 ablam 33 yaşındaydı. Çeyizi de hazırdı. Asssslaaaaaa bir şey almadım çeyizinden.
Kendi emek etmiş almış, bir zahmet kardeşinizde alıversin yani.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…