Çeyiz ürünleri - Merak edilenler - Sormak İstedikleriniz

Rica ederim.

Aklınıza gelen her soruyu sorabilirsiniz.
4 senelik evlilik ve ev değiştirme durumlarından sonra, ilk zamanlardaki çeyiz merakına bir hayli tecrübe de eklendi tabii ki.
Ayrıca bu tarz konuları araştırmayı, fikir vermeyi seviyorum.

Sizin evliliğiniz ne zaman?

Daha ortada aday bile yok nasip kısmet diyelim :)

Daha ortada aday bile yok nasip kısmet diyelim :)

Anladım, hayırlısı olsun inşallah.
Ben 3 sene sonunda (nişanlılık dahil) eşimle evlendim.
Nişanlılık süreci çeyiz araştırma açısından benim için faydalı oldu.
Bir de çalıştığım için, herşeyi kendim aldım, kendim seçtim.
İyi kötü herşeyimi yaptım.

O yüzden size tavsiyem kaba ürünleri aradan çıkartmanız.
Porselen, tencereler, tekstil ürünleri, ütü masası vs. gibi.
İnanın ilerisi için kolaylık oluyor, masraf anlamında da yayılmış bir zamana olunca, sizi de dara sokmuyor.
Tek derdiniz yapmak istediğiniz detayların masrafı oluyor.

Hakkınızda hayırlısı olsun derim.
Rabbim hayırlısını nasib etsin inşallah...

Ben de sizin gibi düşüyorum yavaştan başladım bakalım bir şeyler almaya. Teşekkür ederim Hakkı'mızda hayırlısı olur inşallah :)

Ben de sizin gibi düşüyorum yavaştan başladım bakalım bir şeyler almaya. Teşekkür ederim Hakkı'mızda hayırlısı olur inşallah :)

Rica ederim.
En doğrusu bu zaten.
Yavaş yavaş tutarlı alışverişleri yapmak ve tamamlamak...
Hayırlı olsun..

Gerekli ve gereksiz olan şeylerden bahsetmek istedim. Hem konu güncellensin, hem de taze fikirlerimi sizler ile paylaşayım dedim.

İşte mutfağınızın temel ihtiyaçları:

• 6 Kişilik Günlük Yemek Takımı (2 takım) - 2 takim olması avantajlı olacaktır. Zira gerçekten bazen çok tabak kirliliği olabiliyor bazı yemeklerde. Mesela ben yemekte çorbaları çorba kasesinde, yemeği yemek tabağında, zeytinyağlı varsa da onu da ayrı temiz bir tabakta vermeyi severim. Haliyle bulaşık 2 katına çıkıyor. Eşim her yemeğin aynı tabakta yenilerek tadlarının karışmasını sevmez. Hiç bir zaman "ay makinam da bugün dolmadı tüh" demedim bu sayede...
  • 12 Kişilik Misafir Yemek Takımı - bu kesinlikle olmazsa olmaz birşey tabii ki. Ben benim evlendiğim döneme göre bir yemek takımı aldım. O ara kare bone-china yemek takımları modaydı, fakat şimdi anlıyorum ki yuvarlak takımlar daha kullanışlı oluyor. 4 sene oldu evleneli ama takımlarım maşallah sağlam... İlerde bir sıkıntı olursa, değiştirmem gerekirse kesinlikle yuvarlak hatlarda takımlardan seçim yaparım... Ben ilave olarak bir de tabak takımım ile uyumlu 12 kişilik bardak takımı almıştım. Çok lazım mı? Bence gereksiz. Fakat vitrinde güzel duruyor...
  • 6 Kişilik Günlük Çatal-Bıçak Seti (2 set) - 2 set olmasında fayda var, aynı bahsettiğim gibi yukardaki nedenlerden. Bazen 12 kişilik misafir takımının yetmediği durumlar oluyor, özellikle kalabalık bir meclis ağırladığınızda. İllaki gerekiyor. Ben de 3 takım var, bu da fazla tabii ki. Hangi akla hizmet bu kadar almışım o da ayrı bir konu...
  • 12 Kişilik Misafir Çatal-Bıçak Seti - Ben tercihimi modelini beğendiğim için Hisar'dan yana yaptım. Bu tamamen zevk ve kullanım ve bütçe meselesi. Ama olmazsa olmaz bir mesele denilemez. Eğer siz günlük kullandığınız takımınızı kaliteli alırsanız, pekala misafir takımı olarak bu takımı da kullanabilirsiniz. İlla ayrı bir takım bulundurmanıza gerek yok. Çelik takımlar çok uzun yıllar (iyi markalar için konuşuyorum) eskimeyeceğinden dolayı ayrı ayrı takım bulundurmanın da mantığı yok. 12 kişilik iyi bir markaya ait takım işinizi görür, eğer kısıtlı bir bütçeye sahipseniz tabii ki.
  • Teflon ya da Seramik Tencere Seti
  • Çelik Tencere Seti
  • Sahan Seti
  • Çaydanlık
  • Cezve seti
  • Yukarıda sıralamış olduklarımı beraber değerlendirmek istedim. Zira genelde çeyiz alışverişi yapılırken setler tercih ediliyor. Genel olarak setlerin içerisinde yukarıdaki sayılanlar + düdüklü tencere de oluyor. Ama düdüklü tencereyi ayrıca ele alacağım.... Setler için diyeceğim önemli noktalardan bir tanesi: Örneğin bir X markasının tencere seti güzel olabilir ama aynı markanın seramik tenceresinden memnun kalmayabilirsiniz. Onun için Set olarak almanızı tavsiye etmem. Belki hepsini bir araya getirip uygun bir fiyat listesi çıkıyormuş gibi gösterilse de karlı bir alışveriş olduğunu düşünmüyorum. Tencere setinizi alırken bakmanız gereken en önemli püf nokta kulpların tutuluş şekline bakınız. Şekil elbette önemli ama tutacak kısımlarının el ile kavranabilecek şekilde uygun olmasına ve tencerenin ağırlığına bakmanız gerekir. Tencere içerisinde yemeklerle tutumu düşünüp ona göre karar vermelisiniz. Hantal bir ağırlık tencerenizin kaliteli olduğu anlamına gelmez. Çok ince / hafif yapılı tencereler / tavalar da kaliteli olmadıklarının bir göstergesidir.
  • Sahan seti hiç kullanmadığım için tavsiye edeceğim birşey değil açıkçası. Ama bunun yerine ufak ebatlı 3'lü tencere setlerini tavsiye edebilirim. Hem kullanımı açısından çok amaçlı oluyorlar hem de birşeyleri az miktarda ısıtmaya da yardımcılar.

• Teflon Tava Seti - adını aldığı markadan almanızı tavsiye ederim. Bir çoklarını denedim, döküm kesinlikle dayanıklı ve kullanışlı bir ürün, fakat Teflon'un yeri her zaman ayrıdır. Kaliteli ürün almanız demek uzun süreli kullanım demek...
  • Düdüklü Tencere - Bence bir evin olmazsa olmazı. Pratiklik anlamında çok kullanışlılar. Düdüklü tencere satın alırken dikkat etmeniz gerekenler ise; satın almayı düşündüğünüz tencerenin üzerinde (alüminyum düdüklü tencere, paslanmaz çelik düdüklü tencere, elektronik sistemli düdüklü tencere…) mutlaka CE belgesi olup olmadığını kontrol edin ve CE belgesi olmayan düdüklü tencereleri almayın.
  • Çaydanlık - Artık ne kadar gerekli bilemiyorum. Ben hem kettle görevi gören hem de çaydanlık görevi gören elektronik çaydanlıklardan tavsiye ediyorum. Zira 2 tane çaydanlığım var, ikisi de dolap bekçisi olarak duruyor şu an mutfağımda. Yine de yedekte bulunacak bir adet bulundurmakta fayda olabilir.
  • Cezve seti - Kesinlikle kullanışlı buluyorum. Her ne kadar elektronik eşyalar hayatımızı doldursa da, cezve illaki evde ihtiyaçtır. O yüzden dayanıklı ürün almanızda fayda var.
  • 12 Kişilik Misafir Su Bardağı seti - Aldığınız tabak takımınız ile uyumlu birşey alırsanız, sunumda görsel güzellik sağlayacaktır.
  • Günlük Su Bardağı & Günlük Çay Bardağı - sade ve kullanışlı ürünler seçmenizde fayda var. Çok abartmadan alın derim, mesela 6 kişilik yeterli olacaktır. İhtiyaç halinde veya sıkıldığınızda yenilerini alabilesiniz. Benim gibi 4 sene boyunca mutfağına bir çöp almadan geçmesin zamanınız...
  • Kahve Fincanı
  • Tepsi Takımı
  • Bıçak Seti - Mutfağınızda uzun süreli ve her zaman elinizin altında kullanacağınız bıçakları satın alırken muhakkak denemelisiniz. Çünkü hemen hemen her bıçağın görünüşü aynı gibi gözükse de sırt kalınlığı, ağırlığı ve uzunluğu farklıdır. Bu nedenle kullanırken elinizle rahatlıkla kavrayabileceğiniz bıçakları tercih edin. Zorunlu olmadıkça set halinde satılan bıçakları almayın. Onun yerine gerçekten işinize yarayacak iki çeşit bıçak çok daha iyi olacaktır. Çünkü setin içinden çıkan çoğu bıçak nadiren kullanılır. profesyönel aşçı olmadığımız için hiç birimiz, bu amaçla üretilen bıçak setlerini kullanmakta zorluk çekebilirsiniz. Tercih edeceğiniz bıçağın paslanmaz çelikten yapılmış olmasına dikkat edin. Bu bıçaklar zamanla oksitlenerek yiyeceklerin tadını bozmaz.
  • Tahta Kaşık-Spaula - Tencerelerini çizmek istemezsin. O kadar para veriyorsun. Yepyeni aldığın bir ürünü uzun süre güzel ve temiz şekilde kullanmak istersin. O yüzden tahta kaşık ve spatulalar senin işini görecek. Hem şık hem sağlıklı ürünler.Tavsiyem tahta ürünleri bulaşık makinasına atmaman yönünde olacak çabuk bozuluyorlar şişiyorlar ve deterjanı emiyorlar bunu unutma elde yıka. Elde yıkamaya üşeniyorsan tahta olanlar yerine teflonlara uygun üretilen modellerinden al.
  • Kek Kalıbı - Ben hemen bütün çeşit kek kalıplarını kullandım. En beğendiğim kalıplar, teflon ve seramik olanlardı. Özellikle seramikler kolay kolay yapışmıyor. Kekler için bizi yormayacak en pratik ürün ise düz ve geniş tepsilerdir. Fırın tepsileri kek için idealdir fakat illede şekilli, dilimli olsun derseniz kek kalıbı gerekiyor.
    Silikon kalıpların iyi kalite olanlarını alırsanız yapışmaz, gayet iyi sonuç verir fakat temizliğinde en zorlandığım ve hoşlanmadığım kalıplar silikon olanlardır. Özellikle dış kısımları toz toplamaya çok müsait oluyor.
  • Baharat Takımı - Ben tezgah üstü baharat takımlarını daha kullanışlı buluyorum. Mutfaktaki yardımcı ürünlerden biridir, yemeklerinize lezzet veren baharatları saklamanın yanı sıra mutfakta hoş bir görüntü oluşmasını da sağlarlar. Baharat takımları pratik bir şekilde kullanılabilir, yani ergonomik olmalıdır. Bunun yanısıra baharat takımı içerisinde yer alan baharatı iyi saklamalı ve kullanma sırasında deliklerinin tıkanması ya da baharatın akması gibi sorunlar yaşanmamalıdır. Genellikle tezgah üstü veya mutfak dolabı içinde bulunan bu baharat takımlarının kendine özel standları olan modelleri de var, dediğim gibi benim tercihim genelde tezgah üstü olanlar. Dilediğiniz tür ve tasarımda baharat takımı bulmanız artık mümkün ancak bu tasarımlar detaylandıkça ve kullanılan malzemeler değiştikçe fiyatları da değişmektedir.
  • Tuzluk-Biberlik - Tuzluk Biberlik Alırken dikkat etmemiz gereken önemli konulardan birisi,tuzluk biberliklerin plastik olmamasıdır.Baharatlar içerisinde uzun süre kalacağı için plastik kansorejen olabilir.Tuzluk biberliğinizin iç kısımları çelik olmalı,alttan dolduruluyorsa muhakkak eve gidince hemen deneme yapın,çünkü genelde alttan doldurulan modeller,akıtma yapar.Paslanmaz olması ve garantili olmasınada muhakkak dikkat edilmelidir. Ben genelde cam olan ürünleri tercih ediyorum. Başlıkları çelik gövdesi cam ürünler. Alttan doldurulan ürünleri tercih etmiyorum, tıpalar genelde sağlam olmuyor ve akıtma yapıyor.
Şunu unutmayalım, her zaman pahalı ürünler en iyisi değildir. Bazen çok pahalıya aldığınız bir üründen hiç memnun kalmazken, ucuza aldığınız bir ürünü yıllarca kullanabilirsiniz.

Bornoz takımı için minyon bir insanım.takım olanlar bize uymuyor ayrı ayrı takımlardan tamamlamayı düşünüyorum da

Bornoz takımı için minyon bir insanım.takım olanlar bize uymuyor ayrı ayrı takımlardan tamamlamayı düşünüyorum da

Zaten bornoz takımlarında ben takım tavsiye etmiyorum.
Daha önce de bu konuda bir paylaşımda bulunmuştum.
Onun yerine eşiniz için ayrı bir bornoz takımı (erkek için bornoz + terlik + baş havlusu (+ / - olabilir) ) alınabilir.
Kendiniz için de ayrı şekilde bayan bornozu alabilirsiniz. (Bornoz + Terlik + baş havlusu)

Kendi takımınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.
2 vücut 2 baş havlusu da aldınız mı bornozlar ile uyumlu olacak şekilde, kimse anlamaz takım mı aldınız siz mi takım yarattınız...

lütfen bana bir akıl verin kafam çok karıştı..
bugün hisar ve aryıldız satan bir mağazaya gittim niyetim hisarda begendiğim bir model bulursam çatal bıçak takımı almaktı misafirlik için..
ancak kadın hisarı öyle bir kötüledi ki , son 2-3 yıldır hiç bir şeye bakmıyor ürün tedarik etmiyor değişim doğru düzgün yapmıyor..şuan sektörde aryıldız bir numara hisar yerine aryıldız al dedi..
bir de günlük için narin metal önerdi çok güzel senelerdir ben de kullanıyorum hiç bir şey olmadı dedi..
aryıldız , hisar , jumbo arasında misafirlik için ; korkmaz, narin metal, inter çelik ve nehir markaları arasında da günlük için düşünerekten kalmış durumdayım..

merhaba, daha once yorum yazdımmı bu konuya inanki hatırlamıyorum ama simdi tekrar bi cevap bekleyince yazayım dedım :)
konustugun kadın bence baya mantıklı konusmus, yani tencerelerde hisar yerine kesin aryıldız tercih ederdim ben. hisarda komple çelik olan yani saplarıda çelik olan set sayısı çok sınırlı. kulpları plastik olanlarıda hiç bi markada tercih edeceğimi sanmam.. Çatal bıçak konusunda ikiside iyi ama hisarın yanılmıyosam optima serisiydi , yan sanayi ve bariz kalite farkı var. Jumbo desen çok güzel ama çok çok pahalı geliyo bana. Sanırım ben aryıldız alırdım.
günlük takımlarda da korkmaz narin metal olarak secenekleri indirebilirim :)

Teşekkür ederim fikirleriniz için. Kafa karışıklığım hala devam ediyordu bir türlü karar veremiyorum sonuçta Çelik iyiyse ömürlüktür o yüzden iyi bir şey olsun istiyorum tekrar bir mağazaları gezmem gerek sanırım aryıldızı daha dikkatle inceleyeyim bir :)

Merhaba
Böyle bir konunun olmasına sevindim en azından fırsat buldukça konuyu baştan okur, farklı fikirler edinirim diye düşünüyorum
Konu sahibi arkadaşım senin ev yenilemeyle ilgili bir konun vardı sanırım, onu da okumuştum epey oldu tabii birkaç ay :)
Ben 29 yaşındayım henüz evli değilim, adayım bile yok ama çalışıyorum ve ev eşyası konusunda da meraklıyımdır, iş dolayısıyla ailemden ayrı yaşıyorum o yüzden evime aldığım her parça eşya benim için kıymetlidir
Genel olarak şu an kullandıklarımı evlenince de kullanırım diyorum ama tabii çeyiz farklı :)
Ben etrafımdaki insanları gözlemliyorum, sanki çeyiz diye çok gereksiz şeyler alınıyor gibi geliyor bana
Bense aylık bütçemi sarsmayacak taksitlerle yavaş yavaş almayı düşünüyorum
Bir de indirimleri takip ederim, toplu çeyiz seti düşünmüyorum kafamda belli markalar var
Mesela çatal kaşık bıçak takımı olarak Nehir düşünüyorum
Yemek takımı her markanın güzel modelleri var ama en çok Kütahya Porselen Aliza Bone serisini beğeniyorum.
Tencere içinse toplu çeyiz seti almayacağım, sadece 4lü çelik set yeter diyorum, evimde annemin verip kullandığım eşyaları göz önünde bulundurarak
Kahvaltı setine merakım var ama çok parçalı ve pahalı bir şey düşünmüyorum Karaca'nın dönem dönem çok güzel indirimleri oluyor
Aklıma geldikçe yazarım ben de
Maksadım paylaşmak, karşılıklı fikir alışverişi

Merhabalar,

Öncelikle umarım çok geç yanıt vermedim.

Anlaşılan o ki kadının Aryıldız'dan aldığı komisyon Hisar'dan aldığı komisyondan çok daha fazla.
Konu başına geri dönerseniz, kalite bazında çelik markalarını sıralamıştım.
Önce Jumbo - Hisar kalitesi öndedir her zaman.
Daha sonra diğer markalar gelir.

Narin hiç kullanmadım fakat Nehir kullandım, onun da çeliği gayet kaliteli.
Çelik ürünlerde özellikle çatal bıçak alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta garanti kapsamı olmalı.
Jumbo ve Hisar piyasada lider ve önü geçilemeyen markalardır.
Yılların vermiş olduğu tecrübeleri ve güvenleri zaten tartışılamaz. Fakat fiyatları da ona göre.
Bunu da akılda bulundurmak gerekir.

Ben hem günlük hem de misafir takımımı Hisar'dan aldım.
Gayet memnunum. Hiç bir problem yaşamadım (4 senelik evliyim).

Eğer daha uygun birşeyler ararsanız (ki bence çelikte fiyat anlamında çok oynamıyor birbirinden) diğer markalara da bakabilirsiniz. Belki zevk ve model açısından da farklı ürünler bulabilirsiniz.
Mesela ben Jumbo'yu marka olarak çok iyi bulmama rağmen, modellerini beğenmiyorum.
Tencere ve çatal-kaşık-bıçak modelleri bana hitap eden tarzlarda değil, bu bağlamda Hisar daha estetik geliyor.
Fakat herkesin bakış açısı ve zevk tercihleri farklı olduğu için, bana estetik gelmeyen bir başkasına dünya güzeli gelebilir. O yüzden tercih sizin.

Marka olarak Karaca'da son yıllarda gayet kendini kanıtladı bence.
Fakat yine de temkinli davranmakta, doğru ürünü seçmeye gayret göstermekte fayda var.
Çünkü her ürünü "kaliteli" diyemeyiz. Ürün kalitesini bir defa elinize alıp bakarak.
Ölçüp biçerek, gerekirse mıknatıs taşıyarak yanınızda bunu anlayabilirsiniz.
Çünkü çeliğe mıknatıs yapışmaz.

Bir de ürünlerin nerede üretildiği önemli.
Bazı çinde üretilen ürünler kaliteden ödün vermezken bazı ürünlerde tam tersine kalite anlamında çok düşük olabiliyor.

Kısaca, gönül rahatlığı ile Jumbo - Hisar - Karaca - Nehir ürünlerini seçebilirsiniz (kalitesine dikkat edin yine).
Çok bilindik olmayan markalardan da uzak durun.

Eğer bütçeniz el veriyorsa alman ve isveç ürünlerini de seçebilirsiniz.

Merhabalar,

Evet, 4 senelik evliyim.
Yakın zamanda yeni bir eve taşındım.
Taşınma ile birlikte neredeyse eşimin tabiri ile "yeniden ev düzdük"
Tabii mutfak anlamında çok fazla eşya almama gerek kalmadı, aklıma şaşıyorum, o kadar çok mutfak eşyası almışım ki, zaten yenilerine uzun süre ihtiyaç duymayacağa benziyorum.
Arada yeni aldığım tekstil ürünleri ve bilimum diğer şeylerden konusu geldikçe paylaşmaya çalışıyorum.
Maksat dediğiniz gibi, paylaşım ve karşılıklı fikir alışverişi olsun.

Çeyiz seti konusunda haklısınız.
Gereksiz kalabalık. Çeyiz setlerinde (tencerelerden bahsediyorum) öyle devasa tencereler oluyor ki, gerek yok.
Çok nadir kullanılıyor. Dediğiniz gibi 4'lü bir tencere seti ilk etapta işinizi görecektir.
Zaten sizin hali hazırda kullandığınız ürünler vardır, onları da hesaba katarak hareket etmeniz en mantıklısı.
Aksi halde gereksiz şeyler ile mutfak dolup taşıyor. (Tecrübe ile sabit.. )

Ben de kendi çeyizini kendi araştırıp düzenlerdenim.
Kendi bütçeme göre hareket ederek zamanla aldım herşeyimi.
Hem istediğim gibi oldu herşey, hem de sindire sindire alışveriş yapmış oldum.
Kendimce yaptığım en büyük yanlışlardan bir tanesi zaten kahvaltı takımı almak.
Eğer siz de "gereksiz masraf" diye düşünüyorsanız, doğru düşünüyorsunuz.
Dediğim gibi aldığıma pişmanım.
Ha kullanmıyor muyum, evet kullanıyorum.
Fakat kırılsalar da kurtulsam da demiyor değilim yani...

Dediğiniz gibi, çeyiz adı altında alınan bir sürü gereksiz ıvır zıvır oluyor malesef.
Her daim ihtiyaca yönelik davranmakta fayda var.
Fakat evlenmemiş, ailesi ile yaşayan kadınlar genelde bu anlamda tecrübesiz.
Ancak kullanımla tecrübe ediniliyor bu anlamda, o yüzden biraz etrafa ve annelere kulak vermekte fayda var.
Yoksa gereksiz eşyalar bir kenarda kalıyor malesef.

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

Tencereler ve tabaklar ile alakalı olarak çok soru geliyor sizlerden.
O yüzden yeniden bir hatırlatma olması açısından yazmış olduğum önceki yazılarımı aşağıdaki şekilde alıntıladım.
Bir bu yazılarıma göz atmanızda fayda var.

Tabaklar konusunda ayrıca birşeyler yazıyor olacağım sizlere.

Sorularınıza açığım, elimden geldiğince yardımcı olacağım...

Ben de zaman ayırıp uzun uzun yazdığınız için teşekkür ederim ilk birkaç sayfayı okudum
Ben de Noble Life ürünlerini severim :))) Okuduğum kadarıyla benim kafamdakilerle sizin yazdıklarınız birbirini tutuyor
Kahvaltı takımı konusunda ise, almayı en çok istediğim şeylerden biri ama öyle en pahalısı en lüksü olsun derdim yok hatta Keramika'nın iki kişilik güzel takımları var üstelik 50 TL gibi bir fiyata, sırf hevesimi gidermek için öyle bir şey de alabilirim diye düşünüyorum
Zaten yazdıklarınızdan okuduğum kadarıyla, yemek takımının pasta ve servis tabaklarıyla da kahvaltı sofrası kurabiliriz bu bana mantıklı geldi
Bana kalsa ben tüm bütçemi mutfağa harcarım çünkü severim mutfak eşyasını :) ama tabii önemli olan kullanışlı olması yoksa eşyanın kölesi oluyoruz maalesef

Diğer yorumları, sayfaları okudukça ve araştırma yaptıkça yazarım
Benim de çok defa ailemleyken "ev düzme" şansım olduğu için az buçuk biliyorum :) 3 senedir yalnızım ben de geçen sene evimi değiştirdim, taşınma telaşını bilirim zordur

Yemek takımları da en çok sorulan sorularınız arasında.
Yemek takımı seçerken bulunduğunuz dönemin trendlerine ayak uydurabilir, seçiminizi zamansız klasiklerden yana yapabilir ya da tamamen kendi zevkinize göre bir tercih yapabilirsiniz. Bu kişisel bir tercihtir.

Yemek takımları genellikle misafirler için ve kendiniz için olmak üzere iki çeşit şekilde alınır. Çeyiz hazırlığı konusunda rahat etmeniz için hazırlanan yemek takımları içerisinde tüm gerekli olan servis ihtiyaçları vardır (bana göre eksikleri ile beraber). Zaten bu tarz büyük yemek takımları misafir için kullanılır. Yemek takımı dendiğinde akla ilk gelen porselen takımlardır. Çünkü porselen yemek takımları hem çok kaliteli hem de görünüm açısından son derece şıktır.

12 kişilik 84 parça yemek takımları çeyiz hazırlığı için en ideal takımlar arasında yer alır. Bu tür takımlar içerisinde servis tabağı, çorba kasesi, pasta tabağı, kayık tabak, çukur tabak, sosluk, tuzluk, biberlik ve fincan barındırır. Hayalinizdeki yemek takımını alırken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası da vardır. Bunlardan ilki alacağınız yemek takımının mutlaka garantisinin olup olmadığına dikkat etmektir. Çünkü tıpkı elektronik eşyalar gibi büyük yemek takımlarının da garantisi bulunmaktadır. Takımınızdan bir parçanın kırılması halinde takımı tekrar tamamlamak açısından önemlidir.

Yemek takımı seçimi yaparken dönemin modasına çok fazla takılmamanızda fayda var. Eğer sık sık yeni yemek takımları alabilecek durumda değilseniz, büyük yemek takımını modası geçmeyen klasik modellerden seçmeniz çok daha mantıklı bir hareket olur. Kırık beyaz ya da beyaz, minimal tasarımlı yemek takımları seneler geçmiş olsa bile şıklığını korur. Ayrıca kaşık-çatal-bıçak uyumu açısından da kolay modellerdir. Porselen yemek takımı alırken mutlaka 1200 derecede fırınlanıp fırınlanmadığını öğrenmelisiniz. Çünkü desenlerin sabit kalabilmesi ve yıkama gibi durumlarda solmaması için bu adım şart. Zaten bulaşık makinaları çok yüksek derecelerde ısı ile yıkadığından dolayı, bu önemli bir nokta. Bir diğer tavsiye edeceğim şey ise, misafir takımlarınızı yıkarken muhakkak sıvı bulaşık deterjanı kullanmanız (bulaşık makinasında).
Elbette alacağınız yemek takımının markasını bilinen, kaliteli markalardan seçerseniz çok daha uzun ömürlü olmasını sağlamış olursunuz.

Ben kendime aşağıdaki şekilde bir yemek takımı almıştım:

Çok beğenerek ve isteyerek aldığım bir takım.
Fakat şimdiki aklım olsa, aşağıdaki şekilde bir takım alırdım.

Daha sade ve kullanışı daha kolay olan bir takım.
Bakalım ilerde elbet değiştirme imkanım olacaktır.

Günlük takıma gelince, aşağıdaki şekilde edinmiştim:

Luminarc marka, çok severek aldım ve severek kullanıyorum.
Yine olsa yine aynısını alırım diye düşünüyorum...

Fakat tabii zamanla insan sıkılmıyor değil.
Bunlar kırılmaz yapıda olduğu için zaten, uzun ömürlü ürünler, bilerek bu tarz seçtim.
Desenlerinde ufak ufak silinmeler olmadı değil.
İlerde değiştirirsem, yine aynı markanın farklı modellerinden seçerim.
Dayanıklı ve cam olması benim için cezbedici...

Ben noble life aldım takımımı, memnunum fakat köşeli (kare) takımlar malesef köşelerinden kırılmaya mahkumlar.
Ne kadar dikkat edersen et, ne kadar itinalı davranırsan davran, bu kaçınılmaz son oluyor malesef.
Benim misafir yemek takımım da köşeli (kare) ama maşallah onda şu an böyle bir problem yaşamadım.
Ama tabii birşeyi her gün kullanmak farklı, arada bir kullanmak farklı.
Misafirler gelince ancak kullanıldığından dolayı, çok fazla hasara mağruz kalmadılar.

Keramika bir fincan takımı var bende.
Çok beğenerek aldım, fakat bir kere bile kullanamadım.
Kahvaltı takımında bulunan fincanlar (çok nadir kullanılıyor ama açıkta tutuyorum) ve günlük kullanım için alınmış bir sürü fincan olduğu için bir türlü onlara sıra gelemedi...
Dokusu ve modeli sıradışı geldiği için almıştım farklı bir şehirden, hem de hatıra olarak kaldı.

Sizin dediğiniz takımlar bunlar. (aşağıda fotoğrafı)
Benim kahvaltı takımlarım artık iyice bitince inşallah, kesinlikle kendime böyle bir kahvaltı takımı almak isterim.

Tabii bu takımın farklı modelleri var (kalpli vs. gibi).
Bence şık ve kullanışlı bir ürün diyebiliriz.
Eğer alırsanız da böyle bir kahvaltı takımı alın derim.
Uzun uzadıya büyük bir takım almanıza gerek yok, gereksiz yer kalabalığı.

Günlük tabak takımı (12 kişilik) alacaksanız, ki ben öyle yaptım çok lazım olabiliyor, onun pasta tabakları yetiyor da artıyor bile.
Misafir geldiğinde bile büyük servis tabakları yeterli oluyor.
Fincan derseniz, herkes fincanda çay içmeyi sevmez (ben severim mesela).
Genelde de cam bardaklar kullanıldığından uyumsal sıkıntı oluşturmuyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…