Çeyiz ürünleri - Merak edilenler - Sormak İstedikleriniz

SouvveniR

❤+❤ = ❤❤
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Mart 2012
11.481
8.058
Herkese merhaba arkadaşlar, forumda bir kaç arkadaşımın fikirlerime önem verip, beni çeyiz konusunda "guru" haline getirmelerinden dolayı öncelikle teşekkür ederim.
Bende bu konuda herkese yardım edebilmeyi, fikirlerimi paylaşmayı ve biraz daha sizleri araştırmacılığa teşvik etmeyi seviyorum.
İnşallah vereceğim bilgiler sizlere yararlı olur ve faydalanıp bir hayır dua edersiniz diye ümit ediyorum.

Elimden geldiğince ve aklıma geldikçe buraya çeyiz hakkında, çeyize alınan ürünler hakkında nacizane fikir ve deneyimlerimi paylaşıcam.

İlk önce nereden başlasam bilemedim, fakat sanırım Kahvaltı takımı benim için çeyizimin en önemli parçalarından biriydi.
Bununla başlayayım diyorum.

Kahvaltı takımı almak şart değil, eğer 12 kişilik yemek takımınız varsa, bunların pasta tabaklarını ve servis tabaklarını kahvaltı için kullanabilirsiniz. Eğer bardak takımı almışsanız (ben 12 kişilik almıştım) ayrıca bunun çay bardaklarını da kullanabilirsiniz. Sadece misafir için değildir çeyiziniz, unutmayın kendiniz de kullanmalısınız onları, yoksa neden aldınız/alıyorsunuz değil mi?
Ama yok ben illaki farklı bir takım almak istiyorum derseniz, benim size tavsiye edeceğim bazı markaların (karaca, kütahya porselen, gürallar vb.) yemek takımları ile uyumlu kahvaltı takımları da mevcut. Bunlardan sakın almayın! Çünkü modelden sıkılırsınız. Yemek takımı aynı, kahvaltı takımı aynı, model sıkabilir.

Kahvaltı takımınızın porselen olmasına dikkat edin, fakat bildiğimiz kalın porselenlerden bahsetmiyorum. İnce zarif porselen. Eğer zerafete önem veriyorsanız ve bütçeniz el veriyorsa Bone China kahvaltı takımları mevcut, bir çok markanın var fakat en bilinenlerinden bir tanesi Karaca(diğer markalardan ziyade daha uygun fiyatlı oldukları bilinir). Benim yemek takımım Karaca, gayet memnunum. Kahvaltı takımım ise Noble Life. Ben çok araştırdım, Karaca kahvaltı takımı almak istedim fakat o kadar para dökmek bana mantıklı gelmedi (Bone China modeller diğerlerine nazaran daha pahalılar). O yüzden daha uygun olan, fakat porselen açısından da kaliteli olan Noble Life'ı tercih ettim. Noble Life'ın ürünleri 2. kalite porselen, 1. kalite Bone China'dır içinde kemik tozu bulunur. Bunun içinde kemik tozu yok, fakat beyaz porselen denilen bir ürün. İnternette araştırarakta hakkında bir çok bilgi bulabilirsiniz.

Kahvaltı takımında cıvıl cıvıl, kahvaltı yaparken iştahınızı açacak, neşelendirecek renkleri seçmenizi tavsiye ederim. Kendinize sıcak hissettiğiniz, gerçekten içinize sinen modelleri seçin. Sebebi ise, her gün kullanıpta "bunu hangi akla hizmet almışım" diyeceğiniz birşey bulunmasın çeyizinizde. Elinizi attığınız her üründe kendi emeğiniz ve kendi seçimleriniz olduğunu hissedin...

Çaydanlık konusunda tavsiye gerekirse, zaten Çelik Tencere takımı almışsanız bunun içinde bir çaydanlık bulunacaktır. Fakat bu çaydanlığı genelde misafir ağırlarken kullanacaksınız, boyut olarak biraz büyük olabilir. Başlangıçta evde 2 kişi olacağınız için, daha ufak bir çaydanlık tercih edebilirsiniz. Eğer size hayırlı olsuna gelecek kişilerden birinin böyle bir hediye alabileceği ihtimali varsa almayın. Ben kendime sonradan bir tane çaydanlık almak durumunda kaldım mesela. Esse mağazasında indirim vardı ve ufak çaydanlığımı (çelik ve 2 yıl garantili) 39 TLye almıştım. Bu tarz kampanyaları da takip edebilirsiniz...

Çaycı olarak kullanılan altlı üstlü kettle'ları tavsiye etmiyorum. Bende bir tane vardı. İlk 1 ay kullandım fakat çay sever bir eşim ve ailesi olduğu için, içinde yapılan çay lezzetli olmuyormuş. Çaycı bir ara durup tekrar suyu ısıttığı için, çayda bir kaynama bir soğuma durumu oluşuyor. Çay kolikler bundan hoşlanmıyorlar. Artık çayı sadece çaydanlıkta yapıyorum. Çaycım'ın demliğini kaldırdım, sadece altını kettle olarak kullanıyorum... Aslında bu benim için sorun değil, sonuçta öyle yada böyle bir kettle'a ihtiyacım olacaktı, ama en azından daha az maliyetle sadece kettle alabilirdim... Tecrübemi paylaşmak istedim....

Benden şimdilik bu kadar. İnşallah Kahvaltı takımı konusunda yardımcı olabilmişimdir. Aklıma geldikçe, bir çok konu hakkında buraya yazıp sizlere yardımcı olmaya çalışacağım...
Sevgiler...

canım benım açıklamalarına hayranım yahu kocaman öptüm seniii

Kahvaltı takımı almak şart değil, eğer 12 kişilik yemek takımınız varsa, bunların pasta tabaklarını ve servis tabaklarını kahvaltı için kullanabilirsiniz. Bu açıklamanda çok güzel ve aydınlatıcı olmuş.Haklısın 12 kişilik yemek takımınında pasta tabaklarını kahvaltıda kullanabılırız yaşşşşaaaa

Tupperware benim için olmazsa olmaz birşey. Bu tabii ki bana göre böyle...
Kimine göre diğer plastik ürünlerden farksız, kimine göre plastiğin daha pahalı versiyonu vs.
Olumlu ya da olumsuz fikirlere rağmen, ben tupperware ürünleri çok beğeniyorum ve evimde kullanıyorum.
Evimde olmazsa olmaz diyeceğim tupper ürünlerim şunlar:

Kapaklı Bardaklar: Genellikle içlerine Türk Kahvesi, Kahve Kreması, Zencefil, Kakao vb. şeyleri saklıyorum. Hava almasını engellediği için gayet iyi saklanıyor.

Süper Rondo:
Sayesinde soğanları gözlerim yanmadan doğruyorum ve aynı zamanda köfte veya dolma harcı gibi şeyleri içerisinde karıştırabiliyorum.
Eki Görüntüle 581670

Sürahi: Gayet memnunum, farklı modelleri de var bu en bilinenlerinden sanırım.

Çift Süzgeç: Bundan da gayet memnunum.

Antartika Set:
İyiki almışım dediğim ürünlerden, içerisinde etleri saklayabiliyorum, köfte yapıp buzluğa acil durumlar için atabiliyorum.
Aynı zamanda yemekleri dolapta saklamak içinde saklama kabı olarak kullanabiliyorum.
Eki Görüntüle 581673

Peri Set: Herkese tavsiye ederim. Özellikle Teflon tencerelerde ve çelik tencerelerine de çizik anlamında değer verenler için birebir.
Yemeklerini bunlarla yapıyorum ve bunlar ile servis ediyorum...

Su Serisi:
Bakliyatları, erişteleri saklamak için birebir. Bende 2 set var sanıyorum...
Eki Görüntüle 581675

Duru yağlık: Bende 3 adet var.
Zeytinyağı, Çiçek yağı ve fındık yağı için.

Bıçak Bileyici:
Çelik herhangi bir bıçağı bileyebilirsiniz.

Maksi Kiler, kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ürün.
Soğan ve patates için 2 adet var bende, uzun süre saklamaya ve kokularını önlemeye yardımcı.
Lavabomun altında mutfakta duruyorlar. Gayet kullanışlılar ve çok yer kaplamıyorlar.

Daha sıralayabileceğim "olmazsa olmaz" bir çok ürün var.
Şimdilik bunları paylaşıyorum...

Tupperware doğru kullanıldığında ve gerçekten ihtiyaca yönelik ürünler alındığında kullanışlılar.
Kullanıp memnun kalmadığım, iade-takas ettiğim bir çok ürün de mevcut.
İhtiyacınıza yönelik ve gerçekten kullanabileceğinize inandığınız ürünleri almanızı tavsiye ederim.
Gereksiz hiç birşeyi almayın, sonra size "fazlalık" olarak dönecektir...

Son düzenleme:
harikasın souvvenir :) çok gerekli bir topic olmuş tebrik ederim :) takipteyim :))

Çok teşekkür ederim... Böyle mesajları görünce daha bir hevesleniyorum...
Bütün fikirlerimi ve düşüncelerimi elimden geldiğince paylaşacağım inşallah...

Canım benim ya, sağolasın...
Evet öyle gerçekten, eğer 12 kişilik takım mevcutsa, sadece mutfakta ve dolaplarda ekstra takımlar fazlalık yaratacaktır.
Eğer günlük takımı bile 12 kişiliğe tamamlandıysa, kahvaltıda kullanılabilir bence...

çok faydalı bi başlık olmuş,teşekkür ederizzzz

çeyizime göz atanlar bilirler hatırısayılır bir tupper grubum var ve etrafımdaki pek çok kullanandan olumlu eleştiriler aldım hep. evimizde de kullanıyoruz şu anda.

benim dikkatimi çeken son ürün maxi kiler oldu. büyüklüğü nasıldır? nihayetinde patates soğan saklanıyorsa benim için 5 kglık olmalıu en az. yoksa sepet almayı düşünüyorum.
.

evli bayanların çeyiz topiğin de bulunmaları gerçekten çok yararlı oluyor

burada paylaşılan her şeyin gerçekten samimi ve yardımlaşma amaçlı olduğunun en büyük kanıtlarından biri bence bu

bizim işimiz bitti bu topikle alacağımızı aldık demiyorsunuz vakit ayırıp tecrübelerinizi de paylaşıyorsunuz gerçekten çok çok teşekkürler Allah razı olsun

Rica ederim, Maksi Kiler 5,5 LT olarak geçiyor.
Sanırım ihtiyacın olan boyutta. Yine de araştırmanı, Tupper aldığın biri varsa sana örnek göstermesini rica edebilirsin.

Teşekkür ederim, gerçekten öyle.
İnsan tecrübeye dayalı bilgiler ile daha çok faydalanıyor bence.
Allah sizden de razı olsun...

Anlattiklarinizdan hepsi isime yarayacak gibi gorunuyor. Ben henuz hic tupper almadim. İnternet uzerinden tavsiye edeceginiz bir site var mi bu urunleri alabilecegim.

Anlattiklarinizdan hepsi isime yarayacak gibi gorunuyor. Ben henuz hic tupper almadim. İnternet uzerinden tavsiye edeceginiz bir site var mi bu urunleri alabilecegim.

Malesef yok, zaten internette bilinen bazı siteler bunların satışını yapıyor.
Arama motorunda aratırsan önüne bir çok bilgi çıkacaktır muhakkak.
Ben satış yapan bir bayandan almıştım, internet üzerinden nasıldır bilemiyorum...

tupper çok pahalı ya, temsilci olmak lazım. ama temsilci olmak da pahalı, sırf kendimiz için olacak gibi değil :44:

canım konunun hayırlı olsun..
yeni evlenenler ve farklı eşya alma arayışı içinde olanlar için bence son derece bilgilendirici olmuş..

ben de düşündüm ve kahvaltı takımı almaktan caydım.seneler önce alınmış 80 küsür parçalık bir yemek takımım var.
onları günlük kullanmayı düşünüyorum..içine aynı ya da uygun tonlarda kahvaltı takımı ilave almayı düşünüyorum.
beyaz-pembe-sarı yaldız içeriyor renkleri..

çaydanlık olarak çok şirin minik çaydanlıklar var. ben de alacağım bir tane..

Çelik tencere takımları konusunda araştırmalarıma istinaden, kalite sıralamasında şu şekilde sıralayabiliriz:
1- Jumbo
2- Hisar
3- Korkmaz
4- Ar Yıldız

Liste böyle sürüp gider.
1. Kalite olarak Jumbo'yu yazdım. Fakat hala öylemidir tam emin değilim. Çünkü artık Jumbo'da fabrikasını Çin'e taşıyanlardan. Bazıları "üretimin nerede olduğu önemli değil, önemli olan üretim standartları" demekte. Belki bir noktada doğru bir düşünce. Sonuçta Iphone'da Çin üretim ama Amerika menşeili. Sanırım Çin'de üretime en güzel örnek bu olabilir. Benim şahsi kanaatime gelince, Jumbo'yu modellerinden dolayı sevmiyorum. Yıllardır tencere ve çatal kaşık üretimi yapmakta, şüphesiz lider çelik markalarından fakat enteresan ve bir o kadarda tek düze modelleri var bana göre. Dediğim gibi tamamen şahsi fikrim, bazı modellerini çok kaba buluyorum. Garantisine gelince ise 50 yıl garantili. O yüzden gönül rahatlığı ile Jumbo takımlardan alabilirsiniz, bir diğer unsur ise yılların markası olması...

2. Kalite olarak Hisar yazdım. Yani aslında Hisar'ın da 1. kalite olduğu su götürmez bir gerçektir. Jumbo gibi köklü ve eski bir firma olduğu için, genelde çeyiz için tercih edilen markalardan bir tanesi. Fiyatları Jumbo ile boy ölçüşecek bazda. Fakat dönemsel yaptığı çeyiz kampanyaları mevcut, ondan daha sonra bahsedeceğim. Hisar'ın modelleri benim daha çok hoşuma gidiyor, çünkü çeşitliliği Jumbo'ya nazaran biraz daha fazla. Hisar mağazalarına bir göz atmadan (veya Eminönündeki Hisar bayiilerine) kesinlikle çelik tencere almayın derim. Hisar Türkiye'de üretilen ve fabrikaları Türkiye'de bulunan bir marka. Benim takımımda Hisar, şu an kullanıyorum ve tencerelerimden, Hisar almış olduğum bütün ürünlerden çok memnunum. Annemin çeyizi de Hisar'dı, 30 yıl geçmesine rağmen hala çatal kaşık bıçak takımını kullanıyor

Korkmaz son yıllarda kalitesini arttıran bir firma bana göre. Ürün yelpazesinde çok fazla model, çok fazla alternatif mevcut. Mavi kapaklı tencere takımlarına bayılmıştım mesela. Ama gönlümde hep bir Hisar hayranlığı olduğu için, Korkmaz almadım. Küçük ev aletlerimden tost makinam, ekmek kızartma makinam, çaycım Korkmaz marka. Çaycım konusunda yorumlarımı yukarda belirtmiştim. Kettle olarak gayet iyi iş görüyor. Diğer ürünlerinden de memnunum. Korkmaz tencere takımı alan arkadaşlarım gayet memnundu. O yüzden eğer bütçeniz Hisar veya Jumbo almanıza el vermiyorsa, Korkmaz markayı tercih edebilirsiniz. Güvenilir, sağlam ve Türkiye'de üretimi olduğu söylenen bir marka. Fakat bu sizi yanıltmasın, Korkmaz'ın da fabrikaları Çin'de.

Ar Yıldız markasını belki çok fazla duyanınız olmamıştır. Eğer çeyiz alışverişine başladıysanız ve mağazaları geziyorsanız duyanlarınız da olmuş olabilir. Eski, köklü ve güvenilir bir marka. Korkmaz markası ile aşağı yukarı aynı denilebilir, ürün yelpazesi fazla, çeşitli kampanyalar sunuyorlar. İsmen Korkmaz kadar ün yapamasa da, Türkiye'de üretilen ürünlerdendir. Araştırmanızı tavsiye ederim. Benim de Ar Yıldız konusunda çok aşırı bir bilgiye sahip olmamama rağmen, yine de eski bir marka olduğunu biliyorum, kalite olarak nasıldır net bilemem, fakat bunu siz yerinde görüp değerlendirebilirsiniz.

Benim çelik tencerelerde ve çatal-kaşık-bıçak takımlarında "alınabilecekler" listem bu! Bu liste haricinde çelik tencere takımları satan, kampanyaları sunan bir çok marka mevcut. Bunlar Schaffer, Karaca, Emsan vs... adı aklıma gelmeyen bir çok marka. Bunlar tam anlamıyla çelik tencere üretimi yapan firmalar değiller (bana göre). Bir Jumbo, bir Hisar, Korkmaz, Ar-Yıldız gibi yıllarca bu ürünler üzerinde testlerin yapıldığı, ciddi bir tesise sahip markalar değiller gibi geliyor. Tabii ki herkes kesesine göre davranıp alıyordur bu tarz ürünleri. Ama hep dediğim gibi, iyi araştırıp alırsanız yıllarca kullanırsınız. Kim ister ki yemek yapmaya alıştığı bir tencerenin değişmesini? Veya almış olduğu bir ürünün 2 kullanımdan sonra elinde kalmasını?
Şahsen böyle vakaları çevremde çok duydum. Bulaşık makinasına girdikten sonra mahvolan tencereler, tabaklar, çatal kaşıklar... Küf yapan çelik ürünler, aparatları ayrılan düdüklü tencereler... ve daha neler neler... O yüzden benden tavsiye, siz siz olun bütçenizi mümkünse zorlayın, alabileceğiniz en iyi markayı almaya çalışın. Ama bunu araştırmadan da yapmayın... İlla benim dediğim doğru diye birşey yok, kendinizde araştırın, sadece benim sözüme güvenmeyin...
Gelelim kampanya fırsatlarına. Çelik ürünlerde kampanyalarda "aman bekleyeyim daha iyisi gelir" denilecek bir durum yok. Öncelikle bunun bir altını çizmek isterim. Ben 3 sene gibi bir zamanda çeyiz hazırlığı yaptığım için, uzun soluklu bir çeyiz takibiyle uğraştım kendim için. O yüzden biliyorum ki çelik tencerelerin fiyatları asla düşmüyor, hele ki iyi bir marka almak istiyorsanız. Ben hep Hisar markasını takip ettim. Bir ara Karaca alsam mı diye de düşündüm, düşünmedim değil. Fakat araştırıp duyduklarımdan sonra, vazgeçtim hemen. Yine Hisar'ı takip etmeye başladım. İlk zamanlarda Hisar Çeyiz Seti (Tencere takımı + tava/ Yapışmaz (teflon) Tencere takımı + tava / Çaydanlık + Çay takımı (tepsi + çay bardakları + kaşıkları)/6 LT düdüklü tencere/sahan takımı / 12 kişilik çatal - kaşık - bıçak takımı) 1300 civarındaydı. Sonraki sene 1500 oldu, aldığım sene ise 1750 TL olmuştu ve en sonunda alabilmiştim. Dediğim gibi fiyatları asla düşmedi, aksine her yıl arttı. Eğer siz "daha uygunu denk gelir" diye bekliyorsanız sakın beklemeyin, alabildiğiniz anda tencere takımınızı alın...

Ben yemek takımımı ve yemek takımıma uyumlu 12 kişilik bardak takımımı önceden almıştım. Çeyizime aldığım ilk büyük parça onlardı. O yüzden bu çelik tencereler ile verilen diğer kampanlardan faydalanamadım. Mesela Çelik tencere takımı + tabak takımı + çatal kaşık bıçak takımı olarak setler vardı. 1 seferde 3 kuş misali, herşeyini bir kerede hallediyorsun. Bu kampanyalar Jumbo, Hisar, Korkmaz, Ar Yıldız'da da mevcut. Fakat her birinde farklı ürünler, farklı modeller olacaktır, o yüzden araştırmalarınızı bu yönde de yapabilirsiniz.
Hep dediğim gibi, önemli olan çeyizinize kendi zevkinize uyan ürünler almanız. Siz beğenmedikten sonra hiç birşeyin önemi yok, bunu unutmayın. Çünkü yıllarca bu ürünleri siz kullanacaksınız, severek kullanmak varken, değil mi???

Son düzenleme:
Süper bi topik canım,

6 Ay sonra düğünü olan ve daha çamaşır makinesi dışında hiçbirşeyi olmayan BEN için ilaç gibi :)
Takipteyim.

sadece ç.k.b. takımı ve yemek takımını 1600 e almayı düşünen biri için, hisarın çeyiz takımı daha akla yatar geldi canımcım.
sadece sitesine baktım ama mağazaları konusunda bir bilgi yok.online satışı var ama dediğin gibi yakından görmek daha iyi olur.

Rica ederim, Maksi Kiler 5,5 LT olarak geçiyor.
Sanırım ihtiyacın olan boyutta. Yine de araştırmanı, Tupper aldığın biri varsa sana örnek göstermesini rica edebilirsin.

çok teşekkür ederim kendim satış temsilcisi oldum bunları alabilmek için geliş fiyatıyla,uygun zamanda ben de alabilirim diye düşünüyorum. sanırım iki tane almak lazım hem partatese hem de soğana ayrı ayrı?

bi de kafamdaki birkaç soruyu daha sorabilir miyim?

şu bıçak setlerini ben gereksiz buluyordum başından beri,yer kaplıyor pratik değil diye düşünüyordum. babam birkaç bıçak yaptırdı bana,ama son zamanlarda bıçak seti olmazsa olmaz mı diye düşünmeye başladım. bi arkadaşım bıçakların eğrilmemesi için çok gerekli olduğunu söyledi,biz evde hiç kullanmadık ve bıçaklarımız da ghiç sorun teşkil etmedi kararsız kaldım.

bir diğer sorun şu 12 kişilik su takımları olmazsa olmaz mı? karaflı kadehli desenli su takımlarını her zaman kullanıyor muyuz? yoksa daha pratik ve az parçadan oluşan misafir bardak takımımı kendim mi oluşturayım diye kararsızım.

Son düzenleme:

üyelik şartları neler? bir ara araştırmıştım ama bana çok zor gelmişti şartlar. geliş ve satış fiyatları arasında çok fark var mı?

Misafir tabak takımları genelde 12 kişilik alınır. Set halinde satılıyorlar zaten. Çeyiz alışverişi yapan herkes araştırmalarından bunu bilir. Ben genelde sade, çok göz yormayan fakat aynı zamanda da şık modelleri seviyorum. Fazla dallı budaklı, şatafatlı ürünler benim göz zevkime uygun değil. Ama dediğim gibi "bana uygun değil". Bu tarz modellerde tabii ki seçilebilir. Bone China takım almak sanırım en mantıklısı. Hem zarif, hem de ince porselen oldukları için gayet şıklar. Bone China almanızı tavsiye ederim. Bu kulvarda benim en beğendim markalar:

Royal Bone China, Hisar, Jumbo, Güral Porselen, Porland, Karaca

Bunlar ilk anda aklıma gelen markalar. İçlerinde en pahalı olanı kuşkusuz Royal Bone China, bütçem yetseydi almak isterdim doğrusu. İnanılmaz güzel, şık, zarif modelleri mevcut. Fakat bir porselen tabağa, kırılabilecek bir eşyaya bu kadar para vermek doğru mudur? Ben şahsen bu konunun tartışılır olabileceğinden yanayım. Herkesin bütçesi farklı olduğu için, uygun fakat şık modeller tercih etmekte fayda var. Kırıldığında içim cız etmemeli, bu görüşteyim. Sonuçta kul yapımı ve bizde insanız, elimizden kayabilir, makinada kırılabilir, çeyiz serilirken biri koliyi elinden düşürebilir... Bir sürü ihtimal var ortada.
Hisar modelleri, Jumbo modelleri de harika. Yine de siz bunlara mutlaka göz gezdirin ve aklınızda model bilginiz olsun. Benzer modelleri farklı mağazalarda da bulabilirsiniz. Benim yemek takımım Karaca, porselen olduğu için ve zaten porselenin adı üzerinde Bone China olduğu için, üretiminin çinde yapılıp yapılmadığı beni çok ilgilendirmemişti. O noktaya çok takılmayın derim.. (China özel bir porselenin adıdır, içeriğinde kemik tozunun varlığını vurgular, çinde yapıldığı anlamına gelmez, fakat dünyanın en iyi porselenleri Çin'dedir!). Nihayetinde porselen!

Porselen tabaklarınızı alırken kendi zevkinizin önemi büyük, kafanızda nasıl bir model istediğinizi, kullanış açısından nasıl bir şekil olmasını istediğinize karar verin. Son yıllarda kare şeklinde modeller moda, benim de tabaklarım kare şeklinde. Kimisi kullanımı zor, kenarları kırılabiliyor, bulaşık makinasında sorun çıkartabiliyor gibi yorumlarda bulunuyor. Bende kare tarzı kullanıyorum ama herhangi bir sorun yaşamadım açıkçası. Sanırım bu biraz kişinin kullanımına da bağlı. Eğer nazik ve önem vererek kullanacağınıza inanıyorsanız, farklı şık tasarımlarda tabaklar alabilirsiniz. Eğer benim bir arkadaşımın olduğu gibi, çok fazla önem vermiyor, amaaann nolacak tabak sonuçta diyerek haldır huldur kullanıyorsanız, size daha dayanıklı olabilecek, fazla köşeli ve kenarlı olmayan modelleri tavsiye ederim... Ben kendi tabaklarımın hem modelini seviyorum, hem de kullanışını. Ama ben kendi tarzıma, kendi zevkime göre aldım herşeyi, siz de o şekilde yapın muhakkak! İçinize sinsin, gördüğünüzde "işte aradığım buydu" diyebileceğiniz birşey olsun...

Tabaklar konusunda söylenebilecek çok fazla şey yok aslında. Ama size vermek istediğim en önemi bilgi şu olacak, ben tabaklarımı aldığımda bir çeyiz mağazasından aldım, markası belli sonuçta. Son yıllarda garanti kapsamında Karaca'nın sunduğu şöyle bir hizmet var ki: takımınızdan bir parça kırıldığında onu atmıyorsunuz, alıp aldığınız yere götürüyorsunuz ve onlar size yenisini temin ediyorlar, böylelikle takımınız bozulmuyor. Ama bu bir çok markada da geçerli, tabak takımı alırken mutlaka bu kapsamı sorun!
Benim yaşadığım sorun ise şu oldu: tabak takımımı aldığım çeyiz mağazası kapandı. Tabaklarımı aldıktan 1,5 sene sonra evlendim. Dolayısı ile garanti kapsamında olması gerekir hala. Çeyiz serme zamanından önce tabaklarımı tek tek yıkamıştım, o zaman bir baktık ki tabaklardan bir tanesi çatlak. Yani düşürme veya çarpma ile olan bir kırılma değil, koliden çatlak çıktı. Normalde ücretsiz aynı ürünü sağlamaları gerek. Ben Karaca'nın bir mağazasına gittim ve bu konuda yardım rica ettim. Onlarda bana "aldığınız yer ile görüşmelisiniz, çünkü biz bayiilere bu tarz oluşabilecek çatlak, kırık gibi durumlar için fazladan bir takım daha ücretsiz veriyoruz ki müşterilere bu konuda yardımcı olabilsinler" dediler. O mağazanın kapandığını söylediğim de ise, o zaman müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerek, onlar sizi yönlendirecekler dediler. Şaşırdım açıkçası, elimde çatlak tabağımla kala kaldım sizin anlayacağınız. Müşteri hizmetlerini de daha aramışlığım yok... Üşengeçliğimden...

Size tavsiyem, ürünlerinizi x bir mağazadan almayın. Bu tarz tabak takımları, tencere takımları, kahvaltı takımları gibi ürünleri mümkünse kendi mağazasından, Karaca ise Karaca'dan, Hisar ise Hisar'dan alın. Garanti kapsamı, ürün sorunları vs. gibi konularda size birebir hizmet sağlayacaklarından, ilerde kafanız rahat eder...

Günlük yemek takımına gelince, ben Luminarc Marka (Biev ürünleri satan yerlerde mevcut) aldım. Archoroc diye bilinen takımlardan. Bu ürünler Tamperli Cam'dan üretilmiştir. Tamperli cam, camın ısısı ve darbeye dayanıklı hale gelmesi anlamındadır. Luminarc Hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse: Bulaşık makinasında yıkanabilir, herhangi bir deforme(çizik, renk solması) olması söz konusu değildir. Ürünlerin yapısı camdır. Gözenekli olmayan bir malzemedendir ve %100 hijyeniktir, bakteri yerleşemez. Darbelere karşı dayanıklıdır, kolay kırılmaz. Takımlar bozulduğunda yedek parçaları temin edilebilir. Temperli Cam'dan üretildikleri için ısıya karşı dayanıklıdırlar. Mikrodalga ve Fırına girebilir ürünlerdir. Ayrıca Fransız üretimidir.

Kısaca günlük kullanım için idealler. Ayrıca son yıllarda Luminarc'ın bir çok farklı modeli çıkmış bulunmakta. Desenleri gayet güzel, günlük kullanım için seçilebilecek modeller. Ben günlük yemek takımıma uygun bir de günlük çatal kaşık bıçak takımı almıştım. Bunlar için çok büyük meblada paralar harcamadım. Günlük takımım 6 kişilik olduğu için (Luminarc'lar 6 kişilik takım halinde satılıyor) 2 takım alarak 12 kişiliğe tamamladım. Eşimin ailesi çok geniş, kalabalık bir misafir ağırlama durumunda, yetmediği yerde o tabaklarımı da kullanabileceğimi düşündüm. O yüzden eğer sizde fazla misafiri olabilecek bir aileye sahipseniz/sahip olacaksanız günlük takımınızın da 12 kişilik olmasında herhangi bir sakınca yok.

Hatta yukarda yapmış olduğum diğer tavsiyeyi tekrar hatırlatmak isterim, günlük yemek takımı veya bone china yemek takımınızın pasta tabaklarını ve servis tabaklarını kullanarak kahvaltı takımı alma zahmetinden kurtulabilirsiniz. Kahvaltı takımında bulunan porselen demlik ve fincanlar olduğu gibi kenarda duruyor. Biz genelde fincan kullanma kültürüne sahip bir toplum değiliz, ancak nescafe, kahve tarzı şeyleri fincanda içeriz. Onun haricinde çay, bitki çayları, meyve suları vs. gibi içecekleri asla fincanda içmeyiz. Çay bardağı varken fincanı kim kullanıyor ki?? Fazlalık olarak raflarınızda kalacaktır, bilginiz olsun...

Bu konularda sizinde isteklerinize göre araştırmanızı ve kendinize en uygun olanlardan karar vermenizi tavsiye derim...

Son düzenleme:
Süper bi topik canım,

6 Ay sonra düğünü olan ve daha çamaşır makinesi dışında hiçbirşeyi olmayan BEN için ilaç gibi :)
Takipteyim.

Şimdiden hayırlı uğurlu olsun o zaman canım, çok sağolasın. İnşallah yardımcı olabilirim.

Mantıklı bir karar almışsın canım, bende tupperlarıma 2000 TL harcadıktan sonra keşke temsilci olsaydım dedim.
Fakat şu anda öyle bir gereksinimim olmadı iş işten geçti yani... başta düşünecektim onu...
Evet bende de 2 tane var, biri patates, diğeri soğan için...

üyelik şartları neler? bir ara araştırmıştım ama bana çok zor gelmişti şartlar. geliş ve satış fiyatları arasında çok fark var mı?

Canım rica etsem bunu özelden konuşabilir misiniz?
Teşekkürler..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…