Çevremde Bir Tane Düzgün Arkadaşım Yok

aha yemin billah ben yazmış olabilirdim. hatta dün bu nedenle içim o kadaaar kırgın ki agladim daha dogrusu aglamak zorunda kaldım. engel olamadim. maalesef verebilecegim bir tavsiyem yok, cünkü beni ailemle yani esim cocuklarimla evine cagiran arkadasim sabahtan msj atti is yeri (corona test yeri) calisan eksikmis o ise gelebilirmiymis kadin cok israr etmis halbuki bos günüydü.

misafiri oldugunu dile getirince patronu da baska zaman alirsin demis. bizim meselede söylebir detay varki kadin kendiside gidebilirdi zaten duyduklarima göre insanlarin sinirlarini ihlal edende biri ama ben öylebir yerde calissam kusura bakma abla sen gitmelisin hayatta cikamam misafiri geri ceviremem derdim. herseyden önce kendime ve misafirime olan saygimdan. arkadasimda bana sabah msj atti napsak diye geri yzdim ynitlamadi. aradim acmadi cünkü son durumu öğrenip ona göre günümü ayrlamayi isterdim, bende olsam baskasina haber verirdim. alisverise gezmeye gitmis öğlen 3-4 den sonra aaa hic görmedimay evet aksam gidiyorum ise diye ortada birakti. ama adim kadar eminim baska arkadasi aileli gelseydi assssssla kabul etmezdi. neyse konuyu sabote etmek istemedim işte ne kadar icime oturmussa.

Öncelikle bir sıkıntınız varsa şaka yollu laf söylemek yerine doğru düzgün bir şekilde konuşun. Derdinizi anlatırken habire gülüp söylemişsiniz tabi ciddiye almazlar sizi. Buluşmayı da iptal eden taraf siz olduğunuza göre sizin kendinizi karşı tarafa uydurmanız normal. Boşver buluşmayalım rahat rahat işlerini gör demişsiniz sonra karşı taraf mesaj atıp buluşalım mı diye sormamış buna dertleniyorsunuz. Sormaz tabi. Trip atmak, karşı tarafın anlamasını beklemek yerine açık açık konuşmayı öğrenmeniz lazım. Bana fazla alıngan ve nazlı geldiniz kusura bakmayın.

Şaka yollu söylediğim halde böyle bir tepki aldıysam ciddi söylesem ne olurdu acaba?
Karşımdakini kırmak istemediğim için şakaya vurdum? O da mı kabahat oldu?
Ve ben bu ameliyat durumundan dolayı iptal etmesemde arkadaşım edecekmiş zaten,işim var dediğine göre.
Sonuçta kardeşim ameliyat olmuş moralim ve ona rağmen arkadaşımı ekti olmasın diye vakit ayırmaya çalıştım.
Yani bu durumda arkadaşımın yanımda olmasını beklemek nazlılık ve alınganlık mı oluyo?
Gerçekten birileri sizi ektiğinde de bu kadar anlayışlı olabiliyor musunuz merak ettim.
Oluyosanız helal olsun bir şey demicem.

Sizi çok iyi anlıyorum. Aynı dertten müzdarip biri olarak 20 yıllık arkadaşlığıma son verdim daha geçen gün. Çok sevdiğim bi arkadaşımdı hakkını yiyemem en zor zamanlarımda yanımdaydı. Fakat sonra birden bi değişti. 1 buçuk sene önce evlendim bi kere çıkıp evime gelmedi ki kapı komşum sayılacak derecede yakınız. Küçük bebeğini bahane etti, koronayı bahane etti vs. Çok bunalımda olduğum çok zor zamanlar geçirdiğim bi dönemdi geldi bir kere sağolsun ama sonra yine mesafe koydu. Eşimle problemlerimiz vardı ve bu arkadaşımla çok dertleşirdim bu yüzden mi acaba diye kötü hissettim birdaha derdimi sıkıntımı da paylaşmadım. Yine hep arayan bendim ama havadan sudan muhabbetler 2 haftada bir arardım mesela. Sonra babamı kaybettim çıkıp evime gelmedi baş sağlığı için. Çok aramadı da. Arkadaş diyebilecek kadar samimi olmadığım insanlar daha çok ilgi gösterdiler acıma. Sonra bi denedim baktım 2 ay aramadı beni. 2 ay sonra aradı işe başladım meşguldüm vs. Bundan sonra ki bahanesi de iş olacaktı yani. Öyle de olunca kestim attım ipleri açıkça da konuştum. Gereksiz samimiyete ihtiyacım yok benim, sizin de öyle. Telefonda, lafta canım cicim ama icraat sıfır. Yeni arkadaşlar edinmenizi öneririm. Çalışıyor musunuz bilmiyorum ama çalıştığım dönem iş yerinde mükemmel arkadaşlar edinmiştim evlenip yer değiştirince yollar, mesafeler girdi aramıza. Size değer vermeyen ve bunu hissettiren insanları hayatınızda tutmayın. Kendinize olan saygınızı kaybetmeyin. Ben kaybetmeye başlamıştım açıkçası ama şu sıralar kendime geldim. Kimseyi zorla hayatımızda tutamayız sonuçta.

Böyle bir tepki derken? Ben aldığınız tepkide abartı bir durum göremedim. Sizin kendinizi ifade etmenizde sıkıntı var asıl. Birine kırıldıysanız trip atmak veya şaka yollu söylemek yerine açık açık konuşmanız lazım. Şakaya vurmuşsunuz ciddiye alınmayı bekliyorsunuz. Mümkün değil bu.

Ben arkadaşınızın iptal edeceği gibi bir izlenim edinmedim. Bu sizin varsayımınız. Siz iptal edince o zaman şu şu işimi halledeyim demiş olamaz mı? Arkadaşınızın size açıkça ben iptal edecektim dedi mi? Demediyse edecekmiş yapacakmış diye varsayımlarla kafanızda kurmanıza gerçekten gerek yok.

Yazdığınız her şey için söylüyorum evet nazlı ve alıngan geldiniz bana. Arkadaşınızın yanınızda olmasını mı istiyorsunuz boşver ya görüşmeyelim demek yerine ben senin yanımda olmanı istiyorum demelisiniz mesela. Bir şeyi istiyorsanız karşıdaki anlasın, yapsın diye beklemek yerine siz söyleyin.

Sizi kimse ekmemiş ki. Aksine siz iptal etmişsiniz arkadaşınızı. Hatta arkadaşınız işlerim bitince buluşmayalım mı demiş yok rahat rahat işini gör demişsiniz. Kendi konunuzu unuttunuz sanırım

Minnoş boşver onları, hangi şehirdesin bilmiyorum ama ben seninle arkadaş olurum. Ciddi anlamda yeni insanlar ve yeni hikayeler istiyorum hayatıma. Yaz bana özelden muhabbet edelim salla gitsin o kıymetbilmez, incelik ve duygusallıktan anlamaz insanları. Valla, ciddiyim.

Gerçekten kendimi gördüm sizde ve ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum.Yani gerçekten yakın arkadaşım dediğim insan arada birde olsa bir arar en azından dimi? Hiç görüşmeyeceksek,konuşmayacaksak o zaman neden arkadaşız.Bende sizin gibi yapıcam zaten bundan sonra.

Bak yazarım?

Ben net olmayı seviyorum.Biriyle buluşacaksam tamam derim öyle bakarız ederiz gibi muallak cümleler kurmam.En sinir olduğum şey.Buluşmak istemiyorsa söylesin.Direkt söylese bu kadar takılmazdım belkide.Açık açık söyleyemeden buluşmamaya getiriyo işte olayı bunu anlamak zor değil ki?
Ne tepkisi demişsiniz de kız bana beni böyle şeyler için arama dedi resmen.Bu şimdi kabalık değil mi yani? Üstelik takıldığım halde.Siz bana açık açık söyleyin diyosunuz hala.Açık açık söylesemde yine bu tepkiyi verecekti ki.Hatta belki daha sert bile tepki verebilirdi.

Benim de vardı eski yıllarımdan, çocukluğumdan kalma dost bildiğim yüzeysel arkadaşlıklar.

Ortamlarımız hatta şehirlerimiz ayrılınca ben yazmadıkça yazmaz aramadıkça aramaz oldular. Sadece işleri düşünce yazıyolardı ve bundan zerre hicap duymuyolardı.

Sonuç? Bir gün iyice doldum hepsiyle kestim iletişim kanallarımı. Beni yine işleri düşünce aramışlar zaten ama ulaşamamışlar.

Artık hayatımda sadece annem, babam, ablam ve hayat arkadaşım var. Ben böyle çok rahatım. Başka dostum yok, ha bir de normal arada görüştüğüm mesajlaştığım 3 arkadaşım daha var bitti gitti. Artık aile/eş harici kimseye değer vermiyorum size de cidden öneririm.

Bundan sonra bende aynen öyle yapıcam zaten.

Siz buluşma saatini değiştirdiniz, kadın tamam o zaman şuraya gel dedi size (siz saati değiştirdiniz o yeri), gelemem dönemiyorum dediniz bizde kalırsın dedi. Siz buna rağmen “nys sn mşglsn glba” moduna girip buluşmayı toptan iptal ettiniz ama sizi eken arkadaşınız oldu öyle mi?

Cidden bi oturun kendi tavırlarınızı düşünün. Zor bir arkadaşsınız. Bu insanlar size rağmen sizin yanınızda duruyorlar gibi görünüyor buradan bakınca.

Sizin hayatınızda kimse açık açık konuşmayı bilmiyor o zaman. Tepkilerinden memnun değilsiniz, kabalıkta etmiş madem görüşmeyin. Mecbur musunuz illa arkadaş olmaya?

Sizin hayatınızda kimse açık açık konuşmayı bilmiyor o zaman. Tepkilerinden memnun değilsiniz, kabalıkta etmiş madem görüşmeyin. Mecbur musunuz illa arkadaş olmaya?
Çok kabalık arkadaş listesi olan bir insan olmadığım için şimdiye kadar görmezden geldim bu tarz şeyleri.Çünkü hemen hemen hepsi aynı hepsiyle iletişimi kessem hepten yalnız kalıcam. Ama karar verdim bundan sonra arayanı arayıp soranı sorucam sadece.

Buluşma saatini keyfimden değiştirmedim.Nedenini yazdım.Ve benim işim olmasada arkadaşım zaten gelmeyecekmiş ki.Söz verdim ama sonrada cayamadım dedi.Bende ona tamam sende işlerini halledince akşam buluşuruz işte dedim.Halletmesi gereken işleri zaten akşam yapabileceği işler değil.
Zor biri falan değilim,kendi eleştirimi yapabiliyorum gayet.Zaten bazen fazla karşı tarafı düşündüğüm için işi düşünce aranılan kişi konumuna düştüm.
Ben birine söz verdiysem o gün araya başka işler sokmam acil değilse.Benim ki acil bir duurmdu mesajlara bakarsanız görürüsünüz.
Ben arkaşımın bahane üretmesine bozuldum.Birine söz verdiysem ona saygım icabı araya başka iş sokmam.Aynı saygıyıda karşımdan beklerim.Öyle nyse sn msglsn glba moduna girip ergen gibi trip attığım yok yani.

Maalesef öyle dostluk zaten yokta eskiden en azından nezaketende olsa buluşurlardı Eskidende çalışıyorlardı şimdide çalışıyorlar ama ben çalışıyorum bahanesi oluyor tamam daha yorgun olabilirsin ama bi bakıyorum başkasıyla buluşmuş foto atıyor demek ki vakit ayırabiliyormuşsun açıkça istemiyorum de daha iyi insan foto görünce kızıyor elbette bu seni tripli alıngan yapmaz çünkü bunu kim görse aynı şeyleri hisseder sonra sen aynısını yaptın mı ya da mesafe koydun mu eyvah senden kötüsü yok. Bir de sadece sana gelip yiyip içip kendine gelince asla kabul etmeyen tipler var Şöyle söyliyim bana okuduğum şehir için gel diye yalvar yakar sürekli arayıp ne zaman geleceksin gel artık diye kafamı kurutan arkadaşım gittiğim de hiç aramadı neyse ki sadece onun için gitmemiştim diplomamı alıp Antalya'yı gezip dönmek istiyordum tabi arkadaşlarımı da özlemiştim ama sen hem özledim diye yırt kendini hem de 2 3 hafta sonra ara ki otobüse bindiğim andan beri mesajlaşıyoruz ondan sonra da ben dönünce niye haber vermedin de. Kim ne derse desin şimdi yaşamayanlar abartıyorsun der yaşadımı da isyan eder. Ama bu iyi niyet değil. İşin özü kendini karşındaki insana çok kaptırma fazla değer verip her şeyi anlatma ne buluşmadığı için üzül ne de buluşalım derse de hemen atla yani çok yüz verme tabi seni sürekli son planda bırakan bi insan için diyorum. Çünkü değişmezler hiçbir zaman. Benden kaç kez özür dilerlerdi hatalı olduğunu düşünmese zaten dilemez ama özür dilerim haklsıın valla eşeklik ettim diyip diyip aynısını yaparlardı maalesef :) Olmayınca olmuyor kimileri harika bi arkadaş buluyor imrenmiyor değilim açıkçası

Yani beni gerçekten o kadar iyi anlamışsın ki.Herkes arkadaşları tarafından aranıp sorulmak ister.Sürekli arayan taraf bensem bunu istemem çok normal değil mi yani dimi? Ben ilgi budalası bir insan falan değilim.Herkesin bir hayatı var.Ama insan dost dedikleri tarafından verdiği değeri görmek ister dimi? Dediğin gibi eleştirenlerin aynısı kendi başına gelse onlarda bozulacak ama konu açtık ya illa bir eleştiri yememiz lazım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…