Bu kadar büyük bir fedakarlık yapılır mı?

Yıllar önce ( 90lı yıllarda)bi tanıdık böyle evlendi Almanya'ya gelin gitti . 6 ay nişanlı kaldılar çocuk gitti geldi gayet iyiydi araları.Çocuk yakışıklıydı üstelik o zaman çocuk aklmla bu çocuk niye ordan evlenmemiş diye düşünmüştüm. Meğer çocuğun alman bi sevgilisi varmış üstelik çocuğuda varmış. İlk geceden sonra kızın yanına hiç uğramamış. 2 sene kabusu yaşadı kız... o zamanlar cep telefonu yok tanıdık yok çocuğun ailesi zalim... en son ordan bir türk haline acımış yardım etmiş de ailesine haber verildi. Kız iki yılın sonunda geri döndü. Geldiği gün bile kv su böreği açtırmış sen güzel yapıyosun yap sonra çık demiş merhametsiz... bu hikaye travmamdır benim çok korkarım öyle ne idüğü belirsiz insanlara güvenmekten... Daha önceden tanışmıyorlarsa ailesini tanımıyorsa büyük risk bence...
Almanya'da yaşayan biri eli yüzü düzgün biriyse her türlü oradan birini bulabilir bence. Dediğiniz gibi büyük bir risk. Ben mesela Türkiye'de bile şehir değiştirmeye korkuyorum. Ya kötü çıkarlarsa? Düzen bozmaya gerek yok. Herkes yaşadığı yerden biriyle görüşmeli diye düşünüyorum.

Yıllar önce ( 90lı yıllarda)bi tanıdık böyle evlendi Almanya'ya gelin gitti . 6 ay nişanlı kaldılar çocuk gitti geldi gayet iyiydi araları.Çocuk yakışıklıydı üstelik o zaman çocuk aklmla bu çocuk niye ordan evlenmemiş diye düşünmüştüm. Meğer çocuğun alman bi sevgilisi varmış üstelik çocuğuda varmış. İlk geceden sonra kızın yanına hiç uğramamış. 2 sene kabusu yaşadı kız... o zamanlar cep telefonu yok tanıdık yok çocuğun ailesi zalim... en son ordan bir türk haline acımış yardım etmiş de ailesine haber verildi. Kız iki yılın sonunda geri döndü. Geldiği gün bile kv su böreği açtırmış sen güzel yapıyosun yap sonra çık demiş merhametsiz... bu hikaye travmamdır benim çok korkarım öyle ne idüğü belirsiz insanlara güvenmekten... Daha önceden tanışmıyorlarsa ailesini tanımıyorsa büyük risk bence...
Böyle ve buna benzer hikayeler okadar çokki. Halada çok sayıda mevcut.
Anne babalara tavsiyemdir orda kızım rahat eder hayatı kurtulur kafasıyla asla kızlarını bir erkeğin peşine yurtdışına yollamasınlar. Hele kızları meslek sahibi değil ve dili yoksa. Bazı kadınlar neler yaşiyor neler.

Son düzenleme:
Oğlumuzu adam eder, gavur kızdan kurtarır, eve çeker köküne bağlar diye yazık edilmiş bir kızcaz. Eminim bi şeyi beceremedi diye kinlenip eziyet ettiler. Kan kusmuşlardır inş.

aslında adamın işi türkiyede de devam edilebilir kazandıran mesleklerden

maddi durumlar iyi

kız orada çalışmayı düşünmüyor

bu nasıl bir üslup? bilip bilmeden atıp tutmuşsunuz
zengin koca meraklısı olabilecek biri değil
burada da gayet güzel bir yaşantısı var

meslek sahibi çalışıyor

Çelişkiler çelişkiler Türkiye’de çalışan bir kadın Almanya’da atlaya zıplaya çalışır bilmesek inancaz :)

Konu sahibi burda zengin koca bulayım yatayım kafasında biri adamı da bu yüzden istiyor. Ama tepkilerden korktuğu için yalan söylüyor bir de anonimim korkmam diyor.

Ama yer mi bunu KK kadınları :) üyelik iptali yaptırmış bile 😀

Oğlumuzu adam eder, gavur kızdan kurtarır, eve çeker köküne bağlar diye yazık edilmiş bir kızcaz. Eminim bi şeyi beceremedi diye kinlenip eziyet ettiler. Kan kusmuşlardır inş.
Aynen yazdığınız gibi olmuş... " kadın olsaydın adam eder o kızdan kurtarırdın " demiş eski kayınvalidesi... eski eşi bilmiyorum ne haldeler (tanımıyoruz zaten)ama kız birkaç yıl sonra bekar bir adamla evlendi, çok güzel bir evlilikleri var çok şükür...

Kadın Türkiye'ye döndükten sonra mutlu bir hayatı olmuştur umarım.

Benzer durumu üniversiteden arkadaşım da yaşadı. Üniversitedeyken kendisinden yaşça 10-12 yaş kadar büyük zengin, boylu poslu, eli yüzü düzgün alman vatandaşı bir Türkle ortak tanıdıklar aracılığıyla türkiyede tanıştı. Adam Türkiyeden bulduğu başka bir kadınla evlenip 1 sene olmadan boşanma davası açılmış. Yine Türkiyeden bulduğu bir kızla (yani arkadaşımla) evlenmeye karar verdiler. Arkadaşım okul bittiği gibi evlendi.

Meğer adamın ağır psikolojik rahatsızlıkları varmış. Yataktan bile kalkamayacak kadar ağır. Ve durumu da kronik bir durum. Yani öyle gidip 3-5 terapi alsın geçer gibi bir şey değil. Hala evliler benim kızla bir iletişimim yok son durumunu bilmiyorum ama zor şeyler yaşadı. Adam ve ailesi hastalığı saklamış. Ortak tanıdıklar da vardı aslında ama kimse adamı tam olarak tanımıyormuş belli ki.

Aynen yazdığınız gibi olmuş... " kadın olsaydın adam eder o kızdan kurtarırdın " demiş eski kayınvalidesi... eski eşi bilmiyorum ne haldeler (tanımıyoruz zaten)ama kız birkaç yıl sonra bekar bir adamla evlendi, çok güzel bir evlilikleri var çok şükür...
Yüzyıllardır işe yaramadığı milyonlarca kez anlaşılmış yöntemlerde bu kadar ısrar etmek çok aptalca. Her defasında bu kadar olağanüstü bir umudun kaynağı ne onu anlamıyorum.

Yüzyıllardır işe yaramadığı milyonlarca kez anlaşılmış yöntemlerde bu kadar ısrar etmek çok aptalca. Her defasında bu kadar olağanüstü bir umudun kaynağı ne onu anlamıyorum.
Milyonda bir işe yaramıştır belki, ondandır bu saçma ısrar. Ya da kaynağı falanca diye başlayan mahalle efsaneleri olabilir.

Kişiden kişiye değişen bir durum
Tanıdığım bir ailenin iki oğluda TR den evlenip getirdiler eşlerini
Büyüğü bekar hayatına kaldığı yerden tüm hız devam etti, alman sevgilsinin evinde yaşadı arada TR den getirdiği eşinede uğradı sağolsun, kadından 4, alman sevgilsinden 2 çocuğu var (benim bildiklerim) sonradan yaşlandı vs tabii şuan sanırım sade türk eşiyle beraber bu sırada torunuda oldu vs, kadın biraz safca ve onu ne terketti ne bu adamdan bi cacik olmaz diyip çocuk yapmaktan vazgeçmedi. Değişik bir kafa, neyse…
Küçük kardeş ise tam aksine, çok güzel bir eş ve aile babası oldu, gerçek anlamda mutlu oldular evlendikten sonra gözü dışarda hiç olmadı. Eşini yakından tanıdığım için bukadar net konuşabiliyorum. 3 çocukları oldu.Eltisiyle alakası yok bu arada çok uyanık, akıllı bir kadın. Kocasını birazda o yönlendirdi, yola getirdi bence. Tabii kocasınında adam olmaya niyeti varmış.

Ne dersiniz sizce ne demeli ne yapmalı...

Kız her şeyini bırakıp orada tek başına bir hayat kurabilir mi, bunun için çok aşık olması mı gerek?
İsteyen dil de öğreniyor, iş te bulup çalışıyor, calismasa bile bir şekilde sosyallesiyor.

Kendinden emin degilse hic bu işe kalkismasin.
Ailemden, çevremden, aliskanliklarimdan, konfor alanimdan çıkamam diyen, yeniliklere açık olmayan insan başka mahalleye bile taşınsa sorun yaşar.

Yakın bir akrabamın yaşadığı olayı yazıyorum.
Biz işin içinden çıkamadık.

Kız ve çocuk yeni tanışıyorlar ama evlilik niyetiyle görüşüyorlar.
Çocuk Almanya'da yaşıyor.
Kızla görüşmek için İstanbula geliyor ama ne olursa olsun Türkiye'ye taşınmayı düşünmüyor zaten ailesi de orada yaşıyor çocuğun.

Ne dersiniz sizce ne demeli ne yapmalı...

Kız her şeyini bırakıp orada tek başına bir hayat kurabilir mi, bunun için çok aşık olması mı gerek?
Kızı bıraksın benim bir arkadaşım var onu alsın

aslında adamın işi türkiyede de devam edilebilir kazandıran mesleklerden

maddi durumlar iyi

kız orada çalışmayı düşünmüyor

meslek sahibi çalışıyor

Berbat bi karar olur.
Ne yapacak ya orda? Çalışmayacak, dil bilmiyor ve evde oturarak da öğrenemez, hadi iki çocuk baktı okul çağına getirdi. Ee sonra?
Türkiye'deki işini, sosyal çevresini çok arar bence. Öyle evde oh keyif yaparım uzaktan hoş geliyor ama uzun vadede bunalıma girer, eşi ve ailesinin hizmetinde/gölgesinde, onların insafına göre bir hayatı olur.

Kişiden kişiye değişen bir durum
Tanıdığım bir ailenin iki oğluda TR den evlenip getirdiler eşlerini
Büyüğü bekar hayatına kaldığı yerden tüm hız devam etti, alman sevgilsinin evinde yaşadı arada TR den getirdiği eşinede uğradı sağolsun, kadından 4, alman sevgilsinden 2 çocuğu var (benim bildiklerim) sonradan yaşlandı vs tabii şuan sanırım sade türk eşiyle beraber bu sırada torunuda oldu vs, kadın biraz safca ve onu ne terketti ne bu adamdan bi cacik olmaz diyip çocuk yapmaktan vazgeçmedi. Değişik bir kafa, neyse…
Küçük kardeş ise tam aksine, çok güzel bir eş ve aile babası oldu, gerçek anlamda mutlu oldular evlendikten sonra gözü dışarda hiç olmadı. Eşini yakından tanıdığım için bukadar net konuşabiliyorum. 3 çocukları oldu.Eltisiyle alakası yok bu arada çok uyanık, akıllı bir kadın. Kocasını birazda o yönlendirdi, yola getirdi bence. Tabii kocasınında adam olmaya niyeti varmış.
Her şey adamda bitiyor. Kimse kimseyi kolundan tutup bir yere çekemiyor, örneğiniz bununla alakalı olmuş biraz. Deli oğullarını yola sokamayan 50 kiloluk genç kızlar değil, yola girmeye gönlü olmayan kendi oğulları. Kimse b.k gibi yetiştirdim demiyor da beceriksize çatmışız, bi eve bağlayamadı diyor. Gidip aşkına sahip çıksa, adam der alnından öperim. Diğer kadıncazı metres sınıfına sokmuş, neden, dik duramıyor. Ailesinin eline oyuncak vermiş oyalansın, başına ekşimesin. Rezil.

Konu sahibi bence kimse kimse için bu kadar fedakarlık yapmamalı. Benim de sevgilim Alman. O iş buldu Türkiye'ye gelecek. Ama bunu 'fedakarlik' olarak asla düşünmedim. O da benzer düşüncede değil, eminim. Fedakarlık olsa o kendinden bir şeyleri kaybetmiş olur, benim ona minnet duygusu beslemem gerekir.
Oysa öyle bir şey yok, bir seçim var sadece. Artılarını eksilerini düşündü, kendi hür iradesiyle karar verdi. İnşallah mutlu olur. Ama emin olmasaydi - yaşadığı hayatı kaybetme endişesi yaşayıp sırf beni kaybetmemek icin gelme fedakarlığı yapsaydı başta ben istemezdim.
Arada fark var bence

X