bu devirde ev almak çok mu zor

Geçen ay ailemin ev alma gibi bir düşünceleri oluşmuştu. Ankara'da yaşıyoruz kot 1 giriş falan baktılar 400k nakit vardı ellerinde baktıkları evler 1.200 civarı. Babam emekli, çalışmaya devam ediyor. Kardeşim çalışıyor asgari ücretli. (Aynı hane geliri) Emlakçılarla görüştüler.Kimi emlakçı size kredi çikmaz diye yolladı kimi de istediğin kadar kredi çıkarırız dedi. Tabi ne kadar doğru bilemiyorum. Emlakçılar ile görüştünüz mü?
Emlakçilar nasıl kredi çıkarıyor acaba

Geçen ay ailemin ev alma gibi bir düşünceleri oluşmuştu. Ankara'da yaşıyoruz kot 1 giriş falan baktılar 400k nakit vardı ellerinde baktıkları evler 1.200 civarı. Babam emekli, çalışmaya devam ediyor. Kardeşim çalışıyor asgari ücretli. (Aynı hane geliri) Emlakçılarla görüştüler.Kimi emlakçı size kredi çikmaz diye yolladı kimi de istediğin kadar kredi çıkarırız dedi. Tabi ne kadar doğru bilemiyorum. Emlakçılar ile görüştünüz mü?
Bizim buralarda da köy evi falan var.Merkeze uzak yerler 900 1milyon civarı.Bizde o tarz düşünüyoruz.Kira insanı strese sokuyor gerçekten

bir gelişme var mı canım?

çok teşekkür ederim emlakçılara soruyoruz 3 milyonluk eve 500 kredi çıkar diyorlar. çok az bizim için 😔
Bir eve kapora vermiştik. Sahibi yurt dışına çıkmış, gelemedi bir türlü. Oyalıyorlar habire. Muhtemelen daha yüksek fiyat veren birilerini bulup vazgeçtiler. Sözleşme imzalamıştık. Kaporanın iki katını vermek istemedikleri için bizim vazgeçmemizi bekliyorlar. Eşim bugün anahtarı geri verip kaporayı alacak. Bu iki oldu. Ev sahipleri gerçekten geri zekalı. Yutturduklarını sanıyorlar. Bir önceki de vazgeçip kardeşine satmıştı. Yersen.

Bir eve kapora vermiştik. Sahibi yurt dışına çıkmış, gelemedi bir türlü. Oyalıyorlar habire. Muhtemelen daha yüksek fiyat veren birilerini bulup vazgeçtiler. Sözleşme imzalamıştık. Kaporanın iki katını vermek istemedikleri için bizim vazgeçmemizi bekliyorlar. Eşim bugün anahtarı geri verip kaporayı alacak. Bu iki oldu. Ev sahipleri gerçekten geri zekalı. Yutturduklarını sanıyorlar. Bir önceki de vazgeçip kardeşine satmıştı. Yersen.
Üzülme bebişim daha güzelini bulursun.
Bizim öyle oldu geçen sene
Az kalsın içimize sinmeyen evi alıyorduk ALLAH'dan oglu parayı az buldu da vazgeçirdi babasını hshshs
Her elimizde eşya az fazla oldugunda aynı şeyi söyleyip duruyoruz kim çıkaracaktı asansörsüz 4. kata diye.
Ay delilik.

herkese merhaba. sık sık düşündüğüm bir konu var. ben şu an oturduğum eve kira ödemiyorum. ailemden farklı bir şehirde oldugum için ailem kendilerine yatırım yapmak adına şu an oturduğum evi satın aldı, bir süre benim oturmama müsade etti. ancak pandemi dönemi olduğu icin ailem gelemedi ve tapu benim üzerime. bu sebepten ilk ev kredisinden yararlanamıyorum. bir miktar peşinatım var. bir buçuk milyon kadar da krediye ihtiyacım var. ancak araştırmalarıma göre hiçbir banka kredi vermiyor. bu krediler ne kadar daha böyle gidecek Allah aşkına ya vallahi bunaldım. çözüm önerisi olan var mı?
Kimsenin ev alabildiği yok yine zamlanıyor ev fiyatları ben de onu anlamıyorum. Geçen sene bu zamanlar 1700 gibi nakit para vardı elimizde; büyük nir ilçede yaşıyoruz. Babam dedi ki duralıö kimse ev alamıyor fiyatlar düşer, bu esnada da banka faizleri de iyi. Biz ablamla bastırdık 1690 a zemin 3+1 bir ev aldık. Daha geçen ay yanındaki daire 2250 ye gitmiş. Yani sabit kalmayı bırak yine artmış, bankada kalsa para bir senede olacağı 2 milyondu. Demem o ki faizler ne kadar yüksek olsa da ev fiyatlarına yine yetişemiyo, 1+1 önerenlere katılıyorum ben de. En olası o sanırım. Ben de arabamı değiştirmek istiyorum, yoku yok. 3-5 senede nasıl buralara geldik aklım almıyo bazen, ben arabayı alırken bankalar sıra oluyordu kredi vermek için ne bileyim. Canım sıkılıyor açıkçası…

Üzülme bebişim daha güzelini bulursun.
Bizim öyle oldu geçen sene
Az kalsın içimize sinmeyen evi alıyorduk ALLAH'dan oglu parayı az buldu da vazgeçirdi babasını hshshs
Her elimizde eşya az fazla oldugunda aynı şeyi söyleyip duruyoruz kim çıkaracaktı asansörsüz 4. kata diye.
Ay delilik.
Ben de öyle teselli ediyorum kendimi artık, belki daha güzeli bekliyordur bizi diye. Asansörsüz bizim için söz konusu bile olamaz mesela ya. İki küçük çocuk, bebek arabası, bisiklet, poşetler, çantalar, kabus gibi... 🤣

Ben de öyle teselli ediyorum kendimi artık, belki daha güzeli bekliyordur bizi diye. Asansörsüz bizim için söz konusu bile olamaz mesela ya. İki küçük çocuk, bebek arabası, bisiklet, poşetler, çantalar, kabus gibi... 🤣
Ay hale nasıl bir salaklıksa gerçekten eşim alıyordu.
Ulan satsan satılmaz hshshs

10 milyondan 3-4 milyona kadar düşüyorlarsa ben o inşaat firmasını ve evi bir sorgulardım. İlk kez böyle bişi duyuyorum.
İnşaat sektöründe büyük bir durgunluk var o yüzden acil nakit ihtiyacından indirimler çok fazlalaştı maliyeti bir tık geçsin nakit para gelsin diye satıyor firmalar ama alıcılar genelde yurtdışından oluyor o yüzden fiyatları yüksekten söylüyorlar

bir gelişme var mı canım?

çok teşekkür ederim emlakçılara soruyoruz 3 milyonluk eve 500 kredi çıkar diyorlar. çok az bizim için 😔
Yok canım öyle bir şey yok biz 3.2 lik eve 1.5 çektik. Ama kredi çıkması sizin gelirle alakalı yani aylık ödenecek taksit gelirin %40ı geçmeyecek ve krediyi çeken kişinin geliri eşinin değil.

çok ayıp ya bu devirde tok satıcıdan ve insafsız ev sahibinden uzak tutsun allah bizi 😭😭
inşallah hemen harika bir ev bulursunuz su gibi aksın işleriniz 😍

Yok canım öyle bir şey yok biz 3.2 lik eve 1.5 çektik. Ama kredi çıkması sizin gelirle alakalı yani aylık ödenecek taksit gelirin %40ı geçmeyecek ve krediyi çeken kişinin geliri eşinin değil.
ay valla hangi emlakçıya sorsam böyle söyledi galiba ev sahipleri evin değerini az gösterip vergiyi mi az ödüyormuş nasıl oluyor tam aklım almıyor ama..

herkese merhaba. sık sık düşündüğüm bir konu var. ben şu an oturduğum eve kira ödemiyorum. ailemden farklı bir şehirde oldugum için ailem kendilerine yatırım yapmak adına şu an oturduğum evi satın aldı, bir süre benim oturmama müsade etti. ancak pandemi dönemi olduğu icin ailem gelemedi ve tapu benim üzerime. bu sebepten ilk ev kredisinden yararlanamıyorum. bir miktar peşinatım var. bir buçuk milyon kadar da krediye ihtiyacım var. ancak araştırmalarıma göre hiçbir banka kredi vermiyor. bu krediler ne kadar daha böyle gidecek Allah aşkına ya vallahi bunaldım. çözüm önerisi olan var mı?

ay valla hangi emlakçıya sorsam böyle söyledi galiba ev sahipleri evin değerini az gösterip vergiyi mi az ödüyormuş nasıl oluyor tam aklım almıyor ama..
Siz gidin bir bankayla konuşun banka size ne kadar kredi çıkar söyler. Çünkü evin değerinden önemlisi aylık gelir. O tapuda evet yapıyorlar diye duymuştum ama anlamam yani kredi için evin değerini belirleyen banka oluyor onlar birini gönderiyor. Emlakçılar boş yapıyor bence. Söylentilere göre olmuyor biz de böyle düşündük ama girişince gördük çıktı yani ama hepsine çıkmıyor tabii. Arkadaşım 1.4 e aldı 1+1 ona 1 milyon çıktı ama babası kefil oldu. Bize de 3.2 ev 1.5 çektik. 2 milyona yakın çekme dururumu da vardı

Sanırım bulundugunuz yerde evler biraz daha pahalı. Başka şehirden ev alıp kiraya vermek daha mantıklı. Yapan arkadaslarım var.
Piyasa cok kötü nakit akısı yok denecek kadar az. Biz suan sağlık harcaması için evi satmamız gerekiyor bahçeli mustakil dubleks ev. Normalde buralarda 6-7 milyon ederi. 4-4.5 razıyız suanda ama insanlara kredi çıkmıyor. Buyuk higayrimenkul şirketleri daha hızlı satıs yapabilmek adına oldugunun çok asagısına değer biçerek ilana girmek istiyor. Suan evimden cıksam min. 20-25 kiraya gidiyor buralarda ama satarken öalesef zorlanıyoruz. Ya uygun bölgeden ev alıp kiraya verip biriktirp ğstüne tekrar alacaksınız ya da 1+0 benzeri alıp ıstıne koya koya gideceksiniz

X