bu devirde ev almak çok mu zor

herkese merhaba. sık sık düşündüğüm bir konu var. ben şu an oturduğum eve kira ödemiyorum. ailemden farklı bir şehirde oldugum için ailem kendilerine yatırım yapmak adına şu an oturduğum evi satın aldı, bir süre benim oturmama müsade etti. ancak pandemi dönemi olduğu icin ailem gelemedi ve tapu benim üzerime. bu sebepten ilk ev kredisinden yararlanamıyorum. bir miktar peşinatım var. bir buçuk milyon kadar da krediye ihtiyacım var. ancak araştırmalarıma göre hiçbir banka kredi vermiyor. bu krediler ne kadar daha böyle gidecek Allah aşkına ya vallahi bunaldım. çözüm önerisi olan var mı?
1,5 milyon çok para değil onu bile mi vermiyorlar? 1 milyon veriyorlardı sanki bir ara

Tanıdık bankacı var mı? Alabileceğiniz max krediyi alsanız kalanını da borç bulmaya çalışsanız

1,5 milyon çok para değil onu bile mi vermiyorlar? 1 milyon veriyorlardı sanki bir ara

Tanıdık bankacı var mı? Alabileceğiniz max krediyi alsanız kalanını da borç bulmaya çalışsanız
1.5 milyon nakit olduğunda çok değil ama bankalar vermiyor. Tanıdık bankacı yok. Borç alabileceğimiz kimse de yok, çevremizde insanlar kendilerini zor döndürüyor. Galiba beklemekten başka çare yok, yine de ilanlara sık sık bakıyorum tabi

Vallahi ben bu işten bir halt anlamadım.
Hic evim yok. 14 senelik memurum.
Kredi puanım gayet iyi, tertemizim.
Ama eşimin kredi puanı kötü.
Kaynım ve eltim bankacı. Tanıdık bankacı da var yani.
İstediğim evin 3te 1 peşinatına sahibim. Ama 1500 krediye ihtiyacım var.
Eltim eşime demiş ki kredi çıkması zor belki senin maaş bankan olduğu için senin kefilligin ile çıkabilir bir bakalim.

Beni neden ayrı bir birey olarak değerlendirmiyorlar anlamıyorum. Sonuçta ev ipotekli oluyor.
Maaşımın çoğunu krediye verip kalaniyla geçirmeyi ben göze alıyorum onlara ne oluyor?

Yani faizler düşse ev fiyatları artacak evet.
Artik hayal bile kurmak istemiyorum bezdim.

Vallahi ben bu işten bir halt anlamadım.
Hic evim yok. 14 senelik memurum.
Kredi puanım gayet iyi, tertemizim.
Ama eşimin kredi puanı kötü.
Kaynım ve eltim bankacı. Tanıdık bankacı da var yani.
İstediğim evin 3te 1 peşinatına sahibim. Ama 1500 krediye ihtiyacım var.
Eltim eşime demiş ki kredi çıkması zor belki senin maaş bankan olduğu için senin kefilligin ile çıkabilir bir bakalim.

Beni neden ayrı bir birey olarak değerlendirmiyorlar anlamıyorum. Sonuçta ev ipotekli oluyor.
Maaşımın çoğunu krediye verip kalaniyla geçirmeyi ben göze alıyorum onlara ne oluyor?

Yani faizler düşse ev fiyatları artacak evet.
Artik hayal bile kurmak istemiyorum bezdim.

ben de uyuz oluyorum bu duruma
devletin memuruna 1500 kredi vermiyorlarsa vay halimize.

1.5 milyon değil 2 milyon bile veriyor bankalar biz yeni ev aldık nişanlımla. 3 milyonluk ev için 1.5 çektik 55 bin ödemesi var 4 sene. Üstelik onun başka evi vardı yine de çıktı kredi. Arkadaşım da çekti hemşire tek maaş ona da çıktı 1 milyon. İş yerinden biri arsa almak için çekti ona da çıktı. Çıkmıyor diye bir şey yok. İlk evim kredisi de gelseydi seçimde gelirdi. Ama benim maaşımı da ortak görüyorlar mı bilmiyorum hane geliri olarak resmi nikâh var çünkü. Abim Çekerken maaşın %40ı sınırlaması vardı

Biz bugün bir inşaat firmasını aradık, inşaattan satış fiyatını öğrenmek için. bu bölgedeki evler sahibinden sitesinde emlakçılar tarafından 10 milyona yakın satılıyor. İnşaat firması ilk başta 10 dedi, sonra 7 dedi, sonra ise yüzde 35ini peşin verirseniz 5 olur taksit yaparız dedi. Ve sadece telefonla konuştuk, karşılıklı pazarlık olmadı bile düzgün. Demek zorlasak peşin nakit ödemeye 3-4 milyon olacak.

Emlakçılar yerine inşaat firmalarıyla görüş bilgi al.
Ya o inşaat hiç bitmezse korkusu?

Evet zor, sadece ev değil her bir şeyi almak çok çok çok zor 😕

Bir ara kentsel dönüşüm hevesi vardı millette. Kaç tane dönüşüme verip evini yıktırıp sonra bomboş araziye bakan insan gördüm, üstünden darbeler geçti. Elindekine sahip çıkma dönemindeyiz.

1.5 milyon değil 2 milyon bile veriyor bankalar biz yeni ev aldık nişanlımla. 3 milyonluk ev için 1.5 çektik 55 bin ödemesi var 4 sene. Üstelik onun başka evi vardı yine de çıktı kredi. Arkadaşım da çekti hemşire tek maaş ona da çıktı 1 milyon. İş yerinden biri arsa almak için çekti ona da çıktı. Çıkmıyor diye bir şey yok. İlk evim kredisi de gelseydi seçimde gelirdi. Ama benim maaşımı da ortak görüyorlar mı bilmiyorum hane geliri olarak resmi nikâh var çünkü. Abim Çekerken maaşın %40ı sınırlaması vardı

Merhaba hangi bankalar?

1.5 milyon nakit olduğunda çok değil ama bankalar vermiyor. Tanıdık bankacı yok. Borç alabileceğimiz kimse de yok, çevremizde insanlar kendilerini zor döndürüyor. Galiba beklemekten başka çare yok, yine de ilanlara sık sık bakıyorum tabi
1.5 milyonu faize koyup bekleseniz

Ayrıca topraktan eve girmeyin kesinlikle. İnşaat fiyatları sürekli oynuyor bitirmiyorlar. En son dolap vs olmadan teslim ediyorlar (ederlerse) bizim evimiz bitmiş olduğu halde hala teslim alamadık bı türlü düğüne 1 ay kaldı. Daha bize 2025 başı gibi biter dediler. Evin her şeyi var. Doğalgaz vs bağlanmadı sadece. Biz de mecburen nişanlımın bekar evinde kalacağız. Evi alma sebebimiz zaten kiralık ev bulamamaktı. En erken Ekim gibi hazır diyorlar ama sanmıyorum. Ev bakarken kiracı derdiyle uğraşmak istemedik. Zaten bakmaya gidince bile dik dik konuşuyorlar

herkese merhaba. sık sık düşündüğüm bir konu var. ben şu an oturduğum eve kira ödemiyorum. ailemden farklı bir şehirde oldugum için ailem kendilerine yatırım yapmak adına şu an oturduğum evi satın aldı, bir süre benim oturmama müsade etti. ancak pandemi dönemi olduğu icin ailem gelemedi ve tapu benim üzerime. bu sebepten ilk ev kredisinden yararlanamıyorum. bir miktar peşinatım var. bir buçuk milyon kadar da krediye ihtiyacım var. ancak araştırmalarıma göre hiçbir banka kredi vermiyor. bu krediler ne kadar daha böyle gidecek Allah aşkına ya vallahi bunaldım. çözüm önerisi olan var mı?
Eminevim diye bir yer var benim ailem komplee oradan aldi arastirin isterseniz faizsiz oluyor ama dosya masrafi oluyor o da cok az bi miktar devlet destekli bu arada

Eminevim diye bir yer var benim ailem komplee oradan aldi arastirin isterseniz faizsiz oluyor ama dosya masrafi oluyor o da cok az bi miktar devlet destekli bu arada
Eviniz çıkana kadar her ay belli bir ücret ödeniyor..istediğiniz yerden istediğiniz evi almak için eskiden tabi daha uygundu ama şimdi çok yüksek diye biliyorum..eşim beni götürmüştü emineve ama ben asla deyip çıktım..güvenmiyorum bu tarz şeylere..evet başımızı sokacak bir evimiz var ama yine güvenmiyorum..anca o evi ben yaparsam güvenirim evet bu daireye eve kolay kolay bişey olmaz diye..

Ben ev almak için bu hafta yapı kredi bankasından 1. 475.000₺ kredi çektim ama ilk evim olduğu için verildi galiba. Benim hesaplarım fazla aktif ama resmi gelir olarak asgari ücret gösterebildim üstünede eşim kefil oldu banka hemen verdi krediyi bana. Bankaların aylık vermeleri gereken kredi tutarları oluyor ona denk gelirseniz hesaplarda da aktiflik varsa şansınız yüksek.

Son düzenleme:
Yakin bi arkadaşımız topraktan eve girmeye çalıştı ve 2 kez dolandırıldi. Kredi çekerek girdi ,bos yere kredi ödedi ve tüm birikimi de gitti.
Diğer arkadaşım da girdi ,evi teslim edildi,fakat müteahhit tapuyu vermeden önce ev çok prim yaptı diyerek bunlardan ekstra para aldı, şimdi iki arkadaş da tövbeler etti.

Evlerini sorunsuz alanlar da vardır tabiki ama ben bu olumsuz örneklerden sonra cesaret edemem mesele hele de şu ortamda.

X