bu devirde ev almak çok mu zor

herkese merhaba. sık sık düşündüğüm bir konu var. ben şu an oturduğum eve kira ödemiyorum. ailemden farklı bir şehirde oldugum için ailem kendilerine yatırım yapmak adına şu an oturduğum evi satın aldı, bir süre benim oturmama müsade etti. ancak pandemi dönemi olduğu icin ailem gelemedi ve tapu benim üzerime. bu sebepten ilk ev kredisinden yararlanamıyorum. bir miktar peşinatım var. bir buçuk milyon kadar da krediye ihtiyacım var. ancak araştırmalarıma göre hiçbir banka kredi vermiyor. bu krediler ne kadar daha böyle gidecek Allah aşkına ya vallahi bunaldım. çözüm önerisi olan var mı?
Bu konu beni de çok şaşırtıyo, 2020 yılının başında aldık evimizi projeden 200 bine almıştık 100 nakit verdik 100 kredi çektik o zaman eşimin maaşı 3500 dü 1800 kredi öderken aşırı zorlanmıştı ama şuan 1800 para değil ve bitmek üzere. Ama gel gör ki şuan bu evi asla alamazdık 3 milyon değeri 2+1 odaları mutfağı büyük semtten dolayı fiyatı uygun ama kredi çeksen çekemezsin faizler o biçim 3 milyona kaç milyon ödenir Allah bilir, maaşlar taksidine yetmez. Çok fena bi hal aldı bu durum. Umarım düzelir insanlar kirada da oturamıyo artık kiralar da yüksje

Piyasa çok durgun evet ama ev sahipleri de hiç yanaşmıyor pazarlığa. Herkesin malı kıymetli. 3.3 milyonluk eve 3 milyon teklif ediyoruz, istemiyorlar. Pazarlıkla ucuza getireyim gibi bir dünya yok yani. Çok çok darda olması lazım ev sahibinin, acil satması lazım. Mesela hayırsız oğlu tefecilerin, mafyanın eline falan düşmeli ki anca ucuz pahalı demeden satsın. 😁

Bu konu beni de çok şaşırtıyo, 2020 yılının başında aldık evimizi projeden 200 bine almıştık 100 nakit verdik 100 kredi çektik o zaman eşimin maaşı 3500 dü 1800 kredi öderken aşırı zorlanmıştı ama şuan 1800 para değil ve bitmek üzere. Ama gel gör ki şuan bu evi asla alamazdık 3 milyon değeri 2+1 odaları mutfağı büyük semtten dolayı fiyatı uygun ama kredi çeksen çekemezsin faizler o biçim 3 milyona kaç milyon ödenir Allah bilir, maaşlar taksidine yetmez. Çok fena bi hal aldı bu durum. Umarım düzelir insanlar kirada da oturamıyo artık kiralar da yüksje
Benim ailem de 2020 yılında yeni ev aldı. Çevredekiler hep karşı çıktı ne gerek var eviniz varken diye. Kredi çektiler 2600 ödemesi vardı nasıl ödenir diyorlardı. Şimdi herkes pişman biz de alsaydık diye. Abim ev aldı yine karşı fikir çoktu. Evet ödemeler çok ama imkanı varsa bencr alınır. Şuan ben bakıyorum 25 binden aşağı kiralar yok hele baktığım Muhitlerde 30. Evler çok eski şimdi 25 olan kira seneye 45 olur. Artık sınırlama da yok. Bir de kampanya oluyor evler uçuyor. Pandemide 1 sene erteleme çıktı ya kredilerde ben baktım ilanlarda sürekli Arttı. Arabalarda da öyle uçtu uçtu fiyatlar ne oldu geçen sene 750 ye giden araç şimdi 700 etmiyor. Maaşlar iki kat oldu neredeyse. Borç bir şekilde ödenir diye düşünüyorum. Eskiden kiralar bu kadar yüksek değildi ya. Ben öğrenciyken asgari ücretten düşük kalıyordu kiralar

Benim ailem de 2020 yılında yeni ev aldı. Çevredekiler hep karşı çıktı ne gerek var eviniz varken diye. Kredi çektiler 2600 ödemesi vardı nasıl ödenir diyorlardı. Şimdi herkes pişman biz de alsaydık diye. Abim ev aldı yine karşı fikir çoktu. Evet ödemeler çok ama imkanı varsa bencr alınır. Şuan ben bakıyorum 25 binden aşağı kiralar yok hele baktığım Muhitlerde 30. Evler çok eski şimdi 25 olan kira seneye 45 olur. Artık sınırlama da yok. Bir de kampanya oluyor evler uçuyor. Pandemide 1 sene erteleme çıktı ya kredilerde ben baktım ilanlarda sürekli Arttı. Arabalarda da öyle uçtu uçtu fiyatlar ne oldu geçen sene 750 ye giden araç şimdi 700 etmiyor. Maaşlar iki kat oldu neredeyse. Borç bir şekilde ödenir diye düşünüyorum. Eskiden kiralar bu kadar yüksek değildi ya. Ben öğrenciyken asgari ücretten düşük kalıyordu kiralar
Oy oy gerçekten öyle valla, biz geçen ay araba aldık 100 bin eksiğimiz çıktı 1 sene ödeyelim dedik deli faizle çektik o zaman bu paraya 8 bin faizle 5 sene kredi çektik. Şaka gibi ya şimdi valla ev alana biyerden para kalması lazım

Oy oy gerçekten öyle valla, biz geçen ay araba aldık 100 bin eksiğimiz çıktı 1 sene ödeyelim dedik deli faizle çektik o zaman bu paraya 8 bin faizle 5 sene kredi çektik. Şaka gibi ya şimdi valla ev alana biyerden para kalması lazım
Bir de şak diye sorun çıkıyor ev sahibiyle. Ben öğrenciyken ev tuttum 2 ay sonra ev sahibim öldü ev satıldı. Bana tutturdular çık diye. Sonra başka tuttum. 4. Ayda zam istedi hiç şansım olmadı ve aşırı panik biriyim. Biz de aileler olmasa ev alamazdık 55 bin kredisi var. Benim de kredim var 25 bin benimki 1 sene Allah'tan. En azından çocuğumuz yok rahat öderiz diye giriştik umarım açlıktan ölmeyiz çünkü daha ev düzme derdimiz var

Biz bugün bir inşaat firmasını aradık, inşaattan satış fiyatını öğrenmek için. bu bölgedeki evler sahibinden sitesinde emlakçılar tarafından 10 milyona yakın satılıyor. İnşaat firması ilk başta 10 dedi, sonra 7 dedi, sonra ise yüzde 35ini peşin verirseniz 5 olur taksit yaparız dedi. Ve sadece telefonla konuştuk, karşılıklı pazarlık olmadı bile düzgün. Demek zorlasak peşin nakit ödemeye 3-4 milyon olacak.

Emlakçılar yerine inşaat firmalarıyla görüş bilgi al.

Dolandırıcı olmadıklarına emin misiniz

Evi kesin teslim edeceklerine dair bir anlaşma yapıldı mi

2020 de hani çok ucuz bi kredi çıkmıştı. 0,64-0,74 krediler. O sırada biz 25 senelik bir binanın en üst katındaki bakımsız bir daireyi hiç para ödemeden satın aldık. Eksper bi değer biçmiş evin satış fiyatından yüksek :) Ev için kullandığımız kredi 225 bin tl, aylık ödemesi 2500 tl. İlk sene de ödemesizdi. Ödemeye başladığımda maaşımın 3 te birinden fazlaya denk geliyordu 3 senedir oturuyor ve ödüyoruz. Heralde hayattaki en büyük şansımızı bu evi alırken kullanmışız keza cebimizde 5 kuruş yoktu.
Niyetimiz burayı bir süre sonra satıp üstüne para koyup yeni bir ev almaktı. Geçen aylarda tam istediğimiz gibi bir ev bulduk 4 milyon
Bizim evin şu anki değeri 2,5 milyon (ve şak diye satılmıyor)
Arada 1.5 milyon kredi diyince aylık ödemesi 60-70 falan çıkıyor. Bizim eşimle ikimizin maaşı o kadardı zaten. Kısacası asla başka bir ev alamayacağımızı anladık. yenisini almak hayal olmuş Bu aradaki para birikmez, birikene kadar evler bu defa 10 milyon olur :) O yüzden evi yaşanır hale getirmek için her sene bi odasını yeniliyoruz. Şu an içi bayağı eli yüzü düzgün oldu
Amaa En üst kat ve çatı akma problemi yaşıyoruz şiddetli yağmurlarda. Salonda mutfakta kovaları diziyoruz. Asansörü ikide bir bozuluyor 6 kat çık çık ölüyoruz. 2 aydır asansör bozuktu hayattan soğuduk. O sırada diyoruz lanet olsun taşınıcaz satıcaz falan. Sonra sahibindene girip kiralara bakıyoruz diyoruz ki boşver nolursa olsun 2500 e oturuyoruz en azından :)

Kısacası ev alan da aldığı evden başka bir eve geçemiyor, satamıyor, henüz evi olmayan hiç alamıyor, kiraya çıksan çıkılmıyor, atsan atılmıyor, satsan satılmıyor… Allah hepimize yardımcı olsun.. nereye kadar böyle gidecek bilmiyorum. O 10 milyona yakın evler de nasıl oluyo benim yaşadığım yerde kapış kapış satılıyor, kim alıyor bunları

Eminevim diye bir yer var benim ailem komplee oradan aldi arastirin isterseniz faizsiz oluyor ama dosya masrafi oluyor o da cok az bi miktar devlet destekli bu arada
Bizde suanda oradan eve girdik, suanda en güvenilir Eminevim, eşimin birçok arkadasi ev araba sahibi oldu orası sayesinde, hersey noter önünde gerçekleşiyor ve net kandırmak gibi bisey mümkün değil, eşimin arkadaşı da orada çalıştığı için güvenebildik diğer firmalar sıkıntılı olabilir onu bilemem ...

Ben ev almak için bu hafta yapı kredi bankasından 1. 475.000₺ kredi çektim ama ilk evim olduğu için verildi galiba. Benim hesaplarım fazla aktif ama resmi gelir olarak asgari ücret gösterebildim üstünede eşim kefil oldu banka hemen verdi krediyi bana. Bankaların aylık vermeleri gereken kredi tutarları oluyor ona denk gelirseniz hesaplarda da aktiflik varsa şansınız yüksek.
Taksitler nasil

evimizi sattik ustune 800 bin icin bile aylik 30 bin civari odeme gerekiyor .evler 6-7 milyon ben anlamadim bu isi
Bizim evin yakınına kısa katlı bir site yapıldı, en ucuz 2+1 daire 11-12 milyon TL civarında. Geçerken bakıyorum hepsi dolmuş sanki 😂😂😂
Evimizi satsak bile alma ihtimalimiz sıfır, evlerde satılmıyor gerçi. Herhalde bizim gelir grubumuzdakiler satılmıyor 😅

Merhaba,

O kervan geçmedi diyen yalan söyler, eskisine göre de çok daha zor. Biz iki hafta önce ev aldık kredi çektik, ev 2.250 milyondu (başkentteyiz). İlk eviniz bile olsa en fazla %60 kredi çıkıyor. Bizim alacağımız eve 840.000 kredi çıktı, eşimin üstünden kredi çektik ben kefil oldum. 500 bizde nakit vardı, 750.000 birevimden kullandım, 250 falan da kredi kartından para çektik.

Bankalar da yolunu bulmuş hane gelirimizi aylık 200 bin beyan ettiğimiz halde 40-60 ay vadeli konut kredisini onaylamadılar. 120 ay - 840 bini 3.250 falan ödetiyorlar. Erken kapama yapacağız mecbur. aylık ödemesi 27k

Diziye hakim degılım o yuzden soruyorum
Benım enıstem benım yuzumden kriz gecırmez
O yuzden naptı bu sevket? Fikretin kocasına nıye dert oldu bu kadar
Fikretin degil Neclanın kocasına dert oldu, yüreğine indi, inşaata ortak oldu, adamın sonu oldu :)

X