Bu arkadaş bozuntusuna ne yapmalı? Savcılığa mı vermeli?

Ne yapalım? Kime şikayet edelim? Doğrusu nedir sizce?

• Savcılığa şikayet

OY: 278 68,0%
  • Anne-babaya şikayet

OY: 146 35,7%
  • Ortak arkadaşlarına yaptığı şeyi anlatmak

OY: 51 12,5%
  • Kendisiyle konuşmak neden yaptığını sormak

OY: 135 33,0%
  • Tamamen sessiz kalmak

OY: 2 0,5%

• Ankete Katılan
    409
Bir de ben günahların zincirleme olduğuna inanıyorum kelebek etkisi gibi...
Siz eğer ki çocuğu böyle cezalandirmazsaniz yarın başkalarına daha büyük zararlar verecek, yaptıklarının cezasız kaldığını Yanina kar kaldiginj gören insan her zaman dozu giderek artırır cunku

Kesinlikle katiliyorum. Taviz tavizi dogurur.

Yahu iyiniyetinizi kaybetmeyin yine ama hobi olarak kalsın mümkünse. Eylemi yapan sonuçlarını düşünmüyor, siz neden “çocuğun durumu yok” bilmem ne diye gereksiz empati yapıyorsunuz ki? Ödeyecek durumu yoksa yapmasaydı o zaman? Onu da siz mi düşüneceksiniz? O kuzeninize sinsi sinsi arkadaş görünümlü yılan gibi yaklaşıp zarar vermeyi biliyorsa sonuçlarına katlanmayı da bilecek. Ve bunu düşünmesi gereken kişi siz değilsiniz, kendisi. Bence hem savcılığa bildirmeli, hem aileye söylemelisiniz. Hatta kuzeniniz de yüzleşsin, içindeki bu nefretin nedenini sorsun. İçinde bu kadar öfke ve nefret varken neden arkadaşmış gibi iki yüzlülük yaptığını sorsun. O yüzleşmeden sonra da ilişkisini kessin. Yerin dibine batırın ya. Neden suç işleyen ve arkadaşını zor durumda bırakan birinin suçunu örtesiniz ki?

Baştan sona tüm seçenekler ve olay saçma. Siz arabayı neden birisine veriyosunuz bu çocuk oyuncağı mı. Üstelik ergenlikten yeni çıkmış birine. Arabayı vermeniz demek olası zararları göze almanız demek kusura bakmayın. Ayrıca niye paranızı almıyosunuz karşınızdaki babanızın oğlu mu neyin intikamını alıp rencide edeceksiniz napacaklar çocuğu çarmıha mı gerecekler en çok anası babası iki laf eder geçer siz zararınızla kalırsınız. Paranızı almanız dışında gerisi oldukça lüzumsuz.
Anlatamadım ben herhalde. Zarar her zaman olabilir ben zararda değilim, pek zarar ettiğim de yok zaten kaskosu var, yapılan hareket çok adice beni ikilemde bırakan bu hareketi yapan insanın ilerde daha büyük bir şey yapması potansiyeli. Niye vermeyim vermek istediğim insana arabamı? falancanın çocuğu gelir durduk yerde kırar diye mi?çocuk kronik hasta bir çocuk okula gitsin gelsin üşümesin pandemide diye verdim araba boşta duracağına işe yarasın istedim, okuldan çıkışta da yemek yemeye gitmişler işte. Ben arabasında zararında değilim önemli değil o benim için zaten hasarsızlık indiririm bozulur en kötü cebimden çıkmayacak. Elektronik aksamla birlikte kırmış iki ayna 30 bin tl ediyor bu da kapılarına gidip istencek bi meblağ değil. Kaskoyu bozdurmayın onlar ödesin diyorsunuz herhalde de durumları yok işte. Yani mesele en son para bu konuda benim için o yüzden hiç lüzümlu gelmedi parasını almaya çalışmak siz kusura bakmayın. Ben yapmadım diyecek falan gene şikayetçi olma noktasına gelicez. Normalde restoranın o videoyu bana vermemesi lazım polis yazısı olmadan çünkü.

Tam bilmiyorum da bu isi yapan tanidiksa kasko dolandiriciligina girebilir bu is.

Ayrica kasko zaten o sahistan tazminat alir.

Mune, Erdem, üç kişiyiz, üçümüz paylaşırız hesabına girip, ya da "Ben az yer içerim nasılsa" diye yanına tüm hesabı kapatacak kadar para almamış olabilirdi. Restoran tanıdık çıkmayabilir, aksine sorun çıkarabilecek dayak atıp hırpalayabilecek insanların bulunduğu bir mekan olabilirdi. Haberlerde izliyorum, hesap ödemedin, şöyle olduydu diye çıkan kavgalarda ölen gençler var. Erdem'in arkadaşlarından gelen bu hamle, orada o gencin hayatına da mal olabilirdi. Bu hiç uzak bir olasılık değil. Sadece para mevzu da değil yani, arkadaşları(!) olarak Erdem'in hayatını da tehlikeye atmak, onu olası bir belaya bilerek itmek.

Cezasız kalmamalı.
Bu olayda bir şeyler eksik gibi ya çözemedim. Bi maceraya girişiolar hadi diyelim Barışla Mehmet. Niye bunu özellikle Erdem dışarda telefonla konuşurken yapıolar. Kaçabilselerdi onu orda tuzluk gibi bırakıp kaçacaklardı bence adamlar durdurmasaydı. Yakalanınca hesabı ödemesine teşekkür edeceği yerde Erdem'in neye engel olduğunu düşünüo da hırslanıp gidip hıncını arabadan çıkarıo. Çok güzel bi maceraysa bu, Erdemi de bekleseydiniz ya kaçıp gitme fikrini kararlaştırmak için.

Anlatamadım ben herhalde. Zarar her zaman olabilir ben zararda değilim, pek zarar ettiğim de yok zaten kaskosu var, yapılan hareket çok adice beni ikilemde bırakan bu hareketi yapan insanın ilerde daha büyük bir şey yapması potansiyeli. Niye vermeyim vermek istediğim insana arabamı? falancanın çocuğu gelir durduk yerde kırar diye mi?çocuk kronik hasta bir çocuk okula gitsin gelsin üşümesin pandemide diye verdim araba boşta duracağına işe yarasın istedim, okuldan çıkışta da yemek yemeye gitmişler işte. Ben arabasında zararında değilim önemli değil o benim için zaten hasarsızlık indiririm bozulur en kötü cebimden çıkmayacak. Elektronik aksamla birlikte kırmış iki ayna 30 bin tl ediyor bu da kapılarına gidip istencek bi meblağ değil. Kaskoyu bozdurmayın onlar ödesin diyorsunuz herhalde de durumları yok işte. Yani mesele en son para bu konuda benim için o yüzden hiç lüzümlu gelmedi parasını almaya çalışmak siz kusura bakmayın. Ben yapmadım diyecek falan gene şikayetçi olma noktasına gelicez. Normalde restoranın o videoyu bana vermemesi lazım polis yazısı olmadan çünkü.

Siz ikilemde kalmissiniz ve arabanizin aynalarini kiran sarhosu hakli cikarmak istiyorsunuz.

Yalniz o suclu. Maddi durumu kötü de olsa, ailevi sorunlari da olsa suclu.

Affetmek istiyorsaniz affededebilirsiniz ama bu yukarida yazdigim gercegi degistirmeyecek.

Ben olsam 21-22 yaşındaki üniversite öğrencisinin sicilinde ömür boyu yer alacak bir suça bulaşmasını istemezdim. Daha aklı başında değildir. O yüzden anne-babaya haber vermek diye oyumun kullanıyorum.
Ay öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki 15 yaşında ergen çocuk. 21 yaşında gayette aklı başında olur insanın. Alkol kullanmayı biliyorsa hareketlerine dikkat etmeyi de bilecek. Bu tür durumlarda insanın ağzı bir kez yanacak ki hayatı boyunca bir adım atarken 2 kez düşünecek.

30 bin TL istenecek bir meblağ değil mi 😱😱😱😱😱😱

kuzenınız yanlıs dusunuyor sanırım yası kucuk oldugu ıcın
savcılık ısın ıcıne gırınce aılesı nasıl cıddıye alıyor baksın da gorsun ne demek aılesı cıddıye almaz tutusacaklar resmen
sız kesınlıkle sıkayet edın kendınızı arada kalmıs gıbı hıssetmeyın aracınıza bırı zarar vermıs boyle dusunun aslında bu kadar basıt
aracınıza bırı zarar verdı ve kım oldugunu bılıyorsunuz hepsı bu
a kısısı b komsusu gıbı dusunun... kımın arkadası oldugunun da onemı yok sıkayet ettıgınız ıcın kuzenınız arada kalmaz zarar gormez huzuru da bozulmaz
suclu kısısı sızın kadar dusunmuyor yemın ederım
Ne geliyorsa başımıza zaten ince düşünen gerizekalılar olduğumuz için geliyor ailecek. Bundan 10 sene önce biri gelip bana çarptı trafikte. Sigortası yokmuş yok babam beni keser yok annem mahvolur bi şekilde tutanağı suçu üstüme alarak çizip doldurdum kendi kaskoma güvendim onun arabasında da çok bi hasar yoktu görünürde. Oğlanın babası sigortası bile olmayan aracı için bi sürü tazminat istedi değer kaybı davası bile açmış külüstür arabaya tutanakta da suçlu göründüğüm için benim trafik sigortası ödemedi. Yarım araba parası ödedim cebimden mallığımdan.

Tanıdık hesabı ödemeden kaçmaya çalışıyor, arabanın aynasını kırıyor, polis kağıdını yok ediyor, bir de üstüne üstlük soruyor aptal yerine koyup. Böyle tanıdık yerin dibine batsın çok pardon da
Kesinlikle. En yakın arkadaşına böyle bir şey yapabiliyorsa korkulur böyle tiplerden. İleride neler yapabileceğini siz düşünün.

Siz ikilemde kalmissiniz ve arabanizin aynalarini kiran sarhosu hakli cikarmak istiyorsunuz.

Yalniz o suclu. Maddi durumu kötü de olsa, ailevi sorunlari da olsa suclu.

Affetmek istiyorsaniz affededebilirsiniz ama bu yukarida yazdigim gercegi degistirmeyecek.
Haklı çıkarmak istemiyorum kendi arkadaşım olsa çoktan şikayet etmiştim adiyi. Arada kuzenim olduğu için ikilemde kaldım. Araba benim olmasa benlik hiçbir şey yok olayda çünkü. Araba benim diye de istediğimi yaparım ulan araba benim değil mi kararı ben veririm! havasına girmek istemiyorum.

30 bin TL istenecek bir meblağ değil mi 😱😱😱😱😱😱
Bende dolar artınca 'dün şu kadar çekmiştim keşke cekmeseydim yedi yüz lira kâr ederdim kaçırdım' diye uykularım kaçıyor yani😅 zenginim sanıyordum fakirmişim Samantha otuz bin istenecek bir meblağ değil deyince anladım.

Haklı çıkarmak istemiyorum kendi arkadaşım olsa çoktan şikayet etmiştim adiyi. Arada kuzenim olduğu için ikilemde kaldım. Araba benim olmasa benlik hiçbir şey yok olayda çünkü. Araba benim diye de istediğimi yaparım ulan araba benim değil mi kararı ben veririm! havasına girmek istemiyorum.
Bence girmelisin Samantha
Yaptıklarının bedelini odetmeyi göz ardı etmek ne demek

bu memlekette su niye yargilanmiyor bu niye cezasını çekmiyor diye hayiflanan bizler değil mıydık ?

İnsanlığa dair umudum her geçen gün azaldığı için aşırı sinirliyim yoksa gerçekten parasında pulunda değilim. Çoluğu çocuğu olan insanlardan özellikle tavsiye istiyorum. Olay şu ki kuzenim Erdem, 7-8 senelik Barış ve Mehmet isimli iki arkadaşıyla dün akşam bir restorana yemeye içmeye gidiyorlar. Ben yurtdışına çıkacağım için kendi arabamı Erdem'e vermiştim emaneten kullansın diye. Kendisi de arkadaşları da üniversite öğrencisi 21-22 yaşlarındalar üçü de. Hesap istemişler 700 lira mı ne tutmuş o sırada Erdem kapının önünde telefonla konuşuyormuş kız arkadaşıyla. Bu Barış ve Mehmet hesabı fahiş bulup ödemeden kaçmaya karar vermişler nasıl bi kafaysa artık. Sonra adamlar nereye falan diye bağırınca Erdem de dönmüş bi yere değil ben telefonla konuşuyorum burdayız gitmiyoruz diye açıklamış şaşkınlıkla ve ödemiş hesabı. Öderken yanında Barış varmış sadece Mehmet dışarı çıkmış dışarda benim arabanın yanında beklemiş. Erdem geldiğinde iki yan aynanın da kırıldığını görmüş. Mekana girip güvenlik kamerasına bakmak istemişler adamlar da doğal olarak karakoldan yazı istemiş. Karakola gidip yazıyı alıp gelmişler. Yazıyı arabanın arka koltuğuna Mehmet'in yanına koymuş Erdem. Mekana geri gelip açtığında kapıyı yazıyı görememiş nerde demiş Mehmet de bilmem ki buraya koymadın sen kafam iyi hatırlamıyorum falan demiş. Adamlar yazısız izletemeyiz falan demiş karakola geri dönmüşler karakoldaki polisler kızmış bunlara otuz kere mi yazı vercez size sarhoş musunuz nesiniz diye kovmuşlar.

Sabah beni aradı Erdem olayı anlattı mekanın ismini söyleyince baktım sahibi arkadaşım. Yolladı bana videoyu tahmin edeceğiniz üzere bu Mehmet denen lüzumsuz oğlan kırıyor ikisini de. Neyin hıncı bu bilmiyorum çok yakın dostlar güya. Sadece Mehmetin ailevi problemleri var annesi babası ayrı babasının başka bir kadından çocukları var onlarda kalıyor çoğunlukla, maddi durumları iyiydi arabası falan vardı oğlanın sonra adamın durumu kötüye gitti oğlanın arabasını sattılar falan ondan mı böyle bilmiyorum ya bir insan arkadaşına nasıl böyle bir şey yapar. Bu çağın çocukları mı çok tuhaf ben mi büyütüyorum bilmiyorum ama gerçekten çok sinirlendim bu adiliğe kendi arkadaşım olsa çoktan şikayette bulunmuştum savcılığa. Ne yapmak gerekir sadece küselim mi anasına babasına mı söyleyelim arkadaşları arasında mı rencide edelim nedir sizce çözümü? Erdem diyo ki ben konuşayım neden yapmış sorayım eminim ki suçu alkole atacak ne diyebilir ki başka. Anket de koydum işaretlerseniz sevinirim kolay görürüm.(birden fazla işaretleyebiliosunuz)

Düzenleme: *Ha bu arada da asıl delirdiğim kısım dünden beri naptın kanka yapan bulundu mu diye arayıp soruyor Erdem'i.

*Çocuğun ve ailesinin meblağı karşılayacak durumu yok zaten ben de o kadar parayı cebimden verecek değilim kasko bozulacak o yüzden şık olarak koymadım. İstemem de para almayı zaten.
Madem o hala ınkarı tercıh edıyor..Sizde kım oldugunu bulmak ıcın savcılıga basvuruyorsunuz...Bunun haklı bır tarafı yok...Bunun üstüne atılacagı alkolu,zartı zurtu yok...Bu yaptıgı maddi manevi yıkımın hesabını versın...Bundan sıyrılırsa tekrar yapma gucunu bulacak belkı kurban yıne aynı arkadası olacak ya da baskası ne farkeder...Ona hayatının dersını vermek gerek....Özürünü dahi kabul etmeden gereken yapılmalı bence...

Madem o hala ınkarı tercıh edıyor..Sizde kım oldugunu bulmak ıcın savcılıga basvuruyorsunuz...Bunun haklı bır tarafı yok...Bunun üstüne atılacagı alkolu,zartı zurtu yok...Bu yaptıgı maddi manevi yıkımın hesabını versın...Bundan sıyrılırsa tekrar yapma gucunu bulacak belkı kurban yıne aynı arkadası olacak ya da baskası ne farkeder...Ona hayatının dersını vermek gerek....Özürünü dahi kabul etmeden gereken yapılmalı bence...
Ben de böyle düşünüyorum yarattigi duygusal çöküşün bile bi cezasi olmali hatta. Ama maalesef karari kuzenime biraktim. Arabanin sahibi olmaktan aldigim güçle sen istemesen de sikayet edicem demek istemiyorum onu ezip. O dominantligi kendime yakistiramiyorum iyi ki bi arabasini aldik demesin ne bileyim. Biraz kafasi varsa doğru yolu görür kendi illa salak olcam diyosa da olsun buyursun.

X