Birine anlatmaya ihtiyacım var

Sonami

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Ekim 2023
906
1.032
25
Kızlar ne düşüneceğimi bilmediğim iğrenç bi noktadayım. Şu an hastanedeyim 13 haftalık hamileyim ama bebeğimin yaşama şansını oldukça düşüren bi kaç sorun keşfedildi. Bu yüzden gebeliği sonlandırma kararı aldık. Kolay değildi ama gelecek şu andan daha korkunç geldi. Hele bebeklere kadınlara yapılanları okuduğumuz şu zamanda hem fiziksel hem zihinsel engelli bi birey ben ya da babası yokken ne kendini koruyabilir ne bakımı yapabilirdi zaten. Gerçi bunları yapabilecek kadar uzun yaşama ihtiyali de baya bi düşüktü. Sadece kadın doğum değil bu sorunlara sahip çocuğu olan ailelerle görüştüm. Çocuk doktorlarıyla görüştüm. Çocuk doktorunun şahit oldukları, 14 aylı kkızıyla yaşadıklarını anlatan annenin söyledikleri, üzgünüm ama ben yapamadım. Neyse burası zaten bi dönüm noktasıyken çarşamba günü hastaneye yattım. Refakatçim yok çünkü olabilecek tek kişi şu an çocuğuma bakıyor. 2 yaşındaki oğlumun annemin acil durum listesinden ha bire beni araması (özellikle beni arıyor), gece sayıkladığını öğrenmek, gündüz sorun olmasa da gece ağladığını bilmek, özlemek ağır geliyo. Geldiğim günden beri gece ne zaman uyumak istesem önce bi posta ağlıyorum. Gidecek olana, var olana, eşimin yanımda olamayışına, burda tek başıma kalışıma, verdikleri ilacın bi şeye yaramamasına. 3 gündür tek çektiğimin mide bağırsak sorunları olması, artık mideme kramplar girmesi, inanır mısınız karın ağrısından kıvranmayı yeğleyecek noktadayım. Dedim ki daha büyüyüp hissedince karnımda ölğrse, doğumda ölürse, doğumdan sonra ölürse bunu kaldıramam toparlanamam. Ama şu durumda bana daha iyi gelmiyor. İlacı arttırabilirler ama yapmıyorlar. Bugün cumartesi bu sabah doktorlar gelmedi, ultrasona girmedim dün sabah hareket etmese de kalp atışı hala vardı. Yanlış mı yapıyorum diye düşünmeye başladım. İmza verip çıksam gidicek daha iyi bi yer bilmiyorum. Özele gitsem para yetmez. Oğlumu görmem için idare edebileceklerini söylediler ama görürsem hem ben hem oğlum daha çok hırpalanırız diye cesaret edemiyorum. Artık kafamı toplayamıyorum modum düştü, enerjim düştü, keyfim kayboldu, 4. Günde böyleysem bir hafta çekmek zorunda kalırsam napıcam? Yaşadığım her sorun normal, bekliyicez diyolar ha bire.

Eşime anlatamıyorum, yanımda olamadığı için zaten stresli. Anneme anlatamıyorum kadın ikiye mi bölünsün. Üzülür. Kardeşim desen şu halimi görse benden önce ağlamaya başlar. Herkes arayıp bu da geçer gençsin sağlıklı ni evladın var diye teselli ediyor. Artık bunları duymak bile canımı sıkmaya başladı. Ben yatarken kimseye söylemiştim bilerek bunları duymak sorunları anlatmak istememiştim. Ama hiçbişey düşündüğüm gibi gitmiyor, sandığım kadar güçlü kuvvetli değilmişim. Yalnız kaldığım her an açılmaya hazır bi çeşmem var. Tek isteğim içindekileri dökmekti. Birine anlatamıyor olmak beni daha çok yıpratıyor. Eğer okuduysanız teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Allah yardımcınız olsun umarım her şey eskisinden daha güzel olur. Çok zor bir süreç

Birinin okuyup derdimi anladığını bilmek bile yeter. Sadece hafifletmek istedim

Allah yardımcın olsun. Hayırlısı neyse o olsun.
Sadece 2 tavsiyem var. Bundan sonra çocuk düşünürsen biraz evdeki bebeğin büyümesini bekle. Ve genetik test yaptır mutlaka eşinle kendine.
Teşekkür ederim. Bebekten genetik test için numune alındı. Sorun kromozom kaynaklı çıkarsa bizden de test alıcaklar. Bende zaten bu düşüncedeydim ama bi seferlik dikkatsizliğimizle oldu bizde kabullenmiştik. Bundan sonra o bi seferlik dikkatsizliğe izin vereceğimi sanmıyorum. Plansız gebeliğin başıma getirdiklerinden sonra mümkün değil

Birinin okuyup derdimi anladığını bilmek bile yeter. Sadece hafifletmek istedim
Ben de 3. Çocukta hazırlıksız yakalandım. Sağlık problemi yok gibiydi ve buna rağmen neler neler düşündüm. Sizi anlıyorum bu sebepten. Bir de ben sigara içen birisiyim. Tüp ligasyonla ihtimal vermeyince bir de o dönem adet geciktirici kullanınca tamamen ona bağladım.

Fosur fosur sigara içtim. Öğrendikten sonra bıraktım ama geç olmuştu. Fakat bunun kaygısını bile çok ciddi yaşadım. O dönem hatırlıyorum bir personel "Ben doğurana kadar içtim bir şey olmadı" dese bile hem ondan iğrendim, hem korkum yine geçmedi son vermiş olsam bile.

Planlı bir bebek olsaydı öncesinden bırakırdım. Hiç bir anne çocuğuna bu zulmü yapamaz! Ben bilmeden yapmıştım bir süreliğine.

Sonuç olarak oğlum ilk doğduğu gün ciğerinde su vardı. Kuvezde kaldı, minnacıkken röntgene maruz kaldı. Çıkardık ama bu kez kusmuğundan boğuldu zor kurtardık. Uyurken değil üzerini değiştiriyordum. Öğrendik ki gırtlak yumuşaklığı ve reflüden olmuş.

O süreç çok zordu ve oğlumu koynumdan ayıramadım, gündüz uyurken ben veya babası başını bekledik. Kimse yoksa wc. Ye bile gidemedim. O boğulduğu an tramva yarattı ve asla tek uyutmadım.

Kemikleri geliştikçe gırtlağı düzeldi, hepsi geçti ama nasıl geçirdik????

3 ay sigara geçmişi çocuğa bunu yaptı. Çünkü başka sebep bulamadım. Bilmeden bile olsa vicdanım paramparça oldu daima.

Ne zaman hamile olup, bilerek sigara içen birini görsem yerin dibine sokuyorum, düşman görüyorum.

Şu an içinde bulunduğunuz durumu, sizin kadar olmasa bile anlıyorum. Anne yüreği altın terazisinden bile hassas oluyor.

Yine diyorum karar konusunda fikir beyan edemem, büyük vebal. Sadece sizi anladığımı, üzüldüğümü belirtmek için yazdım.

Allah yardımcınız olsun. Bir anne için en zor karar olmalı evde bekleyen bir evlat da olunca daha zordur eminim. Çok üzgünüm. İnşallah acılarınız en kısa sürede geçer. Daha sağlıklı bebek sahibi olursunuz.. Allah şifalar versin

Bende öğrenmeden önce sigara içiyordum hatta tek korunmasız ilişki adetime 4 gün kala olduğundan ihtimalde vermedim nitekim o gün tutmuş çünkü son adet tarihimle uyumlu gitmiyordu. O günle uyumlu gidiyordu. Adet olmayınca şüphelendim kaç gün test yaptım 13 gün falan sonra silik çizgi görüp doktora gittim değerim düşüktü kimyasal gebelik olabilir falan dedi doktor öyle olmadı ama sorun o değilmiş zaten. Tam o ilk haftalarda gelişen bi rahatsızlık aslında doktor keseyi görene kadar folik asite gerek yok emin olalım dedi. Başladım ama aslında geç kalmıştık çünkü sorun büyük ihtimalle folik asit eksikliğinden çoğunlukla bundan kaynaklı oluyormuş. Beyninde sıvı, kafa ve beyincik yapısı bozuk, belinde deri sçıklığı ve sinirlerin dolduğu bi kese. Hepsi de haftasına göre çok büyük boyutta bu sorunlar.

İlki planlıydı doktora kontrole gittim, değerlerimi düzenledik, folik asit kullandım. Yine benden kaynaklı sağlık sorunları yaşadık ama oğlum sağlıklı çok şükür. Tam 2 yaşıns gireli 1 hafta oluyor annemle iyiler akşam kardeşim geliyo işten mutlular ama eşimi görünce problem çıkarmış bırakmak istememiş bana neler yapar Allah bilir. Bu kararı verirken onu da düşündüm hasta bi bebeğin peşinde gezerken ondan çalmak zorunda kalacağım şeyleri de düşündüm. Ama şimdi yanında olmayarakta zarar veriyormuşum gibi hissediyorum bu bana daha büyük yük oluyor. Arkamda bi çocuk olmasaydı muhtemelen bu kadar yıpranmazdım

Teşekkür ederim. Allah kimsenni başına vermesin

Allah yardımcınız olsun Sizin hastaneye yatma sebebiniz, sizin sağlık sorunları mi?

Allah yardımcınız olsun Sizin hastaneye yatma sebebiniz, sizin sağlık sorunları mi?
Hayır gebeliği sonlandırmak için yattım ilaç veriyorlar rahim ağzım açılsın kasılmalar olsun düşük yapayım diye ama önceki de sezaryen olduğu için ilk kez doğum yapıyomuşsun gibi düşün zor olması normal dediler. Ama benim ilk gece sancım oldu pıhtı vardı sabah karşı ama sonra hem sancım hem kanamam bıçak gibi kesildi. 2 buçuk gündür boş yere ilaç alıyorum bi ilerleme yok. Bu da boş beklemekte çok yıpratıyor yani şu an her şey çok zorluyor

Çok geçmiş olsun Allah yardimciniz olsun
Bilinki siz çok güçlüsünüz çünkü doğru karar vermek bazen çok zor oluyor.

Hastaneye de çok sinirlendim .
Neden size bu kadar çektiriyorlar ?
Neden kürtaj olmadiniz?.
Bilmiyorumda artik doktorlara hastanelerede güvenimiz kalmadi .

Bi bilsem bi anlasam zaten sorun etmiyicemde beklemeyi. Kusuyorum mideme kramplar giriyo bağırsak düzenim bozuldu su gibi ishal oldum yemek yiyemiyorum doğru düzgün. Ama kasılma yok ağrı yok kanama yok. Bugün doktor görürsem sorcam inşallah nere kadar böyle. Dediklerine göre haftasından ötürü böyle olmalıymış

Böyle bi durumda o şöyle üzülür, bu böyle ağlar demeyin ve ilk kendinizi düşünün.. Eşinizle veya kardeşinizle paylaşın, gerekirse birlikte ağlayın.. Böyle günlerde destek çok önemli..
Biliyorum ama zaten anlatıcak uygun ortam bile olmuyo. Yani görüş saatleri kısıtlı odada başka bi hasta ve ziyaretçileri oluyo. Telefonda bunları konuşmak bi işe de yaramayacak. Zaten ağlamakta istemiyorum beni çok yoruyo bu durum bu duygular. Hiçbi zaman öyle duygularını herkesin içinde yaşayıp ağlayan bi tip olmadım, kriz anlarında hep soğukkanlıyımdır ne zmaan sorun çözülür o zmaan bende çözülürüm ama şu an bunu kontrol edemiyorum

Cok geçmiş olsun. İnsallah bir an once evinize cocugunuza kavuşursunuz, onu merak etmeyin, iyidir, tabıı sizi arar özler fakat ona ilk önce saglıklı bir anne lazım, ya onu da bırakacak güvenilir biri olmasaydı?

Evet olmasaydı her şey sarpa sarardı. Çok şükür annem var kardeşim dedesi, babası da yanına gidiyo yalnız bırakmıyo da benim aklım onda kalıyo günde 15 defa arıyo beni

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…