Birikim yapabilme becerisi sonradan edinilir mi?

Aranan evlât gibi evlât 👏
Ben işte zamanında hiç böyle olmadım ama sonradan olabiliyor insan örneğiyim.
Kız yaranamiyorum ki. Geçen haftalarda babam korona oldu, izolasyonu beni kapsamıyor diye alışverişleri ben yaptım.
Babam bugün diyor ki 'kizim neden markasız sucuk alıyorsun,bak yenmiyor' .
Markasız dediği de pınar 🙈🙈🙈
A101'den süt alıyorum , annem göz deviriyor, bir tek ben içiyorum. İsraf olmasın diye taneyle meyve sebze alıyorum, 'utanmadın mi şu kadar şeyi poşete koyarken' diyorlar 😂😂
Sem zengin olursun yalnız ileride :KK53:
Ben direkt 5 yıldızlı otele giderim
Taksi kullanırım 😂para harcamak icin elimden geleni yaparım
Ahsgsgs
Aaa bebiş takvimini yeni gördüm , hayırlı olsun 😍 Amy, ben mi seni biriyle karıştırıyorum yoksa sen Tee yıllar önce evine kedi giren, kendi eviymis gibi sizde yaşayan kedinin ev arkadaşi mıydın????

Kız yaranamiyorum ki. Geçen haftalarda babam korona oldu, izolasyonu beni kapsamıyor diye alışverişleri ben yaptım.
A101'den süt alıyorum , annem göz deviriyor, bir tek ben içiyorum. İsraf olmasın diye taneyle meyve sebze alıyorum, 'utanmadın mi şu kadar şeyi poşete koyarken' diyorlar 😂😂

Aaa bebiş takvimini yeni gördüm , hayırlı olsun 😍 Amy, ben mi seni biriyle karıştırıyorum yoksa sen Tee yıllar önce evine kedi giren, kendi eviymis gibi sizde yaşayan kedinin ev arkadaşi mıydın????
Sağ ol canim. Bilmem o muyum? Ama evime kedi girdiği ve doğurup bebelerini orda bıraktığı doğrudur 😂van kedisi hemde

Geçmiş olsun babacigina 😉
Seçiciler demek ki ama aldiklarin da iyiymiş ama 🙂
Meyve sebze bende ihtiyacimiz kadar aliyorum.

Merhabalar✨

Yatırım konusunu okuduktan sonra kendimi çok eleştirdiğim bir konuda sizlerden fikir almak istedim.

Önceden hiç birikim yapamayan, sonradan hayatında bir şeyleri değiştirip birikim yapabilen kadınlar var mı aramızda?

Öncelikle biraz kendi alışkanlıklarımdan ve hayatımızdan bahsedeyim;
Şu an çalışmıyorum, 7 yıllık evliyim ve 2. Çocuğum olana dek, yani bi 4-4.5 sene kadar çalışmaya devam ettim. Maaşımı da döviz olarak alıyordum. Maaşımı bölük börçük, zamanlı zamansız almama rağmen güzel bir maaştı diyebilirim ama güvenip borca giremedik.

Ben bakıyorum kadınlar bir kenara en azında bi çeyrek yapıp koyuyor, ben 100 lira bile koyamıyorum. Sanki cebimde dursa batacakmış gibi son kuruşuna kadar harcıyorum. Zaten her şey ateş pahası..

Aklımdaki düşünce hep şu; "aman bunu almasam ne değişecek, evde eksik var getir'den alayım, çocuklar şunu istedi getir'den söyleyeyim. Hediye alayım. Sanki gezmeye gitmesek para duracak mı?" Gibi gibi.. gezmeye tozmaya harcadığım paraya hiç acımıyorum ama sanırım olması gerekenden fazla harcıyorum.

Zamanında düğün takılarımızla araba aldık, daha sonrasında arabayı satıp bir iş yeri kurduk. Allah'tan bunu yapmışız ama ben kenarda bir şeylerim olsun istiyorum. Ben bunu biriktirdim demek istiyorum (kendime).

Sanırım bu tumumumun uzun yıllar Yurtdışında yaşamam (17 sene) ve Türk para birimine mental olarak geçemememin (😂) bir ilişkisi var.
Ben 16 yaşından beri hem okuyup hem çalıştım. 33 yaşındayım ve son 4 senedir çalışmıyorum sadece, o rahatlığa çok alışmışım.. Eşim de benim gibi. Hiç birikim kafasında değil beni de engellemiyor hiç.

Demem o ki ekonominin de gidişatı ile ben biraz kendimi müsrif ve sorumsuz görmeye başladım.. Neler yapabilirim? Nerden başlayabilirim? Abartıyor muyum?😂 Bana bir el atsanız🙈
Hiç zorda kalmamakla ilgili bu. Bi defa parasız kalsanız mecburiyet insanı engelliyor.
Önce biriktirip sonra harcayın. Mesela çeyrek altın alın kalanı harcayın gibi. Ya da tutamam kendimi derseniz uzun vadeliye para atın harcamadan önce.
Birikimi bir fatura kabul edin. Ayda örneğin bin lira gibi... Bana biraz şımarıklık gibi geldi ifade edil biçiminiz. (Kazanma ve harcama hususunda sadece)

Yapabilirsiniz neden olmasın çok güzel motivasyon mesajları da gelmiş
Ben kendimi bildim bileli biriktirirdim lisede sevmediğim derslerden kaçıp sinemaya giderdim mesela.. kendime kitap alırdım..
Maddi anlamda zorluk yaşadığımız yıllardı o yüzden kısa süreli olur kullanılırdı. Sonra çalışmaya başladım Hem ani biriktirdim hem para. Ne yaşamayı erteleyin ne biriktirip gelişmeyi. Öncelikle küçük adimlar atın, mesela benim lüksüm ev kıyafetleri çok severim belkide çocukluktan kalma heves ama öyle sayısız almam her mevsim için 1 yada 2 tane eklerim eskiyen yıpranan konforsuz olan elenir. Sizde ne kdr biriktirmek istediğinizi neyden vazgecebileceginizi yazın. Önce aylık sonra 3 ve 6aylik plan oluşturun. Finansal kitaplar okuyun en azından sosyal medya hesaplarını inceleyin
Mesela ben son dönemde toplu taşımaya geri döndüm. Özel araç maliyeti ile aradaki farkı birikime aktarıyorum belirledigim 1 hisseyi ekliyorum. Bu tarz amaclar edinin başardıkca mutlu olacaksiniz

Hiç zorda kalmamakla ilgili bu. Bi defa parasız kalsanız mecburiyet insanı engelliyor.
Önce biriktirip sonra harcayın. Mesela çeyrek altın alın kalanı harcayın gibi. Ya da tutamam kendimi derseniz uzun vadeliye para atın harcamadan önce.
Birikimi bir fatura kabul edin. Ayda örneğin bin lira gibi... Bana biraz şımarıklık gibi geldi ifade edil biçiminiz. (Kazanma ve harcama hususunda sadece)
Hmm aslında gerçekten şımarık biri değilim. Hiç olmadım. Bu alışkanlıklarımın neden olduğunu az çok tahmin edebiliyorum ama uzun hikaye bunlar. Şimdi çocukluğuma inip hüzünlenmeyelim😀

Hmm aslında gerçekten şımarık biri değilim. Hiç olmadım. Bu alışkanlıklarımın neden olduğunu az çok tahmin edebiliyorum ama uzun hikaye bunlar. Şimdi çocukluğuma inip hüzünlenmeyelim😀
Özellikle belirttim genel anlamda şımarık demedim, diyemem. ☺️ Sadece kazanma ve harcama alışkanlığınız böyle demek istedim.

Kızlar ya bisey soracağım.Ben böyle para durumların da çocuğumun geleceğini de düşünüyorum.Kiz yada erkek farketmez de.Hani ilerde bir güvencesi olsun diye.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.Kendi büyüyünce başının çaresine baksın mi,yoksa çocuk için ufak tefek kenara atiyormusunuz?Ha benimde birikmisim yok.Sadece altınlarım var

Merhabalar✨

Yatırım konusunu okuduktan sonra kendimi çok eleştirdiğim bir konuda sizlerden fikir almak istedim.

Önceden hiç birikim yapamayan, sonradan hayatında bir şeyleri değiştirip birikim yapabilen kadınlar var mı aramızda?

Şu an çalışmıyorum, 7 yıllık evliyim ve 2. Çocuğum olana dek, yani bi 4-4.5 sene kadar çalışmaya devam ettim. Maaşımı da döviz olarak alıyordum. Maaşımı bölük börçük, zamanlı zamansız almama rağmen güzel bir maaştı diyebilirim ama güvenip borca giremedik.

Ben bakıyorum kadınlar bir kenara en azında bi çeyrek yapıp koyuyor, ben 100 lira bile koyamıyorum. Sanki cebimde dursa batacakmış gibi son kuruşuna kadar harcıyorum. Zaten her şey ateş pahası..

Aklımdaki düşünce hep şu; "aman bunu almasam ne değişecek, evde eksik var getir'den alayım, çocuklar şunu istedi getir'den söyleyeyim. Hediye alayım. Sanki gezmeye gitmesek para duracak mı?" Gibi gibi.. gezmeye tozmaya harcadığım paraya hiç acımıyorum ama sanırım olması gerekenden fazla harcıyorum.

Zamanında düğün takılarımızla araba aldık, daha sonrasında arabayı satıp bir iş yeri kurduk. Allah'tan bunu yapmışız ama ben kenarda bir şeylerim olsun istiyorum. Ben bunu biriktirdim demek istiyorum (kendime).

Sanırım bu tumumumun uzun yıllar Yurtdışında yaşamam (17 sene) ve Türk para birimine mental olarak geçemememin (😂) bir ilişkisi var.
Ben 16 yaşından beri hem okuyup hem çalıştım. 33 yaşındayım ve son 4 senedir çalışmıyorum sadece, o rahatlığa çok alışmışım.. Eşim de benim gibi. Hiç birikim kafasında değil beni de engellemiyor hiç.

Demem o ki ekonominin de gidişatı ile ben biraz kendimi müsrif ve sorumsuz görmeye başladım.. Neler yapabilirim? Nerden başlayabilirim? Abartıyor muyum?😂 Bana bir el atsanız🙈
Kenarda bir miktar olmadan kendimi güvende hissetmem. Aşiri garanticiyim saglama almayi severim her seyi.
Çalismaya basladigim bir iki yil kazandigimi harcadim çok az miktar attim kenara. Sonradan birikime başladim o gün bugündur de hep biriktiririm.
Biriktirdigim parayi yok sayarim yokmuş gibi aylik ayni bütceye sadik kalirim.
Bir seyler pahalandi evet ama iki degil bir alirim çok gereklileri ön plana koyarim.
Ayirabileceginiz en küçük rakamdan başlayin ve onu yok sayin o paraniz yok. Isterseniz günluk kullandiginiz hesap disinda ayri hesapta actirabilirsiniz. Sonra miktari yavas yavas arttirin. Zamanla birikim isteginiz de artacak.

Kızlar ya bisey soracağım.Ben böyle para durumların da çocuğumun geleceğini de düşünüyorum.Kiz yada erkek farketmez de.Hani ilerde bir güvencesi olsun diye.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.Kendi büyüyünce başının çaresine baksın mi,yoksa çocuk için ufak tefek kenara atiyormusunuz?Ha benimde birikmisim yok.Sadece altınlarım var
çocuğum yok ben biriktirdiğimi tamamen kendim için biriktiriyorum

ama mesela şöyle ki benim kendi ömrüm içinde bile biriktirdiğim bir milyon lirayla hiç bir şey yapamaz hale geldiğimizi gördüm. daha yaşım 40 değil. bir milyon liraya 1 tane daireyi zor alıyorsun. ben okurken bir milyon filan korkunç bir paraydı.

çocuklar için tabii ki birşeyler yapmak istersiniz ama kenara birşeyler koymak bunun sadece 1. adımı olabilir. önemli olan yatırım yapma becerisi edinmek. çocukları da o bilinçle yetiştirmek- bence. bence diyorum ama etrafımda da gördüğüm bu zamanında mükemmel ticari-yatırım fırsatları olan yerleri "ay ben köyümde yaşayacam" diye bırakıp giden aileler görüyorum mesela çocukları üniversite mezuu ama markette kasiyer (kasiyer olmak kötü birşey değil, ama aile ilgilense o çocuğa bir mekan açabilirdi çocuk hem turizm mezunu hem sektörde tecrübeli)... buna mukabil hiç bir meslek sahibi etmeyen bir bölümü öyle keyfine okuyan arkadaşlar ailerinin zamanındaki ticari-mülk vs. girşimileri sayesinde bir eli yağdabir eli balda yaşıyor. bu aileler 1 günde bu güne gelmemişler hep zamanında ufak ufak başlanmış, öğrenilmiş.

kendimi de bu noktada eleştiriyorum. birektirmekte iyiyim. kazanmakta iyiyim. ama yatırımda, yönetmekte, paranın ticaretinde iyi değilim.

Ben üniversitedeyken annem 500 liralik ev tutmak istemişti, ben pahalı bulmuştum. Epey kavga etmiştik, hatta babam telefonda 'parayi verecek olan biz değil miyiz' demişti, 'her ay isteyecek olan da benim' diye kapatmıştım telefonu 😅sonuç aradım, pazarlıkla 275 liraya ev buldum. Onu da ev arkadaşımla boluse boluse öderdik. KYK kredimle ev kirası,fatura, mutfak masraflarını oderdim, yüz TL bursum vardı, onla yemekhane,yol,kafe masraflarımi oderdim (ey gidi ikibinonlarin ekonomisi...) , Kendim de parttime palyacoluk,düğün hostesligi falan yapar para kazanır,onla da turlara katılır, bilet alır şehir dışına falan giderdim. Neredeyse hiç para istemeden bitirdim okulu, ailem de sağolsun oldukça gönderirlerdi. Ama öyle bir ekonomik düzen kurmuştum ki yani, bir şekilde yürüyordu:))
Allahım kızımı şöyllee bi hatun yap :KK70: bizde kavga ederdik babamla. Ama ben 1000₺ neden olmuyor diye bağırırdım 😂😂😂😂😂😂

Merhabalar✨

Elinize geçen paradan önce birikim için ayırın sonra kalanı harcayın. Evinizde kumbara yapın, bozuk paralardan çok güzel birikimler oluyor. İhtiyacınız olmayan şeyi almayın, aldığınız şey gerçekten ihtiyaç mı sorgulayın. Mutfak masraflarını düzenleyin, abur cubura para yatırmayın. Devir zor, daha da zor olacak gibi duruyor, savurmayın paranızı. Bireysel emeklilik yaptırın, dokunamadığınız bir birikim olur, altın hesabı açın ordada biriktirin

Merhabalar✨

Siz de karı koca birikim yapamamak iyi olmamış. Bizim evde eşim birikim yapar ama ortak hesap ve kasada durur yani ikimizin de erişimi var. Bunun dışında evliliğimizden olan altınlar bendedir eşim ev/araba alırken ısrar etmeme rağmen kullanmadı. Topu topu 3 bilezik kaldı diğerlerini ben harcadım evlendiğimizde öğrenci olduğum için. Onun dışında babam rahmetli olduğu zaman arabayı satmıştık anneme verdik ama annem hepimize böldü oradan 3000 dolarım var bunu da eşim zarfa koyup ayrıca adımı yazdı üstüne. Yani ortak birikim dışında benim adıma da birikimim var. Onun dışında 3 senedir çalışmıyorum kredi, borç vb bittiği ve ben 18 yaşımdan beri çalıştığım için. Aylık 1500 TL harçlık alıyorum eşimden ama ev/çocuklar için de eşimin kredi kartlarından biri bende. 1500 TL içinden her ay bir iki smalı çocuğa 100-200 ne gönderebilirsem gönderiyorum. Bir de 5-10 TL bir kutuya atıyorum ayda bir 250 lira filan gibi bozukluk parayı da ihtiyacı olan birilerine veriyorum( site komşularımız duyarlı genelde birileri için ya da sokak hayvanlarının veteriner bakımları için toplayan oluyor). Özetle borç bittiğinden beri eşim biriktiriyor ben de o sorumluluk yok(olmaması beni rahatlatıyor). Siz de en azından günlük 5-10 lira atsanız evdeki bozuklukları toplasanız, getirden siparişi azaltsanız ayda yarım gram ya da fazlasını alır kenara koyarsınız.

Ben bunun yolunu buldum, belki fikir olur size de :) bankadan bir yatırım hesabı açtım. Her gün bir çikolata parası olsa dahi mutlaka dolar alıyorum. Bir gün 100 tl, bir gün 50 tl, ne kadar param varsa artık. Bazen de elime toplu paralar geçiyor, onları komple yatırıyorum. İnstagramda birikim hesapları var onlardan görmüştüm, bu sene yıl sonuna kadar güzel paralar biriktiririm diye düşünüyorum.

Gerçekten aylık geldiği gibi birikim yaparsak oluyor sonraya bırakınca illa ki harcanıyor
Bu ay 1500 attım kenara ay sonuna doğru çeyrek alırım dedim ve dün dışarı çıktım gratise 500 tl bıraktım
Artık kalan parayla gram almaya niyet ettim ve yine beklemedeyim🤪🤪
Çok hoşsunuz birikim topiğiniz vardı galiba eşiniz askeri personel miydi

Ben daha 8 yaşındaydım, dolar biriktirirdim :) küçükken de çok pintiydim, günlük 3-5-7-10 TL alırdık o zamanın parasıyla, aileme 'gunluk böyle para verene kadar haftalık versenize, ona göre paramı harcayayim' falan derdim hatta😂 annemle babamin sigaraya verdiği aylık+yillik parasini hesaplar birakirlarsa kaç ay içinde bilgisayar alabileceklerini falan söylerdim (sonra bilgisayar aldılar,sustum)
Büyüdüm, hiç değişmedim😇Hala çok fena kirli cikiyimdir. Yani sadece parttime günlük çalıştığım zaman bile şehir dışında tatil yapmaya yetecek param olurdu.
Bence biraz içten gelen bir şey
Mesela benim ailem asla benim gibi değil. Yeni işe başlayınca sırf kenarda köşede bri seyleri olsun diye anneme bilezik almıştım mesela ,tutmuş satmislar😅 oysa bugün 3 katı olmuştu yani :)
O yüzden bence birikim insanın içinde olacak, belki de burcunda.
Benim mesela burç yengeç,yükselen oğlak. Her ikisi de kötü günü düşünen, güvenceye-paraya önem veren burçlar. Ama mesela annem ikizler-aslan😂 'harca kız,senden kıymetli mi' kombinasyonu🙈
Sizin burç neydi???
Benim bir önerim şu, bunu geçen yıllarda uygulamıştım,epey de param birikmisti . Denizbanktan altın gümüş hesabı açtım .maaşı alır almaz hemen birkaç gram altıni hesabıma atardım. Zaten para bitiyor, zaten olanı harciyorsun. En azından kenarda birikimin olur.
Bir de her gün, öğle yemeği saatinde 3 gram gümüş alırdım. 3 gram o zaman 20 liraydı, bugün 30 lira.
Asla nereye gittiğinin peşine düşmeyecegin bir para..farzet ki markete gittin parasi:) böyle böyle cidden epey gümüşüm birikmisti. Gümüş de durduğu yerde arttığı için o gün 2bin liram kenara attiysam mesela bugün o param 3 bin oldu.
Al sana birikim:)
Ha, bir de her ay maaşımdan mutlaka bir kısmını dolar yapardım ki seyehat ederken paranın,kurun derdine düşmeyeyim, elimin altında bozduracak dolarım olsun diye.
Haa, çok mu zenginim?
Tabii ki değilim. Ama benim gibi dargelirli bir insan icin yine az çok bir birkimim var.
Bir de tasarrufla ilgili okuması keyifli çok kaynak var. İnsan okudukça gaza geliyor... Mesela parahanim'i ben seviyorum . Sivri dilli ama çok tatlis. Eski konuları özellikle, zevk veriyor okuması. Tavsiye ederim
Kendimi size benzettim, bende oğlak burcuyum 😅 kötü günümde kimseye muhtaç olmamak için kenarda param olmalı, kendi kendine birikim yolları buluyorum bende. Aybaşinda birikimini yapınca da rahatca harciyorsun. Üstelik kenarda paran olunca büyük ihtiyaçları nakit aliorsun ve borca, borç faizine girmiyorsun.

Dolar al ama pazartesi sabah al. Piyasalar kapalıyken makas çok açık olur.
Evet ona baktım çok açık arası. Ben altıncıyım aslında. Ama bi çıktı ya 1000₺ ondan düşünce direkt 60 binim gitti. Bilerek bozmuyorum yükselince çünkü biliyorum boşta kaldığı anda aslında zarardayım😬
Dolar aldım bir gazla 20 olacak dediler , kocamdan arakladığımla aldım :KK70: 30 bin içeri girdim. Onu ne yapsam sence ?

X