Birikim yapabilme becerisi sonradan edinilir mi?

Ya birde o tipler var sinirimi bozan

Kimseden borç istemedikten sonra harcarım kimene

çok güzel birikim yaparım, çokda güzel harcarım. Alışkanlık bu bence. Biriktiremeyen biriktiremiyor ama ay sonu gelsin artani koyayım derseniz asla birikmez.
Demekki ben hatayı burda yapıyorum. Ay sonuna asla para kalmıyor gerçekten. Birde benim şöyle bir kötü huyum var kredi kartı ekstrem az geldiyse mesela aaa bu çok az diye ayın 13 14 u gibi güzel bi harcama yaparım alacak birşey bulurum. Bugünde ayın 14ü. Bugün almayacağım hiçbir şey bir yerden başlamak lazım

Edinilir. 5 6 sene asla düşünmeden deli gibi para harcadım. 1 senedir kafama dank etti biriktiriyorum. Yine harcamıyorum çocuklara falan ama kenarıöda hep param var artık. Altın yükselmeden altın kolye aldım 1 tane kendime sırf harcamamak için. İnan edinilir. Şimdi napıyorum hesabımdan 1 tane vadesiz hesap açtım. Her gece 12 de 20 lira atıyorum. Sanki sigara içiyor gibi düşünüp. Ve kendime büyük söz verdim. Ne birine bahsedcem burdan. Mede dokunucam. Çünkü birine söylersem kesin harcarım 1 swne sonra 6 bin küsür param olacak inşallah.

Maas yatınca borçlarınızı ödeyin, maaşınıza göre gram alın, sonra alayım demeyin hemen alın. Ayrıca elinize gecen ekstra paralarla da hemen altın alin. Ben 2015 den beri kredi kartı kullanmıyorum, ne alırsam maaş kartımdan peşin alırım. Aylık 2500 kredi ödemem var onu 3000 olarak yatırıyorum 500 birikmiş oluyor mesela. Gibi gibi kendi sisteminizi oluşturabilirsiniz.

Ben hep tutumlu biri oldum ama eşim tam tersiydi parayı hiç önemsemezdi cebinden bozukluklar vs dökülür peşinden toplardım en son kumbara aldım içine atacaksın eve gelir gelmez cebindeki bozukluğu dedim ve böyle başlayıp alışkanlık oldu şimdi hergün 10 20 30 bişeyler atıyor o kumbaraya hatta sırf atabilmek için para bozdurup geliyo eve gelirken biz kumbarada 1 TL biriktirerek 3 tane mobilya taksiti ödedik 2 bayram alışverişi yaptık begenilmeyen bozuk 25 kuruşlar bile birikince çok büyük paralar oluyor kumbara alın zamanla bagımlılık yapıyor zaten

Gerçekten aylık geldiği gibi birikim yaparsak oluyor sonraya bırakınca illa ki harcanıyor
Bu ay 1500 attım kenara ay sonuna doğru çeyrek alırım dedim ve dün dışarı çıktım gratise 500 tl bıraktım
Artık kalan parayla gram almaya niyet ettim ve yine beklemedeyim

Taksitleri borçları kapatabilirsem inşallah bende bırakacağım kredi kartını

Selâm
Hem güldüm keyiflendim ama bir o kadar da kendimi gördüm daha doğrusu eski ben'i
Neredeyse 30 yaşına kadar doğru düzgün birikim yapmamış kenarda bir dikili ağacını inşa edememiş olan bana bir arkadaşımın cimriliği pintiligi kendi gidişatımin yanlışlığını farkettirdi.
Kendinde olmasına rağmen benden isteyen,borç alip asla geri vermeyen vermeye eli gitmeyen arkadaşımın bu tutumu ekonomik gidisatimi değiştirdi.
30 yaşım böylece dönüm noktası oldu.
Elimde maddi olarak sadece aracımız vardi o yaşta.
Çok daha fazlasi olabilirdi.
Ama biz o zamana kadar söz gelişiyle yedik,içtik,giydik,gezdik
Kıyafetlerimi,takılarımı,ekstra neyim varsa artik dolaplar almıyordu çünkü sığmıyordu
Dağıta dağıta bitiremedim.
Kulakların çınlasın gülçin, pinti arkadaşım gülçin bana hayatin toz pembe olmadığını farkettirdi.
Kartlar zaten elimizde patliyordu son limitlerine kadar harcamaktan.
Herşeyi bir kenara bırakıp önce borçları azalttım düzene soktum.
Sonra her ay küçük miktarlarla birikim yapmaya başladım.
Ben sonradan olduysam sizde olursunuz
2.5 yil önce evimizi aldık kredisini ödüyoruz şu an.
Güneş burcum koç,
Yukselenim akrep
Ay burcum yengeç.
Bense hepsinin biraz karışımı.

Son düzenleme:
Sem zengin olursun yalnız ileride

Ben direkt 5 yıldızlı otele giderim
Taksi kullanırım para harcamak icin elimden geleni yaparım
Ahsgsgs

Ama çok iyiymıs yenGEnC bayildim sana

Ah Gülçin! Benim hayatımada mı el atsan bi? Sanırım böyle insanlar insanı "tek salak ben miyim?" Diye düşündürüyor.
Süpersiniz! Geç olsun güç olmasın.
Ben de yapıcam çok fena gaza geldim bugün. Hadi bakalımm Trendyol/Getir mi yaman ben mi yaman

Aranan evlât gibi evlât
Ben işte zamanında hiç böyle olmadım ama sonradan olabiliyor insan örneğiyim.

Ama güzel yerlere gitmiş bence, çar çur olmamış

El atarsa boş dönmez ama
Güzel bir ders verir haaa ben burda yanlışmisim ama falan dersin
Demekki böyle durumlardan ders almadan farkedemiyor insan.
Insan kendi parasını isteyemiyor varmi böyle birşey

Öğrenilir gayet neden olmasın ... insanların 6 yaşında başladığı spora 20 yaşında başladım, kayak yapmayı 30 yaşından sonra öğrendim şimdi vınlıyorumİnsanoğlu değişebilen, ilerleyebilen bir canlı. Konuya geleyim altın al demişler işçiliği az olan 22 ayarlık takılar alıp takın hem sizin gönlünüz olsun hem birikimin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…