Bir ev alma meselesi ?

Eyüp, pierlotinin arka tarafinda kaliyor. Deprem konusunda emlakciya özel olarak sormam gerecek. Karadenizdeki il de cok gelismis bir yer degil.

Eyüp, pierlotinin arka tarafinda kaliyor. Deprem konusunda emlakciya özel olarak sormam gerecek. Karadenizdeki il de cok gelismis bir yer degil.
Emlakçı size ne diyecek,deprem riski elbette var.Fakat ben yine de İstanbul derim..Etupte gayet iyi bence.İşin ekonomi kısmından bağımsız konuşuyorum.

Eyüp, pierloti arka tarafindaki mahallede kaliyor

Yeterli birikim yoksa İkisi de mantıklı gelmedi bana.
Oldu ki kiracı çıktı bir anda,borcu kotarabilecek misiniz ?

Hiç başınıza iş almayın,düşük kiranizla para biriktirmeye devam edin derim.

Ev fiyatlarındaki artışı görünce eski de olsa almalıyız gibi geliyor.
Kriz zamanlarında para kaybeden, batan insanlar genelde sizin gibi panikle hareket edenlerdir.

Şu an piyasa aşırı dengesiz. Sizin paranız yok. Borca gireceksiniz, yakınlardan da borç alacaksınız. Bu yakınlar salak değilse tl olarak vermeyecekler size borcu. Altın ya da döviz alacaksınız. Bu piyasa şartlarında muhtemelen ciddi yükselişler olacak bu değerlerde, altından kalkamayacaksınız.

Herkes bişeylere sahip olmak ister ama imkanı dahilinde. Siz imkanlarınızın çok dışına çıkıyorsunuz. Elinizde patlama ihtimali çok yüksek.

İkisi de mantıklı değil.
Ben yerinizde olsam asla yatırımevim , eminevim gibi yerlere güvenmem. Bir sıkıntı olsa ödediğimizin bir kısmını alamıyorsunuz diye biliyorum. Tanıdıktan borç almak falan da çok akıl karı değil. Biraz daha beklemede kalın bence.

Ben olsam 30 yıllık bina almazdım. Olurda Allah korusun bir depremde ağır hasar alırsa, TOKİ giriyor ve evin değeri çok düşüyor. Bizim kiraya verdiğimiz evimiz orta hasar aldı o da 20-25 senelikti fakat yeri çok değerliydi. Oraya mütahit girseydi çok lüks daire verirdi. Fakat depremden dolayı TOKİ o bölgede ağır hasar çerçevesinde yıkım yaptı, bizimki de arada kaldığı kentsel dönüşüm kararıyla yıktılar. 160 metre kare evimizin yerine brüt 120 metre kare bir ev verdiler. İçine kornişi, vestiyeri, kombisi, cam balkonu derken 20-25 bin kadar masraf gidiyor. Halâ geri ödemesi belli değil. Hem evimiz gitti hem daha küçük ev verildi hem de üstüne geri ödeme yapacağız.

annem de aynı mantıkta ama bana da artık mantıklı gelmiyor.
1+1 ev alayım eşyalı falan, öğrenciye ya da tek yaşayan düzenli geliri olan birine kiraya verelim düşüncesinde. biz kiradayız kiraya verdim oh kafam rahat olsun diyemiyorsun ki. tadilatı, başka masrafları çıkabilir, emlak vergisi var. kiracıyı canın istediğinde çıkaramazsın, şimdi giren kiracının ödediği kira 2 sene sonra emsallerinin altında kalacak yasal kira zam oranından dolayı. kirayı ödemezse yasal süreçle uğraş dur. yani şu hayatta bi mülküm olsun kafasında ama para anca 1+1 tarzı ufak yerlere yetiyor. bizi oturmak için 2+1'in altı kurtarmaz onların da fiyatları uçuk zaten.

Teşekkürler, insan kınadığı yerden sınanırmış hep. Bende o durumdayim şu an da

Eski evlerde deprem sorunu var gerçekten. Yeni ama merkeze uzak olan nezih semtlerdeki evlere bakmak daha mantıklı geldi bana

Sizin düşüncenize bakacak olursak siz aldığınız evde oturmayı düşünmüyorsunuz şuan. E alacağınız 30 yillik ev kentsel dönüşüme girerse baya bı masrafı çıkar, zamanı gelince orayı satayım kiradanda kurtulayım kendime şöyle yeni daire alayım derseniz ozamana kadar evler iyiiice uçmuş olur sizin. Eğer kentsel dönüşüme girmeden satmaya kalkarsanız eski bina diye piyasanın altında bı fiyata vermek zorunda kalırsınız yeni alacağınız daireye yine denk getiremezsiniz. Bilemiyorum ama ben her zaman yeni yapı alma taraftarıyım

İstanbuldan ama yeni yapılmış bir ev alın ,istediğiniz semtte olmaz ama gelismekte olan bir yerde olur,kiraya verirsiniz.
Kentsel donüsum konusu olmaz böylelikle.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…