Bir ev alma meselesi ?

perestu

Merdümgiriz Biri
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2019
836
1.145
Şu an İstanbul'da kiradayız. Piyasa şartlarına göre ucuz kiramiz. Biraz birikimimiz var. Ev almayı düşünüyoruz, fakat yeni, güzel, üst katlarda bir ev alalım desek fiyatlar çok uçuk. Şartlarimiz el vermiyor almayı bu yüzden Eşimle ev konusunda karar veremiyoruz. Ben fiyatlar bu kadar artmışken ev alma taraftayim. En azından ek kira getirimiz olur. Sizce;

-Iyi bir semtte 30 yıllık bir bina alip 3 bin küsüre kiraya vermek mi yoksa memlekette(Karadeniz) yeni bir ev alip 1500 civari kiraya vermek mi?

-30 yıllık evin oldugu semtte çoğu eski evler kentsel dönüşümde. Şu an orada yaşamasamda çocukluğum orada geçti evimden ciksam bile ileride gidip yaşayabilirim evin ici iyi durumda belki banyo ileride yaptirilabilir, ama memlekete gitme durumum şu an ve uzun yillar söz konusu değil. Eşim, ev kentsel dönüşüme girerse yine borçlu çıkabiliriz diyor. Bahsettigim 2 ev arasinda da 100 bin tl lik fark var. Istanbuldaki ev daha pahali. Tabi birde deprem konusu var Istanbul'da

Farkli bakış açılarına ihtiyacim var.

Şu an İstanbul'da kiradayız. Piyasa şartlarına göre ucuz kiramiz. Biraz birikimimiz var. Ev almayı düşünüyoruz, fakat yeni, güzel, üst katlarda bir ev alalım desek fiyatlar çok uçuk. Şartlarimiz el vermiyor almayı bu yüzden Eşimle ev konusunda karar veremiyoruz. Ben fiyatlar bu kadar artmışken ev alma taraftayim. En azından ek kira getirimiz olur. Sizce;

-Iyi bir semtte 30 yıllık bir bina alip 3 bin küsüre kiraya vermek mi yoksa memlekette(Karadeniz) yeni bir ev alip 1500 civari kiraya vermek mi?

-30 yıllık evin oldugu semtte çoğu eski evler kentsel dönüşümde. Şu an orada yaşamasamda çocukluğum orada geçti evimden ciksam bile ileride gidip yaşayabilirim evin ici iyi durumda belki banyo ileride yaptirilabilir, ama memlekete gitme durumum şu an ve uzun yillar söz konusu değil. Eşim, ev kentsel dönüşüme girerse yine borçlu çıkabiliriz diyor. Bahsettigim 2 ev arasinda da 100 bin tl lik fark var. Istanbuldaki ev daha pahali. Tabi birde deprem konusu var Istanbul'da

O 30 yaşında bina bikaç sene içinde kentsel dönüşüme girecek. İzmirde benim gördüğüm 400 binlere kadar çıktı rakamlar kentsel dönüşüm ödemelerinde. Bu da yaklaşık 2-3 ay önceydi. Şu an durum ne, istanbulda nasıldır bilmiyorum ama öyle 100-150 bin verir hallederiz diye düşünmeyin. Cebinizden yarım ev parası çıkacak.

Kirada oturup kiraya verilecek ev almayı benim mantığım pek almıyor ama yapan çok var. Kredi kullanacak mısınız evi alırken?

Bende istanbuldakini mantıklı buldum.

Memlektte uzun süre gitme ihtimali yok diyorsunuz orda oturma ihtimalide yok. Ama istanbuldakinde bi kaç sene sonrada oturabilirsiniz içini yaptırıp.
Ve istanbul her zaman daha değerli eminim kentsel dönüşümde olsa yine kaybetmezsiniz

O 30 yaşında bina bikaç sene içinde kentsel dönüşüme girecek. İzmirde benim gördüğüm 400 binlere kadar çıktı rakamlar kentsel dönüşüm ödemelerinde. Bu da yaklaşık 2-3 ay önceydi. Şu an durum ne, istanbulda nasıldır bilmiyorum ama öyle 100-150 bin verir hallederiz diye düşünmeyin. Cebinizden yarım ev parası çıkacak.

Kirada oturup kiraya verilecek ev almayı benim mantığım pek almıyor ama yapan çok var. Kredi kullanacak mısınız evi alırken?
Banada orası mantıksız geldi kirada oturan biri direk alayımda evime geçeyim der neden hala orayı da kiraya verme derdi?

Banada orası mantıksız geldi kirada oturan biri direk alayımda evime geçeyim der neden hala orayı da kiraya verme derdi?
İstediği gibi bir ev alamayanlar idareten bir ev alıp istedikleri gibi bir evde kirada oturuyorlar. Sonra borcu bitince o evi satıp tekrar borca girip istedikleri gibi bir ev alıyorlar. Bir yandan mantıklı, bir yandan mantıksız.

Evin hangi ilçe ya da semtte olduğu önemli. Bağcılar ya da esenler başka, kadıköy üsküdar başka sonuçta.

100 bin fark çok derin bir fark değil. Ev alacaksam istanbul tercih ederim tabi ama binanın yaşı da önemli. 30 yaşında kendimle akran bina olması evin en zayıf noktalarından biri olabilir.

Öteki taraftan karadenizde bir şehir kısmı da önemli. Samsun ya da trabzon başka, amasya ya da bayburt başka değil mi?

Bunları bilmeden net değerlendirme yapmak zor.

Yine de istanbulda hem satmak hem de kiraya vermek her zaman daha kolay ve avantajdır.

Depreme dayanıklıysa ve ilerde birgün bir deprem sonrası, ev sahibi olarak vicdanınızı acıtmayacak bir evse istanbul.

istanbulda alın, anadoluda ev satmak zor hemde istdiiniz kadar değeri yükselmez. kentsel dönüşüme girerse direk 2 kat olur zn

30 yıllık bir ev almazdım maalesef.Bir de deprem olma ihtimalinin yüksek olduğu bir yerde.Daha uygun bir semtte yeni bina alma şansınız yok mu kendinizin oturabileceği?

Evin hangi ilçe ya da semtte olduğu önemli. Bağcılar ya da esenler başka, kadıköy üsküdar başka sonuçta.

100 bin fark çok derin bir fark değil. Ev alacaksam istanbul tercih ederim tabi ama binanın yaşı da önemli. 30 yaşında kendimle akran bina olması evin en zayıf noktalarından biri olabilir.

Öteki taraftan karadenizde bir şehir kısmı da önemli. Samsun ya da trabzon başka, amasya ya da bayburt başka değil mi?

Yine de istanbulda hem satmak hem de kiraya vermek her zaman daha kolay ve avantajdır.

Depreme dayanıklıysa ve ilerde birgün bir deprem sonrası, ev sahibi olarak vicdanınızı acıtmayacak bir evse istanbul.
30 yıllık binanın depreme dayanıklı olup olmadığını bilemezsiniz ki. Deprem yönetmeliğinden önce yapılmış. Kapsamlı testler bilmemneler var ama bu testlerin de binanın taşıma sistemine zarar verdiği söyleniyor. Belediyenin testleri zaten işe yarar şeyler değil.

istanbul hangı semtte ev ? birde fiyat nedir

Yatırım için alacaksanız İstanbul’da alın ama eski bir ev almayın. Merkezde değil de gelişmekte olan bir yerden tercih yapabilirsiniz. Küçük ve bahçe katı olabilir paranızın durumuna göre.. krediye uygun olmasına dikkat edin.

Evi eminevim aracılığıyla alıyoruz. Pandemi donemi evler 3 katına yakin zamlandi. Yeni ev bodrum katlari artik 650 bin. Üst katları siz düşünün. Para denk gelmiyor. Yakin bir tanıdığımızdan borc alacağız.

Evi eminevim aracılığıyla alıyoruz. Pandemi donemi evler 3 katına yakin zamlandi. Yeni ev bodrum katlari artik 650 bin. Üst katları siz düşünün. Para denk gelmiyor. Yakin bir tanıdığımızdan borc alacağız.
Öncelikle hakkınızda hayırlısı olsun. Ancak şunu merak ediyorum şu günde bu ekonomi belirsizlikte insanlar bankalara bile korkuyla yaklaşırken siz nasıl böyle saadet zincirlerine güveniyorsunuz yani çok büyük cesaret? İstanbulda bence 650 bin artık pahalı bir ev olmaktan çıktı. Tanıdıktan da borç alacaksanız pek paranız da yok anladığım kadarıyla. Ben iki seçeneği de mantıklı bulmadım. Almış olmak için almayın kesinlikle. Aklınızda bir fikir olması için yazıyorum benim de bir kuzenim istanbulda yaşarken tekirdağda ev aldı yatırım olarak memura verdi kiraya. Bu tarz alternatifler de düşünebilirsiniz ille istanbul ya da memleket olmasına gerek yok

İstanbulda özellikle bazı semtlerde sizin yaşınızdaki bir ev henüz süt kuzusu oluyor:)
Örneğin beşiktaşta ev alıp tadilat düzenleme ile satılan 135 yaşında binalar havada kapılıyor.
Koydeki komşu şükriye teyzenin kerpiç evi ondan geniş ve rahattır.Ama iste lokasyon :KK68:

Ooo bi de eminevim. Umarım elinizdekinden de olmazsınız.

Şu an bile paranız yoksa diyelim seneye kentsel dönüşüme girse bina nasıl ödeyeceksiniz?

X