Ben mi paragözüm o mu cimri?

Evet acil işe girmem gerekiyor ve kendime yatırım yapmam çok haklısınız.
Haklısınız her an her şey olabilir ayrılırsak nolur bilmiyorum inşallah öyle bir şey olmaz olursa da o zamanın şartlarına göre hareket etmeye çalışırım diye düşünüyorum.
Son cümle şu an için mi soruyorsunuz? Şu an babam benim tek eve çıkmama zaten izin vermez ama düşünüyotum mesela izin verse de ben çıkmak istemezdim hani öyle eve çıkayım diye hiçbir zaman düşünmedim. Sonuçta tek başına eve çıkan kadınlar da var aile evinde yaşayan da. Bu da doğru veya yanlış diyemeyeceğimiz bir şey. Ben de tek eve çıkmazdım yapı meselesi bu kısım sanırım.
Bu sadece tek eve çıkma olayı değil siz bunları yapabilir misiniz tek başınıza? Babanız size evet ya kızım tek başına üstünden gelir diyebilir mi ? Yoksa benim kızım eve çıkamaz ya koca evidir yeri ya da benim yanımda mi kalır ?
Olay sadece hesap değil kendinizi çok pasifize eden konuma sokuyorsunuz

Bu sadece tek eve çıkma olayı değil siz bunları yapabilir misiniz tek başınıza? Babanız size evet ya kızım tek başına üstünden gelir diyebilir mi ? Yoksa benim kızım eve çıkamaz ya koca evidir yeri ya da benim yanımda mi kalır ?
Olay sadece hesap değil kendinizi çok pasifize eden konuma sokuyorsunuz
Evet kalın yaptığım yer doğru.
Evet ya ben sessiz pasif bi insanım genel olarak da. Yengeç burcuyum. Böyle evcimen sessiz düz bir insanım. Kendimde uç gördüğüm tek şey alışverişi çok sevmem. Onun dışında çok düz bir insanım.

Ekledim sepete. Sağ ol Yengeç 👌
Okursan çok sevinirim,gerçekten ufuk açıcı ve harika kitaplar - ki feminist edebiyat genelde iç bayar. Aldığım çoğu kitabı sıkılıp birakmisimdir. Ama bu ikisine kefilim:)
Yine de sipariş vermeden once paylaştığım linkten kitap alıntılarina,yorumlara falan bir bak, tarzını seversen siparis veririsinEn Büyük KK

Okursan çok sevinirim,gerçekten ufuk açıcı ve harika kitaplar - ki feminist edebiyat genelde iç bayar. Aldığım çoğu kitabı sıkılıp birakmisimdir. Ama bu ikisine kefilim:)
Yine de sipariş vermeden once paylaştığım linkten kitap alıntılarina,yorumlara falan bir bak, tarzını seversen siparis veririsinEn Büyük KK
Baktım bile 🤭 Bu tarz okuma isteğim vardı zaten ama bir tanıdıktan tavsiye olması benim için referanstır 👌

Evet kalın yaptığım yer doğru.
Evet ya ben sessiz pasif bi insanım genel olarak da. Yengeç burcuyum. Böyle evcimen sessiz düz bir insanım. Kendimde uç gördüğüm tek şey alışverişi çok sevmem. Onun dışında çok düz bir insanım.
O zaman babanız idealize edilmeyecek yönleri de var , ben eşimin kızım hakkında böyle şeyler düşünmesini asla istemem. Aynı babanız gibi bir eş fazlasıyla ataerkil. İş hayatında biraz kiracagini düşünüyorum yoksa çok üzülürsün . Alışverişi çok sevmek üzerine de biraz düşün derim , biraz oku . Senin bu kadar tatmin etme nedeni ne ? Bir de kendi kazanmadigin para üstünden. Deneyime odaklan derim , aldığın şeyler sadece eşya yani

O zaman babanız idealize edilmeyecek yönleri de var , ben eşimin kızım hakkında böyle şeyler düşünmesini asla istemem. Aynı babanız gibi bir eş fazlasıyla ataerkil. İş hayatında biraz kiracagini düşünüyorum yoksa çok üzülürsün . Alışverişi çok sevmek üzerine de biraz düşün derim , biraz oku . Senin bu kadar tatmin etme nedeni ne ? Bir de kendi kazanmadigin para üstünden. Deneyime odaklan derim , aldığın şeyler sadece eşya yani
Bence de şu an en önemli şey acil iş hayatına başlamam gerektiği.
Eşiniz mi fazla ataerkil? O kızınıza nasıl davranıyor mesela?

Kim ne derse desin ben sizi haklı buldum sonuna kadar

Çalışmamaniz aile evinde yaşamanız hiçbiri buna etken olamaz ne alaka yani çalışmakta istemeyebilirsiniz ne var bunda?

Adam hesabı ödemede avcunuza bakmış resmen rezillik hiç kurtarır tarafı yok o maaşıyla püü böyle erkekliğe diyesim geldi .

Daha 2. Buluşmada bunu yapmış belki 3 5 yıllık sevgili olsanız aynı davranışı sergilese bi götürüsü olurdu bune alaka üstüne siz ödemeyi yapsanız bile size engel olup asla falan demesi gerekir bir centilmen olarak gerçekten sogu bu adamdan bi daha da buluşma 🤐🤐

Direkt yaptığını anlatın da başka kızlara aynı öküzlugu yapmasın
Anladım demek istediğinizi ama şimdi kendince konuyu paragöze çeker falan filan uğraşmak istemiyorum açıkçası müsait değilim vb diyeceğim. Bir de karakterini göstermesi iyi olur ya uymayan vakit kaybetmez hem

Kim ne derse desin ben sizi haklı buldum sonuna kadar

Çalışmamaniz aile evinde yaşamanız hiçbiri buna etken olamaz ne alaka yani çalışmakta istemeyebilirsiniz ne var bunda?

Adam hesabı ödemede avcunuza bakmış resmen rezillik hiç kurtarır tarafı yok o maaşıyla püü böyle erkekliğe diyesim geldi .

Daha 2. Buluşmada bunu yapmış belki 3 5 yıllık sevgili olsanız aynı davranışı sergilese bi götürüsü olurdu bune alaka üstüne siz ödemeyi yapsanız bile size engel olup asla falan demesi gerekir bir centilmen olarak gerçekten sogu bu adamdan bi daha da buluşma 🤐🤐
Ben de böyle düşünüyorum. Zaten içgüdüsel olarak o an direk buzzz gibi soğudum

Neyse yani erkek olsaydım öyle mi olurdu bilmiyorum ki ne desem yanlış olur abim de yok erkek kardeşim de. Ama size çok samimi bir şey söyleyeceğim mesela buradaki yorumlardan sonra acil işe başlamam gerektiğini anladım ama tek başıma ayrı eve çıkmayı ben kendim ister miydim(babamın izin verip vermemesinden bağımsız olarak) diye düşünüyorum şu an ve istemezdim ya. Yani yapı meselesi sanıyorum.
Sizin amcanız halanız falan da mı yok? Onların erkek çocuğu da mı yok? Kuzenler içinde cinsiyete göre yetiştirilme şekillerinden de sizin erkek kardeşiniz olsa nasıl yetişiri anlamak zor değil.

Sizin amcanız halanız falan da mı yok? Onların erkek çocuğu da mı yok? Kuzenler içinde cinsiyete göre yetiştirilme şekillerinden de sizin erkek kardeşiniz olsa nasıl yetişiri anlamak zor değil.
Var ama onların kimi küçük kimibüyük evli barklı. Bayramlarda gayet normal her şey, babaannemde toplaşılır onun yardımcısı var yaşlı olduğu için o sofra kurmuştur yenilir içilir konuşulur kalkılır yani öyle kızzzzzz errrrrrkek ayrımı yok verilen uç örnekler gibi. 25-30 yaş aralığında olan erkek kuzenim yok o yüzden tek başına eve çıkma konusunda somut bir örnek ve fikir bildiremiyorum.

Var ama onların kimi küçük kimibüyük evli barklı. Bayramlarda gayet normal her şey, babaannemde toplaşılır onun yardımcısı var yaşlı olduğu için o sofra kurmuştur yenilir içilir konuşulur kalkılır yani öyle kızzzzzz errrrrrkek ayrımı yok verilen uç örnekler gibi. 25-30 yaş aralığında olan erkek kuzenim yok o yüzden tek başına eve çıkma konusunda somut bir örnek ve fikir bildiremiyorum.
Yani gerçekten nasıl yetiştiler hiç haberiniz yok mu? Sadece bayramlar mı kaldı aklınızda? Evde ellerini işe sürerler miydi, anneleri kız evlatlarını bayram temizliğinde rahat koymazken onlara da sorumluluk verdi mi, karşı cins arkadaş konusunda iki cinsiyetteki evlatlarına aynı muameleyi ettiler mi, eve giriş saatleri aynı mıydı, ayrı eve çıkabilir miydi mesela hem kız hem erkek kuzenleriniz, yoksa ikisine de izin verilmez miydi?

Yani gerçekten nasıl yetiştiler hiç haberiniz yok mu? Sadece bayramlar mı kaldı aklınızda? Evde ellerini işe sürerler miydi, anneleri kız evlatlarını bayram temizliğinde rahat koymazken onlara da sorumluluk verdi mi, karşı cins arkadaş konusunda iki cinsiyetteki evlatlarına aynı muameleyi ettiler mi, eve giriş saatleri aynı mıydı, ayrı eve çıkabilir miydi mesela hem kız hem erkek kuzenleriniz, yoksa ikisine de izin verilmez miydi?
Gerçekten hiçbir bilgim yok sadece bayram ve özel günlerde toplaşılıyor çünkü çok çok fazla akraba var. Bu şekilde olması herkes için daha rahat oluyormuş. Hatta mesela 2-3 kuzenimi yolda görsem tanımam öyle söyleyeyim

Kızlar selam kısaca özetleyeceğim.
Ben 27 yaşındayım biriyle görüşüyorum kendisi de 29 yaşında. Ben henüz çalışmıyorum kendisi çalışıyor mühendis ve aylık yaklaşık 9bin tl maaşı var. Kirada tek başına oturuyor.

Ben de birkaç aya çalışmaya başlayacağım inşallah.

İlk buluşmamızda starbuckstan kahve alıp açık havada oturup konuşmuştuk. Kahveleri o ödemişti.

Tekrar buluştuk yemek yedik içecek çay falan hesap toplam 300 tl geldi. Hesabı açıp nasıl yapalım dedi ben de 150 tl koydum. Sen öde diyecek halim yoktu tabi ki. Ortam kızışmasın diye hepsini de ödemedim(içimden her ne kadar böyle yapıp kalkıp gitmek geçse de)Alman usulü yaptık yani o da üstünü koydu kalktık

Kızlar ben inanılmaz soğudum yani cimri erkek asla istemiyorum. Sizce normal mi? Benim 9bin tl gelirim olsa asla hesap ödetmem yani benim yediğim 150 tl nin hesabını yapmak normal mi? Ben şu an babaevindeyim ve içimden gelen şeylere kozmetik kıyafet yemek vs hep harcarım babam da sağolsun bana hiçbir zaman bir şey demez Allah ondan razı olsun. Biriktiremem harcarım hep.

Ben bir daha görüşmek istemiyorum sizce ben mi paragözüm o mu cimri?

Sizler ne düşünüyorsunuz? Fikirleriniz kıymetli benim için.

Düzenleme:

Arkadaşlar mekan konusunda şunu demek istiyorum:
Gideceğimiz oturmalı servisli 2 saat oturacağımız her yerin fiyatları bu civarda olacaktı
2 ana yemek+ 2 içecek+ 2 bitki çayı+ 2 su.
Hesabın tutarında bir sorun görmemiştim zaten diğer türlü dürümcüye vb. Gitmemiz gerekiyor onda da 2 saat oturamazdık.
Ben tutarda anormallik görmedim tavır çok garip geldi.
Daha yeni yeni tanışıyorsunuz ben de hoş karşılamadım açıkcası

Gerçekten hiçbir bilgim yok sadece bayram ve özel günlerde toplaşılıyor çünkü çok çok fazla akraba var. Bu şekilde olması herkes için daha rahat oluyormuş. Hatta mesela 2-3 kuzenimi yolda görsem tanımam öyle söyleyeyim
Siz babanıza sorun en iyisi kadın ve erkeğin görevleri ile özgürlük alanını. En iyi cevabı ondan alırsınız. Ben de birçok kuzenimi nadir görürüm ama bu kadar bilgisiz olamadım haklarında, aşağı yukarı aile yapılarını bilirim. Fanusta yetişmişsiniz anlaşılan, dış dünya çok zor çok da kötü. Yarın Allah vermeye kötü bir evlilik yaparsanız tek başına çıkamazsınız gibime geliyor, gelir babanız çıkarır zannımca.

Ben bu konuya yorumumu yapıp çıkmıştım ya , yine mi etiketlendim?
yasemun6 yasemun6 arkadaş mesajında belirtmiş, zaten olması gereken "sizin hesabın fazla olduğunu görünce paylaşmayı teklif etmeniz" diye. Ama siz israrla diyorsunuz ki ; "hesabı her zaman erkek ödemeli,bu onun gücündendir, 9 bin lira para alıyor, hem ucyuz lira ne ki ?" (Bu arada otel dahil son yurtdışı tatilimde bir günde 300 lira harcamisim ki kur farkı olan bir yerdi. Siz ne ki demişsiniz ama) Bence gayet yüksek bir rakam. Onca yıldır dışarıda yiyorum, hiç 300 lira hesap ödemedim. Bodrum'da bile en civcivli yerde değil,dolaşarak bir tık daha ekonomik her bulurduk levrek 60,rakı duble 40, ortaya iki de meze alip 2 kişi yine 300den çok daha az para öderdik erkek arkadaşımla. Ne 'ay ben kadinim, ödemem' diye düşünürdüm, ne 'niye sahildeki lambalı yere gitmedik, Allah'ın ucuzcusu burayı buldu' diye uzulurdum, ne "sevgilimin para birimi benimkinden daha kıymetli üstelik mesleği güzel" diye ondan beklerdim, ne 'alkollu mekan,yakışık almaz' diye dururdum. Hesap gelince bir öncekini o odediyse, ikincisini ben öderdim. Ayni şekilde denemesini istedigim tatlı,içecek vs varsa onlarda da ben götürdüğüm için ben öderdim, kalacak yerlerin bir kismini ben öderdim, onun cebinde fazla TL olmadığı için otobüs parası, manavdan pazardan yemek istediği şeyler,kartla odenmeyecek çay ,çekirdek , dondurma falan, hep benim cebimden cikardi. Hatta bu arkadaş benim şehrime yaşamaya geldiğinde karti bazen anlaşmalı olmayan yerlerde sorun cikartirdi, akşam bulustugumuzda beni oraya götürürdü ben öderdim adamın gündüz yediği yemeği 🙈 hiç de lafı olmazdı. Çünkü benim nazarımda olması gereken 'o erkek, benden güçlü olmak zorunda , o ödemek zorunda' gibi bir şey asla olamaz. Ben kendime yakistiramam.
Errkek olduğu için devamlı hesap ödemek isteyip bana odetmeyen adam da benim nazarımda toplumsal cinsiyet normlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Ve böyle bir erkekle ben yapamam, çünkü dünyada gerçek anlamda en tahammül edemediğim şey kadınım diye beni erkekten farklı gören bir zihniyettir. buna pozitif ayrimcilik da dahil:)
Mesela aile bulusmasinda herkes otururken erkek kuzen elinde kumanda kanal degistirirken sofrayı kizlarin toplanmasının beklenmesi, erkek gönlünce tek başına tatile çıkarken kıza 'kiz başına yakisikalmaz' denilmesi, erkeğin kamp yapmasi güzel karşılanırken duyanin kadına engel olmaya çalışması, erkek haber vermeden geç saatte aile eve gelince sorun cikmiyorken kız cocugun saat 10da aranmaya başlaması, annenin bu ev niye dağınık diye kız çocuğuna kızmasi, yemek yapmayı bilmeyen erkeklere gülünürken kızların hoş karşılanmamasi, ömründe çamaşır makinası nasıl açılır bir kere bile denenmemiş erkeklerin olması, çocuk bakımın annenin işi zannedilmesi, çocuğa yardım etmek için baba dururken anne ve kayınvalidelerin eve dolusmasi, babaların çocuk gece çok uyanıyor diye salonda yattigi düzen, günde düz hesap 10-ayda 300 kere bezi değişen çocuğun bezini ayda üç kere değiştirdi diye,haftada bir yemekleri hazırladı diye babanın övülmesi, aynı şeyi her Allah'ın günü yapan kadının emeginin görülmemesi, cam silen erkek olmamasi, 'ben erkeğim yapamam,istersen temizlikçi kadın tut' zihniyeti, tüm ev eşyaları reklamında kadınların olması.... Bütün bunlar beni sinir eden şeyler.
Hatta bugün gördüğüm bir resim ve yazı paylasacagim,beni kalben anlattığına inanıyorum
Eki Görüntüle 3000149
Bu düşüncemden ötürü ben ilişkimi yaşarken, toplumsal cinsiyet normlarına sıkı sıkıya bağlı, asla hesap odetmeyen, beni insan /çift /partner olarak değil de boylu boyunca kadın gibi gören erkeklerden kaçıyorum. Bu sebeple tam esitlik içinde, kavgadan sonra özrü karşı taraftan beklemedigim, hesapları ortak ödediğimiz, sırf kadın olduğum için eve bırakılmadigim,hatta bazen benim onu vardiyali işine kadar bırakıp geri döndüğüm, hobi olarak erkek turistleri gezdirmeme laf etmeyen, arkadaşlarımla gec saatlere kadar cikmamdan rahatsız olmayan, aynı evin icindeysek yemek-ev işleri konusunda bana yardım etmek yerine dolu dolu işbirliği yapan erkekler ilgimi çekiyor. Bunlar da 'sen sevgilimsin , hesabı ödeyemezsin' diyen tayfadan çıkmıyor.

Ama geçen mesajda da yazdım, anladığım kadarıyla sen zaten böyle bir isnan değilsin. Toplumsal cinsiyet normlarıni çok seviyorsun, sıkı sıkı sarilmissin. 'pozitif ayrımcılık'tan mutlusun. Kendin gibi bir ton erkek var Türkiye sınırları içinde. Elbette onlardan birini bulabilirsin . Bakış açımiz farklı olduğu için bulduğumuz adamlar ve yaşadığımız ilişkiler de farkli tabii ki. O yüzden kendini benimle bir tutma, senin görüşünü uygun görmem zaten imkansız , 27 yaşında babanın parasını yerken cömert olman bile benim için mumkunati olmayan bir şey. Ben üniversitede öğrenciyken bile bütçemin altında,çok ucuz bir ev bulmuştum KYK kredimle odeyeyim diye, ailem izin vermemesine rağmen yüz boyama palyacoluğu yapardım para kazanmak için, o paralarimla gezerdim. Babam 'kizim paran var mı?' dediğinde yok bile olsa 'evet evet var babacim' derdim, ki babam ailesi için yaşayan,çalışan bir erkek. Asla paranın lafini etmez. Ama 18 yaşımda da başkasının parasını har vurup harman savurmak, ne bileyim, babamın bana gönderdiği harclikla seyehat etmek benim yapamayacağım bir şeydi,bırak 27 yaşında başkasının parasıyla cömert olmayı.
Yani iki farklı insanız. Sizin görüşünüz böyle, bundan rahatsızlık duymuyorsunuz bu da sizin hayatınızir.
Keşke ben de rahatsızlık duymasaydim😂 eminim hayat benim icin daha kolay olurdu.

Yasemun , konunun sizinle hiç alakası yok ama konu sahibi alıntı yaptığı için sormak istedim,umarım rahatsız olmazsın .
Benim görüşüme göre, hesabi kadınlara odetmeyen,toplsumsal cinsiyet normlarına bağlı erkekler evlenince her iki kişi de çalışsa yine topumdal cinsiyet normlarına bağlı kalıp elini çok işe sokmuyor.
O yüzden, ortalama olarak söyleyebilir misin, bir ayda otuz günde
Eşin ortalama kaç gün anayemegi yapıyor?
Temizlikte genelde yaptığı şeyler ne?
Sofrayı toplayıp bulaşık açmak genelde kimden bekleniyor?
Renkli Kirli ayırıp makinayı açıp, bittiğinde asıp kuruyunca toplayıp utuluyor mu, yoksa bunların bir asamasini yapıp takdir mi bekliyor?
Eki Görüntüle 3000184
Şu oranın korkunclugunu biraz da ben erkeğim/sen kadınsın hallerine bağlıyorum çünkü ben.
Merhabalar, sizin demek istediğinizi çok iyi anladım. Gerçekten bahsettiğiniz o toplumsal cinsiyet normları, kadın erkek fark etmeksizin genel kabuller hep kadını ikinci planda tutuyor. Benim yetiştiğim ailede bile böyle. Ya çocukluğumdan beri yaşadım ben bunu. Babam abim okumuş, bir yerlere gelmiş insanlar ama benzer kabullere sahiptiler. Bizi savunurlar cümlelerinin sonuna bir “ama”eklerlerdi. Çok üzülürdüm, kadının hiç değeri yok derdim. Çok dua ederdim. Ama gerçekten Allah razı olsun benim eşim çok farklı. Ben lise yıllarımdan itibaren çalıştım, harçlığımı çıkardım, babam hiç sorun etmeyecek olmasına rağmen kendi eksiklerimi kendim halletmeye çalışırdım. Ama eşim sanki bana hediye gibi geldi. Maşallah diyelim Allah nazardan saklasın, ilk aylarda sürekli sen gerçek misin diyordum.
Mesela evimizde iş bölümü yaptık. Yemekleri ben yapıyorum(o da yapmayı çok denedi hala deniyor ama yok adamda yetenek yok, hem malzeme ziyan oluyor hem aç kalıyoruz), mutfak temizliği, çamaşır serme ve yerleştirme bende. Banyo tuvalet, ev süpürme, silme, ütü, ev alışverişi, çöp eşimde. Hatta bazen banyo tuvaleti de eşime kakıtıyorum 😃 İkimiz de çalışıyoruz. Ayda bir de yardım için bir abla çağırıyorduk. Ama eşim gelen ablaya da yardım ederdi, ağır bir şey taşıtmazdı. Küçük yaşlarda kendi işini kendi yapmayı öğrenmiş, yemek hariç. Hatta o kadar düzenli ki ben dağınığım onu yanında😃
Ben şuan hamilelik için izindeyim. Zorlu bir süreçti. Bu süreçte hiç ev işi yapmadım. Eşim yoğun çalıştığı halde elinden geleni fazlasıyla yaptı. Yardımcı ablayı daha fazla çağırdık. Yemekte biraz zorlandık. Ama zaten bulantıdan ve progestanlardan peynir zeytin dışında bir şey yiyemedim uzun müddet. Eşim olmasa çok zorlanırdım.

Eşim daha çok babaannesiyle büyümüş. Dedesi çok dövermiş babaannesini. Kendine sözler vermiş ben eşimi el üstünde tutacağım, gözüm gibi bakacağım diye. Hem yapısı merhametli hem de bizim dinimiz böyle diyor. Peygamberimiz de kendi söküğünü bile kendi dikermiş. Valla sorsan benim babam da abim de müslüman ama bu şekilde ince düşünmüyorlar.

Ha ne kadar dört dörtlük diyeceksiniz evet gerçekten öyle eşim Allah razı olsun. Ama benim imtihanım da ailesiyle. Uzakta olmamıza rağmen bir şekilde üzüldüm, çok kırıldım.

yenGEnC yenGEnC Hanım, inanın eşim gibi biriyle karşılaşmasam düşüncelerim, hayata bakışım çok daha farklı olurdu.

Konu sahibinin durumunda da evet hesap bana göre de fazla, ama daha en başından adamın nasıl yapalım demesini hiç doğru bulmadım. Keşke erkek böyle demese de kadın teklif etseydi ben de ödemek istiyorum diye. Ya da farklı bir durum varsa adam açıklasaydı. Ben hala gittiğim her yerde en ucuz şeye bakıyorum menüde. Ruhum fakir heralde 😃
Umarım düzgün bir şekilde anlatabilmişimdir.

X