Ben mi paragözüm o mu cimri?

Arkadaşlarınız da eğer hesabı erkek ödemeli düşünce yapısına sahipse gazlaması normal 😃

Burada da mesela kimi size hak verdi kimi vermedi. Ben mesela "ben erkeğim hesabı ben öderim" cümlesini duyunca biraz soğurum, aklıma direkt o zaman başka konularda da beni kısıtlayacak. Kafasında kadin-erkek rolü biçmiş ve hayatı ona göre yaşıyor diye düşünür, tedirgin olurum. Ama siz bu sözü duyduğunuzda hoşunuza gider. Adam aynı adam ama davranışı birimizin nazarında artı puan iken digerimizde eksi.
Evet kesinlikle.
“Ben erkeğim hesabı ben öderim” şeklindne ziyade “Sen benim davetlimsin.” Şeklinde bir yaklaşım çok hoşuma gider ve gözümde cömert biri olarak kalır açıkçası.

O şöyle oldu:
Yemeğe gidelim mi dedi olur dedim. Neresi olsun bildiğin bir yer var mı dedi. Ben de fark etmez şurası olabilir ara sıra gidiyoruz güzel yemekleri dedim. (Zincir bir cafe restaurant) Tamam güzel orası olsun dedi.
Hmm ben sizi davet ettikten sonra mekanı da o seçti planı tamamen o yaptı diye düşünmüştüm o yüzden sizi denemiş dedim.

Denemek için yapmamış da adam dümdüz böyle işte. Ben de bütün hesapları erkeğin ödemesini doğru bulmuyorum ama bu adamın yaptığı şey çok kaba.

Eee yeri de o secmemis işte. Hani burda başkalarının fikrini kafasının içindeymiş gibi bilenler "Madem ödemeyecek uygun yere goturseydi" diyor ya.
Aslinda tam tersi olmuş. Madem siz onun ödeyeceğini düşünüyorsunuz sorduysa bile fark etmez deyip bütçesine göre yer seçmesini beklemeliydiniz.
Benim böyle düşüncelerim yok da bazıları öyle demiş ya...
Kalıplaşmış düşüncelere çok kapılıyor bazıları.
Evet ben başta fark etmez dedim sonra bu zincir cafe restaurantı söyledim ama zaten gideceğimiz her yer bu fiyatlarda olacaktı. Yani oturmalı servisli 2ana yemek+2içecek+2çay(bitki çayı)+2su Hani ben hesabın tutarını normal buldum zaten bu şekilde geleceğini biliyordum menüden ona göre seçiyoruz sonuçta. Uygun gelecek hesap ancak dürümcü vb. Olabilirdi onda da 2 saat oturamazdık.

O şöyle oldu:
Yemeğe gidelim mi dedi olur dedim. Neresi olsun bildiğin bir yer var mı dedi. Ben de fark etmez şurası olabilir ara sıra gidiyoruz güzel yemekleri dedim. (Zincir bir cafe restaurant) Tamam güzel orası olsun dedi.
Evet kesinlikle.
“Ben erkeğim hesabı ben öderim” şeklindne ziyade “Sen benim davetlimsin.” Şeklinde bir yaklaşım çok hoşuma gider ve gözümde cömert biri olarak kalır açıkçası.
Bakin olay spontane bı sekilde ilerlemiş. Yani ne çocuk elinde çiçekle sizi evden almış ne de yeri o seçmiş diğer üyelerin yazdığı gibi. Çocuk ne yapalım dediğinde siz de hesabın sadece size ait olan kısmını odemissiniz, tamamını odememişsiniz. Çocuk da aynısını yapmış. Sizden farklı bir şey yaptığı yok, bu durumda neden o cimri oluyor? Çocuk ne yapalım demeseydi ve hesabı ödemeye çalışırken siz de cüzdana elinizi atsaydiniz ve çocuk tamam deseydi siz hesabı odeseydiniz bu kez çocuk yine cimri olacaktı. Çocuğun cimri olmamasının tek kosulu o hesabın tamamını ödemesi. Bu sizce normal mi?

Evet ben başta fark etmez dedim sonra bu zincir cafe restaurantı söyledim ama zaten gideceğimiz her yer bu fiyatlarda olacaktı. Yani oturmalı servisli 2ana yemek+2içecek+2çay(bitki çayı)+2su Hani ben hesabın tutarını normal buldum zaten bu şekilde geleceğini biliyordum menüden ona göre seçiyoruz sonuçta. Uygun gelecek hesap ancak dürümcü vb. Olabilirdi onda da 2 saat oturamazdık.
Yani orası da doğru uygun denen yer yok artık.

Eee kizcagiz dememis ki öyle bir şey. Hesabı onun ödemesi gerektiğinden çok emin. Yalandan da olsa ben de odeyeyeyim dememis öyle beklemis.
Demek ki kızımız ilk buluşmada hesabı erkeğin ödemesi gerektiğine inanıyor😂Ona bişey diyemiyorum ama benim düşüncem erkek öder klişesinden çok çocuğun haydiii pamuk eller cebee demesi ayıp yani erkek davranışına yakışmıyor.

Demek ki kızımız ilk buluşmada hesabı erkeğin ödemesi gerektiğine inanıyor😂Ona bişey diyemiyorum ama benim düşüncem erkek öder klişesinden çok çocuğun haydiii pamuk eller cebee demesi ayıp yani erkek davranışına yakışmıyor.
Aslinda 2. Buluşma imiş.
Şimdi erkek hep mi böyle yapiyor yoksa bir iki kere buluşup aşkı aradığı küçük bulusmalari çok oldu da hesap ödemekten yoruldu ve bu taktiği mi deniyor artık bilemeyiz. Sütten ağzı yanmış da olabilir.

Eee kizcagiz dememis ki öyle bir şey. Hesabı onun ödemesi gerektiğinden çok emin. Yalandan da olsa ben de odeyeyeyim dememis öyle beklemis.
İlk buluşmada starbucks kahveşerini o ödemişti.
Bu 2. Buluşmaya yemeğe davet etti. Evet hesap gelince ben ödeyeyim demedim şu şekildeki bir 2. Buluşmada da demem açıkçası. Mesela ilkinde yemeğe gitmiş olsak o ödemiş olsa bu seferkinde derim. Veya ilkinde kahve şimdi de kahve olsa. Ama bizim bu durumumuzda ben ödeyeyim demezdim. Siz der miydiniz?

Ama ilk bulusmada kafede bulusmuslar ve adam zaten kendisi ödemiş direkt. Bu ikinci buluşmaları anladığım kadarıyla.

Ama ilk bulusmada kafede bulusmuslar ve adam zaten kendisi ödemiş direkt. Bu ikinci buluşmaları anladığım kadarıyla.
İlk buluşmada starbucks kahvelerini o ödemişti.
Bu 2. Buluşmaya yemeğe davet etti. Evet hesap gelince ben ödeyeyim demedim şu şekildeki bir 2. Buluşmada da demem açıkçası. Mesela ilkinde yemeğe gitmiş olsak o ödemiş olsa bu seferkinde derim. Veya ilkinde kahve şimdi de kahve olsa. Ama bizim bu durumumuzda ben ödeyeyim demezdim. Siz der miydiniz?

Ben sizin neden starbucks kahveyi sürekli belirttiğinizi de anlamadım. Zaten 50 liralık hesap ödedi ilkinde, o hesap mı ya ödesin tabii onu saymıyorum bile der gibisiniz.
Ben derdim demiştim zaten..tabii çıkarıp hepsini ben de vermem ama ortak ödeyelim derdim.

Ben sizin neden starbucks kahveyi sürekli belirttiğinizi de anlamadım. Zaten 50 liralık hesap ödedi ilkinde, o hesap mı ya ödesin tabii onu saymıyorum bile der gibisiniz.
Ben derdim demiştim zaten..tabii çıkarıp hepsini ben de vermem ama ortak ödeyelim derdim.
E ama son yazılarınızda hepsini ben ödemeliymişim gibi yazdınız şimdi son cümleniz ortak ödemeye döndü.
Zaten biz de ortak ödedik :)

bu tamamen kültür, doğrusu yanlışı nedir diye düşünmeye gerek yok. yalnızca kaynaşmış, sınıfsız, sınırsız toplumlarda tartışmak anlamlı olurdu şimdilik bu mümkün değil. bu durumda beğenmediğin, beklentine, görgüne uymayan birini yaftalamak yerine sessizce, kibarca elemen şık olur. görüşmek istediğinde bahane bulursun 2-3 kez şansını dener o da anlar gider. emin olamıyorsan bir kez daha çıkarak gözlemleyebilirsin.
sevgililerini de babanla kıyaslaman saçma değil mi? ilerde konudaki adamın da çocuğu olduğunda kızına yemez yedirir, giymez giydirir eminim çünkü evlat başka, eş başka manita bambaşka konumda. belki baban da bir sürü kızdan veto yedikten sonra kendine çeki düzen vermiş annenin istediği gibi bir adam haline gelmiştir.
27 yaş da çalışmamak, aile evinde oturup anababadan alınan harçlıkla hovardalık yapmak için oldukça ileri bir yaş. senin bu durumun devam ederse, bu halin karşına çıkan başka erkekleri de kışkırtabilir ve masaya hesap geldiğinde eee bu hesabı nasıl yapalım diye sorgulatabilir. neden? çünkü herkes kendine göre 'doğru' birini arıyor.

E ama son yazılarınızda hepsini ben ödemeliymişim gibi yazdınız şimdi son cümleniz ortak ödemeye döndü.
Zaten biz de ortak ödedik :)
Hayır hepsini siz ödeyin demedim yanlış anlatım veya yanlış anlama olmuş. Beraber ödemeyi teklif etmek güzel olurdu hesap gelince.
Ortak ödemeyi de o, ne yapalım deyince yapmışsınız zaten.
Aslinda çok rahatsız olduysanız tavrından hepsini masaya koyup kalkıp gitmeliydiniz. Siz de mi cimrisiniz acaba biraz?

Hayır hepsini siz ödeyin demedim yanlış anlatım veya yanlış anlama olmuş. Beraber ödemeyi teklif etmek güzel olurdu hesap gelince.
Ortak ödemeyi de o, ne yapalım deyince yapmışsınız zaten.
Aslinda çok rahatsız olduysanız tavrından hepsini masaya koyup kalkıp gitmeliydiniz. Siz de mi cimrisiniz acaba biraz?
Yok hatta öyle yapasım geldi konunun ilk mesajında yazmıştım. Tamamen öyle yapıp kalkıp gitmek istedim. Ama ortak arkadaşlarımız var ve otobüs durağına birlikte yürüyecektik o yüzden bişey olmamış gibi yapıp devam etmek zorunda kaldım

Bakin siz de hesap kitap yapmışsınız. Kahve-yemek fiyatları eş değer değil, daha 2.buluşmada ben ödeyeyeyim demem demişsiniz. (Hesap kitap yapmanızı anormal karşılamiyorum günümüz şartlarında maalesef her şey çok pahalı) Ama siz cebinizi düşünürken bu normal fakat karşıdaki dusununce "cimri" sıfatını hak etmesi normal mi?Adamin da 2.bulusmasi, adam niye hepsini cebinden ödesin?
Siz ne yapardınız diye sormuşsunuz. İlk bulusmamda bir kafeye gittik çay içtik, çıkarken kendisi cüzdanı çıkarırken ben kasiyere parayı uzatmistim fakat adam bizde kadının parası geçmez deyip benim paramı almamisti. Buradan alın lütfen dedim ama adam hâlâ almayinca gülümseyip gectim . Erkek arkadaşım kendisi ödedi hesabı, teşekkür ettim çıktık oradan. Sonrasında yemeğe gittiğimizde ben ödedim kendisi de itiraz etmedi. Ondan sonraki bulusmalarda da artık o an kimde varsa ödedik. Ya da birini o odediyse diğerini ben ödedim. Aradan zaman geçtikten sonra erkek arkadaşım o ilk bulustugumuz günü hatırlatıp "o gün adam senin paranı almayınca sen gülünce ben senin hoşuna gittiği için güldüğünü düşünmüştüm tâki senin fikirlerini anlayana kadar, o gün o adamın düşüncelerini saçma bulup uğraşmamak için gülmüşsün sonradan anladım" demişti. Gerçekten de böyle olmuştu.

bu tamamen kültür, doğrusu yanlışı nedir diye düşünmeye gerek yok. yalnızca kaynaşmış, sınıfsız, sınırsız toplumlarda tartışmak anlamlı olurdu şimdilik bu mümkün değil. bu durumda beğenmediğin, beklentine, görgüne uymayan birini yaftalamak yerine sessizce, kibarca elemen şık olur. görüşmek istediğinde bahane bulursun 2-3 kez şansını dener o da anlar gider. emin olamıyorsan bir kez daha çıkarak gözlemleyebilirsin.
sevgililerini de babanla kıyaslaman saçma değil mi? ilerde konudaki adamın da çocuğu olduğunda kızına yemez yedirir, giymez giydirir eminim çünkü evlat başka, eş başka manita bambaşka konumda. belki baban da bir sürü kızdan veto yedikten sonra kendine çeki düzen vermiş annenin istediği gibi bir adam haline gelmiştir.
27 yaş da çalışmamak, aile evinde oturup anababadan alınan harçlıkla hovardalık yapmak için oldukça ileri bir yaş. senin bu durumun devam ederse, bu halin karşına çıkan başka erkekleri de kışkırtabilir ve masaya hesap geldiğinde eee bu hesabı nasıl yapalım diye sorgulatabilir. neden? çünkü herkes kendine göre 'doğru' birini arıyor.
Çok teşekkür ederim yorumunuz için olaya farklı pencerelerden bakmamı sağladı

Bakin siz de hesap kitap yapmışsınız. Kahve-yemek fiyatları eş değer değil, daha 2.buluşmada ben ödeyeyeyim demem demişsiniz. (Hesap kitap yapmanızı anormal karşılamiyorum günümüz şartlarında maalesef her şey çok pahalı) Ama siz cebinizi düşünürken bu normal fakat karşıdaki dusununce "cimri" sıfatını hak etmesi normal mi?Adamin da 2.bulusmasi, adam niye hepsini cebinden ödesin?
Siz ne yapardınız diye sormuşsunuz. İlk bulusmamda bir kafeye gittik çay içtik, çıkarken kendisi cüzdanı çıkarırken ben kasiyere parayı uzatmistim fakat adam bizde kadının parası geçmez deyip benim paramı almamisti. Buradan alın lütfen dedim ama adam hâlâ almayinca gülümseyip gectim . Erkek arkadaşım kendisi ödedi hesabı, teşekkür ettim çıktık oradan. Sonrasında yemeğe gittiğimizde ben ödedim kendisi de itiraz etmedi. Ondan sonraki bulusmalarda da artık o an kimde varsa ödedik. Ya da birini o odediyse diğerini ben ödedim. Aradan zaman geçtikten sonra erkek arkadaşım o ilk bulustugumuz günü hatırlatıp "o gün adam senin paranı almayınca sen gülünce ben senin hoşuna gittiği için güldüğünü düşünmüştüm tâki senin fikirlerini anlayana kadar, o gün o adamın düşüncelerini saçma bulup uğraşmamak için gülmüşsün sonradan anladım" demişti. Gerçekten de böyle olmuştu.
O nasil bir kasiyermis ya.
Neresi orası tüm kadınlar toplanıp gidelim, yiyelim, içelim. Çıkalım, gidelim.

Peki burada ayrıntı bir soru sormak istiyorum:
Erkek arkadaşınız o gün adam paranı almayınca sen gülünce ben senin hoşuna gittiği için güldüğünü düşünmüştüm demiş ya o zaman sizin de sizin tabirinizle benim düşünce yapımda biri olduğunu düşünmüş. Peki kendisi bu düşünce yapısına karşı mı? Karşıysa neden devam etmiş? 2. Buluşmayı siz ödeyince mi fikirleri değişmiş? Siz 2. Buluşmaya gittiğinizde size tavrı nasıldı?
Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi😂

Yorumlara biraz baktım da..
Ben eşimle benim belirledigim bir mekanda buluştuk cunku il dışından gelecekti ve merkezi - çay kahve yemek alternatifi olan bir yerdi
Çay ile başladık yaklaşık 4 saat oturmuşuz yemek yedik / pizza
Saat ilerleyince kendisi wcye kalktı ve o arada hesabı halletmiş. Görüştüğümüz sure boyunca hep bu günleri keyifle geçirmek istedim dedi her haftasonu geldi benim yaşadığım şehirde otobüse zorla bindirdim ulaşım kolay istanbulda taksi mekan seçimi hep ona aitti sen ne yaptın diye soran olursa ben içim rahat etmiyor dedikce ben seninle hayatımı paylaşıcam 1 yemek cokmu dedi Ve eşim cam da siler çok guzel yemek te yapar kibar merhametli bir insandır pandemi de işini kaybetti o zamanki şartlara göre çok iyi kazanıyordu 2 yil issiz kaldı bunaldi delirmek üzere oldu 1 kez bile para konusunda tartismadik kırmadık borcsuz ust orta segment bir araç aldik az çok biriktirdik. Böyle o beni denedi ben onu denedim muhabbeti beni sarmıyor ya, ben samimiysem aynı samimiyeti beklerim aynı düşünsem de böyle denemelerini fark edersem zaten soğurum kacarim.
Üniversitede 2 defa görüştüğüm çocuk ilkinde wc ye kacti 2. De kendi hesabımı ödedim o gelince durumu söyledim ve mekandan ayrıldım çok komik bence 🤣

X