Ben mi çok alınganım ki?

Siz haklı olan tarafsınız.. yanlış hatırlamıyosam ailenizin rızası olmadan evlenmiştiniz. O zaman da ailenizi dinleyin sizin göremediğiniz onların gördüğü taraflar vardır diyenler oldu.. aileniz haklıymış sizi vermemekte..

Lafınızı geçirebiliyosanız siz bari sesinizi çıkarın.. sinsi bi rekabet yürütüyolar ama erkekler ailelerine konduramıyo bunu. Bazen açıktan açığa yapılan şeylerde bile 3 maymunu oynuyorlar..

Bu kişiden kişiye değişen bir durum ama genellenemez ki siz alınmazsınız ben alınırım, ortamda 10 tane misafir var saatlerce edilen muhabbet var ben bir köşede bir başıma oturup tv ile haşir neşir oluyorum. Ben böyle bir saygısızlık yapmazdım emin olun, bu muhatap almamaktır sizinkiler gibi türkçe konuşup kürtçeye dönerler yine anlarım hiç yaa hiç azıcık bir gayret dahi yok.

O ortami terk etmen lazim o zaman tepki olarak. Sus sus nereye kadar susacaksin

Aslında ne zamandır kendi iç sesimle konuşup duruyorum, bu zamanlara kolay gelmedin kadrini kıymetini bil, her şeye bir sıkıntı çıkaracak sebep bulma diye diye baskıladım sürekli kendimi. Ama bir de sizlere sorayım ve ona göre yol haritamı belirleyeyim istiyorum. Konu tabi ki eşimin ailesi. Yani şöyle; alenen bana karşı yaptıkları bir şey yok ama içten gizlice yürütülen bir savaş var gibi hissediyorum. Aslında en baştan anlatamam gerekirse düğün hazırlıkları sırasında, evimin yerleştirilmeye başlandığı zamanlarda evime girip yatak örtümü kendi evine götüren bir kayınvalidem ve görümcem var, bana sorulmadan götürülmüş ben onca hengamenin arasında farketmedim daha sonra da bohcalarimin arasına kaldırılmıştır diye düşmedim peşine yani aklımdan hiç kötü bir şey geçmiyor. Evlendikten bir ay sonra evlerine oturmaya gittik üstümü başımı düzelteceğim ayna yok hiçbi yerde, müsade isteyip ayna olan bir odaya geçmek istedim yatak odasına geç dediler kapıyı açmamla canım yatak örtümün bana hüzünlü bakışını görmem bir oldu şok oldum bir de sermişler yatağa ve bana oraya geç diyorlar hiç mi utanma sıkılma olmaz. O an hicbir şey demedim ama sinir küpüne döndüm o sinirle ağladım ağlayacağım,eve gelince eşime anlattım bana dediği şey "annem pike takımını hediye ettirdi ya mağazada( mobilya mağazasıydı ve 15 binlik mobilya almıştım kv de satıcıya bunu bari hediye et demişti pike için bana fırsat verse ben söylerdim zaten ve 15 binin yanında adam bir pikenin lafını yapmazdı hani waaooww yaşa canım kv'lik bir durum yok) nasıl olsa pike takımı oldu bunu da ben alayım demiştir" gibi bir cevap verdi de ne alaka yani yatak örtüsünün işlevi farklı pike takımının işlevi farklı ve benim başka yatak örtüm yok misafirler geldiğinde ne sereceğim ben dedim geçiştirdi resmen ve bu konu öylece kapandı hala daha yataklarında serilidir yatak örtüm şaka gibi. Anlayacağınız buradan başlayan huzursuz eden bir durum var.

Önceki konumdan hatırlarsınız belki evlerimiz yakın olduğu için haftada bir geliyordu kvler çalışan halimle her hafta sonu yemekli şekilde onları agılıyordum o da sirf esimin gönlü olsun diye. Sonraları bildiginiz bir vazife gibi üzerime yapışmaya başladı ve her hafta cagirmamaya başladım iki hafta görüşmedim sonrasındaki görüşmemizde bunun lafı edilmeye söylenmeye başladılar. Oralı olmadım ancak şunu da farkettim mesela ben onları aldığım zaman yaptığım yemek neyse onlara gittiğimizde aynı yemeği yapıyorlar hani sanki bu öyle yapılmaz böyle yapılır der gibi anlatabildim mi, eşimin sevdiği bir pasta varmış tarifini bilmiyorum görümceye sordum tarifi verir misin diye kırk kere sordum kırk kere geçiştirdi sonraki gidişimizde bir baktım o pastayı yapmış filan. Hani takılmayacak şeyler gibi duruyor ama küçük şeyler mide bulandırır ya öyle bir sey iste. En sıkıntı yaşadığım durum ise benim yanimda kürtçe konuşmaları!!! Tek kelime dahi anlamıyorum ve her defasında aralarında kürtçe konuşuyorlar ben süs biberi gibi oturup tv ile aşk yaşıyorum kaç saat boyunca. Kaç defa esimle bunun tartışmasını yaşadım bana değer vermeyenlere ben neden hizmet etmek zorundayım her geldikleri akşam sinir dolarak bitiriyorum o geceyi ya sen konuşursun ailenle ya da ben konuşurum ve sonu hiç iyi bitmez dedim ama eşim dengeyi bozmaktan korkarak hep sessiz kalan kısım oluyor bu konuda. Hepsi türkçeyi de biliyor onu da belirteyim ama ilginç bir şekilde kürtçe konuşuyorlar adım geçiyor mesela ama benim hakkımda iyi bişey mi söylendi kötü mü bilmiyorum gülüyorlar mesela aa bana mı güldürler gibi saçma bir kaprise giriyorum.
Aşamıyorum bu durumları ve böyle oldukça da gidesim onları ağırlayasım gelmiyor. Yanlış mı yapıyorum şimdi ben vicdan yapıp eşime haksızlık ettiğimi düşünmeli ona göre mi davranmalıyım. Vicdanım ve aklım arasında gitgel yasamaktan bıktım.
Cok uzun oldu kusura bakmayın dolunca tutamadım kendimi akıtmışken hepsini akıtayım istedim.

yanlış davranmışsın dinsizin hakkından imansız gelir deyip yürüyecektin gelinin eşyası alınıp kendi evine konur mu saçmalık benim yanımdada biri farklı bi dil konuşsa sinir olurum anlamadığım için kendimi rahatsız hissederim

Hatalısın.
Yatak örtünü gördüğünde basbas bağırmalıydın, hırsızlıkla suçlamalıydın.
Kürtçe konuştuklarında, ben sizin dilinizi bilmiyorum ben gideyim de rahat konuşun deyip ayaklanmalıydın.
Tarifi ondan neden istiyorsun, internetten bul. Belki aynısı olmaz ama yakın olur. Ondan isteyip bir yerlerini kaldırmaya değmez.
Aynı yemeği sofrada görünce, aaa benden mi gördünüz diye laf sokmalıydın.
Sessizlik anlayan insana cevaptır, bunlar o insanlardan değiller. Kafalarına vuracaksın böylelerinin.
Ayni şeyleri yazacaktım hazırım varmis:super:.Ağzına sağlık arkadasim

Konuşur konuşur sana ne diyenler olmuşta, hayır bu nezakettir, sizin dilinizi anlamayan biri varsa eğer ortamda siz onun dilini biliyorsanız, onun dilinde konuşursunuz, istemsiz kaydıysanız kendi dilinize fark eder çevirirsiniz, ne demek zorunda değiller, kendinizi kötü hissettiğiniz yere gitmek zorunda değilsiniz sizde. Baya bildiğin kötü niyetliler.Üstelik bir de anlamadığını bir dilde isminizi geçirip gülüyorlar, bunu da normal karşılayan olmuş, çalınan eşyanız için ne desem bilemedim, yapılan büyük terbiyesizlik ve sizi hiçe sayma lakin bu konuda bende bir şey diyemediğim için geçmişte bir çözümde üretemiyorum maalesef. Kv'de gayet giydiğim bir gömleğimi, ben görmeden atmış, sorduğumda da boşver güzel değildi o zaten dedi, bende salak gibi bir şey diyemedim.

Valla kurtce konustuklari zaman net bir dille.

..ben anlamiyorum bir daha benim yanimda bu sekilde konusursaniz sizinle oturmucam.
Vs demelisin.

Bunu mutlaka yapmalisin.
Cok cok ayip yaptiklari.
Kocani bekleme sen soyle gitsin.
Cok sessiz kalmissin sen.

Yatak ortusu olayina gelince o zaman verecektin tepkiyi .artik bosver unut.

Ayni Yemekleri yapma vs konularina takilma bosver

Zorunda değil.
Eşinin ailesi de türkçe konuşmak zorunda değil.
Esinin ailesi Turkce konusmak zorunda.
Saygidan dolayi baska seyden degil..
Ben de bulundugum ortamda Turkce bilmelerine ragmen herkesin Italyanca konusuyor olmasina bozulurum mesela.(ornek)

Ne alaka yani derim.
Yalnizken isterlerse kusdili konussunlar ama ben anlamiyorum muhabbete giremiyorum
Benden gizli birsey mi konusuyorlar ben niye burdayim o zaman derim mesela

Eşinizi sıkıştırmak yerine ortuyu gordugunuzde iceri gecip anne benim yatak ortumun aynisindan mi aldiniz. Benimde bundan vardi ama bulamadim bohcalarin icine bakayim diyecektiniz kala kalirlardi birkere...

Kurtce konustuklari zaman adinizda geciyorsa hele . ben kurtce anlamiyorum ve cok rahatsiz oluyorum bu durumdan mumkunse ya yanimda sadece turkce konusun yada beni kurtce oturacaginiz ortama cagirmayin diye uyarida bulunun.

Hata sizin esinize acmadan once kendiniz uyarilarda bulunmaliydiniz

"Had bildirmek saygısızlık değildir"bilin istedim
Dimi yani yanlış yapan ben değilim ki ama nedense çekinen konuşmayan da benim. Kendime şaşıyorum aslında ben böyle bir insan değilim yapılan her haksızlığa konuşan karşılığını veren birisiyimdir içim dışım birdir ama gel gelelim bu konuda ağzımı açmıyorum esimi çok sevdiğimden sanırım bu böyle üzülecek huzuru kaçacak diye içime içime atıyorum

Dil olayi basli basina fiyasko . Onlar turkce bildigi halde terbiyesizlik yapip ozellikle sizin isminizi gecirerek kurtce konusuyorlarsa iyi niyet arayamam .
Yatak ortusunu de ilk gordugunuz de tepki verecektiniz gecti artik.

Malesef saygısızlık olarak nitelendiriliyor kendini geliştirmeye kapamış insan türlerinde
tamam bunu anlarım ama insan kendinin olan birşeyi başkasında gördüğünde niye ve nasıl sessiz kalır anlamıyorum hiç bir zamanda anlayamicam sanırım... bence böyle bir durumda susmak saygı değil...

Benim arkadaşım da öyle . Benimle konuşurken ailesiyle kendi dilinde konuşuyor ,işine gelince Türkçe konuşuyor . Sizin yerinizde olsam alınırdım .
Aynı yemeği yapmakta tuhaf geldi . Acaba başka yemek yemesini diye mi yapıyorlar

Nişanlım italyan ve bazen onun yaninda türkçe konuşuyorum. Genelde telefonda 5 veya 10 dakika ama.../
Konuyla alakasi yok ama nişanlinizin italyan olmasi dikkatimi cekti. İtalyan biriyle nişanli olmak kolaymi ve ya zormu? Turk erkeklerinden bir farki varmi? Yanlis anlamayin italyan, fransiz, ispan farketmez, yabanci biri oldugu icin merak ettim :)

ya çok saçma olacak da..
sanki ben böyle bir adet duymuştum..
kızın çeyizinden eşya almak uğurdur gibi..
ama koskoca yatak örtüsü de alınmaz herhalde..

X