Ben mi çok alınganım ki?

Niye bu kadar taktınız ki dil konusuna onlar aile ve bu dil ile büyüdü bir alışkanlık var sonuçta ister istemez bir araya gelince Türkçeden Kürtçeye kayıyor kasıtlı değil. Eşim Kürt ailesi Kürtçe konuşur ben hiç anlamam ama umursamam da ben gürcüyüm bizim ailede Gürcüce konuşuruz eşim alınmaz

eski konularinizi hatirliyorum , cok uzulmustum okurken , evliyken mutlu olmaniz lazim , bunun icin de sesinizi cikarmaniz lazim
sessiz kalmayin , evinize surekli cagirmayin , karsilarinda dik durun

Biz kardeşler kendi aramızda bile konuşurken türkçemiz bile şiveliye dönüşüyor otomatikmen. Bir bakıyoruz kürtçe bir bakıyoruz türkçe konuşuyoruz..

Sırf eşimden dolayı zaten bir şey demiyorum kötü olmayayım onun benim yüzümden ailesiyle arası açılmasın diye. Normalde sessiz birisi değilimdir carlarım her şeye ama eşimin ailesi olunca 5 aydan germeyeyim ortamı diye susuyorum

Ben birebir muhatap olmayayım diye şimdiye kadar hep eşime söyledim ama o da iki taraf gerilmesin diye sikayetleri dinleyip susan oldu. Dediginiz gibi dolduruyor gibi algılanmak da istemiyorum, yüzlerine söylesem ben öyle şakayla karışık söyleyebilme karakterine sahip değilim mizacim serttir dan dan konuşurum öyle olunca da onlar aynı şekilde karşılık verecek iyice çirkinleşecek ortam diye susuyorum işte.

Dil konusu hep sıkıntı idi ki onların ailesinde turkce bilmeyen yok kendini iclerinde konusmalari beni ilgilendirmez ama benim oldugum ortamda benim bildigim dili konusmamk buyuk saygısızlıktır bunu normallestirmeyin lütfen.

Çok haklısınız bir yerde buna dur demem gerekiyor ufak ufak başlayan durumlar sonra kar topu gibi olacak ondan korkuyorum

Bence gayet normal.
Ama sizinle muhatap olup uzatmayacağım :)

Karşılaşacağım sıkıntıların farkındaydım aslında ama basa gelmeyince zorluğu anlaşılmıyor sanırım. Mesafe candır yaa dediginiz gibi olmak en sağlıklısı ancak keşke herkes de bunu böyle kabul etse. Yeni evli filan dinlemiyorlar işte misafirlik gitme gelme izzet ikram şart gibi bişey iki hafta sesim çıkmadı çağırmadım diye inceden inceye laf söylemeler baş gösterdi.

Tayin durumunu evlenmeden önce söylemiştim zaten en kısa zamanda gitmeyi planlıyorum ben de.

Bu kişiden kişiye değişen bir durum ama genellenemez ki siz alınmazsınız ben alınırım, ortamda 10 tane misafir var saatlerce edilen muhabbet var ben bir köşede bir başıma oturup tv ile haşir neşir oluyorum. Ben böyle bir saygısızlık yapmazdım emin olun, bu muhatap almamaktır sizinkiler gibi türkçe konuşup kürtçeye dönerler yine anlarım hiç yaa hiç azıcık bir gayret dahi yok.

eski konularinizi hatirliyorum , cok uzulmustum okurken , evliyken mutlu olmaniz lazim , bunun icin de sesinizi cikarmaniz lazim
sessiz kalmayin , evinize surekli cagirmayin , karsilarinda dik durun
O yaşadığım günlerden sonra ben de diyorum böyle olmamalı onca çekilen katlanılan durumlardan sonra mutlu olmalıyım diye ben mi kötü düşünüyorum diyorum yok yok burada sinirlenmem normaldi diyorum kendi kendime iç muhasebe yapmaktan yoruldum. Eve davetleri azaltarak başladım işe zaten bundan sonrasında şakayla karışık karşılık vermem gerekiyor sanırım bir yerden sonra iyi niyet kâr etmiyor çünkü.

aynen siz iyi niyet gibi goruyorsunuz karsi taraf baska algiliyor onu
esinize deger veriyorsunuz , ayni degeri size de esiniz vermeli , siz bu kadar uzulurken o hicbirsey yapmiyorsa siz yapin ve hep mutlu olun insallah

Hak veriyorum size. Bana göre de saygısızlıktır. Arkadaşların dediği gibi sizi rahatsız eden şeyler sık yaşandığı için doğal olarak rahatsızlık duyuyosunuz.

Benim esimde Kürt .Bende tek kelime bilmiyordum.Kv de kendini daha iyi ifade ediyor Kürtçede.Ben senin yasadigini yasamadim ama .Alakasiz seyleri bile kv cevirir. Kurtcesini söyleseler dahi cevirir.Birisi kurtce sorsa bile turkce soyler.Bende ogrendim yillar gecince bazen nenelerle falan konusuyorum .Kv turkce de soyluyor gene de .Dislandigini hissedersen soyle yapani bogarim dedi yeni evlendigimde.Sizinkilerin zihniyeti pismis be.

Pike resmen calismis .Esin de utanmadan kilif bulmus.Nerden tutsan obur taraf yikiliyor .Kendini izole et .Cokta umursama .

Bir yoresel yemegi var esimin.Nasil yaparsam yapim tutmuyor.Olmuyor .Her yemegi yaparim bu olmuyor .Akisina bıraktım onu yapmiyorum seviyorsa anasina yaptirsin diyorum .

Cok yorma kendini bu insanlar kötü

Size katılmıyorum.
Ben de kürt asilliyim ama kürtçe bilmiyorum. Benim bulunduğum yer de anlamadığım için kimse kurtce konusmaz ki konusamaz da,gecenler de bir hocayi sınıfta kürtçe kelime kullandı diye uyardım çünkü anlamıyorum. Bu bana saygısızlıktır. Asla es geçilecek bir durum değil.

Onların arası senin yüzünüzden bozulmaz merak etme. Sen her türlü lafını esirgeme. Eşine ailesini çok şikayet etme ama bilsin yaptıklarının hoşuna gitmediğini. Gerekirse kendi görüşsün sen görüşme.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…