Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
bizim dr verme dedi ama ben tadımlık olarak hamsi cinekop ve cupra verdim en çok hamsiyi sevdi eee nede olsa laz uşağı :))))

bu arada pilav ve makarnayı nasıl yapıyorsunuz yani ölçüsünü merak ediyorum çünkü makarnanın suyunu dökünce bütün vitamini gidiyo

Canım ben bizim pilavdan veriyorum Çınar'a. 1 tatlı kaşığı kadar. Makarnasını da kendim yaptım. Yumurtalı ve tereyağlı bir hamur açıp kestim.. Onu az suyu ile haşlıyorum..

benimki de hemşire o da aynı canım
geçen gün baharatlı mercimek çorbasını vermiş bile

Çok ayıp biliyorum ama ben anneme bu ara ciddi anlamda sinir oluyorum. Pişkin pişkin bana; "senin hatırlarsan 2 taneydi çocuk doktorun ( bu arada anormal evhamlıdır ). Sana tuz ve şeker vermişlerdi. Tuzunda besleyiciliği var ayol "diyor.. Çok yüklenince "sen acaba bana davrandığın gibi yarın öbür gün bakıcı tuttuğunda ona da davranacakmısın?? Hayır davranmazsın. Ablacım ablacım dersin "diye devam edince de. Bende ona :"anne kadıncağıza bunu verme, yapma diyeceğim o da vermeyecek, yapmayacak. Senin gibi burnunun dikine gitmeyeceği için tabi ona sana davrandığım gibi davranmayacağım" diyorum. İşte o an annem deliriyor.. Çok zor annemle işim çoooookkkkk.

Canım eğer çorbasını yapacaksan çok dikkat et, balık çok çabuk dağılıyor. Ben sardalyadan çorba yaparken tül kesem var onun içine koyuyorum. Balık pişince alıp, temizleyip tekrar çorbanın içine atıyorum.. Lezzeti de oldukça iyi oluyor. Yanlız kereviz sapı koymayı unutma balık kokusunu alsın..

teşekkür ederim canım bende keseye koyup yapayım o zaman balıgı seviyor gülce tavuguda ama kıymalı yemekleri yediremiyorum

teşekkür ederim canım bende keseye koyup yapayım o zaman balıgı seviyor gülce tavuguda ama kıymalı yemekleri yediremiyorum

Çınar'da kıymayı sevmiyor ama ben mercanköşk, nane, melisa ile kokusunu değiştirip öylelikle 1-2 kaşık kakalayabiliyorum

ben hiç balık çorbası yapmadım kızlar
bir daha tarf etseniz hayrına

herkes farklı yapıyordur belki ama ben annemden ögrendigim şekliyle anlatayım 1 havuc rendesi 1 patates rendesi 1 küçük sogan varsa taze sogan az tereyag a kereviz sapı ve balık malzemeler.soganı havucu patatesi tereyagında az çeviriyorum sonra 2 bardak su katıyorum ardından balıklar ve yeni ögrendim bunuda kereviz sapı balık kokusunu alması için afiyetle yesin bebişler umarım anlatabilmişimdir

Füsfüs'cüm bu tarifi kendimize yapıyorum. Yanlız Çınar'da yiyecekse k.biber koymayıp, sarmısağını daha az koyuyorum. Bu tarif annemin tarfi olup senelerce yapılmış ve onaylanmıştır. Asla balık çorbası olduğunu ilk kez yiyen anlamaz.
BALIK ÇORBASI

MALZEMELER:

Her türlü balıkla yapabilirsiniz.
1 büyük boy kuru soğan
4-5 diş sarmısak
15-20 tane maydanoz sapı ( 5cm kadar kısaltılarak kullanılacak )
4-5 tane kereviz yaprağı
4-5 defne yaprağı
1 tane lira şeklinde doğranmış havuç
Varsa 1-2 yaprak melisa
5-6 kaşık un ( unu çorbanın kıvamını nasıl istiyorsanız siz ayarlıyorsunuz )
2 yumurta sarısı
1.5 limonun suyu
Kuru nane, karabiber

YAPILIŞI
Un, yumurta ve limon suyu hariç tüm malzemeler balıkların üzerini örtecek kadar su ile kaynatılır. Balıklar pişince bir kevgirle alınıp temizlenmek üzere bir tabağa alınır. Kalan malzeme süzgüden geçirilir. Ayrı bir kapta un, içme suyunda eritilir. Elde edilen balık suyuna tel süzgüden geçirilerek ilave edilir. Un pişinceye dek kaynatılır. İçine tuz ve yağı konulur. ( her türlü yağ kullanılır ) Yumurta ve limonla terbiye edilir. Pişeceğine yakın kuru nane ve karabiber eklenir. Ayıklanmış balıklar içine eklenir ve servis edilir. Servisten önce kızarmış ekmeklerin üzeri bir diş sarmısakla ovulursa ayrı leziz bir tat elde edilir.

NOT : Yazın kereviz olmadığı zaman arzuya göre 1 çok küçük domates, 1 biber eklenir.

tarifler için sağolun kızlar
xenocum sana allah kolaylık versin, anneyle çocuk bakmak çok zormuş, 2 gün yetti anlamam için
yemek yemedi diye yarım muzu yedirdi az önce, oysa ben ona yiyeceği birşey hazırlayacaktım ve sabah da muz yemişti
2 gün kaka yapmaz artık
bakıcı için dediklerin aynen doğru canım, benim hazırladıklarım dışında birşey vermedi şimdiye kadar

tarifler için sağolun kızlar
xenocum sana allah kolaylık versin, anneyle çocuk bakmak çok zormuş, 2 gün yetti anlamam için
yemek yemedi diye yarım muzu yedirdi az önce, oysa ben ona yiyeceği birşey hazırlayacaktım ve sabah da muz yemişti
2 gün kaka yapmaz artık
bakıcı için dediklerin aynen doğru canım, benim hazırladıklarım dışında birşey vermedi şimdiye kadar

Ameliyatımı olup biran önce evime gitmek istiyorum ev ev üstüne olmuyor, çocuk büyümüyor şekerim. Çıldırma noktasındayım. 10 aydır burdayım artık annemi 30 yıl görmesem ancak kendime gelirim-tatlicadiarzu-:çok üzgünüm::Saruboceq:

Ameliyatımı olup biran önce evime gitmek istiyorum ev ev üstüne olmuyor, çocuk büyümüyor şekerim. Çıldırma noktasındayım. 10 aydır burdayım artık annemi 30 yıl görmesem ancak kendime gelirim-tatlicadiarzu-:çok üzgünüm::Saruboceq:

hım geçmiş olsun cnm ya,ne ameliyatı hayırdır.ben de diyordum aynı,ev nasıl yani ...

kızlar bu güccük erzincanda kerevizin sapı yok ki,nasıl alcaz balığın kokusunu,ömrümde de içmedm ,görmedm ,balık çorbası,deneyecez bakalım.maraştada hiç yapılmaz.

ne menem birşeydir bu zosonia xenocum , valla bakacaz nasıl olcak öğretmen çocuğu olmak.okulun stresi eve geliyor bazen evet.hele bu ara sıkıntı yaşadım okulda,neymiş çok rapor almışım diye şikayet etmişler beni peh peh peh...

Uydurmasyonia zosonio tanımı bana kolejden kaldı. Kulakları çınlasın bir İtalyan arkadaşım vardı her sınavdan sonra sorardık nasıl geçti sınavın diye ammmaaaann uydurdum işte bişeyler uydurmasyonia zosonio derdi :)))) Şimdi bende her uydurduğum yemeğe uydurmasyonia zosonio diyorum :)) Bildiğin tavuk suyuna birkaç sebzeli çorba işte.. Annem 30 senden sonra emekli olan ve mesleğine aşık bir hatun kişi ama bu hatun kişi ile yaşamak çok zor. Hala daha dediğim dedik ve beni öğrencisi sanıyor. Öğretmen çocuğu olmak sanki ayrı bir misyon.. Öğretmen çocuğu saygılıdır, öğretmen çocuğu okulda kurallara daha fazla uyar, öğretmen çocuğu başarılıdır, yeteeeeerrr

valla çok haklısın canım sen. arkadaşlarımın çocukları var sınıflarımızda ve bazı öğretmen arkadaşlar şikayet ederlerken bile" ama öğretmen çocuğu...." diye cümleye başlıyorlar. en sinir olduğum şeydir. ben öle biri olmak istemiyorum ammmma bu öğretmenlik denilen şey gnlere de işliyo olabilir insan bilincini kaybedip parmağı havada kendini konuşurken bulabiliyo.
üstelik benim oğlan daha 5.5 aylık:KK43:(((( vah ki ne vahhhhhhh

hım geçmiş olsun cnm ya,ne ameliyatı hayırdır.ben de diyordum aynı,ev nasıl yani ...

kızlar bu güccük erzincanda kerevizin sapı yok ki,nasıl alcaz balığın kokusunu,ömrümde de içmedm ,görmedm ,balık çorbası,deneyecez bakalım.maraştada hiç yapılmaz.

Sorma canım benim. Aslında basit bir opere .. Safram alınacak ama doktorum daha izin vermiyor. Ağrım ve bulantım beni mahvediyor. Ne zaman ağrım tutacak, hastanelik olacağım belli olmadığı için ailemle kalıyoruz :KK43:(( dolayısı ile bööööööğğ geldi. Uyyyyyy dıkandımsenağlama

Sorma canım benim. Aslında basit bir opere .. Safram alınacak ama doktorum daha izin vermiyor. Ağrım ve bulantım beni mahvediyor. Ne zaman ağrım tutacak, hastanelik olacağım belli olmadığı için ailemle kalıyoruz :KK43:(( dolayısı ile bööööööğğ geldi. Uyyyyyy dıkandımsenağlama

çok geçmiş olsun canım Allah acil şifalar versin

çok geçmiş olsun canım acil şifalar diliyorum

öncelikle xeno geçmiş olsun.
çok mutluyum bugün ilk kez tarhanayı yedi ufaklık. hemen hemen 5 çeşit denedim ondan bundan. komşunun tarhanasını sevdi. bide oğlum 6,5 aylık tavuğa ne zaman başlayabilirim? kıymalı sebze çorbasını veriyorum 15 gündür.dr um sekizinci ayda diyor daha çok var :KK43:( o zamana kadar hep kıymalı sebze çorbasımı yapacağım.

cnm bizler 8. aydan önce başladık tavuğa, hatta kıymadan önce.
xenocum geçmiş olsun şekerim.en kısa zamanda kurtulursun inşallah.

xenocum yaa izmire annemlere geldik
gelmişken ipeğe şevketibostan yedirmek istiyorum
sen nasıl veriyorsun?

xenocum yaa izmire annemlere geldik
gelmişken ipeğe şevketibostan yedirmek istiyorum
sen nasıl veriyorsun?

Bende diyorum İzmir bu ara pek bir güzelleşti. Demek İpek bebeğimiz gelmiş. Hoş geldiniz. Ben şevketi bostanı düdüklüde ve tavuklu yapıyorum. şevketi bostanı güzelce yıkıyorum. Küçük küçük kesiyorum. Düdüklüde soğanı biraz öldürüyorum. İçine kuşbaşı tavuk etini atıyorum onu da şöyle bir çevirip şevketi bostanı atıyorum. Çok az tuz, bir fıske şeker ilave ediyorum. En son yumurta sarısı ve limon suyunu, bir kaşıkta unu bulamaç yapıp ilave ediyorum. Üzerini örtecek kadar su koyup kapağını kapatıyorum. Clipso da 45 dk'da Çınar'ın yiyeceği kıvama geliyor. Ben biraz şevketi bostanın kokusunu alsın diye nane ve mercan köşk ekliyorum Çınar'a vermeden önce. Eğer İpek bebek yemeğini sevmezse ben Çınar'ın tüm sebze çorbalarının içine bir parça şevket amca ekliyorum. Sende öyle yapabilirsin.Buradayken bol bol yedir. Severse ben kargoyla bile okuluna gönderirim. Bu arada hangi semttesin bilmiyorum ama hatay perşembe pazarında, karşıyaka katlı pazarında çok erken bitiyor şevketi bostan. Birde göztepede köylü manavı var. Orası biraz daha pahalı satar ama şevketi bostanı çok güzel olur. Umarım İpek sever. Ayrıca iyi dileklerin için teşekkür ederim..

X