Bebek Beslenmesi Bebişlere Bugün Ne Yedirdiniz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
enginar ömrümde pişirmedim,bir adet alıp dedğin usul çorba yapayım bari mayalıhamur.

Çok lezzetli olur yanlız ayıklarken dikkat et ortası tüylüdür. Onu bir kaşık yardımı ile iyice al bir tüy kalsa metalik bir acılık verir yiyemezsiniz. Ayıkladıktan sonra limonla ovki hem beyaz kalsın hemde acılığını alsın. Böbreğe ve karaciğere çok faydalıdır. Ben kullanmadığım yapraklarını yıkadıktan sonra kaynayan suya koyuyorum ve yemyeşil bir su elde ediyorum. Onu bazen içimi zor ama şifa niyetine içiyorum bazende onunla taze soğanlı, dereotlu yeşil pilav yapıyorum. Bu arada enginarı hemen dene önümüzdeki hafta kartlaşmaya başlar artık. Birde sakın pazardan ayıklanmışını alma adını unuttum şimdi bir madde açığa çıkıyormuş saatlerce limontozunda beklettikleri için oda çok zararlıymış.

Herkesin bebeği meme peşinde koşuyor :ecrin_bebek:
benimkisi çubuk kraker,kek, simit
bu kız obez olacak.:nazar:
Anneannesi alıştırmış keke, babaannesi simitle susamlı çubuk krakere
bunları yemezse kıyameti koparıyor.

Ne çok ilerlemiş sayfalar. Hasta olan kuzularımıza geçmiş olsun. Çınar malum :KK43:((((( dün sanki çok yiyecekmiş gibi babam dondurucuya koyalım da kışın yedirelim Çınar'a diye enginar almış . Annemle Çınar'ı oyun parkına koyduk yayıldık bir güzel onları ayıklamaya başladık. Bu arada Çınar şarkılar söylüyor sırtı bize dönük. Allah dedim bu işte bir iş var neden bu çocuk bu kadar uslu. Eşim baktı ve sen buna elmamı verdin bu hatur hutur birşey yiyor dedi. Bir döndüm ne göreyim Çınar dünya topunun kuzey kutbunu yemiş yutamamış. Çıkartmış. Yüzü gözü üstü başı felaket ve ağlamıyor. İş becerdi ya sırtı bize dönük. Korktuk tabi barsakları tıkanır diye. Dün bol bol erik verdim tuvaletini yapması için. Çocuk o kadar açki dünyaları yedi mide fesatı oldu. Sonra dışarıya gitmiştik arkadaşlarla. Garson bizimkine lolipop verdi.Elinden alamadım. Hımmmm hıımmm Allaahhh allah diye diye yedi. Yarısında zor kurtardım. Böylece lolipopla tanışmış oldu oğlum ben hiç istemesemde. Aslında kurtarırdım ama arkadaşların Çınar'la aydaş çocukları da yiyince alamadım elinden. Yan masada bir doktor vardı benim katkı maddeli bu vermeyelim haykırışlarıma şahit olan. Yapmayın Allah aşkına koruyamazsınız ki. Aşırı olmadıktan sonra maalesef yieyecekler. Siz böyle yaparsanız daha çok merak edip yiyecek. Birşey olmaz deyip beni sakinleştirdi. Ay ne çok yazdım. Hepinizi çok özledim.

benimkide dünya topunu yemiş dün babamız almış benderse gitmeden eline verdim ağlıyordu sınra alırım dedim ama unuttum. annemde bilememiş ısırmış parça kopmuş ama zorla ağzından almışlar

hoşgeldin xenocum.
çocugu aç bırak o dunyayı yesin,kız bi de yavruya :KK70:
bizde kabak dolması vardı bugun,düdüklüde pişmiş.
öğlen uykusu iptal gene.kah bahceye indik,kah balkonda,kah yürüdü kah kucagımda.çok yoruldum.15:30 da yediği yemekle yattı,aç acına.uyuyunca süt verdim,onu da içmedi.
salya durumları var sanki.5. diş mi gelecek nedir.

Enes bugün daha ii yemeside öle ama uykusu beni çıldırtıyo bugün bi kere uyuttum gece uykusunu erken yatsın diye ama az önce zorla uyudu babasının kucağında benim sinirlerim tepeme çıkınca babası aldı
gündüz hiç uyutmamak lazım herhalde adam gibi bi saatte uyuması için

sizde uyku ne durumda kızlar bizim gibi olan var mı

sabah rafadan yumurta bir çay k. bal ,bir iki lokma domates sulu ekmekle kahvaltı ettik.babası bayramda görevli idi o çıkarken biz de cıktık,bizim markete gittik,kafesinde oturduk,10 gibi geldik ve 12:30 a kadar uyumadı ve cıldırdı sinirinden uyuyamadı diye ağladı mızmızlandı,öğlen yemek de yemedi ve uyudu,bir kaç kaşık corba içti sadece.
uyanınca yoğurtlu tarhana ve köfte yapmayı planlıyorum.her ihtimale karsı makarnamı da yapayım da,onu ısırma bahanesiyle yedirirm belki.

Enes bugün daha ii yemeside öle ama uykusu beni çıldırtıyo bugün bi kere uyuttum gece uykusunu erken yatsın diye ama az önce zorla uyudu babasının kucağında benim sinirlerim tepeme çıkınca babası aldı

aynı bizdeki dert....kaç gündür çıldırma noktalarına gelip gidiyorum...gece zırt pırt uyanıyoruz hadi onu anladık gündüz uyumamak neyin nesi?
ela yı dün hiç uyutamadım gündüz...bugün daha halen ayaktayız uyutuyum diye yatak odasına götürünce çığlık çığlığa ağlıyor yaa.
kızlar nasıl uyutuyorsunuz nasıl ediyorsunuzda uzun uzun uyuyor bebekleriniz biri bana anlatsın...-tatlicadiarzu-a.s.

sabah bizimkide minik doğranmış domates azcık kaşar iki tanede zeytin yedi birde çok az yumurta az öncede yoğurt yedi uyudu çorbasını içmek istemedi bende zorlamadım uyudu ben tıkandım arkadaşlar ya ne yemek yapayım bilmiyorum kış sebzelerine alışmıştım şimdi ne pişireceğimi şaşırdım akşama ne yapsam off

aynen ya,bizimki de odaya gidince zırl zırıl aglamaya başlıyor.
balkonda uyuttum en son.kucagımda dışarıya baktı,bir yandan ninni mırıldandım.
herhalde her daim gezmek istiyor bizim modeller.

Sabah kahvaltımız bizim genel olarak aynı gidiyor nasılsa evdeyim ya sabah kahvaltılarını ikiye böldüm.
Milupanın yeni bir mamasını aldım beş meyveli diye 36 aya kadar kullanılıyormuş bir kaseye 2 yemek kaşığı kadar mama koydum,mamaya yarım tatlı kaşığı bal ekledim,ceviz, badem,fındık,kabak çekirdeği karışımımdan ekledim iki tatlı kaşığı yarım çay kaşığı siyah üzüm çekirdeği ve üzüm reçeli ayrı olarak iki dilim kaşar penir yedi.Aradan bir saat sonra bir yumurta ve iki tatlı kaşığı pekmez,öğlen uykusuna yatmadan önce ikiyemek kaşığı kadar yoğurt yedi bu kadarı bile yoğurt yemesi bana yetiyor çünkü hiç sevmez.
Bu aralar bir gün çok iştahlı diğer gün iştahsız geçiyor.
Kahvaltı karışımını bazen bir arada bazen tek tek veriyorum.Taylan'nın genetiğinde karışırtırarak yemek vardır ben hiç sevmem ama eşim herşeyi herşeyle karıştırır yer.Öğlen için dün köfte makarna yapmıştım pek sevmez bizimki köfteyi makarnayı aç kalmasın diye tekrar sebze çorbası yaptım bugünde sebze çorbası yaptım.Sevmiyorsa hemen yeniden başka yemek yapıyorum bu aralar güçlü olmsını istiyorum acayip salgınlar var şu donuz gribide beni korkutuyor.

sabah bizimkide minik doğranmış domates azcık kaşar iki tanede zeytin yedi birde çok az yumurta az öncede yoğurt yedi uyudu çorbasını içmek istemedi bende zorlamadım uyudu ben tıkandım arkadaşlar ya ne yemek yapayım bilmiyorum kış sebzelerine alışmıştım şimdi ne pişireceğimi şaşırdım akşama ne yapsam off
Ya bende öyle gözünü sevdiğimin brokolisi,karnıbaharı...

canım bende senın gıbı dusunup gunduz uyutmadım bırkac gun ama sonuc degısmedı.yıne gece 1den once uyumadı

bu sabah ben taze soğanı kavurdum içine dereotu,maydanoz,kaşar.narmal peynir koydum yumurta kırdım çok güzel oldu anıl yedi.öğlende kıymalı erişte yaptım birazda yoğurtla ondan yedi.gündüz 2 kez uyuyor akşamda 10 da uyuyor.allaha şükür.

bu sabah ben taze soğanı kavurdum içine dereotu,maydanoz,kaşar.narmal peynir koydum yumurta kırdım çok güzel oldu anıl yedi.öğlende kıymalı erişte yaptım birazda yoğurtla ondan yedi.gündüz 2 kez uyuyor akşamda 10 da uyuyor.allaha şükür.
Ohh Anıl gibi uyuyan bebek dostlar başına maşallah.Yanlız tarifi çok beğendim bende denicem.Uydurmasyon şeyleri çocuklar daha çok seviyor

enginar, taze fasulye, semizotu, ıspanak, bezelye yapıyorum. balkabağı rezervim duruyor daha. ama bu hafta havuç yoktu pazarda:KK43:( ona üzüldüm onu meyve niyetine veriyordum.

Son düzenleme:
derin bu saate kadar yogurtla karıstırdıgım 1 dolmabıber ıcının buyuk bır kısmını ve kucuk bır kase spanglenın yarısından fazlasını yedı.ıkısınıde bıtırmedı tabı.bakalım ne zamana kadar boyle ac yasayacak

ha bide vitamin( minadeks) bizde uykuyu kaçırıyor.gece yatmadan önce verdim bir iki kez 1100 e kadar oynadı.

eeee tabi vitamin enerji veriyor Taylan sabah kahvaltıdan sonra uykusu geliyor ben hemen uyusun istemiyorum çünkü az az iki kere uyuması benim için uygun olmuyor,uykusu iyice bastırınca pekmez ve vitamin ilacı veriyorum uyku muyku kalmıyor saldıracak yer arıyor.Biz bu aydan sonra polivite başlıyacağız minadex te balık yağı varya doktorumuz fazla yüklemiyelim dedi eğer iştah sıkıntısı çekerse kullanırız dedi.

ben de semizotu bezelye taze fasulya falan yapıyorum ama hakkaten sıkıntıdayım, tıkanıyorum bazen
tavuksuyu ve mercimek (kırmızı ve yeşil) kurtarıcı oluyor
arada da sulu köfte kıymalı patates falan yapıyorum
böyle geçiyor günler:))
aa bir de kabak var, enginar bulsam onu da yapacağım ama daha rastlamadım burda

X