Başıma büyük bir dert fırtınası geliyor yorumunuza ihtiyacım var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Günahsız insan elbette yok ama günahı marifetmiş gibi anlatmakda ayrı bir günah. Cevap verecekseniz ne demek istediğimi önce araştırınız
Bence sen beni anlamadın.
Buraya gelip ayet yapıştırıyorsun kendini haklı çıkarmak için üstüne Ömer Hayyamın rubaisinden örnek veriyorsun.
Ömer Hayyam hakkında unufak bilgin bile yoktur eminim. Bilgin olsa adını yazmazsın buraya. Sana oldukça ters bir isim çünkü. Kendinle çelişiyorsun, o yüzden oku diyorum sana. Oku, ilk ayet.

Buyurun siz açıklayınız

Buyurun siz açıklayınız
Konuşmayayım dedim ama bu dini yoruma girmez umarım. Üniversite zamanı yine okulumuzun saygın hocalarından biri Mustafa Karataş’ı dinleme imkanım olmuştu. Kendisi ilahiyat profesörü bilirsiniz. O dini nikahın şart olmadığından, resmî nikahın yeterli olduğundan bahsetmişti. Mehir meselesi yanınızda birileri varken, şahitler içinde konuşulduysa sorun yok demişti. Benim bu konularda pek bilgim yok esasen ama sizin de öğreneceğiniz çok şey var besbelli. Ayet, hadis yapıştırıp ahkam kesmek komik duruyor.

Ay herkes ilan etmek önemli, asıl olan resmi nikah diyor. Kadın gelmiş resmi nikah altında doğan çocuğa gayrimeşru diyor.
Hatta dini nikah olmayan resmi evli çiftlerin çocuklarına diyor bunu.
Nerden baksan ahmaklık, nereden baksan tutarsızlık nereden baksan cehalet, nereden baksan hadsizlik

Tebliğciliğine bir şey diyemem. İnancı gereği bunu yapmak zorunda hissediyor kendini ama kardeşim bari boş sallama yaa, hemen dinden çıkaracaktı kardeşceğizimi.

Mustafa Karataş fetva konusunda sıkıntılı bir hoca hanımefendi

Çalıştığı(!) kurum da söylüyor zaten resmi nikahın geçerli olduğunu.
İlahiyat okuyan biri de tutup dini nikah yoksa zina yapıyorsun demez.
Anasından, babasından, emmisinden falan duymuştur çok günah diye.

Asıl müslüman değilim diyecek cesareti olmayan ama birayı içip yaptığı günahı milletle paylaşacak kadar hadsizlik sahibi sizsiniz. Çünkü Müslüman içki içmez hadi diyelim içti Allah a olan isyanını marifetmiş gibi cahilane ve hadsizlikle millete yaymaz

Buyurun siz açıklayınız
Günümüzde Hayyama bakış açısı aynı Gazaliye olan bakış açısı gibidir.
Kimisi ikisine de sofi der kimisi yalnızca Gazaliye der, Hayyama şirkci der.
Sebebi de rubailerinde gizlidir, her ne kadar şarap kavramını tasavvufi şekilde kullanıyor diyenler olsa da bazılarına göre de durum bu şekilde değildir.
Aynı şekilde din ve tanrı için de bu dediklerim geçerlidir, Hayyam rubasinde örnek:

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
Demek günah işleten de sensin bana
Öyleyse nedir o cennet cehennem?

Sorgulayıcı, akılcı ve araştırmacı bir insan olduğunu bu rubaisinden anlıyoruz. Aynı zamanda şirke girecek olan dörtlükleri de benzer.

Kimi dinde imanda buldu yolu
Kimi akıl, bilim yolunu tuttu.
Derken ses geldi karanlıklardan:
Gafiller! Doğru yol ne odur, ne bu!

Tabii mutasavvıf kimliğinden dolayı da yazdığın bir başka rubaisinde de şu şekilde bir dörtlük vardır:
(ben bunu yaşadığı dönemin şartlarına da bağlıyorum, kelleler önemli :))

Tanrı evrenin canı, evrense tek bir beden
Melekler bu bedenin duyuları hep birden
Yerde gökte canlı, cansız ne varsa birer uzuv:
Budur Tanrı birliği, boştur başka her söylenen

Yani Hayyamın rubasini örnek verirken şirke de girebilirsiniz. Sizin verdiğiniz ayetlerin üstüne Ömer Hayyam dörtlüğü vermek komik oluyor.
Hatta sizin gibi düşünce yapısına sahip olan insanlar Hayyamı hiç sevmez. Gazaliye bayılır ama ah bir de gazaliyi okuyup araştırsalar onu da sevmezler.

Açıklamam bu şekilde umarım anlarsınız ne demek istediğimi.

İslamı yaymaya çalışırken Ebu cehil sözünden örnek vermem gibi bir şey oldu sizin bu yaptığınız. Kendinize daha farklı referanslar bulun.

İçiyorum evet çok da güzel içiyorum. Bu da paşa keyfimle benim aramda sizi ilgilendirmez

Sizin boğazınıza zorla dökmediğim sürece de buna karışamazsınız. Neden saklayayım pardon?
Beğenseniz de beğenmeseniz de alkol alıyoruz içiyoruz seviyoruz. Çalıştığınız kurumda maaşlarınıza da bizim vergiler çok katkı sağlıyor. O kısmı da hesaplayın hatta biraz olur mu?

Bazı konularda yanlış yapması tamamen dışlatmaz ki. Siz arkadaşınız yanlış yapsa doğru olan taraflarınıda mı yanlış kabul edeceksiniz. İster ömer hayyam ister başkası desin söz çok manidar

Cenabı Allah ben settar ismimle örttüm sen neden açıyorsun buyuruyor. Ama sizin dünyanız çok başka beni anlayamazsınız.

İçmeyin de katkısı olmasın lütfen.

Ben ederim siz etmiyorsunuz sorun orada.
Hayyama ne kadar "nezaketliyseniz" arkadaşlara da o şekilde olun. Milletin hayatına bu kadar müdahil olmaya çalışmayın.
Bir atesit birilerini dinden çıkarmaya çalışsa ortalığı birbirine katarsınız, Hristiyan dinini tebliğ etse sinir olursunuz ama aynısını siz yapıyorsunuz. İnsanları rahat bırakın.

Cenabı Allah ben settar ismimle örttüm sen neden açıyorsun buyuruyor. Ama sizin dünyanız çok başka beni anlayamazsınız.
Her fırsatta, alakasız da olsa araya sıkıştırıyorsunuz valla helal olsun. Tebliğ Reis.

Sizi ilgilendirmeyeceğini önce siz kendi adınıza davranarak gösterin. Dini hassasiyetiniz yoksa son nefeste imansız ahirete gitme ihtimaliniz yüksek. Zaman hızla akıyor ölüm yaklaşıyor hamfendi
Ne biçim konuşuyorsnz siz ya... sizin gibiler yüzünden insanlar dinden soğuyor. Dini hassasiyetim yok demiş inanmıyorum dememiş siz hangi hakla iman durumuna yorum yapabiliyorsunuz? Bir ek bilgi daha nikah kelime anlamı olarak ilan demektir duyurularak şahitlerle yapılan resmi nikah yeterlidir imam nikahı duadır isteyen yapar yapmayan resmi nikahlıysa nikahı geçerlidir. ( dini hassasiyetim var inam nikahımda var resmi nikahtan önce yapılmıştı artı olarak kelam dalında yüksek yaptım bildiğim yerden konuşuyorum sallamıyorum yani)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…