Bana bir akıl verin.. kayınvalidem :(

Bakmak zorundadır diyenlere sozum; bakacaksın diyip direttikten sonra yine bakmıyorum derse boğazına mı yapışacağız saçını mı tutup çekeceğiz!!

Kızlar bütün yorumları okuyorum.. bazı arkadaşlar konuyu başka yöne çekmiş. Ben kayınvalidem çocuğuma baksın diye diretmiyorum ki. Sadece annem iyileşene kadar, iyileşme süreci uzun sürerse de kızım biraz daha bilinçlenene kadar bir yardım eli uzatıp çocuğumu yani torununu idare etmesini bekliyorum.. zaten kvlidem şartlarını söyledi. Ben bu şartlı kabul etsem mi ne yapsam direk bakıcıyla mı yola çıksam diye fikir almak istedim.
Bu kv çocuk bakmak zorunda mı caaağğnıımm aaa yok artık şeklinde çıkış yapanların ya kendileri birilerinin kayınvalidesi, ya da kendileri görümce ve geline anamı kaptırmam düşüncesinde olan insanlar.
Ben de biliyorum anneler dinlensin, kimse kimseye dert olmasın yük olmasın tabii ki. O zaman gelinler hem çocuk doğursun, hem çalışsın, hem evi döndürsün, hem hürmet etsin, hem dara düşünce kendi işini kendi görsün.. yok öyle.
Bir de şu yemek konusuna takılanlar olmuş. Çok çok yoğun çalışıyorum ve etrafımdaki hemen hemen tüm çalışan arkadaşlarım akşam olup evlerine giderlerken ya annelerine, ya kayınvalidelerine uğrayıp yemeklerini yerler, çocuklarını alırlar, evlerine geçerler. Bana da aynı şey yapılabilirdi diyorum. İnsan bir yardım bir destek bekliyor anlıyor musunuz? Evime yetişemiyorum çalışmaktan.. durumun da apaçık farkındalar. Ütüye kadın alıyorum ama eşimin ailesi tarafından eleştiriliyorum mesela. Esaslı Yemek yapamıyorum genelde çabuk pişecek şeyler yapabiliyorum. Misal.. tavuk koyuyorum tavaya, yanına bi patates bi domates ayran. Bunda da eleştiriliyorum. Bir sulu yemek pişirsen kendin için de eşin için de daha sağlıklı lafını işitti bu kulaklar. Sırf aaaaa oooo demek için yazdıklarımı anlayarak okumadan boş harflere basıp durmayın.

60 65 yaş üstü değilse ve sağlıklıysa anne/kv çok da güzel bakabilir..

O yaştan sonra çocuk kaldırmıyormuş kafaları da maşallah bazılarının okey bazılarının da günlere gidip milletin dedikodusunu yapmak iyi kafa kaldırıyor(!)

Sonra kreş yaşına gelmemiş bir bebeği bakıcının kollarında hoyratça hırpalandığı bir durum olsa acaba kendisi de vicdan yapar mı ki (!)
Hoş kreşe gidenlerde de durum farksız değil de kreşlere yeni standartlar getiriliyor o sebepten..

Anne ayakları üstünde durmak zorunda ama yardım da almalı (abartıya girmeden tabi sıcak yemek de olmayıversin kendin yap) bunu aileden beklemeyecekse ailenin bütünlüğü nerede hani o eski normlar o zaman??
Bir de sanırsınız o yaşlarına kadar ömürleri çocuk bakmakla geçmiş çocuklar hep 1 yaşında kalmış hayatlarını yaşayamacak durumda kalmış onca sene
(Bahane )

Kaldı ki yaşlı bakmak çocuktan çok daha meşakatli..
Ne yaparsan yap memnun edemezsin yaşlı ve hasta olan insanı..
Çocuk öyle mi?

O destek olsun, yardım eli uzatsın, bilmem kimin sevgisi ile büyüsün diye kelimeleri değiştirerek kurduğunuz cümleler çoçuğuma baksın demek zaten.

Yolunuza bakıcı ile devam edin.
Annenize de daha fazla yük olmamış olursunuz.
Yazık kadın hastaymışta...

Evinizin ütüsünü kimin yaptığını kimsenin bilmesinin lüzumu yok. Söylemeyin.
Siz yoğun çalışıyorsanız size destek olacak kişi eşiniz. Çeşit çeşit yemek istiyorsanız tatil günlerinizden birinde 2 saat 2 kişi otursanız yemek yapmayı kolaylaştıracak bir sürü ön hazırlık yapar buzluga atarsınız. Hafta içi de kolaydan yaparsınız.
(Biz aşırı yoğun çalıştığımız dönemlerde bunu yaptık, işe yarıyor merak etmeyin)

Arkadaşlarınızın ailelerinin yapması size de yapılacağı anlamına gelmez. Ne aileler var evlatlarına kan kusturan. Biraz da onlara bakın madem...

Bir de gelinler çocuk doğursun onu yapsın bunu yapsın demişsiniz. Yapmasaymışsınız. Kimse size zorla çocuk yaptırmaz. Çalışmak istemiyorsanız işi bırakın. Yok benim maaşım fazla diyorsanız kocanız işi bıraksın, ev işlerini yapsın.
Yükleri kendiniz yüklenip sonra bunlar bekleniyor demeyin. Yapmazsınız olur biter.
Size karşı bu gibi konularda sorumlu olan tek kişi eşiniz.

Bu arada yine söyleyeyim kayınvalide bakmak zorunda degil. Ne anam baksıncı görümceyim, ne de kayınvalideye çöreklenen gelin.
Her şeyin zamanı var, onlar zamanında bakmış çocuklarına. Artık sevip oynayacakları, sorumluluk almadan gezip tozacakları torun isterler. Altını değiştir, yemek yedi mi, peşinden koş, uyut vs yazık o yaşta insanlara...

Eskiden hangi insanın kayınvelidesi annesi çocuk bakıyormuş ? Annanem hem tarlada bahçede çalışıp 3 çocuğa bakıyormuş bir de yetmezmiş gibi annemle yaşıt olan görümcesine bakıyormuş. Yani 4 çocuk.

Şimdi işyerinde böyle bir durum olmayacağına göre güvenilir bir bakıcı bulunmasi gerekiyor. Eve kamera yerleştirildiğinde kimse bir şey yapamaz.

Çocuk bakmak hiç kolay değil 40 yaşında ki insanlarım bile bebek sahibi olduğunda " herşey yaşında güzelmiş, bu yaşta yetişemiyorum " dediklerine çok şahit oldum.

Ne olursa olsun annem bana baktıysa, Allah korusun ona da bir şey olursa bakarım.

Zaten annane babanne elinde büyüyen çocuk şımarık olur çünkü onlar kıyamıyorlar her isteklerini yapmanın iyi bir şey olduğunu sanıyolar, bakıcıyla büyüyen çocuk disiplinli ve daha iyi yetişiyor.

Yorumlari okumadim. Illa ki soyleyen olmustur birde ben soyleyeyim. Cok kolay bir cozum var. Kimseye minnet etmek zorunda kalmayin. Isten ayrilin. Daha az yorulun. Yemeginizi yapin cocugunuza bakin. Cunku gercekten de kimse cocugunuza bakmak zorunda degil.

Babanne ve anneanneler haftada 1 kez gorduklerinde de sevgilerini verebilirler. Ve gercekten de o insanlarinda bir duzeni var. Cocuklarini dogurmus buyutmus kadin. Ailelerinuz bakicaksa cocuklara "Anne ya biz cocuk dusunuyoruz. Yapalim mi?" Diye sorun.

Kusura bakmayin, ama Sizin Kendi kararinizla dogurdugunuz cocuga Kimse bakmak Zorunda deyil, Siz calisip para kazanacaksiniz diye kimse bakmak Zorunda deyil, hele de rahatsiz anneniz... Benim de 14 aylik cocugum var, önceden gayet Iyi isim vardi ama Ben kimseyi mecvur birakamam bakmaya, hastalik disinda!
Ne kadar rahatsiniz, Bide bakmiyor diye kizma lüksünüz var....
sonucta anenneniz kayinvaldeniz görevini yapip Kendi cocuklarini büyütmüs... ilaki calisacam derseniz kres var, bakicilar var özel, ona yogunlasin 55 yasindaki insanlarin hayatlariyla deyil...

Kimse çocuğa bakmak zorunda değil. Ne yapacağınızı düşünecektiniz. Yabancıya emanet edemiyorumu da bırakın, bizler nasıl büyüdük bakıcıların yanında. Kimse hayatının düzenini bozmak zorunda değil.

Peki esiniz ne yapma taraftari ? Yani bu konuda ne dusunuyor ?

Peki esiniz ne yapma taraftari ? Yani bu konuda ne dusunuyor ?
Eşime, bakıcı ayarlayalım, hem kızımıza bakar hem herkesin kafası daha rahat olur en çok ben rahatlarım dedim. Haklısın dedi ilk başta. Meğer bütün gece uyuyamamış. Bakıcı veya kreş için biraz erken olduğunu düşünüyor ve kabul etmiyor şuanda... bi çaresine bakarız diyor sonuç yok

Esin de anladigim kadariyla tanidik birinin olmasini istiyor. Peki tanidik arkadas falan yok mu bakici olarak alsaniz ?

O yorum yazan birileride benim. Ve ben bir anneyim ve görümce degilim. Ve ben ne annemin, ne kv'demin benim kizima bakmasini istemiyorum. Sadece kizimin sevmelerini isterim. Artik belli bir yasa gelmisler, elbette rahat edecekler. Arkdaslari ile gezecekler, okey oynayacaklar. Özelikle 1 bucuk yasindaki cocugun bakimi cok zor oluyor.

Kadin cidden mecbur degil, senin annende mecbur degil bebek bakmaya. Olsaydi kendileri dogururdu diye düsünüyorum.

Ayrica eger yemek bekliyorsan annenden bekle. Sonucta cocugu ordan aliyorsan, aldiginda yemek ye. Ne alaka 50 küsür yasindaki kadin yetiskinlerin, baska bir evin yemegini düsünecekte bide davet edecekmis!

Nasil bir cevreye sahip oldugunu bilmiyorum fakat benim cevremde herkes kosturmacada. Artik normal olan budur. Dedigim gibi esinde yemek yapabilir, disardan siparis edebilirsiniz,... Ben ve esim böyle yapiyoruz ve cogu tanidigimiz insanlar böyle yapiyor.

Ve madem bu konuda laf isitiyorsunuz, niye israr ile o ayni insanlarin cocuguna bakmasini istiyorsun? Hayir yani ben eger birine gicik kapsam, cocuguma bakmasini istemem acikcasi.

Tüm bu söyledikleriniz sorumluluk bilinci..
Evet girmez o sorumluluğa her kişi..
Ayrıca kamerayı yerleştirin de kör noktaları ne yapcaksınız acaba?

Herkes Gülçin Öğretmen gibi bir eğitimci de bulamaz bu kalifiye yoksunluğunda (Bulsalar da ücretleri fahiş)..Yapılabilecek bir seçenek anneanne/babaanne gözetiminde yardımcı olabilir..

Sadece bakıcıyla yetişen disiplin değil psikolojisi alt üst, kendine güvenemeyen, kendini yetersiz ve ezik hisseden bir çocuk da olabilir (istisnalar dışındakiler)

Kısaca,
Bakıcıyla büyüyen çocuk olmak, depresyonla hayata devam eden yetişkin olmaktır..

Sürekli beklenti içinde olmayıp sadece annenizin iyileşme sürecinde yardım isteseydiniz herkes size hak verirdi ama siz işin içine yemeği vs katıyorsunuz. İki üç ay hiç bir işi yoksa bakabilir yapmalı mı evet yapmalı ama muhtemelen başına kalacak diye korkuyor fakattt kimse size yemek yapmak zorunda değil evinizin işini yapmak zorunda değil. kadın bakmak istemiyorsa ısrar etmeyin o kadar ısrardan sonra ne kadar sağlıklı bakabilir ki ? Az beklenti çok mutluluk bunuda unutmayın başka çözümler bulun bir gün sizede ihtiyaç olursa sizde aynı tavrı takınırsınız

Çevremde onlarca insan, çocuk var bakıcıyla büyümüş bir tanesinin bile psikolojisi bozuk değil. O kadar paronoyakça düşünmeniz de anlamsız. Kör noktaya çocuğu götürene kadar anlamayacak mısınız ne olduğunu ? Valla yaşlı başlı bir insana çocuk baktırmak bencillikten başka hiç bir şey değil. Sorumluluk bilincine anne babanın sahip olması lazım.

Ben daha evli değilim, istesem bugün evlenebilirim ama Allah bana çocuk verirse bakabilecek seviyede olmak istiyorum. Insanlar ekonomik şartlarını ayarlamadan çocukta yapmayacak.

Bir de konu sahibi iyice abartıp yemek beklentisine girmiş. Yemek yapmak bir insanın yarım saatini bile almaz. Burda aşırı beklenitiye girmiş bir çift var.

Tüm kalbimle dilerim ki Allah seni iyi bir insanla karşılaştırsin annem gibi bakıcı ile. .annem 20 aylık bi çocuğa evinde bakıyor sadece çocuk ve aksama ne yemek yapabilirse çocuktan fırsat. Kahvaltı bile olur geç geliyoruz yetisemiyoruz diye.ve fiyat da 950. Çok çok düşük .rica ettiler birkaç ay idare edermisiniz bizi dardayiz maddi manevi diye çocuk ortada kaldı kredi borçları var işten ayrilamam diye. Annem çocuk uyurken ütü de yapar evde supurur yemek yapar .kadın bulasik makinesi calistirmissa onu yerleştirir ufak tefek de olsa yardimci olur .E anne paran az dediğimde de kızım ne olacak tüm gün oturayim mi çocuk 2 kez uyuyor uykuyu seviyormus. Her an da Whatsup tan video fotoğraf gonderir. Annemden çok memnunlar başka şehirden babanne bile arayip teşekkür eder .cidden allah sizi iyi biriyle karsilastirsin kimseye muhtaç etmesin. Çevreye haber verin allah ayarlar bi şekilde inşallah

Ben haksızlık göremiyorum. Taa eşinin halasına kadar düşünüyorsunuz ki kızınıza bakmalı. Bence bencillik yapıyorsunuz..kayınvalide demek ki gezmek eğlenmek ve yemek içmek istiyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…