Babamın vefatı ve eşimin ailesi

Başınız sağolsun öncelikle. Acınız var sonuçta ikinizin de, o sebeple alınganlık yapmışsınız yoksa ben hiç ters bişey göremedim. O yaşlardaki çoluğu çocuğu büyütmüş insanlar birbirlerine bu tarz tavsiyeler verir, bu çok normal. "Öbür evinde çocuğun otursun ama tapuyu sakın üstüne yapma, çocuklarına git kal ama kendi evin açık dursun kimseye muhtaç olma" gibi gibi gibi. Ben burda bi patavatsızlik göremedim açıkçası

Başınız sağolsun öncelikle. Acınız var sonuçta ikinizin de, o sebeple alınganlık yapmışsınız yoksa ben hiç ters bişey göremedim. O yaşlardaki çoluğu çocuğu büyütmüş insanlar birbirlerine bu tarz tavsiyeler verir, bu çok normal. "Öbür evinde çocuğun otursun ama tapuyu sakın üstüne yapma, çocuklarına git kal ama kendi evin açık dursun kimseye muhtaç olma" gibi gibi gibi. Ben burda bi patavatsızlik göremedim açıkçası
Aslında çok doğru da söylüyorlar. Bizim bir arkadaş anlatmıştı onun iş yerinde bir arkadaşı annesi huzurevindeymiş, demiş ki ne yapayım evliliğim mi bitsin. Bunlar baba ölünce evi satıp annelerini yanlarına alıyorlar bir süre sonra damatlar istemiyor, mecburen huzurevine götürüyorlar kadını. Kadınlar bu kadar pasif olmamalı, eğer eli ayağı tutuyorsa kendi evlerinde kalmalı.

Aslında çok doğru da söylüyorlar. Bizim bir arkadaş anlatmıştı onun iş yerinde bir arkadaşı annesi huzurevindeymiş, demiş ki ne yapayım evliliğim mi bitsin. Bunlar baba ölünce evi satıp annelerini yanlarına alıyorlar bir süre sonra damatlar istemiyor, mecburen huzurevine götürüyorlar kadını. Kadınlar bu kadar pasif olmamalı, eğer eli ayağı tutuyorsa kendi evlerinde kalmalı.
Kesinlikle etraftan duydukları gördükleri bu tarz olaylara karşı uyariyolar zaten hep birbirlerini uyarmalilar da

Kayınvalidenin aynı durumda kendisi olsa nasıl davranacaksa/nasıl yaşamını sürdürecekse onu annene tavsiye olarak vermiş gibi hissettim.Benim de sıklıkla yaptığım bir iletişim hatasıdır bu...Bebeklerin doğumu olduğunda ilk günler zaten annen de yanında olacaktır ,kayınvaliden de ..sen akıllı kızsın süreci bir şekilde yürütür artık desteğe ihtiyacın olmadığını ,kendi düzenini kurmak istediğini kırmadan dökmeden kayınvalidene hissettirirsin.Başın sağolsun ,babanın mekanı Cennet olsun :dua: zaten yükün ağır ,bir de "acaba böyle mi demek istedi,ben mi hakkını yiyorum kayınvalidemin" lerle zihnini iyice yorma.Sadece kendine ve çocuklarına odaklanmaya çalışmanı tavsiye ederim.Bebeklerini sağlıkla kucağına almanı dilerim.

Nur içinde yatsın babacığınız...
Ben de 3 ay evvel babamı kaybettim. Ondan beridir özellikle kayınvalidemi hiç çekemiyorum. O da benzer laflar etmişti anneme. Hatta benim yüzüme de söyledi. Ben de kötü niyetle söylediğini sanmıyorum ama çok alındım ve üzüldüm. Kaldı ki eşim de ailemle kendi ailesi gibi güzel ilişki kurmuş bir insandır.
Gerçekten çok zor allah hepimize sabır versin. En azından kardeşleriniz var ve birbirinize yakınsınız. Ben yurtdışı tayinine gideceğim yakında ve hiç kardeşim yok. Kara kara düşünüyorum annem ne yapacak yapayalnız diye😭
Patavatsız insanlar ile ilgili söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Lütfen kimse taziyeye gidip boş boş konuşmasın. Yok nasıl öldü, yok sen şimdi ne yapacaksın, ahhh ahh vahh vahh... Kimsenin gelmesini bile istemedim ben. İnsanlardan kaçtım durdum. Annemi perişan ettiler. Dış kapının dış mandalı gelmiş benden çok ağlıyor. Ağlama duymaktan psikolojim 2 kat bozulmuştu.

Merhaba hanımlar..
2 ay önce babamı kaybettik... Henüz 55 yaşındaydı. 20 yıldan fazladır kalp hastasıydı. Sık sık hastaneye yattigi olurdu. Ama hep iyilesirdi. Yani hastaydi ama vefatını beklemiyorduk. Hayatımda tanıdığım en harika insandı. Etrafındaki her insan için kurulmuş dünyası vardı ve o dünyanın en önemli insanının karşısındaki insan olduğunu hissettirdi. Hastalığına rağmen çok aktif, pozitif, hayatı da ölümü de düşüne düşüne yaşayan bir insandi. Velhasıl vefatı onu tanıyan herkesi çok üzdü hele de biz ailesini ... Geçmeyen kocaman bir boşluk, ara ara gelen ağlama krizleri ve genel olarak bir düşünmemeye, dua etmeye çalışma halindeyim.. bütün kardeşler evliyiz, annem çok zorlandi babamın eksikligiyle. Hemen yakinimiza taşıdık elimiz hep üstünde... Hepimiz babamın yokluguyla üşümüş civcivler gibi birbirimize sokulduk işte..

Bu durum bizi de biraz daha alıngan yaptı sanıyorum..

Kayınvalidem ve kayinpederim kendi hallerinde hoş insanlar. Ama babamın sosyalliginin tam tersi kayinpederim sessiz sakin, sosyal becerileri çok olmayan ama inanılmaz iyi niyetli çok hoş bir insandir. Kayınvalidemde kendi kültüründe büyümüş ama akıllı bir kadın, baskın bir karakterdir. Severiz birbirimizi. Hiç bir sıkıntımız yok her zorlukta yanımda olmaya çalışır.

Ama işte saniyorum bizim alinganligimizin etkisi var. Babam vefat ettiğinde gelmişti sağolsun başka şehirde yaşamalarına rağmen anneme de iyi niyetle 'evini sakın kapatma' demiş. Ben yoktum o sırada annemlerde. Annemi aradım nasıl ağlıyor. Çok usteleyince ,biri bana evini kapatma dedi çok üzüldüm ben zaten öyle düşünmüyorum ki evimde kalırım ben, dedi. Kim olduğunu da hiç söylemedi. Israr etmeme rağmen demedi.

Yani şu cenaze işlerinde lütfen ama lütfen insanlar boş bogazlik edip abuk sabuk konuşmasınlar. Kimin ne yapacağından kime ne. Acını paylaşıyorum de, iyi dileklerde bulun ve sus! bunu herkes için diyorum. Gerçekten öyle saçma sapan konuşmalarla muhatap olduk ki haddi hesabı yok. "Ay ben eşim şehir dışındayken bile yemeden içmeden kesiliyorum, sen ne yapcan şimdi diyen" kadınlar bile oldu. Amaç nedir yani, zaten kocaman bir acı var ortada. Niye, ne oldu da vefat etti, nesi vardi bile demeyin. Bilmeyin yahu. Ölen ölmüş, giden gitmis. Çok samimi değilseniz sormayın. Samimi olan da zaten ne olduğunu bilir. Öyle büyük bir acı ki tekrar tekrar yaşıyorsun anlatırken. Anlattirmayin acılı insanlara tekrar ve tekrar... Hoş görün onları biraz. İyi dilek yeterli.

Her neyse. Eşime söyledim biri böyle böyle evini kapatma filan demiş canını sıkmış annemin. Kime ne, abuk sabuk konuşuyorlar vs dedim. Eşim birşey demedi. Sonraki gün eşime annem de kim olduğunu soylemiyor canını sıkan kişinin, önemli de değil ama üzüldüm dedim. Bu kez eşim "annem demiş olabilir, onun ifadesine benziyor bu" dedi. Sonra da annesine sordu. Annesi de ,üzülmesin herkese gitsin gelsin ama evi olsun hep diye dedim, dedi. Ben gitmedim onlar bunu konuşurken.muhatap olmak istemedim. Sonra kardeşimden öğrendim ki annem zaten kayinvalidemin yanında ağlamış, yüzü düşmüş onun sözüne. Muhtemelen eşimle de konuştu kayınvalidem benim yanımda da kendilerince konu açtılar ama ben durmadım ortamda.
Bu duruma gıcık oldum gıcık. Başkası dese bu kadar koymaz da, sanki oğlumun evine yerleşme der gibi olmamış mı? Eminim annem de o yüzden alınmıştır. O niyetle kayınvalidem asla demez bilirim, hatta eşime de anneme karsi iyi olması için sürekli tembihliyor. Eşim de gerçekten annesinden ayırt etmez. Ama ben cok alındım bu söze. Hoş olmamış. :KK43:

Şimdi de haftaya eşim gidip alıp getirecek. (Onlar da biz de hiç evden çıkmıyoruz. Toplu taşıma kullanmasinlar diye de eşim alıp getirecek yaşadıkları şehirden.) Bana da sürekli telefonda (ikizlere 7 aylık hamileyim. Allah isteyen herkese de nasip etsin en güzel şekilde sahip olmayı) inşallah şişmemişsindir, komşum ikizlere hamileydi kız artık tanınmayacak hale gelmişti. İnşallah öyle olmazsın deyip duruyor. Sinir oluyorum. Kamera açıyoruz bir karnına bakayım, ay aman şişmemişsin, geçen biraz şiş gibiydin diyor. Diyorum ikizlere hamileyim şişe de bilirim, elimde olan birşey değil. Sağlıkla doğsunlar umurumda da değil dedim kaç kez.. yine de lafını ediyor. Aman ikizler doğsun seve seve bakarım diyor (bakar, oğlumda da sağolsun bir yıl ben ise başlamıştım bakmıştı. Annem, babam hasta diye onla ilgilendiği icin bakamazdi çünkü) şimdi içi içini yiyor. Annemdense kendi olmak istiyor biliyorum. Bense kimseyi istemiyorum. Kendimi sirk maymunu gibi hissediyorum. İkizlerin hamileliği, onları emzirirken, onlarla uğraşırken eminim gözü üstümde olacak. Çünkü farklı geliyor..

Kısaca aramın normalde iyi olduğu kayınvalideme hafif hafif alinganliklar yapıyorum :KK43:
Geldiklerinde samimi olmak istemiyorum. İçimden gelmiyor. Bir de kayınpederime baba demek çok ağır geliyor. Bunla ilgili hiç sıkıntı yaşamamıştım bu zamana kadar. Ama babama hiç benzemeyen, o duyguyu azıcık bile hissettirmeye birine artık baba demek istemiyorum. Ayıp mı olur? Eşim de desem daha mutlu olacak gibi..

Çok uzattım kusura bakmayın. Birazda içimi dökmek gibi oldu.. umarım okuyup, yorumlarimlarinizla yardımcı olursunuz. Teşekkürler.
Başınız sağolsun. Mekanı cennet olsun.
Bence hem acı kağnınızdan hem de hamilelik hormonlarından dolayı alınganlık ediyorsunuz. Bu şekilde kendinizi dolduruşa getirip herkese, her konuşmaya bilenirseniz iş döner dolaşır sizin iç huzurunuzu, evlilik huzurunuzu bozmaya kadar gelir.

Ne gerek var. Üç günlük dünya. Vesvese etmeyin derim.

bende kendi anneme bunu sürekli söylerim, abim kendisiyle yaşamasıni falan istiyo ama ben git kalmak istiyosan kal istersen hic gelme ama sakın evini kapatmak gibi bir hata yapma derim.
bunu annemi istemedigimden soylemiyorum tabi, sonucta abimin evinde bir gelin bizde bir damat var, el oglu el kizi ne der nereye kadar katlanir bilemiyosun, herzaman kendine ait acip girebilecegi bir kapisi olsun diye kapatma sakin diyorum, kaynananizda bence bu amacla soylemis annenizin gelip birilerinin basina çöreklenecegini dusundugunden degil, kaynanam kotu art niyetli deseydiniz belki bunu dusunmus derdim ama, bence oda bunu soylemek istemiş.
taş yerinde ağırdır derler bizde,
hasta olur kendine bakamaz durumda olur o zaman kapilar sonuna kadar acilir, kimse evinde kalsin diye dusunmez ama suan kaynananiz soylenebikecek en mantikli seyi soylemi, sadece biraz zamansiz olusundan dolayi patavatsizlik olmus.
kayinbabaniza baba deme konusuda bana nasil anlatayim zaten herkes kayinbabasini öz babasi olarak gordugunden soylemiyor, bende kaynanama anne derken sizin gibi hissederim.

Yani dert aramissiniz durmussunuz o lafı kurcalayip durmussunuz. Normalde de böyle her konuda hassas mısınız bilmem ama bari eşinizin annesini pişman etmeyin kulağına gitmesin kadının sizle konuşmaya korkar artık. Ölüm hayatın bir gerçeği Allah sabır versin hepimiz bunu yasiycaz. Herşeyin bir ömrü var anneciginiz de bı şekilde buna alisicaktir

Başınız sağ olsun öncelikle.

Size tavsiyem bir uzmandan yardım alın. Ortada suçları yokken kayınpederle kaynanaya tavır almışsınız, kendi ailenizle eşinizin ailesini kıyaslamaya başlamışsınız. Sanki anneniz, siz ve kardeşleriniz sarılmışsınız diğer herkesi dışlamışsınız. Unutmayın ki sizin artık eşiniz ve doğacak bebekleriniz de var. Yarın bir gün eşinizle de aranız bozulur böyle devam ederseniz.

Nur içinde yatsın babacığınız...
Ben de 3 ay evvel babamı kaybettim. Ondan beridir özellikle kayınvalidemi hiç çekemiyorum. O da benzer laflar etmişti anneme. Hatta benim yüzüme de söyledi. Ben de kötü niyetle söylediğini sanmıyorum ama çok alındım ve üzüldüm. Kaldı ki eşim de ailemle kendi ailesi gibi güzel ilişki kurmuş bir insandır.
Gerçekten çok zor allah hepimize sabır versin. En azından kardeşleriniz var ve birbirinize yakınsınız. Ben yurtdışı tayinine gideceğim yakında ve hiç kardeşim yok. Kara kara düşünüyorum annem ne yapacak yapayalnız diye😭
Patavatsız insanlar ile ilgili söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Lütfen kimse taziyeye gidip boş boş konuşmasın. Yok nasıl öldü, yok sen şimdi ne yapacaksın, ahhh ahh vahh vahh... Kimsenin gelmesini bile istemedim ben. İnsanlardan kaçtım durdum. Annemi perişan ettiler. Dış kapının dış mandalı gelmiş benden çok ağlıyor. Ağlama duymaktan psikolojim 2 kat bozulmuştu.
Allah rahmet eylesin. Sabırlar versin size de.. gerçekten zormuş insanları bu dönemde idare etmek... İnanın babamı belki hayatında iki kez görmüştür ben hiç gormedim kadını. annemi aramış ağlaya ağlaya ay biz kahrolduk siz ne haldesinizdir diye.. :KK43: insan bı moral verir. Herşey yoluna girecektir der ne bileyim cennette kavuşun der. İyi biriydi der bunları diyemeyen aramasın gitmesin cenaze evine :KK43:

Babamın cep telefonu bendeyken üç arkadasiyla konuştum. Erkekler böyle abuk sabuk konuşmuyor ya. Adamların hepsi toplam maksimum iki dakika konuştu. Ardından bir teyze aradi nasıl öldü diyor. :KK43:

Merhaba hanımlar..
2 ay önce babamı kaybettik... Henüz 55 yaşındaydı. 20 yıldan fazladır kalp hastasıydı. Sık sık hastaneye yattigi olurdu. Ama hep iyilesirdi. Yani hastaydi ama vefatını beklemiyorduk. Hayatımda tanıdığım en harika insandı. Etrafındaki her insan için kurulmuş dünyası vardı ve o dünyanın en önemli insanının karşısındaki insan olduğunu hissettirdi. Hastalığına rağmen çok aktif, pozitif, hayatı da ölümü de düşüne düşüne yaşayan bir insandi. Velhasıl vefatı onu tanıyan herkesi çok üzdü hele de biz ailesini ... Geçmeyen kocaman bir boşluk, ara ara gelen ağlama krizleri ve genel olarak bir düşünmemeye, dua etmeye çalışma halindeyim.. bütün kardeşler evliyiz, annem çok zorlandi babamın eksikligiyle. Hemen yakinimiza taşıdık elimiz hep üstünde... Hepimiz babamın yokluguyla üşümüş civcivler gibi birbirimize sokulduk işte..

Bu durum bizi de biraz daha alıngan yaptı sanıyorum..

Kayınvalidem ve kayinpederim kendi hallerinde hoş insanlar. Ama babamın sosyalliginin tam tersi kayinpederim sessiz sakin, sosyal becerileri çok olmayan ama inanılmaz iyi niyetli çok hoş bir insandir. Kayınvalidemde kendi kültüründe büyümüş ama akıllı bir kadın, baskın bir karakterdir. Severiz birbirimizi. Hiç bir sıkıntımız yok her zorlukta yanımda olmaya çalışır.

Ama işte saniyorum bizim alinganligimizin etkisi var. Babam vefat ettiğinde gelmişti sağolsun başka şehirde yaşamalarına rağmen anneme de iyi niyetle 'evini sakın kapatma' demiş. Ben yoktum o sırada annemlerde. Annemi aradım nasıl ağlıyor. Çok usteleyince ,biri bana evini kapatma dedi çok üzüldüm ben zaten öyle düşünmüyorum ki evimde kalırım ben, dedi. Kim olduğunu da hiç söylemedi. Israr etmeme rağmen demedi.

Yani şu cenaze işlerinde lütfen ama lütfen insanlar boş bogazlik edip abuk sabuk konuşmasınlar. Kimin ne yapacağından kime ne. Acını paylaşıyorum de, iyi dileklerde bulun ve sus! bunu herkes için diyorum. Gerçekten öyle saçma sapan konuşmalarla muhatap olduk ki haddi hesabı yok. "Ay ben eşim şehir dışındayken bile yemeden içmeden kesiliyorum, sen ne yapcan şimdi diyen" kadınlar bile oldu. Amaç nedir yani, zaten kocaman bir acı var ortada. Niye, ne oldu da vefat etti, nesi vardi bile demeyin. Bilmeyin yahu. Ölen ölmüş, giden gitmis. Çok samimi değilseniz sormayın. Samimi olan da zaten ne olduğunu bilir. Öyle büyük bir acı ki tekrar tekrar yaşıyorsun anlatırken. Anlattirmayin acılı insanlara tekrar ve tekrar... Hoş görün onları biraz. İyi dilek yeterli.

Her neyse. Eşime söyledim biri böyle böyle evini kapatma filan demiş canını sıkmış annemin. Kime ne, abuk sabuk konuşuyorlar vs dedim. Eşim birşey demedi. Sonraki gün eşime annem de kim olduğunu soylemiyor canını sıkan kişinin, önemli de değil ama üzüldüm dedim. Bu kez eşim "annem demiş olabilir, onun ifadesine benziyor bu" dedi. Sonra da annesine sordu. Annesi de ,üzülmesin herkese gitsin gelsin ama evi olsun hep diye dedim, dedi. Ben gitmedim onlar bunu konuşurken.muhatap olmak istemedim. Sonra kardeşimden öğrendim ki annem zaten kayinvalidemin yanında ağlamış, yüzü düşmüş onun sözüne. Muhtemelen eşimle de konuştu kayınvalidem benim yanımda da kendilerince konu açtılar ama ben durmadım ortamda.
Bu duruma gıcık oldum gıcık. Başkası dese bu kadar koymaz da, sanki oğlumun evine yerleşme der gibi olmamış mı? Eminim annem de o yüzden alınmıştır. O niyetle kayınvalidem asla demez bilirim, hatta eşime de anneme karsi iyi olması için sürekli tembihliyor. Eşim de gerçekten annesinden ayırt etmez. Ama ben cok alındım bu söze. Hoş olmamış. :KK43:

Şimdi de haftaya eşim gidip alıp getirecek. (Onlar da biz de hiç evden çıkmıyoruz. Toplu taşıma kullanmasinlar diye de eşim alıp getirecek yaşadıkları şehirden.) Bana da sürekli telefonda (ikizlere 7 aylık hamileyim. Allah isteyen herkese de nasip etsin en güzel şekilde sahip olmayı) inşallah şişmemişsindir, komşum ikizlere hamileydi kız artık tanınmayacak hale gelmişti. İnşallah öyle olmazsın deyip duruyor. Sinir oluyorum. Kamera açıyoruz bir karnına bakayım, ay aman şişmemişsin, geçen biraz şiş gibiydin diyor. Diyorum ikizlere hamileyim şişe de bilirim, elimde olan birşey değil. Sağlıkla doğsunlar umurumda da değil dedim kaç kez.. yine de lafını ediyor. Aman ikizler doğsun seve seve bakarım diyor (bakar, oğlumda da sağolsun bir yıl ben ise başlamıştım bakmıştı. Annem, babam hasta diye onla ilgilendiği icin bakamazdi çünkü) şimdi içi içini yiyor. Annemdense kendi olmak istiyor biliyorum. Bense kimseyi istemiyorum. Kendimi sirk maymunu gibi hissediyorum. İkizlerin hamileliği, onları emzirirken, onlarla uğraşırken eminim gözü üstümde olacak. Çünkü farklı geliyor..

Kısaca aramın normalde iyi olduğu kayınvalideme hafif hafif alinganliklar yapıyorum :KK43:
Geldiklerinde samimi olmak istemiyorum. İçimden gelmiyor. Bir de kayınpederime baba demek çok ağır geliyor. Bunla ilgili hiç sıkıntı yaşamamıştım bu zamana kadar. Ama babama hiç benzemeyen, o duyguyu azıcık bile hissettirmeye birine artık baba demek istemiyorum. Ayıp mı olur? Eşim de desem daha mutlu olacak gibi..

Çok uzattım kusura bakmayın. Birazda içimi dökmek gibi oldu.. umarım okuyup, yorumlarimlarinizla yardımcı olursunuz. Teşekkürler.
Öncelikle başınız sağolsun sabır dilerim. Benim babam gideli 3 yıl oldu hala alışamadım dünyaları veririm bir saniye daha görsem.
Sizin aksinize benim eşimin ailesi ne hastaneye ne cenazeye geldi. Hatta bir kaç gün önce hastanenin yakınına gelip arkadaşlarıyla görüşüp instagrama resim atmışlardı. Çok üzüldüm kızımı bırakıp acımı yaşamak isterdim ama (engelli olduğu için) sürekli kızımla ilgilenmek zorunda kaldım bir arkadaşım oyaladı elinden geldiğince. Keşke sadece cenazeye gelip yüzümü yere koymasalardı. Kardeşlerimin eşlerinin aileleri cenaze işlemlerinden okumalarına kadar organize oldular bizimkiler yoktu. Taziyeye bile 3 ay sonra geldiler tatile giderken.
Genel olarak sizinkilerde sorun olacak bir davranış göremedim. Acınız ve hamilelik sizi alıngan yapmış dediğiniz gibi. Gidişata bakın eğer doğumdan sonra zor olursa dersiniz anne benim psikolojim iyi değil ihtiyaç olursa yanımda olduğunu biliyorum diye.
Bir de ben kayınpederime babamın vefatından sonra baba demeye başladım cenazeye gelmemesine rağmen. Baba demeye ihtiyacım var çünkü babalık yapmasa da.
Sağlıkla doğurun bebekleri. Babanızla cennette tekrar kavuşacağınız zamana kadar büyük sabır dilerim. Benim de bu sene bir oğlum oldu tekrar biraz daha oyalanır oldum ondan önce çok kötüydüm. Bebekler size iyi gelsin inş

Başınız sağolsun. Ben alınacak, can sıkacak bir laf göremedim ortada. Anneniz de siz de içinde bulunduğunuz durumdan dolayı alınganlık ettiniz herhalde.

Ne yazık ki insanlarda bu var.Akıl sorulmadan akıl vermek iyi bir şey yapıyormuş gibi.Kayınvalideniz büyük ihtimalle hani derler evini kapatma en güzel yer kendi evinizdir diye gider gelirsin ama evin dursun derler o niyetle söylemiştir.Mesela benim dedem öldüğünde 78 yaşındaydı.Anneannem köyde tek kalmıştı.Ben nasıl tek Yaşar nasıl dayanır diye üzülmüştüm ama ona da evini kapatma demişlerdi.O da öyle yaptı.Kızlarına gider gelir ama evinde en rahattır.Ama başta yazdığım gibi insanlar ne yazık ki akıl vermeyi çok seviyor.Keşke sorulduğunda fikir istendiğinde fikirlerini beyan etseler.Ama art niyet aramayın.Eşi ölen herkese söylenen şey bu..

Kayinvalidemin hiç bir kötü sözüne, imasinda denk gelmedim. Yüzüne karşı birşey demek de istemedim. Eşime sitem ettim o annesiyle konuştu. Onlar konusurken de yanlarında olmadım. Annesine niye öyle dedin derken (hesap sorar gibi) benim orada olmam hiç hoş olmazdı. İçimde kaldı işte kötu biri olmadığını bildiğim için sadece kırgınlık olarak kaldı.. başka türlü eşime aman dikkat et kaynanana bak bir de yakına geldi de diyebilirdi. Hep hakkına riayet et kayinvalidenin dedi. Hem de benim duymadığımi düşündüğü yerlerde..
Ama arıyor mesela annemdeyim, akşam yemeğe gitmişiz , sabah kahvaltı da orada oluyorum. Çünkü hamilelikten ağırlaşmış durumdayım ve evde uzun süre ayakta durup bir iş yapamıyorum. Rahatsızlık duyuyor mu bilemem..
Bilmem önemli mi ki rahatsizlik duymasi?
Insanlarin hepsi sürekli kötü ya da iyi degil zaten o anca film karakterinde olur.
Bir insan bir insana neden evini kapatma der o insan acıyla bogusurken. Yeri degil zamani degil. Nerede kalip yasayacak o belirlemeyecek.
Simdi annen sana kalmaya gelirken bile düşünecek kv desi ne düşünür ne der diye.
Cok otursa dusunecek. Bu laf kv dene kalmadi. Cok ayip etmiş

Annen anlamistir herhalde hangi tarzda ne sebeple soyledi ki aglayip gucenmis kadin.
Senin gibi dusunmemis çünkü düşünmek biraz fazla pollyannaca.

Ben sizin gibi iyi niyetli yaklaşamadım kayınvalidenize.

Bi kere aman. aman evini kapatma lafını komşusu falan söylese uygun olur ama dünür olarak söylemesi hiç hoş olmamış. "oğlumun evine çöreklenme." der gibi olmuş niyeti iyi olsa bile. Anneniz üzülmekte haklı yani. Onun da kocası ölse ona böyle dese dünürü, o da üzülürdü eminim.

Ayrıca bebeklere o bakmak istiyor demişsiniz ama ben yerinizde olsam destek ya da yardım arayınca annemden isterdim. Çünkü torunlarla falan uğraşayım derken acısını biraz unuturdu. Kayınvalideniz de gelsin gitsin görsün bebeleri ama annenizin bakması bu zor döneminde kafasını dağıtır diye düşünüyorum. Tabi bakmak istiyorsa.

Başınız sağolsun. Kaybınız yeni olduğu için alınganlık göstermeniz normal. Kv denizin dediğinde art niyet görmedim. Aslında kadın yılların tecrübesine, gördüğü örnekler doğrultusunda akıl vermek istemiş. Siz tabi annemizi yalnız bırakmayız diyorsunuz ama ev üstüne ev olmuyor maalesef. Gün gelir bakmaya kıyamadığınız anneniz aynı evin içinde size ağır gelmeye başlar. Ayrıca insan imkanı varken evini de kapatmamalı, bende anneme söylerim babama birşey olursa kapatma evini diye. Sonuçta orası da onun yuvası özgürlük alanı. Gelsin kalsın başımın üstünde yeri var ama sıkıldığı zaman gidecek bir yeri olsun. Emin olun anneniz evini kapatıp elinde bir valiz 2 ay bir çocuğunda 1 ay ötekinde yaşasa daha zor göçebe misali

Başınız sağolsun sizlere bol sabırlar diliyorum öncellikle.. Babanızı kaybettiginiz için ve hamile olduğunuz için alingansiniz.. Kayınvalideniz kötü bir şey söylememiş çok doğru haklı bir şey söylemiş annenizin alınıp kırılması herkese söylemesi abartı olmuş.. Bende babamı kaybettim annem kanser tedavisi görüyordu bizede herkes aman evini kapatma sakın evinden çıkma bir kere çıkarsan bir daha giremezsin dediler.. Ama annem hasta ameliyat oldu toparlanamadi babamı kaybettik annem genç diye biz yalnız bırakmadık üç kız kardeşiz erkek kardeşim okuyordu annemi dönüşümlü olarak yanımıza aldık..İlk zamanlar birbirimize destek oluyorduk iyi yaptık sanıyorduk ama zamanla kötü oldu hiçbir şekilde memnun edemiyoruz.. Keşke evimde dursaydim diyip duruyor.. korktuğu için yalnız kalamiyor, ilk zaman evimde kalsaydım alisirdim diyor.. Eşlerimizin yanında rahat hareket edemiyor halbuki damatlar çok iyi çok şükür her dediğini yaparlar dört yıldır bir kere kalbini kırmadılar annem rahatsız olmasın diye odalarına geçerler erkenden ama memnun edemedik... Babamın öldüğüne değil düzenim bozuldu diye ağlıyor şimdi.. Erkek kardeşim okuyor diye bir yakinimiz para vermişti eline bizim yanımızda, kardeşim yok teşekkür ederim dedi al al yetim sevindirmek sevaptır dedi yüzüne 17 yaşında çocuğun yani boş konuşan insanlar olacaktır duymazdan gelin ...Doğum konusunda ise kayinvalidenizden destek alın annenizin kendini toplaması uzun sürecek size faydası olacağını zannetmiyorum arada sevmeye gelsin ama bakım şuan ağır gelir kadincagiza..

Hiç bir kötü niyet görmedim ben.
Evini kapatma demesi çok da mantıklı ve doğru geldi bana. Anneni düşünerek söylemiş. Henüz genç olduğu için gelinin damadın yanında ne kadar kalabilir? Kalsın tabi ama,
Sıkıldığında rahatsız olduğunda döneceği bir evi olması, en azından olduğunu bilmesi önemli.
Çok fazla alınganlık yapmışsın bence.
Başın sağolsun.

Başınız sağolsun. Kaybınız yeni olduğu için alınganlık göstermeniz normal. Kv denizin dediğinde art niyet görmedim. Aslında kadın yılların tecrübesine, gördüğü örnekler doğrultusunda akıl vermek istemiş. Siz tabi annemizi yalnız bırakmayız diyorsunuz ama ev üstüne ev olmuyor maalesef. Gün gelir bakmaya kıyamadığınız anneniz aynı evin içinde size ağır gelmeye başlar. Ayrıca insan imkanı varken evini de kapatmamalı, bende anneme söylerim babama birşey olursa kapatma evini diye. Sonuçta orası da onun yuvası özgürlük alanı. Gelsin kalsın başımın üstünde yeri var ama sıkıldığı zaman gidecek bir yeri olsun. Emin olun anneniz evini kapatıp elinde bir valiz 2 ay bir çocuğunda 1 ay ötekinde yaşasa daha zor göçebe misali
Çok haklısınız aynı durumu yaşıyoruz annem elinde valiz kardeşler arasında gezip duruyor,düzenim yok diye ağlıyor hiç kıyamıyorum.. 4 sene oldu köyde evi tek başına kalmaya korkuyor artık..En çok değer verdiğimiz insanı hiçbir şekilde mutlu edemiyoruz herşeye alınıyor kırılıyor.. Ben çocuğuma en ufak sesimi yukseltsem kırılıp eline valizini alıp diğer kardeşime geçiyor..Diğer kardeşime misafirliğe kayınvalidesi gelse rahatsız olup diğer kardeşime...Kesinlikle özgür alanı olmaliydi biz çok üzülüyoruz şuan ki duruma ...

Çok haklısınız aynı durumu yaşıyoruz annem elinde valiz kardeşler arasında gezip duruyor,düzenim yok diye ağlıyor hiç kıyamıyorum.. 4 sene oldu köyde evi tek başına kalmaya korkuyor artık..En çok değer verdiğimiz insanı hiçbir şekilde mutlu edemiyoruz herşeye alınıyor kırılıyor.. Ben çocuğuma en ufak sesimi yukseltsem kırılıp eline valizini alıp diğer kardeşime geçiyor..Diğer kardeşime misafirliğe kayınvalidesi gelse rahatsız olup diğer kardeşime...Kesinlikle özgür alanı olmaliydi biz çok üzülüyoruz şuan ki duruma ...
Bizlerin bir düzeni var ve insanları kendi düzenimize ayak uydurmaya zorluyoruz maalesef. Kadın o yaşına kadar evinin hanımı olmaya, herseye kendi kararını vermeye alışmış, kadına birden bire artık benim düzenime uyacaksın diyorsun ki o yaştaki insanlar için düzen değiştirmek çok zor. Kadın belki misafirini ağırlayacak ama biri birşey der mi diye çekinir, siz evde arkadaşlarınızla toplanmak istersiniz varlığı sizi rahatsız eder. Tatile gideyim, gezeyim desen annem ne olacak diye düşünürsün.

Kadın kapı kapı gezmesin kurulu düzeni olsun yanımda dersin, zaman geçtikçe diğerleri niye bakmıyor diye sinirlenmeye başlarsın. Hele bir de özel günlerde çoluk-çocuk sende toplanır, vay efendim gelen giden bitmiyor dersin o yüzden Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Eli ayağı tutarken anne babalarımızı yakınımıza taşımak daha iyi.

X