Ayrı eve çıkmak istiyorum ama annemi nasıl ikna edebilirim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

glmzyz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2014
889
459
Arkadaşlar karışık bir hikayem var özet geçicem lütfen yardımcı olun. Annem ve babam boşanma aşamasındaydı. Üniversite okuduğum şehre annemle beraber geldik babam evi terk ettiği için yalnız kalmıştı çünkü. Okuduğum şehirde ev tutmuştuk. Daha sonra da abim Üniyi bitirdi geldi 3ümüz beraber kalıyorduk. Ben üniversiteyi bitirdim. Mezunum kpss ye giricem. Abim de geçen sene girdi askerliğini yaptı bu sene de atandı henüz yeri belli değil. Ama hemen kurdu ortamı ayarladı keyfince. 3 arkadas falan ev tutarım maaşım ilk zamanlar az olcak 1000 lira civarı falan dedi. Şimdi olay şu ki ben artık ayrı eve çıkmak istiyorum. Yani malum abim arkadaslarıyla kalacağı için annem benimle kalmak isticek ama ben istemiyorum. Çünkü beni öyle sıkıyolar ki artık bunaldım. 23 yaşıma giricem hala her şeyi sorgulamalar hesap vermemi beklemeler vs. bizimkiler normal değil aşırı baskıcı. Giydiğim kısa kol tişörtten kot pantolondan olay çıkaran bir ailem var. Annem bütün arkadaşlarıma kafayı takmış durumda. Hepsine bir kulp buluyor. Sırf açık giyiniyor diye insanlardan uzaklaşıp benden de aynısını istiyor. Yaşam tarzı olarak biraz daha rahat yaşayan açık giyinen bir komşu var mesela surekli konumuz o. Ya insanların kendi kararı seni ne ilgilendirir kadının ne giydiği diyorum yok anlatamıyorum. Bütün gün evde zaten dışarı çıkmıyor arkadası yok bu yüzden. Yetmiyor beni de kendi gibi yapmaya çalışıyor.Şortla askılıyla balkona dahi çıkarmaz beni. Hatta çöp atmaya balkona 1 dakikalığına çıkarım bana bildiginiz orospu muamelesi yapiyo. O halde dışarı çıkılır mı sen iyice azıttın falan. Altı üstü kalın askılı bluz ve dizimde şort. Evin içindeyim balkona 1 dk çöp atmaya çıkmışım insanların işi yok çıksa da baksam diye bizim balkonu mu gözleyecek diyorum. Bi yere gidiyorum arayıp kontrol etmeler hatta dışarı çıkıyorum ben diyip çıkınca hemen seslenir dur dur dur bi gel bakayım ne giydin diye. Sınava gidiyorum geç kalmışım. Kendisinin bi gün önce kendi elleriyle aldığı, yanında denediğim ve cok güzel oldu dediği pantolonu çok dar bu diyerek çıkarmaya zorlamış bi insan annem. Sınava geç kaldim diyerek kavga kıyamet çıktım arkamdan aksama görüşücez abine söyliycem tehditleri savurdu. Altı üstü bir kot ne kadar dar olabilir? Duyan sanır el kadar mini etekle çıktım. Ki asla şort etek askılı vs giyemiyorum. Artık gerçekten bıktım. İstediğim gibi giyinmek özgür olmak bi yana özgüven dahi bırakmadı bende. Sürekli tepemde. Öylesine daraldım ki kaçıp kurtulmak istiyorum. Ayrı eve çıkmak istiyorum. Atanırsam da benle gelmek istiyor. Henüz bir şey diyemedim ama benimle gelmesini istemiyorum. Onu asla yalnız bırakmam maddi manevi arkasında olurum gider gelirim ama artık kendi evim olsun kendi ayaklarım üstünde durayım istiyorum. Ama biliyorum bu konuyu açmaya kalksam sülalecek tefe koyarlar beni. Ayılır bayılır şekerim tansiyonum fırladı der ortalığı ayağa kaldırır. Ama benim de sinirlerim yıprandı artık hayattan bezdim. Yeminle içimde yaşama hevesi kalmadi ya. Arkadaşlarım giyinip süslenip geziyor, benimki beni bunaltcak yer arıyor. İşin garibi kendi gençken gayet açık giyinmiş eteğini giymiş makyaj yapmış gezmiş bi insan. Küçükken de bana kısacık şortlar vs giydirirdi hatta. Ortaokul sonrası başladı kısıtlama son zamanlarda iyice arttı. Cidden artık dayanamıyorum psikolojimi bozdu özgüvenim yerle bir. Kendi düzenimi kurmak özgüven kazanmak istiyorum. Kendi yolumu çizmek istiyorum artık. Ama annemi de kırmak üzmek istemiyorum. Onu ikna ederek yapmak istiyorum bunu. Öneriniz var mı?

Şöyle bişey dicem , bu anneni çok üzer.
Herkes tek tek ayrı ayrı iyi de olmaz arkadaşım,sende bunalmışsin belli ki, şimdi okul bitmis işe başlayacakmissin ya güzelce konuş,ise de başlayınca ortamın falan farklı olacak o zaman belki bu kadar müdahele etmez.zaten 23yaşındasin bi bu kadar daha bekar kalmayacaksin idare et diyorum ben bu kadar etmişken.ise gider gelirsin günün büyük bölümü dolu olur

Daha dar kot giymene edindigin arkadasa karisan kadincagiz tabii ki tek basina yasamana razi olmaz atansan da gittigin yere gelir ki bi manisi yokmus zaten. Ya gemileri yakarak rest cekip gideceksin ya da birlikte yasayacaksiniz. Annemi ikna etmemin yolunu bulun demek mucize istemek falan oluyo yani

Sanirim ikna etmenin bir yolu yok bence biraz.bekle ise basladigin zaman hersey cok degisir emin ol isyerinde giydiklerine karisamaz. Soylersin boyle olmasi gerekiyor diye ve onunda yuzune vur.sen yaptin yapmissin gezmissin etekler giymisain neden bana izin vermiuorsun de eminim annenizin gecmiste buyuk bir hataasi olmis sizde.yaparsiniz diye korktugundan izin vermiyordur neyse allah yardimciniz olsun ama annenize rest cekmelisiniz bana.gore 23 yasnda buna eziyet derler

Ben bu şartlarda senle yaşayamıyorum, ya makul ol hayatımda sorun çıkartma ya da ben seninle yaşamayacağım diyebilirsin. O da seni kaybetmemek için çabalayacaktır. Ya da annenin evli olmayan ablası, kardeşi, abisi, anneannen varsa mümkünse onlarla yaşayacak.
Ha şu da var 1000 TL - 15000 TL maaşla hem annenin arkasında olup hem de tek yaşayamazsın, bu bir ütopya. Yaşasan da o istediğin kıyafetleri giyip gezmeye gidemezsin. Abinle aran daha iyiyse al karşına konuş abi ben zaten ne giymesi ne yapması gerektiğini bilen biriyim, annem ikimizin de annesi ben idare edemiyorum ya onla konuş düzelsin ya da senin de annen al beraber yaşayın diye.
23 yaşındasın kimse seni bağlayamaz, en kötü çeker gidersin ama önünü ardını düşün rezil bir hayat sürmek de var.
5 yıldan fazladır maaş alıyorum, 1000 TL'den de fazla ama şu an bir eve çıkayım tek desem karşılayamam hem ev gideri hem de hayatımı..
Küçük şehirdeysen daha farklı da olsa yine de yetmez..
Sakin ol, iyi karar ver.

işte evlat evlat dıye yırtınanlar sonunuz bu...üzülmedım annene vardır bır hatası ki bu duruma düşmüş,baba gitmiş,ağbi bırakıp gıtmek için can atıyor kızı deseiee oda butun ömrünü size adamasaydı,gidip bırını bulup evleseydı,ve annenın bunları sana gırdırmek istememesi anlıyorum,senın gıymek istemenıde anlıyorum,

ne kadar acı giyimle kuşamla mı özgür olacaksınız çul çaput için mi annenizi yok saymak ondan vazgeçmek istiyorsunuz
bence annenizi bir psikoloja götürün bu kadın neden böyle oldu diye babanızdan ayrılması onu kötü etkilemiştir belki....
inş benim çocuklarımdaa bana böyle yapmaz anneniz için düşündükleriniz çok acı gerçekten kıymetini ölünce anlayanlardan olacaksınız sanırım

bu konuyu daha öncede açmıştın ..ama söyleyeyim annen babandan boşandı...herkesin kendi hayatı var..yaşamayı öğrensin..izin alma çık evine...sen bir bireysin..ama bunun için anneni yerme hakkın yok buna.

Bir kıyafet için mi böyle yapıyorsun diyenlere kesinlikle katılmıyorum. Mesele bir kıyafet değil, her atılan adımda ki müdahale. Kim olsa bir aşamadan sonra sıkılmaya başlar bu durumdan.

Ayrıca 23 yaşındaki bir insan istediğini giyebilmeli bana kalırsa. Babamda benim kıyafetlerime müdahale eder, o yüzden biliyorum bu duyguyu. Arkadaşımın nişanı vardı geçen sene, ben evdeki elbiselerden birini giyerim diye plan yaptım izin vermediler, yine pantolon bluzle nişana gittim. E nolmuş önemli olan nişana gitmen diyenler olabilir ama ben içerisinde olmak istediğim kıyafetlerle gitmeyi tercih ederdim, bana uygun görüp direttikleriyle değil.

Konu sahibi sana gelirse anneni anlattığın kadarı üzerinden yorum yapıyorum, ayrı eve çıkmaya ikna edemezsin. Ne yaparsan yap bahsettiğin baskıcı, otoriter karakterdeki bir insan buna gönül rızasıyla evet demez. Ancak rest çekebilirsin, bu durumda da daha büyük olaylar çıkabilir, bunun ne kadarını göze alabilirsin orası sana kalmış.

23 yasında ayrı eve cıkmayı normal bulmuyorum
ne olursa olsun bızde cok ozgur buyumedık hatta soyle soylıyım ben evlendıkten sonra ozgurce gıyınmeye basladım dıyebılırım

Annen kotu gunler yasiyor bu ortada. Ne sebeple olursa olsun sonucta kac yillik esinden bosanmis. Sonra abin sizi birakip evden ayrilmis. Bir tek sen varsin onun icin.. Evlenip ayrilmak ayri ama bu sekilde ayri eve cikmak bambaska benim icin..cok kirici annen icin hepiniz tarafindan acikca istenmeyen olmak. Rahatsiz oluyorsun istediklerini giyemiyorsun tamam haklisin ama konusmayi dene annenle belki anlamaz yine ama olsun. Senden 1 yas buyugum evlenmeden once olsa sana hak verirdim :) ama simdi anneleri cok daha iyi anliyorum.. Anne olmayi istedikce daha bi cok anliyorum. Cok emek verdi sizin icin yillarca sizinle ilgilendi kendi kilik kiyafetini degistirdi belki oda istedigi gibi giyinemedi zamaninda sizler icin..simdi anneni birakmaya asla asla degmez diyorum. Uzme anneni yarin birgun bu hayattan gidince keske deme. Zamaninda senin ona ihtiyacin oldugu gibi simdide onun sana ihtiyaci var parana degil sicakligina

Annen zaten terkedilmiş, abinde yok birde sen gidersen tatlım olmaz bnce. Annenin normal bir piskolojiye sahip olmayabilir ama bu sebepten dolayıda kadını kimsesiz gibi bırakmakta olmaz, inan gün gelir çok ararsın... Sana vereceğim tavsiye şu herşeye hee de geç ağzı kapanır, bişi için mızmızlanıyorsa cevap verme zaten o da bıkar birsüre sonra, arkadaş çevreni tanıtma ve anlatma çok rahat edersin yani piskolojik savaş ver emin ol birsüre sonra o da çok konuşmak yerine az konuşmaya başlar ama ne olursa olsun anneni terketme tatlım, başına bişi gelse, abin bir yerde sen başka biryerde ne yapar kadıncağız.

Ben bi bahane bulsam da annemle vakit geçirsem, annemle kalsam, yatsam, uyusam diye yer arıyorum.

Çok yazık.

Allah yardımcınız olsun, umarım ileride siz iyi bir anne olursunuz da çocuğunuz sizden uzaklaşmak istemez. Çok ağır bir şey olsa gerek.

Annen çalışmıyor mu? Nasıl geçiniyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…