Artık sinirden çıldıracağım.

Afedersiniz ama siz öğretmensiniz hemde atanmış… bu sorunu sizin çözmeniz lazım gelir, ya da eğitim aldığınız okuldaki hocalarınıza danışabilirsiniz, ya da meslektaşlarınızla hemhal olabilirsiniz. Buraya böyle bir konuyu direk açmanız bana azıcık absürt geldi… Burada ki insanların kaçı eğitim psikolojisi, gelişim psikolojisi vs. gibi şeyler okudu ki???

Kendinizi daha donanımlı yapmalısınız ….

Eşimin çalıştığı okul da benzer durumda. Sınıfta kalma da yok, çocuklar üst sınıfa geçiyor da nasıl geçiyor. Ben çocuğa suç bulmuyorum, bir kere bizim burası için söyleyeyim, yemek kültürü dümdüz hamur. Sebze yok, hayvancılık var ama et yok, balık yok. Bunlar insanın öğrenmesini etkileyen şeyler. Çocukların çoğu saldım çayıra mantığıyla büyümüş. Hatta tarlaya hayvana giderken eve bağlanıp bırakılan çocuklar biliyorum. 2 yaşından küçükken oluyor bu. İnanılmaz derecede davranış problemleri oluyor doğal olarak. Çocuk hayvana gidecek diye okuldan izin almaya çalışan veliler var. Elinden geleni yapıyor bütün öğretmenler, baya da ilerleme kaydedildi ama öğretmenlerin hepsi tükenme eşiğine geldi bu süreçte. Allah yardımcınız olsun, diyecek bir şey yok, mecbur elinizden gelenin en iyisini yapıp gerisine karışmayacaksınız. Okul müdürünüz uyumlu biriyse ev ziyaretleri yapabilirsiniz. Eşim müdür, öyle bir uygulama başlattı baya fayda gördüler. Çünkü dediğiniz gibi veli toplantısına esas gelmesi gereken veliler gelmiyor.

Afedersiniz ama siz öğretmensiniz hemde atanmış… bu sorunu sizin çözmeniz lazım gelir, ya da eğitim aldığınız okuldaki hocalarınıza danışabilirsiniz, ya da meslektaşlarınızla hemhal olabilirsiniz. Buraya böyle bir konuyu direk açmanız bana azıcık absürt geldi… Burada ki insanların kaçı eğitim psikolojisi, gelişim psikolojisi vs. gibi şeyler okudu ki???

O zaman evlilik sorunları psikologa boşanmalar avukata anlatıldı bdvde kapansın

Okulu seviyorlar onda sorun yok. Okul onlar için başka arkadaşlarıyla oyun oynama, öğretmenlerin sevgisi ödüller ikolatalar Veliler de beni sever sayar. Ama aşırı sorumsuzlar her evde en az 6-7 çocuk veli toplantısında hep hocam hangisiyle ilgileneyim deniyor.
Ee sizce de haklı değil mi? Velilerde değil çocukları yetiştirmelisiniz. Veliler bir gün iki gün yardım edip yine köşesine çekilecek sizin eve kayıt yollamanız saçmalık.

Eşimin çalıştığı okul da benzer durumda. Sınıfta kalma da yok, çocuklar üst sınıfa geçiyor da nasıl geçiyor. Ben çocuğa suç bulmuyorum, bir kere bizim burası için söyleyeyim, yemek kültürü dümdüz hamur. Sebze yok, hayvancılık var ama et yok, balık yok. Bunlar insanın öğrenmesini etkileyen şeyler. Çocukların çoğu saldım çayıra mantığıyla büyümüş. Hatta tarlaya hayvana giderken eve bağlanıp bırakılan çocuklar biliyorum. 2 yaşından küçükken oluyor bu. İnanılmaz derecede davranış problemleri oluyor doğal olarak. Çocuk hayvana gidecek diye okuldan izin almaya çalışan veliler var. Elinden geleni yapıyor bütün öğretmenler, baya da ilerleme kaydedildi ama öğretmenlerin hepsi tükenme eşiğine geldi bu süreçte. Allah yardımcınız olsun, diyecek bir şey yok, mecbur elinizden gelenin en iyisini yapıp gerisine karışmayacaksınız. Okul müdürünüz uyumlu biriyse ev ziyaretleri yapabilirsiniz. Eşim müdür, öyle bir uygulama başlattı baya fayda gördüler. Çünkü dediğiniz gibi veli toplantısına esas gelmesi gereken veliler gelmiyor.
Bencede doğru yaklaşım bu şekilde olmalı

Şahsınıza saldırı olmadığı sürece azarlama, yüz göz olmayı doğru bulmuyorum ben.
Çocuğuna gereken akademik desteği vermiyor mu? İkaz edersiniz, umursamazsa kendi bilir. Her veli kendi çocuğundan sorumlu. Bizler 3-4 saat ilgileniriz, gerisi veliye kalmış bir şey.
Neden düzgün anne babalık etmiyorsun sorusunu soracak, arkasına düşecek kişi ben değilim, haddime değil. Yapmıyorsa da yapmasın, beni ilgilendiren bir durum yok. 40-45 kişilik sınıfta herkesin ebeveynini hizaya getirmek bizim görevimiz değil zaten.

Bilemedim ne yapılır.
Veliler elini taşın altına koymuyorsa zor.
Veli gözüyle söyleyeyim, kızım ilkokuldayken ödevlerini hatırlatırdım ama oturup onunla ödev yapmazdım,anlamadıği bir konu olursa konuşuyorduk üzerine, bazen öğretmenine sor diyordum,bazen anlatıyordum duruma göre yada morpa acıp oradan dinlemesini istiyordum.
Bu sene ortaokulda,ödevleri tamamen onun sorumlulugunda,takibi onda,hangi gün hangi ödev geliyor standart zaten,kitabını getirmesi,unutursa sonraki gün yeni gelen ödevle birlikte oturup bitirmesi gerektiğini biliyor.(haliyle fazla oluyor ödevi gününü kaçırırsa şu an günü gününe geliyor kitaplar,unutulmuyor okulda)Olurda yapmam diyecek olursa sen bilirsin,öğretmenine anlatırsın sorduğunda sana,neden yapmadığını der geçerim. Ben veli olarak oturup ödev yapmam onunla. Sinavda da okulda da kendiyle başbaşa olacak,ben oturmayacağım sırada yanı başında. Kaçıncı sınıfları okutuyorsunuz bilmiyorum ama bence maksimum ilkokulda ilk 2 sene aile destek olabilir,sonrasinda cocuk kendi yapmaya cabalamalı,ha anlamamıstır destek olur aile ama oturup aile ile ödev yapılması dogru değil bence.
Yerinizde olsam ödevlerini tam ve adamakıllı yapmayan öğrencileri uyarır,sonraki ödevlerde böyle gelmesi halinde ilk hatta ikinci molaya çıkartmaz bitirmelerini sağlardım.(tuvalet ihtiyacı hariç tabi ki) Ödevini yapanlar cıkabilir ,yapmayanlar,çok fazla düzeltme gerektirecek şekilde yalap şap yapanlar kalır,bende çıkmam o sormak istedikleri,gerçekten anlamadıkları bir konu varsa destek olurdum. Zamanla daha da azalacaktır diye düşünüyorum hicbiri oturup ders arasında ödev yapmak istemez bu sebeple caydırıcı olacaktır. Deneyin isterseniz bunu bir.

Burada birsürü meslektaşımız var , tabiki konuyu buraya açmakla en iyisini yaptı, ilgisi olmayanlar yazmasın zaten ..

Burada birsürü meslektaşımız var , tabiki konuyu buraya açmakla en iyisini yaptı, ilgisi olmayanlar yazmasın zaten ..
Sizce mesleki olarak etik mi ???

Not: konuşmayayım diyorum da öğretmen hanım, daha önce kaç kez yazdı buraya, kaç kez hakir gördü o aile ve çocukları ne değişti hala yazıyor …. Bence profesyonel yardım almalı. Ben üniversite de ki hocalarımla hala konuşurum .

Yerinizde olsam kendimi bukadar hırpalamazdım. Bakıyorum da batıdaki öğretmenler Türkiyedeki öğretmenlerinin tırnağı olamaz.. Bu kadar emeğe özveriye hiçbir çaba gayret yoksa yapacak pek de bir şey yok gibi.. Ya sınıfta kalacaklar ya da zarzor sınıf geçecekler. Üzücümü? Evet, ama öğrencilerin ve ailelerin sorumluluğunu da üstlenemezsiniz. Çocuğun işi öğrenmek, anne babanın işi de serüveni takip etmek..

Yerinizde olsam kendimi bukadar hırpalamazdım. Bakıyorum da batıdaki öğretmenler Türkiyedeki öğretmenlerinin tırnağı olamaz.. Bu kadar emeğe özveriye hiçbir çaba gayret yoksa yapacak pek de bir şey yok gibi.. Ya sınıfta kalacaklar ya da zarzor sınıf geçecekler. Üzücümü? Evet, ama öğrencilerin ve ailelerin sorumluluğunu da üstlenemezsiniz. Çocuğun işi öğrenmek, anne babanın işi de serüveni takip etmek..
Herkes okuyacak diye bir şart yok zaten. Yürüdüğümüz yolları yapacak ustalar da lazım.

Okulu seviyorlar onda sorun yok. Okul onlar için başka arkadaşlarıyla oyun oynama, öğretmenlerin sevgisi ödüller ikolatalar Veliler de beni sever sayar. Ama aşırı sorumsuzlar her evde en az 6-7 çocuk veli toplantısında hep hocam hangisiyle ilgileneyim deniyor.
Ah ah sorun burada işte. 6-7 çocuk yapmak 😔
Aynı yorumu yazacaktım ki siz yazmışsınız.

Tüm sorun burada başlıyor işte. Doğur doğur sal sokağa, bahane de hepsine nasıl yetişeyim. 6 çocuk sende, 7 çocuk öbüründe, öğretmen hangi biriyle uğraşsın.

Çocuklar okul çıkışı tarlaya falan gidiyor mu? Veya hayvan bakmaya? Evde ev işi yapanlar vardır belki. Bu tarz çocuklarınız çoğunluktaysa dersi derste pekiştirmeniz gerekir,eve verdiklerinizin faydası olmaz. İlkokul sınıf öğretmeni misiniz? Çocuklar ilkokuldan sonra okula gönderiliyor mu? Benim annem de köy okulunda öğretmendi,okuma anlamadan çok matematik yaptırırdı ,çamaşır yıkamayı öğretirdi,ağaç dikmeyi öğretirdi,hayvan bakmaya ağırlık verirdi, çünkü çocukların çoğu ortaokula dahi gönderilmiyordu. Çocuğun işine ne yarayacaksa onları verirdi.

Köy okulunda öğretmenim. Sene başından beri hep aynı konuları isliyorum öğrenmiyorlar diye. Özellikle matematik her türlü materyali kullandım, özel eğitici oyuncaklar alip yaptırdım, hemen her ders A4 dağıtıp onun üzerinden teker teker yapıyorum, anlatıyorum, yetişmeyeni eve ödev verip ertesi gün kontrol ediyorum. Çıldırıyorum artık ödevlerin çoğu yalan yanlış yapılıyor öylesine yapmış olmak için kimisi hiç yapılmıyor derste kimisi dinliyor kimisi dinlemiyor. Özellikle okuma anlama hiç yok. Veliler de zaten hep evde okuma yapmıyorlar diyor. İlk saat okuma yaptırayım diyorum hiçbiri okumuyor,konuşuyorlar,kitaplarla birbirlerini vuruyorlar, okuyormuş gibi yapıyorlar bir ton kitap bağışı yaptı arkadaşlarım kitaplar hep yırtıldı parçalandı. Bugün sınav yaptim hepsi işlediğimiz basit konulardi çoğu 20 sorudan 5-6 doğru yapmış. ben daha napayım bir yandan müdür de gelip okumalarını ilerlet diyor. artık dayanamadım yaptığım sınav kağıtlarını eve yolladım Veli grubuna da bu notlar öğrencilere değil size verilmeliydi. Bu ayıp sizin kağıtlarda kendinizi göreceksiniz dedim. Ders anlatmayı yeni bir şeyler öğretmeyi çok seviyorum. Ama mesleki doyum konusunda 0 ,verdiğim hiçbir emeğin karşılığını alamıyorum. Ve sürekli kendimi suçluyorum ben ogretemiyorum diye. Bu kadar emeği dağlara taşlara versem dile gelirdi. Veli toplasında da tabiki sorunlu ogremcilsrin velileri gelmiyor sınıfa. Artık ders işlemek istemiyorum bıktım çünkü
Bir başka köy okulu öğretmeni olarak sizi ne kadar anladığımı tahmin bile edemezsiniz :) meslekte üçüncü yılım, sırf mesleki doyum yaşamadığım için ilerde tayin düşünüyorum. Ama dersi derste bırakmayı da öğrendim. Öğrenmek istemeyene hiçbir şey öğretilemez. Kendinizi yıpratmayın. Dersinizi anlatın, oyunlar oynatın, çıkın. Başka elinizden bir şey gelmez. Hiçbir şey sizden değerli değil.

Siz zaten elinizden geleni yapmışsınız.
Ben gerekeni yaptiysam kendimi çok da hirpalamazdim açıkçası.
Velilerle de çok yüz göz olmaya gerek yok derim belli ki anlamıyorlar çünkü.
Şu an kaçıncı sınıfları okutuyorsunuz ?
Mezun ettikten sonra başka bir yere tayin istemeyi düşünebilirsiniz belki.

Köy okulunda öğretmenim. Sene başından beri hep aynı konuları isliyorum öğrenmiyorlar diye. Özellikle matematik her türlü materyali kullandım, özel eğitici oyuncaklar alip yaptırdım, hemen her ders A4 dağıtıp onun üzerinden teker teker yapıyorum, anlatıyorum, yetişmeyeni eve ödev verip ertesi gün kontrol ediyorum. Çıldırıyorum artık ödevlerin çoğu yalan yanlış yapılıyor öylesine yapmış olmak için kimisi hiç yapılmıyor derste kimisi dinliyor kimisi dinlemiyor. Özellikle okuma anlama hiç yok. Veliler de zaten hep evde okuma yapmıyorlar diyor. İlk saat okuma yaptırayım diyorum hiçbiri okumuyor,konuşuyorlar,kitaplarla birbirlerini vuruyorlar, okuyormuş gibi yapıyorlar bir ton kitap bağışı yaptı arkadaşlarım kitaplar hep yırtıldı parçalandı. Bugün sınav yaptim hepsi işlediğimiz basit konulardi çoğu 20 sorudan 5-6 doğru yapmış. ben daha napayım bir yandan müdür de gelip okumalarını ilerlet diyor. artık dayanamadım yaptığım sınav kağıtlarını eve yolladım Veli grubuna da bu notlar öğrencilere değil size verilmeliydi. Bu ayıp sizin kağıtlarda kendinizi göreceksiniz dedim. Ders anlatmayı yeni bir şeyler öğretmeyi çok seviyorum. Ama mesleki doyum konusunda 0 ,verdiğim hiçbir emeğin karşılığını alamıyorum. Ve sürekli kendimi suçluyorum ben ogretemiyorum diye. Bu kadar emeği dağlara taşlara versem dile gelirdi. Veli toplasında da tabiki sorunlu ogremcilsrin velileri gelmiyor sınıfa. Artık ders işlemek istemiyorum bıktım çünkü.
Köydeki çocuklar evde nerede ders çalışacak :KK43: anası iş bekler bazen okula bile gidemezler hayvan gütmekten

X