Arkadaşlar ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım yardım edin

Çamaşır makinesini bile annesiz alamayacak kadar anne bağımlısısınız, evlenince de anneniz üst katınızda oturacakmış. Eşinize şimdiden sabırlar diliyorum. Bu kadar yokluk boğazdan kısma dönemi daha bitmeden araba almayı ve muhtemelen onun için de kısıntı yapmayı planlamanız da çok acayip bi olay. Evlilik konusunda çok acayip konular okudum da bu hepsini geçti

Sözüme 35 kişi geldiler bizde söz bol yemekli etli yapılır ? Söz elbisem ayakkabım hepsini ben aldım evde tabak yoktu 25 30kişiye bizde söz yaprak sarmalı et yemekli olur. Çay bardağı bile aldırdı annem bana evde çay bardağı yetmiyor diye. Şöyleyim işte. Erkek tarafi çiçek çikolata tatlı ile geldi. Ben evde benim taraftan 12 karşı taraftan dünya kişiye yemek verdim ben
Hayati niye bu kadar abartili yasiyorsunuz?

Konu sahibi lütfen alınmayın ama böyle konular bana biraz trajikomik geliyor. İnsanlar kendi elleriyle kendi hayatlarını mahvediyorlar çünkü.

Gelmişsiniz 30 yaşına hala aileleri maddi yönden zorluyorsunuz. Yardım etmediklerinde çıkmazlara giriyorsunuz.​

Sizin yörenizin adeti bu olabilir ama hepimiz akıl fikir sahibiyiz. Günümüze ve şartlarımıza uymayan adetleri uygulamaya çalışmayabiliriz.

Ne anneniz ne de eşinizin ailesi siz törenler yaparak evlenin diye kendini zorlamak mecburiyetinde değil.

Keşke annenizin eve gıda alamayacak kadar uğraşmasına izin vermeseydiniz. Suratını asarsa da asar. Niye sizin için hayat o noktada bitiyor? Ailelerimiz mantıksız şeyler de talep edebilir. Annenizle mantık çerçevesinde bir ilişki kuramıyorsanız evlenmeyin bence. Çünkü sorunlar devam eder, eşinize yazık.

Ahahajjah sen dul kadin olarak evlenmissin kizlar boyle evlenmez cok kinadim 🤣🤣🤣🤣 Bi tane genc kadin bi tane de nenecik bilezik eksik olacak diye histeri krizine girmis. Bunlar hep protein yememekten 🤣🤣🤣
Sorma çok ucuza gitmişim şimdide aklımca romantizm yapıyorum ama olsun be. O spotcudan aldığım koltugun dili olsa da konuşsa 🤣

Az önce millete ananlı garip garip yorumlar yazdınız. Şimdi düzgün konuş diyosunuz. Yani iki mesaj yukarda 12 yaşında erkek çocuğu gibi yorumlarınız varken bari millete üslup dersi vermeyin birazdan banlanacaksınız zaten
Kızın bana ne yazdığı konusunda fikriniz var mı? Anneme nene diyen bu üslüpla yazan ilk oydu onu da şikayet edin o da başlansın ben razıyım

Nişanlınız ben daha fazlasını yapamıyorum diyip sizden ayrılsa ne hissedersiniz? Kaybedince keske böyle davranmasaydım diyecek misiniz? Nişan söze o kadar para harcamanıza ne gerek vardı ayrıca. Şartları bu kadar zorlayıp stres olmanıza bence gerek yoktu.
Keşke zaten dediğim gibi gözüm yok sadece be yapmam gerektiği konusunda kararsızım annemi sahte bilezikle kandırmakla annemi yalvar yakar ağla zırla ikna etmek arasında gidip geliyorum

Evliliğime 25 gün kaldı ama ne alınacak eşyalar tamamlandı ne de takılar? Ben üstüme düşeni fazla fazla yaptım annemin emeklisi ve benim maaşımla beyaz eşyalar tv küçük ev aletleri mutfak hepsini ben aldım. Eşimin tarafına mobilyalar halı ve perdeler aynı zamanda 5 adet 20 gr bilezik düğün dışında bir şey yüklemedim. Evleneceğim adamı gerçekten çok seviyorum. Mükemmel biri. Mutfak masam ve portmanton halılarım perdelerim ve bileziklerimin 2 tanesi yapılmadı. Annem tamamlanmazsa nikahı yaptırmam diyor çünkü bizim adetlere göre yapmamız gerekenden çok fazlasını yapıp normalde yapılandan daha azını istedik. Eşim işten çıkış yapıp 5 yıllık tazminatını aldı. Bu sürede nişanı sözü ben yaptım. Annem zaten 2 20 gr bilezik takacak. 9 aylık bir sürede ortada sadece mobilyaların bir kısmı (13 13 taksitle ödediler) 3 bilezik var. 2 si yeni borçla alındı zaten. Daha 15 gün oldu. Eşime söylediğimde var da mı yapmıyorlar diyor elimden bir şey gelmiyor bana neden yükleniyorsun diyor ama evde 5 çalışan nüfus var. Hatta annesinin emeklisi de var 6 gelir. Borçları varmış abisinin borcu yüzünden kredi çekmişler zamanında. Biz eve peynir bile alamıyoruz kına organizasyon yapacağımız için. Babamın mezarını yaptırmak için annemin biriktirdiği parayı annem beyaz eşyalara verdi. Bir peynir girmedi eve 4 5 aydır annem sıkmaktan canı çıkmış durumda. Ama nişanda dahi karşı taraf masraf yapmadı eşime yüklendiler takılardan gizli gizli para verdim eşime. 2 haftadır ha bu gün ha yarın deniyor ama annem bu hafta alınsın dedi 3 gün kaldı. Delirme noktasına geldim arada kaldım. Anneme hak veriyorum kadın yemedi içmedi yaptı. Eşime dediğimde var da mı yapmıyorlar diyor Savunmaya geçiyor kavga edip duruyoruz biliyorum onun da elinden bir şey gelmiyor. Çünkü konuşsa çocuğa yapmıyoruz ne halin varsa gör demelerinden çekiniyor. Söylediğine göre konuşuyormuş ama ağırlığını koysa böyle olmayacağını düşünüyorum. anneme de diyemiyorum bir tane az yapsınlar kıyamet koparır sen bana değil onlara acıyorsun ben kıyıp eve bir yumurta alamıyorum onların evinde tavuk et eksik olmuyor diyor. Eşime yükleniyorum neden biriktirmiyorsunuz son günlerimiz ayrılalım mı istiyorsun ağırlığını koy diye ama ona da üzülüyorum çünkü çok seviyorum kıyamıyorum. Adama ailesini kötülemek istemiyorum ama durumlar ortada görmek istemiyor o da arada kalıyor. Ne yapacağımı şaşırdım gerçekten. 9 ayda 6 maaşla bir bilezik (2 tanesi yeni dayıdan alınan borçla yapıldı) bir de kolye yapıldı. Nişanda çeyrek takıldı zaten. Bohça falan da yapılmadı. Bu ay getirdiler az bir şey. Ben o arada sözüme en az 25 bin nişanıma en az 50 bin harcadım. Nişanlık su bu hepsini evleneceğim adam yaptı zaten. Ki annemden gizli kredi çekip biraz yardım ettim. Neye kızayım neye üzüleyim neyi düşüneyim Allah bullak oldum. Artık kendim işin içinden çıkamıyorum nişanlıma yüklenmek istemiyorum sürekli yapılmayacak mı dedin yapılacak diyor ama ondan başka yükleyebileceğim insan yok çünkü anneme dediğimde annem benden 3 tane fazla yapıyorlar eşyaların çoğunu ben aldım babanın mezarını bile yaptırmadım evime bir şey alamıyorum diyor. Nişanlımın eli kolu bağlı düğünün çoğunu ailesi yapıyor çık git deseler ne yapacağım diyor. Ailesine saygısızlık yapmak istemiyorum çünkü ben öyle bir insan değilim büyüğüm hepsi ve eşimin ailesi ile iyi olmak istiyorum. Ama ben böyle iyi niyetli oldukça ciddiye alınmıyor gibi hissediyorum. Degersizleşmiş hissediyorum artık kendim işin içinden çıkamayıp yazdım.
oooo maaayyy gaaaaadddd
Bu neee, okurken ruhum daraldı. Annenin nasıl bir anlayışı var. Hık dese bu dünyadan öbür dünyaya geçecekken eve peynir yumurta lamadan millete gösteriş yapmak nedir Allah aşkınaaa.
Bu devirde 100 gr bilezik parası + düğün masrafı + eşya masrafı gibi bir tutarı hesapladınız mı hiç? Ha deyince ortaya konulacak bir meblağ mı? Ayrıca ailelerinde şu kadar kişi çalışıyor filan nasıl basit bir düşünce bu yaaaa... Kardeşim çalışıyor diye benim düğünümü yapmak zorunda mı?
Ayrıl kardeş, bu kafayla olmaz sizin evlilik, annende evleniyor çünkü sizinle.

Bütün yorumları ve konu sahibinin cevaplarını okudum, bitme garantili evlilik. Eş adayınız alttan alır, sizi idare ederse ne ala, sürdürürsünüz. Ama siz evlilik olgunluğuna erişmiş bir kadın değilsiniz. Bu şekilde çok zor.
Yahu derdim annemi ikna etmek sahte bilezikle kandırmakken nasıl değilim söyler misin ben çözüm akıl arıyorum gerçekten eleştiri değil. Arada kalmaktan yoruldum

Çamaşır makinesini bile annesiz alamayacak kadar anne bağımlısısınız, evlenince de anneniz üst katınızda oturacakmış. Eşinize şimdiden sabırlar diliyorum. Bu kadar yokluk boğazdan kısma dönemi daha bitmeden araba almayı ve muhtemelen onun için de kısıntı yapmayı planlamanız da çok acayip bi olay. Evlilik konusunda çok acayip konular okudum da bu hepsini geçti
Eşimiz işi uzak o kadar yolu çeksin istemiyorum bu ortak bir karar bilezikler boşta kalacağına arabaya yatırım yapmayı o teklif etti ben de tamam dedim

oooo maaayyy gaaaaadddd
Bu neee, okurken ruhum daraldı. Annenin nasıl bir anlayışı var. Hık dese bu dünyadan öbür dünyaya geçecekken eve peynir yumurta lamadan millete gösteriş yapmak nedir Allah aşkınaaa.
Bu devirde 100 gr bilezik parası + düğün masrafı + eşya masrafı gibi bir tutarı hesapladınız mı hiç? Ha deyince ortaya konulacak bir meblağ mı? Ayrıca ailelerinde şu kadar kişi çalışıyor filan nasıl basit bir düşünce bu yaaaa... Kardeşim çalışıyor diye benim düğünümü yapmak zorunda mı?
Düğün eşya masrafını ben yarı yarıya üstlendim aynı zamanda annem de iki bilezik takıyor.

oooo maaayyy gaaaaadddd
Düğün eşya masrafını ben yarı yarıya üstlendim aynı zamanda annem de iki bilezik takıyor
Ayrılǰnda adam sizden kurtulsun ya
ya gerçekten kadının dümanı kadındır lafına şahit oluyorum saatlerdir. Ne yaşadım biliyor musunuz? Annem 6 istedi kaynanam 5 dedi annem tamam dedi 4 dese ona da tamam derdi gücüm yok deseydi. Kararlaştırılan kabul edilen karşı tarafın teklif ettiğine tamam dendi zaten. Tüm eşyayı bak koltuk takımı yatak odası hariç ben aldım. Daha nasıl anlatabilirim.

Düğün eşya masrafını ben yarı yarıya üstlendim aynı zamanda annem de iki bilezik takıyor.
Neden 2 bilezik? Kendi anneniz bile size 2 bileziklik değer verirken sizin hiç emeğiniz olmayan e ş anne babası neden 5 bileziklik değer versin size? (Annenizin mantığına göre yazdım bunu, böyle düşünün bir de)

şok ıcınde okuyorum?
Sevıyesız sevıyesız yorumlar yapmıssınız. Sızınde adamı sevdıgınıze ınanmıyorum Adam bşeyleri anlamış ilerisinden korkmuş diye yorumladım.
Seviyesiz yorum? Bir kişiye anneme nene histeri krizine girmiş dediği için anandır nene dedim diye mi? Onun dışında bana bir kişiye seviyesiz yorumumu gösterin hak vereyim ? Şok olduğunuz neden o kişi değil de benim?

Neden 2 bilezik? Kendi anneniz bile size 2 bileziklik değer verirken sizin hiç emeğiniz olmayan e ş anne babası neden 5 bileziklik değer versin size? (Annenizin mantığına göre yazdım bunu, böyle düşünün bir de)
Çünkü ben kızım o erkek ya? Düğün erkeğidir kız alan onlar ya? Benim soy adımı kullanıyor muyuz? Ya da benim çocuklarım benim soy adımı kullanacak mı? Ya da daha örnek vermek gerekirse benim kütüğüm memleketimde mi kalıyor onlara mı geçiyor? Cevaplarınıza göre bu sorunuzun cevabını kendiniz verin lütfen? Konu zaten yapılmaması değil zoruma girmesi ama annemi nasıl ikna edeceğim konusunda yardım beklemem ken nasıl eleştiriler alıyorum anlaması oldukça güç

Şu olmayan gelirle söze 25 bin, nişana 50 bin harcamak nedir biraz mantık nolur ya!!! Hadi şimdi her şeyi borç harç yaptınız, ileride ne olacak? ARtık insanların evlenirken anne babadan destek alma dönemi geçti, herkesin geliri belli. Millet göbek atıp eğlenecek diye siz neden peynir bile yiyemiyorsunuz? Vala delirecem böyle şeyleri okudukça...

X