Araba yolunda yaya önceliği(!)

İki şey söyleyeceğim bir yaya olarak .Ben bebek arabasını çok kullanan birisiyim ve inanın sadece kaldırımlar kazılı veya araba parketmisse yolun kenarından yurudugum oldu .ama hiç yola atlamadim veya yolun ortasından yurumedim.Bende keyfi olarak yola atlayan veya yol onun gibi davranan tiplere uyuz oluyorum .
Şuan kısa bir süre bursadayim ailemin yanında .Bulunduğum mahalle küçük bı yer olmasına karşı dolmuş ve otobüs sık geçtiği için trafik lambalari var orada ogluma da öğretiyorum bak yeşil yürüyen adam çıkınca çizgilerden geçeceğiz diye yol boş bile olsa bekliyoruz çünkü yavaş yürüyor aniden bir araba gelse kalırız ortada .

Kulağinda kulaklık ,elinde telefon ,cocuk biyerde annenin umru degil .Ülkede kural yok uymayana ceza yok .Kaldirimlar araba dolu .Yayayı düşunen yok .Işık ne işe yarar bilen yok. Şöforler de serit takibi yok.Sol serit tapulu zaten .Dikizleri niye koymuslar ki arabaya kullanan yok.Sinyale gerek yok .
Zeka testiyle verilsin ehliyet

Bak şimdi aklıma geldi beni trafikte en ifrit eden şey ne minibüs şoförleri ne de taksiciler. Motorsikletçiler. Nereden geldiklerini geçtiklerini, nasıl önüme atladıklarını anlamıyorum.

siz acaba trafikte sadece siz olun onu mu istiyorsunuz anlamadım ki. motosiklet de kullanıyorum, asıl biz nereden nasıl geçeceğimizi bilmiyoruz. ben de geçiş hakkı olan bir aracım orada ama araba sahibi gelip beni diğer arabayla kendi arasına sıkıştırıyor. ki ben istediğim yerden de giderim benim onun yanından geçişim saniye sürmez. insanlar tahammülsüz. size başta hak verdim ama mesajlarınız komik olmaya başladı.

yayalar kural bilmiyor yola atlıyor, minibüsçüler zaten öyle, motorcular da öyleymiş. e ne kaldı? koskoca yolda bir siz bir de size burada hak veren birkaç kişi gül gibi geçinip gidin ne diyelim.

zamanınız olduğunda youtubedan izleyin motosikletçilerin kask kamerasıyla çektiklerini.

Hem yaya hem surucu gozuyle yazayim.. her dukkan-magaza- ev kiralayan/satin alan onundeki kaldirimi da kiraladigi icin kaldirimlar otopark gibi.. arabalardan kaldirimda yurumeyi unuttum.. o kadar sikisik park ediyorlar ki bir keresinde ben yolda, araba burnumun ucunda kalakaldik, iki aracin arasina girip yol verecek yer bile yok.. yayalara ettikleri kufur konusunda hak vermemek imkansiz.

Gel gelelim surucu olarak bakiyorum millet sagina soluna bakmadan yola atliyor, cocuklarini cadde tarafindan yurutuyor.. hadi tamam yaya gecidi egitimimiz yok ama kirmizida geciyorsan bari bir bak be arkadasim.. neyse her iki turden de sikayetciyim

Siz hiç kuryelere denk gelmediniz herhalde. Abim de motor kullanıyor, motoruna da çok kez bindim. Hiçbir zaman hızlı giden iki araç arasından sıyrılıp, aracın önüne çarpma mesafesinde atladığını görmedim.

Yavaş ilerleyen trafikte arabakarın arasında oldukça dikkatsiz motor süren insanlar var -ki neden üzerinize alındınız ki? Bu ülkenin genel hali. İster araba kullan, ister yaya olarak hareket et, istersen motor kullan kural bilmezlik bizim genel halimiz.

Herkes olayı arabalılar ve arabasızlar olarak ikiye ayırdı ama ben ülkedeki genel durumdan şikayetçiyim. Kurala uyan yok. Uymaya kalksa bile kuralları doğru bilen ve uygulayan yok.

"Bu ülkede teorik derslere girmeden yazılı ve direksiyon sınavından geçtiği için ehliyet alan insan sayısı azımsanamayacak kadar çok." yazdım konu sonunda. Çünkü gerçek bu.

Konu biraz yaya-şoför münakaşasına dönüştü.

Ulkedeki egitim sistemi kresten baslayip surucu kurslarina kadar bozuk oldugu icin ona hic deginmedim, deginmekten biktim kanimca

Senin benim gibi motorculardan bahsetmiyor konu sahibi, sinek vızıltısı gibi ses çıkaran motorlarında kafasında kaskı üstünde ekipmanı olmadan kuralsız giden insanımsılardan bahsediyor.

Geçen gün bir tanesi kırmızı ışıkta beklerken gelip benim kaputun üstüne düştü mesela. Nasıl becerdi hala düşünüyorum. 16-17 yaşında geneli ehliyetsiz çocuklar ve yemek kuryelerinden oluşuyor bu güruh.

konuyu dışarıdan bir gözle okursanız herkes önüne geleni eleştiriyor çok rahatsız edici. siz de "motosikletçiler" olarak konuşmuşsunuz mesela, kurye vs değil. normal yolunda giden motorcuyu da içine alıyor o söylediğiniz. hoş değil ben bunu söylüyorum.

hem yaya hem de araba ve motor kullanıcısı olarak söylüyorum belki bunların arasındaki en bilinçli güruh motorculardır. kuryesini vs katsanız yine çoğunluğu oluşturmazlar motorcular içinde.

ülkede genel bir kuralsızlık olduğu doğru ama bu da trafiğe dikkat ederek çözülecek iş değil maalesef. çocuk yaşta öğretilmeyen şeyi 1 aylık ehliyet kursunda kim ne kadar öğrenebilir ki...

farkındayım ben zaten bana söylüyor vs demedim ama istediğiniz kadar yemek kuryesi şu bu katılsın içine, yine de motorcuların genel anlamda kurallara uyduğu gerçeği değişmiyor.

ülkede genel anlamda memnuniyetsizlik var, ben insanların motorculara niye soğuk baktığını da biliyorum az çok. sıkışık trafikte o arabaların açılmasını beklerken motor sığdığı yerden geçer gider, benim yurdumun insanı sinirlenir buna. kaç kez ankarada bu şekilde sıkıştırıldım, halbuki saftiriğin kendi aynası kırılıyor bunu düşünmüyor.

dediğim gibi motor kullanmayıp da motorculara sinir olan varsa açıp izlesin youtubedan, erkek arkadaşımın kanalı var hatta kask kamerasıyla çekim yaptığı, küçük bir türkiye trafik simülasyonu resmen.

Ne yaya olabiliyoruz ne de sürücü. Kuralları kendimize göre çevirmekte üstümüze yok. Yayalara üstünlük geldiğinden beri yola atıyorlar kendilerini. Canlarını da düşünmüyorlar, arabanın üstüne üstüne geliyorlar. Neymiş hak onlarınmış.
Sürücüler de ayrı bi alem çoğu, orası ayrı bi dert.
İnsanlar bi hak bulunca cılkını çıkartıyorlar.
Madem yayalara yol vermeyince ceza var, yayaların da hak işgal ettiği yerlerde onlara da aynı işlem görülsün.

Tabi canım, onlar özellikle yapıyor. Benim önceki oturduğum semtte çok vardı onlardan.

Ben asla motorcular trafikte daha hızlı ilerliyor diye sinir olmuyorum. Hiçbir motorcunun üzerine direksiyon kırmadım, kırmamda.

Başıma gelen birkaç olayı anlatayım. Orta şeritte ilerliyorum. Sol şeritte tır var ve tırın yanından geçeceğim, 90 ile ilerliyorum. Birden nereden çıktığını anlamadığım motor sürücüsü, tırın sol çaprazına denk geldiğim sırada tırı sollayarak önüme atladı. Biraz daha hızlansam kesinlikle çarpardım. Trafik ışıklarında defalarca aldırış etmeden, kırmızıda geçen, sağa dönüş yapan motorculara rastladım. Kırmızıya takılmamak için yaya geçidinden kaldırıma çıkıp döneni de gördüm. Bir defa kavşakta sinyalimi vermiş sağa dönüş alacakken pat diye yanımdan geçen motorcuya az kalsın çarpıyordum. Kaç plakasız motor gördüğümü hatırlamıyorum bile. İlk arabalarımız alındığında ehliyetini seneler önce alan eltim direksiyon dersi alıyor. Ben de gittim yanında, hocadan sonra ben çalıştıracağım. Yokuş aşağı caddeden iniyoruz ve otobüs güzergahı orası. Ne olduğunu anlamadan güm diye bir ses duyduk ve motorla birlikte önümüzde savrulan motorcuyu gördüğümüz zaman ne olduğunu anladık. Caddeye bağlanan yoldan dikkatsiz bir şekilde önümüze atlamış. Arabadan indik, çevredeki dükkan sahipleri ile yanına koşarken adam kalktı aceleyle motorunu kaldırdı bastı gitti. Aklımız çıkıyordu neredeyse, eltim bayağı bir süre direksiyon başına geçmekten korktu. Adama acaba bir şey oldu mu diye günlerce endişe ettik. Kuryeciler ise kurallara hiç uymuyor neredeyse. Ee, araba kullanan dikkatsiz magandalar ayrı bir hikaye zaten ama o araba. Çarptığında araba hasar alır ama motorlu biri ile kaza yaparsan Allah korusun ne tür yaralacağını kestiremezsin. Abim defalarca kaza yaptı ve en son belinden ameliyat olmak zorunda kaldı öyle zorla bıraktırdık motoru. Çok dikkatli kullananlarda var. Mesela ışıklarda durduğumuzda bazen durup, eliyle arabamdan destek alan -riskli olmasına rağmen- motorcular görüyorum. Onlar hareket etmeden ben hareket etmiyorum ki dengeleri bozulmasın.

Fakat, yavaş akan ama durmadan ilerleyen trafikte birden çıkıp iki araç arasından umursamadan geçen motorculara çok rastlıyorum. Ne kadar yavaş ilerlersen ilerle iki teker üzerinde giden bir araç sonuçta, ufak bir darbede dengesi alt üst olur. Değer mi hem kendi canını tehlikeye atmaya hem de karşı tarafı zan altında bırakmaya. Bu arada çocukluğumdan hatırlıyorum. Motorcu bir arkadaş, amcama kaskı ile kafa atmış. Anlamamış, yanındaki otobüs ile amcamın arasında sıkışmış motor ve adam bayağı gelmiş amcama gömmüş kaskı ile. Biz bilinçsiz bir toplumuz maalesef.

Cezaları var zaten ama ceza alan var mıdır bilmiyorum.

Tabi canım, onlar özellikle yapıyor. Benim önceki oturduğum semtte çok vardı onlardan.

Bundan bahsediyorum. Önemli olan can. Allah korusun motorla çarpışsak bizde sadece maddi hasar oluşur ama karşı tarafa ne olacağını kestirmek güç. İstanbul'da çok karşılaşıyorum ben bu durumla. Özellikle Şişli, Mecidiyeköy gibi trafiğin yoğun olduğu yerlerde duruyorsun diyelim. Tam hareket ediyorsun, önündeki araçla aranda bir metre mesafe var yok birden önüne atlıyor bazıları ve durmak zorunda kalıyorsun. Hadi ben durdum ona çarpmadım ya arkadaki gelip bana aniden vurursa? Nasıl ki araçlar malas attığı zaman sinirlerim zıplıyor, motorlu insanlar da yapınca kızıyorum.

Cezalar caydırıcı değil ki? Ambulansa makas atıp geçmesini engelleyen maganda ne ceza aldı? 300 küsur lira. Yaa orda kaç tane suç vardı el insaf yaa...
Her zaman ambulansa yol veririm. Sadece bir defa İstanbul'da ışıklarda durmuşum ambulans geldi arkadan. Araba babamın ve çalışır vaziyette. İki şeritli yol ama sağ kaldırım tarafına arabalar park edilmiş. Ambulansı gördüğüm an kırmızı yanmasına rağmen aracı sağa yarısı boş olan şerite çekmeyim dedim. Araba gaz yemedi, motor bağırdı sadece. Otomatik vites araba. 3 defa arapayı parka aldım, kontağı kapattım tekrar çalıştırdım. Araba kalkmıyor, ben gaza bastıkça motor bağırıyor. Bir sürü kişi toplandı başıma. Ambulans arkadan uyarı için kornaya basıyor. Ben indim bir adam denedi kaldıramadı arabayı. En sonunda Allahım sen yardım et dedim bir daha çalıştırdım, neyseki kalktı araba. Hastaneye kontrole gidiyordum, korkudan eve geri döndüm. Babam şehir dışındaydı aradım anlattım sen becerememişsindir falan dedi. Birkaç hafta sonra yine aynı araba ile baraj yolu diye bir yol var. Orada gidiyorum, ayağım gazda ve arkadan tır geliyor. Arabanın hızı düşmeye başladı. Öyle bir korktum ki beş aylık hamileyim arkamdaki su firması tırı hızla geliyor, gaza basıyorum ama araba gaz yemiyor. Buraya kadarmış derken birden gaz yedi. Yine babamı aradım anlattım. Ta Trabzon'dan geldi arabayı servise götürdü. Kuzenim ondan önce vites dişlilerinden birini kırmayı başarmış, tamir edilmişti ama beş sene oldu yanlış hatırlamıyorsam yine vitesle ilgili bir durumdu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…