Araba yolunda yaya önceliği(!)

Çok güzel yazmışsınız çok da haklısınız. Yayalara önceliği çok yanlış anlamışlar. Tabi bunların bir de şöför versiyonları var. Okul çıkışında, okul çantasının birini önüne birini sırtına asmış iki elinde çocukları, zar zor akan trafikte bel fıtığı olmak üzere karşıya geçmek için sabırla bekleyen kadına ısrarla yol vermeyen şöförler de bol. Bu kadın karşıya geçerken, sağa dönecek gibi yapıp, ani bir hamleyle direksiyonu bu iki çocuk ve annenin üzerine kırıp gaza basan ( ki amacının sadece korkutmak olduğunu o an anlıyorsun çünki yine ani bir frenle sana vuracakken durup yolcu indiriyor) minibüs şöförü gibi insan müsveddeleri de var. Bunu da ekliyim dedim ama olay yaya şöför meselesi değil. Olay sizin gibi, benim gibi karşısındaki insana saygı gösteren çok az insan kaldı. İnsanlar karşısındakine saygısızlık etmeyi maharet sayıyor artık. “Benim yolum, ohhhh, durdum yolun ortasında yük indiriyorum, sizde eşşek gibi bekleyin diye, yoksa gider ilerde sola parkeder orada yükü indirirdim” diye düşünen şöförler türedi. “Ben yolun ortasından yürürüm”diyen yayalar türedi. Bu arada bir şey ekleyeceğim, bebek arabası meselesi. Bu çok ayrı bir durum. Onu da tecrübelerim ile açıklamak istiyorum. Puset ile çıkıyorsunuz evden, kaldırım rampasından ineceksiniz, araba parketmiş rampa önüne. Yola iniyorsunuz karşıya geçiyorsunuz boş bir rampa bulup diğer kaldırıma geçiyorsunuz, mutlu mesut bir kaç metre ilerliyorsunuz. O ne kaldırıma araba parketmiş. Yine mecbur yola iniyorsunuz. Ve bu kısır döngü bu şekilde , siz puset kullandığınız sürece devam ediyor. Çok şükür çocuklar büyüdü de kurtuldum o eziyetten:))
Önceki yazdıkklarına katılıyorum. Özellikle takai ve minibüs şoförleri var ya deli ediyor beni. Dansöz gibiler, bir o yana bir bu yana arabanın k*çı ayrı başı ayrı oynuyor.

Bende hep arabalı değildim canım. 2 senedir arabam var. Arabam olmadan öncede trafiğe çıkıyordum ama tabii belli başlı zamanlarda. Evet gerçekten zor kaldırım meselesi. Bugün yaşanan olay bambaşkaydı. Kaldırımda yürüyebilirlerdi ama tamamen rahat rahat sohbet edebilmek amaçlı yanyana yolda yürüyorlardı.

İnsanlardaki mantık ne de olsa büyük bir topluluk var, araba mecbur bizi görüp yavaş gidecek, yavaşlayacak. Kimsenin kimseye saygısı yok, herkes kendini düşünüyor. Kurallar desen yazılı sanat eserlerinden başka bir şey değil bu ülkede. Yaşayanları uymadıktan sonra Avrupa standartlarında kurallarımız olsa ne yazar? Bir diğer nokta da insanlar kendi çıkarları uğruna kibarlık ve naziklikten bir haber yaşamlarını sürdürüyor. Hoşgörüden anlayan yok günümüzde.

Kornaya basmaktan çekinmeyin. Onlar sizin hakkını yiyorsa, siz de tepkinizi gösterin.

Türkiye'ye geldiğimde ben de şahit oluyorum. Ne yaya kurala uyuyor, ne şoför. Ben o kadar ülke gezdim, bizim millet kadar sabırsız ve umarsız bir millet görmedim. Herkesin işi acele. Herkes olduğu gibi yola atlıyor. Ne ışık beklenir, ne yaya geçidi, ne karşıdan karlşıya geçen yayaya tahammül gösterilir. Yayası ayrı dert, şoförü ayrı. Ceza kesilmeli, caydırıcı kural olmalı. Yayaya da, şoföre de. Bana da neresi diye soracak olanlara şimdiden söyleyim. Gidip İstanbul Kadıköy'de otobüs duraklarının olduğu yolu 5 dakika izleyebilirsiniz. Hoş, Türkiye'nin başka yerleri çok mu farklı ki. "Ayy nerdeymiş orası, hiç görmedim" mesajlarını sırıtarak okudum. Bırakın Allah aşkına. :)

yola atlamak başka o her daim cepte.
ama araba yolunu kaldırım boşken aheste aheste kullananı bende görmedim sevde.
bu kurallara uymamaktan başka bir durum:)
25 yıla yakın istda aktif araba kullanıyorum valla böylesini görmedim:)

yola atlamak başka o her daim cepte.
ama araba yolunu kaldırım boşken aheste aheste kullananı bende görmedim sevde.
bu kurallara uymamaktan başka bir durum:)
25 yıla yakın istda aktif araba kullanıyorum valla böylesini görmedim:)
Bir daha karşılaşırsam bak fotoğrafını çekip atacağım sansürleyip :KK70: şaşıp kalırsın. Yaz dönemi gelmeden zaten arabanın hem önüne hem arkasına araç içi kamera taktıracağım.

Her şey bir yana gerçekten geçen hafta cumartesi daha sola dönüş yaptım, karşı şeritten kamyon arkasında da iş makinası geliyor. Kaldırım boş, kaldırım çıkış rampası olan bir kaldırım, herhangi bir engeli yok -ki bisiklet yolu da var ve geniş bir kaldırım ama benim sağ önümde bebek arabası ile yolda giden bir baba (babadır diye düşünüyorum). Kamyon tın tın iniyor, benim bebek arabalı adamı geçme imkânım yok ben de onun arkasında tın tın gidiyorum. Ne yapayım :KK43:

Gerçekten ınsanlar lönk diye yolun ortasına atlıyorlar.. yol versen bıle yaylana yaylana karsıya gecıyolar .. e be ınsancık ben sana yol vermısım neden sahılde cekırdek cıtler gıbı dolanıyosun? En sınır oldugum durumda bu zaten.. ya benımde bır acelem,yetısmem gereken bır yer varsa da duramasam ? al basına belayı, al basına kos koca vicdan azabını.. bizde yaya olduk ama öyle lönk dıye yolun ortasına atladıgımı hıc hatırlamıyorum.. :sinirli:

Gerçekten ınsanlar lönk diye yolun ortasına atlıyorlar.. yol versen bıle yaylana yaylana karsıya gecıyolar .. e be ınsancık ben sana yol vermısım neden sahılde cekırdek cıtler gıbı dolanıyosun? En sınır oldugum durumda bu zaten.. ya benımde bır acelem,yetısmem gereken bır yer varsa da duramasam ? al basına belayı, al basına kos koca vicdan azabını.. bizde yaya olduk ama öyle lönk dıye yolun ortasına atladıgımı hıc hatırlamıyorum.. :sinirli:
Yaya geçidiyse zaten yaya yola adımını atar atmaz durmak ve yol vermek zorundayız. Fakat bizim insanımız genelde yaya geçidi kullanmayı da tercih etmiyor.

Ben yaya olarak biri bana yol verdiği zaman hemen karşıya geçiyorum. Kimseyi oyalamaya hakkım yok ki.

Benim Turkiye'de en nefret ettigim durumlardan bir tanesi de bu. Izine geldigim zamanlarda karsidan karsiya gecmek icin yaya gecidinde 10 15 dakika bekledigimi bilirim. Bana gore Turkiye'de cok az insan trafik kurallarina uydugu icin, insanlar boyle vurdumduymaz olmuslar. Ehliyetim olsaydi bile Tr de araba kullanmaya cesaret edemezdim. Bu mentalitenin degisecegine inanmiyorum. 20 yil once yeni jenerasyon daha dikkatli olacaktir diye aklimdan geciyordu ama hic umudum yok duzelecegine.

Yayalara geçiş önceliği tanındığından beri yayıldılar yollara iyice. Trafik ışığı falan da dinlemiyorlar atlıyorlar resmen arabanın önüne.adam akan trafikte eliyle durdurdu önüme atladı yahu. Neyseki yavaştım.

O geri geri gidişler, park alanından çıkışlar var ya... sırf o sebepten arabaya sensör taktırdım. Kör nokta bir yana, aynalara baka baka çıkıyoruz sonuçta geri geri yeri geliyor arkamıza dönüp bakıyoruz görüş alanımız kısıtlı oluyor zaten -ki özellikle aynalarla çıkarken hepsini kontrol ederek çıkmama rağmen, aracın geri geri çıktığını gördüğü halde umursamadan atlayanlar var. Ee sağ aynadan sola dönüyorum, tekrar sağa bir bakıyorum hop biri aracın arkasına atlamış. Allah korusun ya çarpsam? Her araç arkasından geçerken, ilk baktığım yer fren lambasıdır.
Afedersin gerçekten kufurlukler . Ben küfür etmem. En kötüsü benim arabamda oğlumda var. Edemezsin de zaten . Bakıyorum bekliyorum asabim bozuluyor . Bazısı bakıyor , geç diyorum yok bekliyor. Cami açtım bir kaçına bir ara işaret yaptım yok. En sonunda birine denk geldi, giderken mezarlığa bırakıyim mı dedim . Nasıl dedi? tampondan diyorum ayrilmiyorsun ,istikamet orasi gibi duruyor. Zahmet etme o götüreyim ? Ya da tamponu beğendiysen vereyim götür diye ilave ettim. Çünkü bekliyorum geçsin diye arkasında durup bekleyen , yaslanan oldu ya !!:S, biri abartmiyorum ayakkabısını bağladı durdu egildi o daha vahimdi :ss. Dolmusculara ayarim heleki o ortada durmuyolar mı ? . Yol dar karşı şeritten araç geçecek . Sinyal verip geçersin sinyal vermeden atlar önüne , sap diye kalırsın ortada . Türkiye de araba kullanmak kadar sinir bozucu başka birşey icat edilmedi daha :KK53: rica ediyorum araç ile bilginiz yoksa bile ; hareket halinde ki bir aracın sinyalleri hakkında bilginiz yoksa hatta olsa bile, aracın yakınına yaklaşmayın . Heleki araçların arkasında kendinize büyük özgüven ile dolasmayin. Taksi araçlar tamam belki görebilir sizi ancak bir gün büyük bir taşıta denk gelirseniz , kör noktaları boldur gömerler sizi. Israrcı olmayın bu gomulme konusunda!!

Benim Turkiye'de en nefret ettigim durumlardan bir tanesi de bu. Izine geldigim zamanlarda karsidan karsiya gecmek icin yaya gecidinde 10 15 dakika bekledigimi bilirim. Bana gore Turkiye'de cok az insan trafik kurallarina uydugu icin, insanlar boyle vurdumduymaz olmuslar. Ehliyetim olsaydi bile Tr de araba kullanmaya cesaret edemezdim. Bu mentalitenin degisecegine inanmiyorum. 20 yil once yeni jenerasyon daha dikkatli olacaktir diye aklimdan geciyordu ama hic umudum yok duzelecegine.
Bizim ülkemizde maalesef şoförü ayrı, yayası ayrı dert. İki türlü de deliye dönüyorsun ama şoför olmak daha beter. Çünkü hem yoldaki tradik magandası ile ayrı uğraşıyorsun hem de kurallara uymayan yayalarla. Şehirleşme aşırı çarpık bu da bir problem.

Yayalara geçiş önceliği tanındığından beri yayıldılar yollara iyice. Trafik ışığı falan da dinlemiyorlar atlıyorlar resmen arabanın önüne.adam akan trafikte eliyle durdurdu önüme atladı yahu. Neyseki yavaştım.
Yayalara geçiş üstünlüğü verilmeliydi ama biraz daha gelişmiş bir Türkiye'de. Bence bizim ülkemizde çoğu insana ehliyette verilmemeliydi ya neyse.

Ne yaya olarak huzur var bana ne de direksiyon başında.

Afedersin gerçekten kufurlukler . Ben küfür etmem. En kötüsü benim arabamda oğlumda var. Edemezsin de zaten . Bakıyorum bekliyorum asabim bozuluyor . Bazısı bakıyor , geç diyorum yok bekliyor. Cami açtım bir kaçına bir ara işaret yaptım yok. En sonunda birine denk geldi, giderken mezarlığa bırakıyim mı dedim . Nasıl dedi? tampondan diyorum ayrilmiyorsun ,istikamet orasi gibi duruyor. Zahmet etme o götüreyim ? Ya da tamponu beğendiysen vereyim götür diye ilave ettim. Çünkü bekliyorum geçsin diye arkasında durup bekleyen , yaslanan oldu ya !!:S, biri abartmiyorum ayakkabısını bağladı durdu egildi o daha vahimdi :ss. Dolmusculara ayarim heleki o ortada durmuyolar mı ? . Yol dar karşı şeritten araç geçecek . Sinyal verip geçersin sinyal vermeden atlar önüne , sap diye kalırsın ortada . Türkiye de araba kullanmak kadar sinir bozucu başka birşey icat edilmedi daha :KK53: rica ediyorum araç ile bilginiz yoksa bile ; hareket halinde ki bir aracın sinyalleri hakkında bilginiz yoksa hatta olsa bile, aracın yakınına yaklaşmayın . Heleki araçların arkasında kendinize büyük özgüven ile dolasmayin. Taksi araçlar tamam belki görebilir sizi ancak bir gün büyük bir taşıta denk gelirseniz , kör noktaları boldur gömerler sizi. Israrcı olmayın bu gomulme konusunda!!
Bak şimdi aklıma geldi beni trafikte en ifrit eden şey ne minibüs şoförleri ne de taksiciler. Motorsikletçiler. Nereden geldiklerini geçtiklerini, nasıl önüme atladıklarını anlamıyorum.

Bak şimdi aklıma geldi beni trafikte en ifrit eden şey ne minibüs şoförleri ne de taksiciler. Motorsikletçiler. Nereden geldiklerini geçtiklerini, nasıl önüme atladıklarını anlamıyorum.
2 tanesini ezmekten son anda. Biri tanesine di kırmızı ışıkta yakalandım . Derdin ne dedim ? Aynı isiktayiz aynı yere vardık?. Makas ata ata gidio . Kendine acimiyorsan arkadaki görüşünü maf ediyorsun . Türkiye'de motor yasaklanmali bence . Verilen ehliyet çok basit bir şekilde veriliyor motor için. Adam kendini motor değil bisiklet kullaniom sanıyor sonra. ( İyi sürücülere lafım yok ). Herkes adabini bile kurala uysa hiç sknti olmuycak. Ama nerede dört yol agzindayim tali yoldan geliyorum . Ana yoldaki beni bekliyor . Geç yapıyorum oda bana geç yapıyor. :dua: 3. Seritte aciliyet vardir . Hastahaneden yetisiceksin yol istersin tırdan ne işi varsa orda ???. Fazla doldurulan kamyonlardan düşen kasalara otoyol virajında son dkka kurtarirsin pacani . Ehliyeti gidip geri veresim var. !! Siz bana verdiniz ama verdikleriniz olmamış . Anlaşamıyoruz demeyi düşünüyorum. :KK66:

Bir daha karşılaşırsam bak fotoğrafını çekip atacağım sansürleyip :KK70: şaşıp kalırsın. Yaz dönemi gelmeden zaten arabanın hem önüne hem arkasına araç içi kamera taktıracağım.

Her şey bir yana gerçekten geçen hafta cumartesi daha sola dönüş yaptım, karşı şeritten kamyon arkasında da iş makinası geliyor. Kaldırım boş, kaldırım çıkış rampası olan bir kaldırım, herhangi bir engeli yok -ki bisiklet yolu da var ve geniş bir kaldırım ama benim sağ önümde bebek arabası ile yolda giden bir baba (babadır diye düşünüyorum). Kamyon tın tın iniyor, benim bebek arabalı adamı geçme imkânım yok ben de onun arkasında tın tın gidiyorum. Ne yapayım :KK43:
:halay::halay: cekeydin arabayı tutaydin ellerinden . Tey tey tey :)) halayı bekliyorlar halayı :)

Ne casaret yolda yuruyorlar ben ters seridi bile kontrol ediyorum kaldirimda yurusek bile araba carpma olasiligi varken hangi akla hizmet boyle birsey yapiyorlar
Yapıyorlar valla. Ya yapmazsa bile mesala karşıdan karşıya geçiyor . Kaldırıma çıkmadan kenarında yürürler ya . He iste o kenara geçene kadar yaklaşık 50 metre öyle yuruo . Hala kenara geçecek. Cidden abartmiyorum . Geçen amca bir dede cumaya gidiyor. Onlar önde ben arkada cumaya gittik artık. Dedeyi amca tutuo kolundan kenara doğru goturmeye çalışıyor. Ama önümde hala beraber gidioz artık. Hala da kimden cekmisse anlatıyordu dede. Ses etmedim artık napabilirsinki ??

Ben de bir yaya olarak bana yol veren sürücelere inanamıyorum ilk önce, acaba şaka mı yapıyorlar diye :)) çünkü hiç alışkın değilim, vız vız geçiyorlardı, şu yayalara geçiş üstünlüğü gündeme geldikten sonra bazıları yol veriyor tabi ne kadar sürer bilmem.Kaldırımlarda araba, yola çıkıyorsun arkandan dat daat araba, park halindeki arabaların arasından labirent aşar gibi geçeyim diyorsun, orda da iki araba arası neredeyse birkaç santim mesafe, nasıl kalkış yapıyorlar bilmem. Sürücülerin de yayaların da sıkı denetim ve bilinçlendirilmeye ihtiyacı var aslında.

Bende bursaliyim FSM ve çevresi dahil olmak üzere kaldirimlar, yollar (hatta tüm Türkiye'ye) ne bebek arabaları için ne de koltuk degnekli, tekerlekli sandalye li kişiler için uygun.
Kaldırımlar
Yollar
Memleketin insanı
Trafik polisleri
Hiç biri uygun değil...

Yaya gecidinjn Bir metre ilerisinden gecse yaya kisisi yayaya yol vermeye gerek yok.. uzerinden gidecek

X